vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 4 χρήστες
panoskapa, ZoeM, manoslykos, camber

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος George11

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3300 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 03:27 »
Kαλησπερα και απο εμενα και καλη χρονια σε ολους :)..παρακολουθω αρκετα και εδω αλλα γενικοτερα περι ατμισματος τον τελευταιο μηνα..Μου ειχε μπει στο μυαλο αλλα δεν το επαιρνα αποφαση,νομιζω ομως οτι εφτασε η ωρα :P  Ψαχνομαι αρκετα για το τι θα παρω για να ξεκινησω,απο τους περισσοτερους διαβαζα να προτιμησω κατι οσο πιο απλο γινεται για αρχη,αλλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να ψαχνομαι σε 1-2 μηνες για αλλαγες..θελω να παρω κατι που θα κρατησει σιγουρα..
Εχω καταληξει σε μοντακι Evic VTC Dual μιας και παει μεχρι 150W(δεν ξερω ποσο θα μου χρειαστουν αλλα δεν ειναι και κακο να τα εχω ε? :P) και λογικα αφου παιρνει 2 μπαταριες,δεν νομιζω να εχω θεμα αν το θελω να μου κραταει απο το πρωι μεχρι αργα το βραδυ ετσι?  καπνιζω περιπου 15-20 τσιγαρα την ημερα..
Απο ατμοποιητη δεν εχω καταληξει καπου τοσο πολυ,μου εχει κολλησει στο μυαλο να παρω εναν Subtank Mini αφου εχω διαβασει πολυ καλες γνωμες,και υπαρχει και το επισκευασιμο μερος που ισως ασχοληθω στην συνεχεια..θα ηθελα κατι με χτυπημα,γευση και εννοειται οσο καλυτερο ντουμανι..

Οποιος θελει ας μου δωσει μια γνωμη για αυτα που ειπα μιας και υπαρχει μια μικρη συγχηση,και ειδικα στο θεμα ατμοποιητη αν θα κοιτουσε για κατι αλλο..

Ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3301 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 05:43 »
Καλό θα ήταν να έχεις μια πρώτη επαφή με κάποιον ατμοποιητή ώστε να δείς αν σου ταιριάζει γενικότερα η φιλοσοφία του ατμίσματος. Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς κάποιο κατάστημα για να κάνεις δοκιμές. Από εκεί και πέρα η σειρά Evic VTC (είτε mini είτε dual είτε two) είναι σίγουρα μια αξιόλογη επιλογή. Αλλά βασικά ο ατμοποιητής είναι αυτός που παίζει βασικό ρόλο στην επιλογή μας.

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3302 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 12:17 »
@george 11, καλήμερα. Το vtc θεωρείται αξιόπιστο μοντάκι με όλες τις λειτουργίες που υπάρχουν, να υπολογίσεις ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον 4 μπαταρίες (το mod παίρνει δυο), θα ήταν προτιμότερο να πάρεις και φορτιστή, όποτε το κόστος ανεβαίνει. Αν έχεις διαβάσει το νήμα σχετικά με τις μπαταρίες, η αυτονομία δεν έχει να κάνει μόνο με τον αριθμό των μπαταριών που παίρνει ένα μοντάκι.
Όπως έγραψε ο Θέμης βασικό ρόλο παίζει ο αιμοποιητής, οπου πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι προτιμάς - αεράτο, σφιχτό, τσιγαρίσιο ή πνευμονικό, προτάσεις υπάρχουν για όλα τα γούστα.
Καλό είναι αφού πρώτα κατασταλαξεις στα χρήματα που θέλεις να ξοδέψεις, να πας σε ένα φυσικό κατάστημα, στο forum θα διαβάσεις κριτικές για πολλά, να τους δώσεις να καταλάβουν ότι θα ψωνίσεις πραγματικά ( για να ενδιαφερθούν το κάτι παραπάνω) κάνε διάφορες δόκιμες κυρίως σε ατμοποιητές (εργοστασιακούς) και σε κεφάλες εάν είναι δυνατόν, ψώνισε, δοκίμασε διάφορα υγρά και να είσαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα πάρεις δεύτερο, τρίτο.... σετάκι και θα κάνεις και αγορές από εξωτερικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2017, 13:44 από koskol »

Αποσυνδεδεμένος George11

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3303 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 14:55 »
Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας  :)

να πω την αληθεια δεν βρηκα αυτο περι αυτονομιας με τις 2 μπαταριες και τωρα που το κοιτουσα..γιατι να χρειαστουν 4 μπαταριες?  αν εχω αυτες τις 2  και τις φορτιζω σε φορτιστη υπαρχει προβλημα να τις χρησιμοποιω συνεχεια?  φορτιστη θα παρω απλα μαλλον θα τον παρω προς τα μεσα του μηνα.

Τωρα για ατμοποιητες οντως εχω διαβασει απειρες γνωμες που με ειχαν κουρασει πλεον,για αυτο ειχα καταληξει στον Subtank αφου διαβαζα κυριως θετικα. 
Σε καταστημα παντως ειχα παει πριν 10 μερες με εναν φιλο που ηθελε να αγορασει ατμοποιητη(1η φορα και αυτος),και δεν του εδωσαν να τους δοκιμασει..απλα του προτειναν 2 και του ειπαν λιγο πολυ τα θετικα και τα αρνητικα τους,και στο τελος πηρε τον Α8 αν θυμαμαι καλα..μονο γευσεις του εδιναν να δοκιμασει.  Και οπως το παρατηρησα δεν ειχε και μεγαλη ποικιλια ατμοποιητων..μαλλον θα παω σε αλλο καταστημα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3304 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 15:04 »
Μονο γευσεις , ατμοποιητες για δοκιμη οχι.
Τα καλα εγχωρια μαγαζιά , δυστυχώς λιγα....

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3305 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 15:10 »
Όταν θα φορτίζεις τις δύο μπαταρίες πως θα ατμίζεις? Για την φόρτιση χρειάζονται 4-6 ώρες, ανάλογα τον φορτιστή.
Φυσικά και να πας και σε άλλα καταστήματα.
Ο subtank, από όσα έχω διαβάσει,  θεωρείται πνευμονικός και αρκετά αεράτος ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3306 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 15:36 »
O subtank δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε πνευμονικός. Έχει 3 θέσεις ρύθμισης αέρα, με τις πρώτες δύο να είναι σχετικά τσιγαρίσιες και η τελευταία να είναι όσο αεράτη γίνεται. Από άποψη έτοιμων αντιστάσεων, αν θυμάμαι καλά υπάρχει και η 1.2Ω, η οποία είναι τσιγαρίσια.

Ωστόσο, θα ήθελα να σου προτείνω να δεις και άλλους ατμοποιητές, γιατί ο συγκεκριμένος, αν και δοκιμασμένος είναι σχετικά παλιός - υπάρχουν πιο καινούργιοι και καλύτεροι πλέον. Ενδεικτικά, μπορείς να δεις Triton 2, Nautilus X, Cubis Pro κτλ.

Αποσυνδεδεμένος George11

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3307 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 16:37 »
Όταν θα φορτίζεις τις δύο μπαταρίες πως θα ατμίζεις? Για την φόρτιση χρειάζονται 4-6 ώρες, ανάλογα τον φορτιστή.
Φυσικά και να πας και σε άλλα καταστήματα.
Ο subtank, από όσα έχω διαβάσει,  θεωρείται πνευμονικός και αρκετά αεράτος ατμοποιητής.
υπολογιζα στο οτι θα το εχω ολη μερα και οτι θα το εβαζα το βραδυ να φορτιζει..επισης και ενδιαμεσα στην ημερα,θα εχω χρονο σιγουρα για καποια φορτιση αν χρειαστει..οντως παντως λογικα θα χρειαστουν καποιες εξτρα μπαταριες για να εισαι σιγουρος,γιατι αλλιως πας περιπτερο που ακουω και στα βιντεο  :tongue_smilie:
απο ατμοποιητες εν τελη με βλεπω να πηγαινω σε καταστημα και οτι δω καλυτερο εκεινη την στιγμη να το παιρνω,αν και το φοβαμαι λιγο μην παρω καμια βλακεια και ψαχνω σε 1 βδομαδα για αλλον.. Θα δουμε απο Τριτη που θα το παρω,να σας πω και εντυπωσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3308 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 17:10 »
Θέλει προσοχή σαν νεο ατμιστή, να μην σε επηρεασει ο πωλητης  στην επιλογή σου.

Αν θέλεις να μην μετανοιωσεις , δοκιμασε ένα Cubis pro me αντισταση BF1.5 om . η , έναν  eGo one Mega V2 με αντισταση 1.0 ομ.

Καλη λυση είναι και ο kabuki με αυθεντικη αντισταση ναυτιλου 1.8 ομ, αλλα δεν ξερω αν πουλιεται εδώ , η , τους πουλαει μονο η GB kai Fasttech

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3309 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 18:38 »
Αν ενδιαφέρεσαι για τον subtank mini,θα έλεγα ότι οι εργοστασιακές του είναι από μέτριες ως κακές(και ακριβές).Από την άλλη η rba του είναι πολύ εύκολη  και αξιοπρεπέστατη.
Σαν κατασκευή καλή( ο μαύρος λένε ξεβάφει).
όπως κ να έχει είναι 2 χρόνων ίσως παραπάνω,το πιο πιθανό να υπάρχουν κ άλλες επιλογές.
Σαν πρώτος ατμο για αρχάριο λίρα εκατό.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3310 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 20:01 »
@ George11
Μην πας σε ακριβές λύσεις, όλοι αλλάζουν εξοπλισμό σε 2-3 μήνες έτσι κι αλλιώς.
Πάρε ένα ΑΙΟ με 30 ευρώ κι αν σου "κάνει" το άτμισμα το ξαναβλέπεις το θέμα.

Αν θέλεις mod+ατμο...
Istick pico, μικρό, φθηνό, βολικό, αξιόπιστο. Σαν αρχάριος στον ατμό, με μια μπαταρία 3000mah θα περνάς 2 μέρες, όχι μια. Και το Vtwo mini καλή επιλογή.

Ατμο, joyetech cubis pro με την lvc 1,5 ή ego one mega V2 με την clr1,0.

Τα 2μπαταρα και τα πνευμονικά άστα, προς το παρόν τουλάχιστον.


Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3311 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 20:07 »
Προς τους πιο νεους ατμιστες: Μη φοβαστε να δοκιμασετε κατι πιο ευκολο κ πιο φθηνο για αρχη,το θεμα ειναι να απαλλαγειτε απο το κτ,το να πηγαινετε αμεσος σε ντουμανατους κ subohm ατμο με μοντ των 200w δε πα να πει οτι θα σας κατσει κιολα.Παντε σε ενα καταστημα δοκιμαστε απλα πραματα,μπειτε ομαλα στον κοσμο του ατμισματος,αποκτηστε εμπειρια κ οσο περναει ο καιρος θα κατασταλαξετε σε αυτο που θα σας γεμισει.

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3312 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 22:32 »
Σε εμένα πάντως, χωρίς να θέλω να το παίξω ότι γνωρίζω κτλ. μιας και στην αρχή είμαι ακόμα μαθαίνω αντίθετα με τους περισσότερους εδώ μέσα, δέν λειτούργησε καλά αυτό δηλαδή το να ξεκινήσω με κάτι φθηνό και μετά σιγά σιγά να πάω σε κάτι καλύτερο. Γιατί θυμάμαι είχα πάρει ένα φθηνιάρικο ego με 10 ευρώ και σε 5 μέρες τα έπαιζε ο ατμοποιητής όσες αντιστάσεις και να άλλαζα όπότε χάλαγα πολλά χρήματα και το πιό σημαντικό ότι οι τζούρες δέν ήταν καλές ούτε απο άποψη ατμού ούτε και γεύσης. Ενώ τώρα είμαι με ένα istick των 20 watt και τον ostria της nobacco, όχι τίποτα το ιδέταιρο η πολύ ακριβό σαν σετάκι αλλά δέν με αποθαρρύνει.. Γι' αυτό πιστέυω είναι καλό να παίρνουν ένα μοντάκι και έναν καλό ατμοποιητή από την αρχή..

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 13:49 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3313 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 22:40 »
Ίσα ίσα. Μια χαρά λειτούργησε κ σε σένα γιατί πήγες  σκαλοπάτι σκαλοπάτι. 
Αυτό που λένε πιο κάτω είναι ότι μπορεί να έχει ανάποδα αποτελέσματα το να πάει κάποιος για  ξεκίνημα κατευθείαν σε τούμπανο εξοπλισμό.
Μπουσουλάμε ,περπατάμε και μετά τρέχουμε. Σε μερικούς φαίνονται πολύπλοκα.  Η απάντηση της αδερφής μου όταν την ρώτησα γιατί καπνίζει και δεν παίρνει το ΑΙΟ από το σπίτι...
 έ αυτό θέλει φόρτισμα και τέτοια :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3314 στις: Ιανουαρίου 07, 2017, 22:49 »
Το απλο κ φθηνο δεν ειναι μια ego μπαταρια οπως παλια,τωρα εχεις πολλες επιλογες οπως κ αυτη που ειπες οτι εχεις ηδη.Το θεμα ειναι να σου κατσει κατι κ να μπορει να σε κρατησει,αυτο ομως για να γινει θελει υπομονη κ αποφαση να ξεφυγεις πραγματικα απο το τσιγαρο.Ενα all in one πακετο ειναι ενα απο τα καλυτερα σταρτ κιτ,οπως κ ενα μοντακι τυπου istick με εναν εργοστασιακο σε χαλαρα επιπεδα,το να πας σε αντιστασεις κατω του ohm με αερατους κ ντουμανατους ατμο κ μοντακια με πολλα watt  οπως ειπα κ στο αλλο ποστ μου δεν πα να πει οτι βρηκες κ αυτο που θα σε κρατησει.Step by step για να μην ξοδευεσε χωρις νοημα.Ατμιζω απο το 2010 φαντασου με τι κρατιομασταν τοτε εμεις :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 52 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181242 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537784 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137874 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085824 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro