vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος dartman1980

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • SmokTech Alien 220W + Ijoy Limitless Classic
    • Darts Team ReBeLs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3495 στις: Απριλίου 18, 2017, 18:25 »


1. ενα καλο μαγαζι εντος αθηνας-αττικης με αξιολογα προιοντα και καλα
2. να μου προτεινετε για εξαρτηματα ατμοποιητης κτλπ εννοω
3. να μου προτεινετε καλο μαγαζι που ναχει πιστοποιημενα υγρα ετοιμα
4. θα ηθελα το ηλεκτρονικο να βγαζει καπνο τοσο οσο βγαζει και το κανονικο τσιγαρο και ελαχιστα περισσοτερο..
5. θελω να τραβαω τζουρες οπως του τσιγαριου και οχι με φορα που βλεπω πολλους στα η.τ. που ρουφανε σαν ναργιλε..
6. τι εννοουν τσιγαρισια;
7.να μην με πιανει καψιμο στον λαιμο (γτ απο φιλο που εχω κανει, μετα απο καποιες τζουρες με καιει ο λαιμοσ)
8. θα προτιμουσα να ξεκιναγα με την πιο χαμηλη νικοτηνη και ακριβως την επομενη τιμη της χαμηλοτερης..
9.θα θελα να κραταει καμποσο απο αποψη μπαταριας και ναχει σχετικα μεγαλο ντεποζιτο για το υγρο ωστε να μην πρεπει να το αλλαζω συνεχεια η να συμπληρωνω
ελπιζω να ειμαι στο σωστο thread και να ανεφερα οτι χρειαζεται
10. δεν προκειται να μπω σε διαδικασια να κατσω να φτιαξω αντισταση μονος μου η επισκευη του μοντ... just saying xD
καποιοι μου προτειναν τα παρακατω
11. αφου αγορασω το τσιγαρο (θα μου τα πει βεβαια και ο πωλητης αλλα... ) τι συμβουλες δινεται πανω απολα για την ασφαλεια καλης ζωης και να μν μ ανατιναχτει στα χερια ? ^_^

Υπάρχουν αρκετά καλά και αξιόλογα μαγαζιά στην Αθήνα με ανθρώπους πρόθυμους να σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς. 

Ατμοποιητή εγώ θα πρότεινα για αρχή Aspire Triton Mini

Για μοντάκι εγώ θα πρότεινα smoke AL85

Απ'οσο ξέρω όλα τα μαγαζιά πιστοποιημένα έτοιμα υγρά έχουν ειδικά πλέον.

Τσιγαρίσια τζούρα είναι όπως κάνεις το κανονικό τσιγάρο και σε καλύπτει στο 4-5-6.

Κάψιμο στο λαιμό σε πιάνει αν το υγρό είναι τέτοιας περιεκτικότητας νικοτίνης την οποία εσύ δε μπορείς να "σηκώσεις" , αν το υγρό έχει υψηλή περιεκτικότητα σε PG και τα πολλά watt συνδυαστικά με τα παραπάνω. 

Καλή αρχή !





Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #3496 στις: Απριλίου 19, 2017, 12:06 »
Φίλε neokosmitis καλημέρα. Θα προσπαθήσω να απαντήσω συνοπτικά και περιεκτικά στα ερωτήματά σου:

1. Δεν θα σου προτείνω ένα μαγαζί. Από τη στιγμή που βρίσκεσαι στην Αθήνα και έχεις τη δυνατότητα και το χρόνο για μετακινήσεις, σου συστήνω να περάσεις μια βόλτα από όσα περισσότερα μπορείς.

2. Καλοί ατμοποιητές για ξεκίνημα, θεωρούνται οι Ναυτίλοι (μεγάλος, μίνι, 2) και ο Triton Mini.

3. Δεν υπάρχουν πιστοποιημένα υγρά καθώς δεν υπάρχει φορέας πιστοποίησης. Οι εταιρείες απλά κοινοποιούν ένα φάκελο με τα "τεχνικά χαρακτηριστικά" των υγρών και μερικές δημοσιεύουν και αναλύσεις. Σε καμία περίπτωση όμως κάτι τέτοιο δεν αποτελεί πιστοποίηση με τη στενή έννοια του όρου.

4. Αυτό ρυθμίζεται με τα ποσοστά VG και PG του υγρού, τα watt λειτουργίας και την ποσότητα του εισαγόμενου αέρα. Ρίξε μπόλικο διάβασμα στο φόρουμ.

5. Αυτό έχει να κάνει με το πόσο αέρα τραβάει ο ατμοποιητής σου.

6. Τσιγαρίσια είναι αυτή που περιγράφεις στο 5

7. Αυτό έχει να κάνει με τη νικοτίνη. Επίσης, έχει να κάνει με την ομαλή τροφοδοσία του ατμοποιητή όσον αφορά το υγρό.

8. Μην το κάνεις. Ξεκίνα με σχετικά υψηλή νικοτίνη και σταδιακά χωρίς να πιέζεσαι, την μειώνεις με την πάροδο του χρόνου.

9. Υπάρχουν πολλές μεταβλητές που επηρεάζουν τη διάρκεια της μπαταρίας. Όσον αφορά το τανκ, σύμφωνα με το Ν. 4419/2016 δεν επιτρέπεται μεγαλύτερη χωρητικότητα από 2ml. 

10. Έτσι είπαμε όλοι στην αρχή...

11. Για να σε συμβουλέψει κάποιος επ' αυτού, θα πρέπει να γνωρίζει τη συσκευή σου.


Γενικά, ρίξε πολύ διάβασμα στο φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Θέλω τη γνώμη σας για το κιτ Aspire Zelos, το θέλω για δώρο σε έναν φίλο που καπνίζει ακόμα. Μήπως υπαρχει κάποιο άλλο καλύτερο πακέτο στην ίδια φάση All in one  ?

Αποσυνδεδεμένος phil_marlowe21

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Το Zelos δεν είναι All in One. Θα χρειαστεί να βάλεις και ατμοποιητή πάνω. Αν μπορείς να δώσεις τόσα λεφτά πάρε το Unimax της Joyetech. Γύρω στα 60 € έχει. Αλλιώς: Aspire – PockeX AIO με 30 € ή το Eleaf – iJust ONE με λιγότερα από 30 €.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php

Αποσυνδεδεμένος phil_marlowe21

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
[justify]Ναι φίλε, στη φωτογραφία που βλέπεις ο ατμοποιητής είναι ο ναυτίλος 2 και βγαίνει (δες εδώ: http://www.e-smokers.gr/shop/mods/aspire-zelos-50w/ και εδώ http://www.e-smokers.gr/shop/atmopoiites/aspire-nautilus-2-anodised-aluminium/). Δεν είναι ενσωματωμένος. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο φίλος σου θα κουραστεί μέχρι να μάθει πως λειτουργεί ο ναυτίλος και θα απογοητευτεί γενικά από το η.τ. Επίσης, στην παραπάνω τιμή πρέπει να προσθέσεις άλλα 10 € περίπου γιατί ο Zelos δεν έχει μπαταρία και πρέπει να την αγοράσεις ξεχωριστά. [/justify]
[justify]Για αρχή εγώ θα έπαιρνα κάποιο από τα τρία παραπάνω. Σου βάζω και λινκ να τα δεις: 1. http://www.e-smokers.gr/shop/ilektronika-tsigara/joyetech-unimax-25/[/justify]
[justify]2. http://www.e-smokers.gr/shop/ilektronika-tsigara/aspire-pockex-aio/[/justify]
[justify]3. http://www.e-smokers.gr/shop/ilektronika-tsigara/eleaf-ijust-one/[/justify]

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Το zelos εχει ενσωματομενη μπαταρία 2500 mah και αν σε ενδιαφέρει το κιτ με  Nautilus 2 μια συμ΄φερουσα τιμή ειναι:
https://www.fasttech.com/products/0/10015785/6898400-authentic-aspire-zelos-50w-2500mah-vv-vw-tc-apv

Αποσυνδεδεμένος xristinager

  • *
  • 45
  • Φύλο: Γυναίκα
Η Alter Ego τον έχει σε προσφορά, εκεί τον αγόρασα και εγώ ( με αυτόν ξεκίνησα το Η/Τ) !!!!
http://www.alterego.gr/aspire-zelos-kit.html

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Από 44 μεχρι 74 υπάρχει  μια διαφορά 30 ευρω όμως...

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Καλό το σετάκι που σε ενδιαφέρει αλλά καλύτερα διάλεξε κάποιο μοντάκι με 18650 μπαταρία οπως pico η al85. Το πλεονέκτημα της 18650 είναι οτι δεν πετάς το μοντάκι μόλις τελειώσουν οι κύκλοι φόρτισης της μπαταρίας απλά αλλάζεις μπαταρία. Επίσης με τις ιδιες μπαταρίες πάς κ σε πιο εξελιγμένες συσκευές στο μέλλον. 

Οπότε η δική μου πρόταση είναι :
1. Εξωτερικός φορτιστής με τουλάχιστον 2 θέσεις πχ xtar
2. 2 μπαταρίες 18650 τουλάχιστον 2500 mA πχ samsung q30
3. Μονομπάταρο μοντάκι πχ pico
4. Εργοστασιακός ατμοποιητής με τανκ κ ανταλακτικές αντιστάσεις πχ ναυτίλος
5. Υγρό ατμισης 12αρι με ενδιαφέρουσα για σένα γεύση.

Το κόστος για τα παραπάνω είναι κάτω απο 100 ευρώ ακόμα και στο ακριβότερο κατάστημα και εαν το ψάξεις λιγο στο internet μπορει να τα βρεις στα 70/80 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Αρα pico +kabuki , η, cubis , η, nautilus 2 (μικρή χωριτικότητα) +2 Samsung 30 Q. :)
Mπορεις να φορτιζεις από το USB καλώδιο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όλα αυτά στο ιντερνετ μπορείς να τα βρείς στα μισα λεφτα ...Όπως επίσης και ένα καλο , αν θέλεις , φορτιστή

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
ευχαριστώ για τις απαντήσεις .ο ναυτίλος 2 γιατι είναι δύσκολος για αρχάριο? Πιστεύω είναι κάλο ξεκινήσει με το Ζελο και ναυτιλο 2 και μετά θα του δώσω εγώ τα υπόλοιπα (μπαταρίες μοντακι και ατμο επισκευασιμο) με το κιτ θέλω μόνο να ξεκινήσει και να προσδιορίσει τη τζούρα, τη νικοτίνη στα υγρά ,τη γεύση, ποσοστα vg/pg ,και τα υπολοιπα.  
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2017, 13:52 από sergor »

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Εχει κάποιες διαρροες κατά την πλήρωση , χωραει λιγο υγρο και για να αλλαξεις κεφαλή πρεπει να τον αδειασεις.
Καλη πρόταση για αρχη , αλλα όχι μονο , είναι ο ατμο   K3 apire. Εύκολος και ποιοτική κατασκευή :)

Το zelos το χρησιμοποιώ συχνά , πραγματι καλο μοντ , αλλα εχει σχετικά περιοριμένη αυτονομια

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
@sergor ωραίο το κιτ zelos με ναυτίλο αλλά στα ίδια χρήματα θα μπορούσες να πάρεις το pico με 2 μπαταριες φορτιστή κ τον ναυτίλο. Δλδ 40 το πικο 13 οι μπαταριες 5 ο φορτιστης κ 20 ο ναυτίλος συνολο 78 ... Περισεύει και 1 ευρώ :tongue_smilie:
Τα πλεονεκτήματα της μπαταριοθήκης σε σχέση με την ενσωματωμένη μπαταρία τα περιγράφω παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2017, 17:28 από GanaG »

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Το kit όμως ,αν  το πάρεις από το ιντερνετ  κανει 44 ευρ , περισευουν  δηλαδή 34 ευρ ...:D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 113 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix