vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

302 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, manoslykos, Xxristos, john67, camber, giorgos1999

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος LPD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3435 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:23 »
Καλησπέρα σε όλους! Νέος και στο forum (αν και έχω διαβάσει αρκετά) νέος και στο ΗΤ. Και μπαίνω στο ψητό! Αγόρασα ένα AIO απλό για να κόψω επιτέλους το ρημάδι το τσιγάρο και τα κατάφερα, απ'την πρώτη μέρα μάλιστα! Το πρόβλημά μου όμως είναι πως το AIO τείνει να πετάει υγρό πάνω, ορισμένες φορές αισθάνομαι πως δεν μου φτάνει, παρ'όλο που ανέβασα το υγρό στα 12 και τέλος, καταναλώνει υπερβολικά πολύ υγρό, χωρίς φυσικά να το'χω "πιπίλα".

Το πήρα αρχικά για να δω αν θα μου κάτσει, μιας και είχα δοκιμάσει και στο παρελθόν ένα της nobacco και, αφού είχα κατεβάσει ένα μπουκαλάκι ολόκληρο, ήθελα να κάνω τσιγάρο και φυσικά το παράτησα!

Αυτή την στιγμή λέω να ανέβω αρκετά -για τα δικά μου δεδομένα- σε χρήματα και να πάρω κάτι που να μου κρατήσει. Ως νέος όμως, ομολογώ πως έχω ψιλοχαθεί με mods, kits, ατμοποιητές κτλ. Το budget το θέτω γύρω στα 100 ευρώ, και θα προτιμούσα να αγοράσω από Ελλάδα, αν μη τι άλλο για τον μικρότερο χρόνο αποστολής/αναμονής!
Αυτό που ζητάω είναι κυρίως καλύτερο "χτύπημα" και μεγαλύτερη οικονομία στο υγρό. -Νομίζω-, βάσει όσων έχω ψάξει, πως είμαι MTL τύπος, όχι τσιγαρίστικη τζούρα δηλαδή, και μ'αρέσει να με χτυπάει στο στήθος, ας πούμε. Δεν ξέρω αν γίνομαι επαρκώς κατανοητός...

Αυτή την στιγμή μου τράβηξε την προσοχή το alien kit της Smok, αλλά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πρόταση από προφανώς πιο έμπειρους στο θέμα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και σχωράτε μου το... σεντόνι! :)

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3436 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:36 »
Ξέρω ότι θα πέσουν οι άλλοι να με φάνε αλλά αν είσαι MTL τύπος αλλά δεν γουστάρεις την τσιγαρίστικη τζούρα, και  σου αρέσει να σε χτυπάει στο στήθος ενώ και το aio δεν σου κάνει ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις αυτό http://vaping.gr/index.php/topic,25180.0.html

Αποσυνδεδεμένος LPD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3437 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:42 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο αλλά είναι καθαρά... τσιγαρίστικο. Σχεδόν σαν να κάνεις κανονικό τσιγάρο το βρήκα. Αντιθέτως, αυτό που μου άρεσε με το ηλεκτρονικό είναι, όπως προείπα, το χτύπημα στο στήθος, και όχι τόσο στον λαιμό. Πιο βαθιές τζούρες/εισπνοές, ας πούμε. Σαν ναργιλές με νικοτίνη ένα πράγμα!
Το AIO γενικώς μια χαρούλα είναι, ειδικά δε για τα λεφτά του. Δεν πολυπαραπονιέμαι. Απλά υποθέτω πως με κάτι ακριβότερο (και θεωρητικά καλύτερο) τ'αποτελέσματα θα'ναι ακόμα καλύτερα, και ίσως εξαλείψω τα προαναφερθέντα παράπονα που έχω απ'το AIO.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 12:40 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3438 στις: Μαρτίου 30, 2017, 00:59 »
Ξέρω ότι θα πέσουν οι άλλοι να με φάνε αλλά αν είσαι MTL τύπος αλλά δεν γουστάρεις την τσιγαρίστικη τζούρα, και  σου αρέσει να σε χτυπάει στο στήθος ενώ και το aio δεν σου κάνει ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις αυτό http://vaping.gr/index.php/topic,25180.0.html
...το κουφό θα ήταν να μην στην πέσουν....
Αν αυτή είναι η μόνο βοήθεια που μπορείς να δώσεις σε έναν νέο ατμιστή που ζητά να δοκιμάσει
κάτι καλύτερο για τα δικά του δεδομένα ...τότε.... υπάρχει και η σιωπή :)

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3439 στις: Μαρτίου 30, 2017, 01:15 »
  είμαι MTL τύπος, όχι τσιγαρίστικη τζούρα δηλαδή,

Αυτό είναι αντιφατικό όπως το θέτεις. Αν κατάλαβα σωστά ψάχνεις για Direct Lung,το alien kit της Smok είναι DL,αεράτο και ντουμανιάρικο,πολλά watts και μεγάλη κατανάλωση

Αποσυνδεδεμένος LPD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3440 στις: Μαρτίου 30, 2017, 01:37 »
Η αλήθεια είναι πως δεν κατανοώ πλήρως αυτούς τους όρους ακόμα, οπότε θα προσπαθήσω να το εξηγήσω λίγο καλύτερα. Τραβάω λοιπόν μια "τζούρα" σαν εισπνοή, βαθιά, είναι σχετικά μακρόσυρτη, και συνήθως κάνω και μια έξτρα εισπνοή με το που τελειώσω το πάτημα στο κουμπί για να με "χτυπήσει". Δεν το μαζεύω όμως στο στόμα μου ακριβώς πρώτα. Μου φαίνεται πάντως διαφορετικό τράβηγμα απ'αυτό του τσιγάρου. Επίσης, στην εκπνοή δεν μπορώ να πω πως βγάζω και πολύ ατμό. Αν το τραβήξω απλά και δεν εισπνεύσω, αλλά το βγάλω κατευθείαν, βγάζω περισσότερο.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...  :-\

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 12:40 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3442 στις: Μαρτίου 30, 2017, 16:31 »
@LPD
Istick pico για mod, σταθερή αξία.

Για ατμο τώρα, εγώ είμαι υπέρ των "όλα πάνω", δηλαδή στυλ nautilus x, cubis pro, vaporesso guardian κλπ.
Αν θέλεις μεγαλύτερη των 2ml χωρητικότητα θα πρέπει να αγοράσεις από εξωτερικό.

Αν δεν χορταίνεις τη νικοτίνη με 12αρι υγρό ή να πάρεις πιο δυνατό ή ένα 10ml booster των 20mg/ml και να στάζεις λίγες σταγόνες απευθείας στο τανκ.

Αποσυνδεδεμένος LPD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3443 στις: Μαρτίου 30, 2017, 18:33 »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση Doubt.

Για την χωρητικότητα δεν με πολυνοιάζει, με τόσο που "πίνει" το AIO και το γεγονός πως αν το γεμίσω μέχρι πάνω πλημμυρίζει και πετάει υγρά στο στόμα, συνήθως κουβαλάω και το μπουκαλάκι με το υγρό μαζί μου, δεν είναι και κανένας τεράστιος κόπος.
Δεν κατάλαβα όμως το "όλα πάνω" που αναφέρεις...

Παρεμπιπτόντως, βλέποντας κάποια videos στο YT προσπαθώντας να ξεκαθαρίσω λίγο καλύτερα τα DL και MTL hits, κατέληξα πως μέχρι τώρα ήμουν καθαρά DL. Προσπάθησα όμως να το κάνω MTL και ομολογώ πως είναι αρκετά ευχάριστο, χρειάζεται λιγότερα μακρόσυρτη εισπνοή και το "χτύπημα" είναι εξίσου, αν όχι παραπάνω, έντονο.
Το κακό βέβαια είναι πως άρχισα και να βήχω μετά από κάποια τέτοια hits αλλά υποθέτω πως είναι επειδή δεν το'χω συνηθίσει ακόμα. Αν βοηθάει τέλος πάντων σε οτιδήποτε αυτή η πληροφορία! 

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3444 στις: Μαρτίου 30, 2017, 19:16 »
εγώ πάντως θα έλεγα AL85 η pico και nautilus 2

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3445 στις: Μαρτίου 30, 2017, 20:04 »
Δεν κατάλαβα όμως το "όλα πάνω" που αναφέρεις...
"Όλα πάνω" είναι και το ΑΙΟ που έχεις τώρα, η κεφαλή βιδώνει στο καπάκι και ο αέρας ρυθμίζεται από το άνω μέρος.
Edit...ξέχασα ίσως το βασικότερο :idiot1:
 +Από Πάνω Γέμισμα 
Η "συμβατική" διαμόρφωση είναι εντελώς αντίστροφη.
Π.χ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2017, 21:13 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3446 στις: Μαρτίου 30, 2017, 23:51 »
LPD 
απ'ότι κατάλαβα ψάχνεις κάτι τέτοιο https://www.fasttech.com/products/0/10012342/6877200-authentic-eleaf-istick-pico-resin-w-melo-iii-mini
το μοντάκι εγγύηση και ο ατμοποιητής κοντά σ'αυτό που ζητάς,βγαίνει και 4ml https://www.fasttech.com/products/0/10012342/7124000-authentic-eleaf-istick-pico-kit-w-melo-iii
καινούρια χρώματα,κουκλί.
Από Ελλάδα,στα κλασσικά χρώματα http://www.e-vapor.gr/ilektroniko-tsigaro/eleaf-el/eleaf-istick-pico-75w-starter-kit-el  45 ευρώ με κουπόνι : e-kapnisma
Με 2 μπαταρίες https://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_167&product_id=614 για να μην ξεμείνεις
και 1 φορτιστή http://www.310.gr/fortistis-xtar-mc2-charger είσαι κομπλέ

Αποσυνδεδεμένος LPD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3447 στις: Μαρτίου 31, 2017, 00:32 »
Σας ευχαριστώ Doubt και jimfer! Το συγκεκριμένο το'χα δει κι εγώ ψάχνοντας και φαίνεται όντως να'χει πάρει πολύ καλές κριτικές, αλλά έχω μια ακόμα ερώτηση. Θεωρείς πως μέχρι 100κάτι ευρώ το συγκεκριμένο είναι η καλύτερη επιλογή; Ή κάποιος συνδυασμός mod+ατμοποιητής θα'ταν ακόμα καλύτερα; Γιατί, παρά το διάβασμα, ακόμα δεν έχω καταλάβει ακριβώς τις διαφορετικές αντιστάσεις, μπαταρίες, mods, τάσεις TC κτλ.
Όπως επίσης αν έχεις άποψη και για το κιτάκι της smok που προανέφερα που ομολογώ μου'χει κολλήσει λιγάκι! 

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3448 στις: Μαρτίου 31, 2017, 09:13 »
Για το κιτ της smok διάβασε εδώ  . Γενικά καλό λένε ότι είναι.

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3449 στις: Μαρτίου 31, 2017, 09:41 »
LPD απλα για να ξεδιαλυνεις λιγο τα πραγματα , αυτο που αναφερεις , η τζουρα του ναργιλε, ειναι σχεδον πνευμονικες τζουρες (DL). απλα να ξερεις οτι πνευμονικες τζουρες κ ατμοποιητες με οικονoμια στο υγρο συνηθως δεν πανε μαζι.... θελουν πιο πολλα watt για να αποδοσουν και καταναλωνουν πιο πολυ υγρο.... απλα συνηθως καλύπτεσαι με λιγοτερες τζουρες απ οτι με MTL και κατα κορον καταφερνεις  μεγαλυτερο χτηπημα  με λιγοτερη νικοτινη στις πνευμονικες 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 34 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro