vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, Sergios, Doubt, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7815 στις: Απριλίου 03, 2016, 20:58 »
Μπορεις να ανεβασεις και τη νικοτινη. Ποσα Mg νικοτινης κανεις;

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7816 στις: Απριλίου 03, 2016, 21:02 »
16 νικοτίνη φίλε μου και νομίζω είναι αρκετή γιατί δεν έχω καμία ανάγκη για κανόνικό τσιγάρο εδώ και 1 εβδομάδα που πήρα το η.τ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7817 στις: Απριλίου 03, 2016, 21:07 »
Μπραβο :thumpup: . Οκ, φανταστηκα οτι θα ειχες λιγοτερη. Καλωσορισες :) . Παντως στην πορεια, χτυπημα μπορεις να παρεις και με αλλους τροπους αν και οποτε περασεις σε επισκευασιμους ;)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7818 στις: Απριλίου 03, 2016, 21:18 »
16 νικοτίνη φίλε μου και νομίζω είναι αρκετή γιατί δεν έχω καμία ανάγκη για κανόνικό τσιγάρο εδώ και 1 εβδομάδα που πήρα το η.τ :thumpup:
Kαλώς ήρθες φίλε και καλά ατμίσματα. Τι συσκευή έχεις και δεν σε ικανοποιεί το χτυπημα με 16 νικοτίνη? Όπως σωστά είπε και ο caros υπάρχουν πολλοί λόγοι που είναι υπεύθυνοι για το χτύπημα. Η νικοτίνη είναι ένας απ αυτούς αλλά αν περάσει λίγο καιρός και ξεχάσεις το κανονικό, η πολύ νικοτίνη μετατρέπεται σε κάψιμο.
Έχει υγρά με περισσότερη pg, υγρά με περισσότερη vg αλλά με καλό χτύπημα και ότι θες. Θα βρεις σιγα σιγά τις μέσες άκρες, και τότε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα θες να ακούσεις ξανά για τσιγάρο κανονικό.

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7819 στις: Απριλίου 03, 2016, 21:56 »
Eχω 1 mini box της nobacco το mini mas. Το θέμα τ δικό μ είναι ότι όταν π.χ πίνω καφεδάκι κάνω 2 -3 τζούρες και μετά σαν να καπνίζω αέρα. Πρεέπει όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω να το αφήνω κανα τέταρτο και μετά η τζούρα είναι γεμάτη.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7820 στις: Απριλίου 04, 2016, 00:11 »
Δεν είναι η τζούρα πιο γεμάτη. Ο λαιμός σου (κι ο οργανισμός σου γενικότερα) ξεσυνηθίζει, οπότε σου φαίνεται πιο έντονο το χτύπημα.
Μετά ξανασυνηθίζει και φτου κι απ' την αρχή.
Το θέμα αυτό όμως δεν πρόκειται να λυθεί μακροπρόσθεμα με σκέτη PG. Ίσα ίσα που (όπως είπε κι η izamel) θα σου ερεθίσει τον λαιμό και μπορεί να μην το αντέξεις, ειδικά αν ανεβάσεις και την νικοτίνη.

Το "χτύπημα" που παίρνουμε από το άτμισμα είναι ένας συνδυασμός πολλών παραμέτρων και θα χρειαστείς κάποιες προσπάθειες για να το επιτύχεις στα επίπεδα που θέλεις.
Οι παράμετροι αυτοί είναι:
  • Ποσόστωση PG στο υγρό.
  • Νικοτίνη στο υγρό.
  • Αρώματα στο υγρό.
  • Αντίσταση του ατμοποιητή.
  • Είδος ατμοποιητή.
  • Είδος (και δύναμη) mod.

Το Mas Mini που έχεις είναι ένα αδύναμο μοντάκι, που δεν κάνει κατά τη γνώμη μου για αυτούς που θέλουν έντονο χτύπημα.
Μπορεί να δώσει maximum 10 watt, και παρόλο που πολλές αντιστάσεις δεν θέλουν παραπάνω από τόσο, ο "τρόπος" που τα δίνει αυτά τα 10 watt και η "ποιότητα" του ρεύματος δεν είναι αρκετά.

Γνώμη μου, για να μην απογοητευτείς, αλλά και να μην έχεις και ενοχλήσεις στον οργανισμό σου είναι να κάνεις τα εξής:

1) Δοκίμασε ένα μοντ VW (Variable Wattage) όπως το Eleaf iStick 30W. Υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις, αλλά σου προτείνω αυτό διότι είναι χιλιοδοκιμασμένο και από τα πιο αξιόπιστα της αγοράς (το αντίστοιχο της Nobacco είναι το Mas 30, ακριβώς ίδιο, άλλο λογότυπο). Με αυτό το μοντ θα μπορείς να ρυθμίζεις εσύ τα watt που σου ταιριάζουν (και όχι τα volt) και αυτό θα σε βοηθήσει να βρεις το σημείο που σου αρέσει (και τη θερμοκρασία του ατμού). Μια άλλη πολύ αξιόπιστη εναλλακτική, και αγαπημένο μοντ του μισού φόρουμ είναι το eVic VTC Mini (το οποίο έχει πολύ περισσότερες λειτουργίες που ίσως σου χρησιμεύσουν αργότερα). Με αυτά τα μοντ θα έχεις επίσης πολύ μεγαλύτερη αυτονομία. Υπάρχουν και δεκάδες άλλα, φθηνότερα ή ακριβότερα.

2) Δοκίμασε έναν ατμοποιητή που να είναι φτιαγμένος για "τσιγαρίσιες" τζούρες, όπως: Ναυτίλος, Triton 2 και Triton Mini, Cubis, Tron-S και άλλοι. Οι πληροφορίες είναι πολλές για αυτά και μπορείς να διαβάσεις τα αντίστοιχα θέματα για να πάρεις μια γεύση.

3) Δοκίμασε αντιστάσεις σε κάποιον από αυτούς, στα 1,5Ω, 1,6Ω ή 1,8Ω. Οπωσδήποτε πάντως πάνω από 1,2Ω.

4) Δοκίμασε υγρά ή βάση με αρκετή PG, αλλά όχι σκέτη. Π.χ. αναλογία PG/VG = 60/40 ή 80/20.

5) Κράτα για αρχή την νικοτίνη στα 16 ή 18.

6) Προσπάθησε να "ξεφύγεις" λιγάκι από τα προϊόντα της Nobacco και να δοκιμάσεις και μερικά άλλα. Ειδικά τα υγρά. Θα με ευχαριστείς κάποια μέρα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7821 στις: Απριλίου 04, 2016, 17:02 »
e-spy σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πολύ ενδιαφέρουσα και αναλυτική. Οπότε όπως κατάλαβα με αυτά που μου είπατε αφού έχω καταφέρει μία εβδομάδα χωρίς κ.τ με το αδύναμο modaki που έχω θα πρέπει να πάρω κάποιο καλύτερο και λογικά θα με καλύψει πλήρος. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε από που να προμηθεύομαι προιόντα(αν φυσικά δεν είναι αντίθετο με τους κανονισμούς του foroum) γιατί είμαι άσχετος?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 17:13 από nikossalonika »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7822 στις: Απριλίου 04, 2016, 18:03 »
Αυτό δεν είναι πολύ εύκολο, διότι δεν έχουν όλα τα καστήματα τα ίδια προϊόντα.
Θα πρέπει πρώτα να καταλήξεις στα προϊόντα που θέλεις και μετά να δεις από πού θα τα αγοράσεις.

Για βοήθεια, στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται τα καταστήματα που θα βρείς σε αυτήν εδώ τη λίστα.
Για το εξωτερικό οι αγορές των περισσοτέρων από εμάς γίνονται από: Fasttech, GearBest, Sourcemore, HeavenGifts, 3FVape, VaporDNA, και άλλα.

Αν καταλήξεις σε κάποιο συγκεκριμένο προϊόν ίσως να μπορούμε να σε βοηθήσουμε πιο στοχευμένα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7823 στις: Απριλίου 04, 2016, 18:12 »
Τέλεια πολλές επιλογές βλέπω.. Για την ώρα ψάχνομαι για να πάρω βάσεις υγρών και ένα ακόμα modaki σαν αυτά που μου πρότεινες.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7824 στις: Απριλίου 04, 2016, 18:24 »
Και εγώ με 10ράκι ξεκίνησα πρόσφατα όλα καλά, αλλά από ένα σημείο και μετά φτάνεις στο ταβάνι του. Εκεί είναι που χρειάζεσαι κάτι καλύτερο. Προσωπικά θεωρώ ότι και ένας νέος ατμιστής καλό είναι να αγοράσει ένα καλό μοντ και ατμοποιητή ώστε και τις βασικές του αρχικές ανάγκες να καλύπτει και να μπορεί να πειραματιστεί άφοβα στη συνέχεια. Να έχει δηλαδή πολλές επιλογές. Το 10ράκι μπορείς να το κρατήσεις σαν εναλλακτική λύση back up ας πούμε

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7825 στις: Απριλίου 05, 2016, 19:24 »
Παιδιά σας έχω πρήξει λίγο αλλά έχω απορίες πάλι. μία αντίσταση στα 1.8 ohm μέχρι πόσα volts αντέχει? και αν καεί? εκτός από τη γεύση καμένου έχει και μειωμένη παραγωγή ατμού?

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7826 στις: Απριλίου 05, 2016, 19:47 »
1,Συνηθως τις 1.8 τις δουλευουμε απο 8-13 V. Ξεκινα απο χαμηλα και ανεβαινε . Μπορεις να πας και 15 ,αλλα δεν υπαρχει λογος. Την γευση σου θα την παρεις εκει στα γυρω στα 10-11.
2. Αν καει... καηκε ...παιρνεις αλλη.
3. Ναι εχει και μειωμενο ατμο.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7827 στις: Απριλίου 05, 2016, 19:49 »
8-13W θέλεις να πεις

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7828 στις: Απριλίου 05, 2016, 19:51 »
Ναι , σορρυ ... Ο δαιμων του πληκτρολογιου  ;D

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7829 στις: Απριλίου 05, 2016, 22:16 »
Παιδιά σας έχω πρήξει λίγο αλλά έχω απορίες πάλι. μία αντίσταση στα 1.8 ohm μέχρι πόσα volts αντέχει?

Τον ατμοποιητη που έχεις να τον δουλεύεις από τα 3.6V έως τα 4.2V.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex