vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, Buliwyf, vsotos, Jorge, I.P, fratz8, bloodlessz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1650 στις: Ιουνίου 20, 2012, 22:53 »
To υγρο ποτέ δεν αναβλύζει απο το σωληνακι dreamy, το carto ρουφαει υγρο μεσω της μικρης οπης που εχει στο κατω μερος του η οποια ειναι καλυμενη απο το υγρο του τανκ. Το πανω μερος του τανκ δεν ειναι ποτε ξεσκεπαστο για να αναβλυσει σαν πιδακας το υγρο, ειναι καλυμμενο απο το επιστομιο (drip tip) μεσω του οποιου ο χρηστης ρουφαει ;) ;) ;)

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κατά την γνώμη μου κάνεις λάθος. Ξαναλέω, μιλάω για γέμισμα του κάρτο σκέτο, χωρίς τανκ. Προσωπικά έχω γεμίσει κάρτο, τα χρησιμοποιώ σκέτα, και ειδικά την πρώτη φορά παρατηρούσα τι συμβαίνει για να μην κάνω κάποιο λάθος. Παίρνοντας το κάρτο και βυθίζοντας το στο καπάκι με το υγρό, η πρώτη εμφανής σταγόνα, κοιτώντας το από πάνω και εννοείτε χωρίς να υπάρχει η εργοστασιακή τάπα του ή το driptip, αλλιώς πως θα ελέγχεις τι γίνετε, η πρώτη εμφανής σταγόνα λοιπόν βγαίνει από το σωληνάκι στο κέντρο του κάρτο. Και ποτέ δεν αναβλύζει το υγρό για να χυθεί γιατί απλούστατα το βυθίζεις για να ρουφήξει σιγά και προσεκτικά.. Το Youtube είναι γεμάτο από τέτοιου είδους γέμισμα και σε πολλά φαίνεται και αυτό που λέω. Μετά, όπως πολύ σωστά είπε και η petra απλά φυσσάς ελαφρά, το σωληνάκι αδειάζει και ..ατμίζεις.

Πιστεύω ότι θα μπορούσε κάποιος λοιπόν να το γεμίσει εκτός τανκ, να το τρυπήσει μετά και στην συνέχεια να το βάλει μέσα στο τανκ και να γεμίσει και αυτό με υγρό.. Μπορεί σε αυτό το σημείο να κάνω και λάθος, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν μου φαίνεται παράλογο. Και να κάνεις την τρυπα μετά, δεν υπάρχει εσωτερικά χύμα υγρό για να χυθει..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2012, 23:41 από dreamymoments »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1651 στις: Ιουνίου 20, 2012, 23:04 »
Ναι, δήμητρα, κάποια έχουν τρύπα, κάποια όχι και τα τρυπάς εσύ. Τα προτρυπημένα έχουν μικρότερες τρύπες και οι γνώμες διίστανται. Αλλοι λένε ότι επαρκούν, άλλοι ότι θέλουν μεγάλωμα.
Ο πιο απλός κανόνας είναι να βάλεις το προτρυπημένο ή τρυπημένο κάρτο στο τανκ, να σημειώσεις μέχρι πού φτάνει η στάθμη του υγρού. Στο πρώτο 20λεπτο έστω μισάωρο, επειδή το κάρτο είναι γεμάτο δεν τραβάει υγρό από το τανκ. Αν μετά τη μισή ώρα συνεχόμενου ατμίσματος δεν παρατηρήσεις να πέφτει έστω αργά η στάθμη στο τανκ, αυτό σημαίνει ότι δεν τροφοδοτείται από τις τρύπες το κάρτο. Οχι στη μισή ώρα να έχει πέσει η στάθμη, αλλά από τη μισή ωρα και μετά θα αρχίσει να τραβάει το κάρτο υγρό από το τανκ.
Αν δεν τραβάει, θα τραβάς εσύ λίγο τα μαλλιά σου γιατί θέλει ξάπλωμα το τανκ και προσεκτική αφαίρεση του κάρτο για να μη φύγει το υγρό. Μεγαλώνεις τις τρύπες και το ξανατοποθετείς προσεκτικά.
Είναι επίσης καλό να μη γεμίζεις το τανκ μέχρι πάνω, αλλά μέχρι τα 2/3. Στην αρχή μάλιστα, μέχρι να σιγουρευτείς ότι τροφοδοτείται κανονικά, το γεμίζεις ως τη μέση, ώστε αν αναγκαστείς να αφαιρέσεις το κάρτο, να μην είναι πολύ το υγρό μέσα.
Οι τρύπες περίπου στο ένα εκατοστό πάνω από τη βάση του κάρτο (δε μετράμε το σπείρωμα)
Το επαναγέμισμα του τανκ είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία για πολλούς, εγώ βρήκα την άγια μου χαρά με μπουκαλάκια με βελόνα ή με τανκ που έχουν βίδα για το γέμισμα. Προσεκτικά όμως με τη βίδα, γιατί καλά τη βγάζεις, όταν τη βάζεις όμως, όλο και λίγη γλυκερίνη μπορεί να έχεις στα δάχτυλα και να βρεθείς να κάνεις τεστ αν η όρασή σου είναι 20/20.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1652 στις: Ιουνίου 20, 2012, 23:18 »
petra με ολες αυτες τις συμβουλες προσανατολιστικα λιγο και καταλαβα πως λειτουργει.ελπιζω και στην πραξη να τα κανω :tongue_smilie:! εγω θα εκανα τα εξης-θα αφαιρουσα το πιπακι,θα εβγαζα το καρτο απο κατω μεχρι την μεση περιπου του τανκ,θα επαιρνα το μπουκαλακι με την βελονα,θα εριχνα καμια 15αρια σταγονες γυρω απο τον πυρηνα,στο ασπρο δλδ και μετα θα γεμιζα και το τανκ.βιδωμα και ετοιμο :hmmm:και μαλλον δεν θα το εκανα σωστα ετσι.ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2012, 23:41 από dimitra78 »

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1653 στις: Ιουνίου 20, 2012, 23:32 »
Το επαναγέμισμα του τανκ είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία για πολλούς, εγώ βρήκα την άγια μου χαρά με μπουκαλάκια με βελόνα ή με τανκ που έχουν βίδα για το γέμισμα.

Petra, θα μου επιτρέψεις να προσθέσω εδώ και το filler tip, το οποίο βάζεις πάνω στο carto, (σαν drip tip), και έτσι το κατεβάζεις άνετα μέσα στο τάνκ για να συμπληρώσεις το υγρό σου και με ένα απλό οποιοδήποτε μπουκαλάκι, χωρίς να υπάρχει φόβος να μπει υγρό στο carto  ;)


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1654 στις: Ιουνίου 20, 2012, 23:40 »
Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς. Αυτά είναι νέα κόλπα που δεν τα κατέχω. Το είχα δει σαν φωτό, ούτε που κατάλαβα όμως τι κάνει. Θενκς.
 
Δήμητρα, είναι τώρα πιο κατανοητό
Πάντως, αν δε θέλεις να γεμίσεις με το "ποτηράκι" κάνε αυτό που λες, αλλά θα χρειαστείς περισσότερες σταγόνες. Οταν το κάρτο νομίζεις ότι γέμισε, τίναξέ το λίγο σαν θερμόμετρο και συμπλήρωσε. Συνήθως μένει πάνω το υγρό και από κάτω ο πολυεστέρας είναι στεγνός. Αν ατμίσεις έτσι, γκουντμπάι κάρτο. Επίσης, αν δεις ότι το κάρτο σφηνώνει και δε μπαίνει, πασάλειψέ το διακριτικά με λίγο υγρό να γλυστρήσει πιο εύκολα.

Το επόμενο στάδιο θα είναι τι κάνεις ΑΝ έχεις μπουκώματα, αλλά αυτό μετά.




Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1655 στις: Ιουνίου 20, 2012, 23:45 »
  :laugh1: :laugh1:petra ενα ενα,εχω ακομα πολυ δρομο μπροστα μου και απο αποριες,δοξα το θεο :angel:,υπαρχουν μπολικες!

Αποσυνδεδεμένος wownb

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1656 στις: Ιουνίου 22, 2012, 12:32 »
(Image removed from quote.) αυτά έχω, ένα άσπρο και ένα μαύρο !! κόπηκαν μερικά καλώδια από έναν άχρηστο που έχει H.T  >:(
Μου κοπηκε ο πολος απο την μπαταρια Ego T και εχω την θηκη του Ego w . τι μπορω να κανω?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1657 στις: Ιουνίου 22, 2012, 12:43 »
H παίρνεις ενα κολλητήρι αν τό χεις και προσπαθείς να κανεις κόλληση στον πόλοπου έφυγε, (που είναι λιγο εγχείρηση) ή επικοινωνείς με το ego tube (δεν ξερω κανέναν αλλα μαλλον θα υπάρχουν κι αλλοι) http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7125.msg325452.html#msg325452
και του την πας για επισκευή. Επισκευή απο κεί που την πηρες, προφανώς μπορούν να σε κάνουν αλλα θα σε χρεώσουν μιας και αυτό είναι καραμπινάτο λάθος χρήστη και δεν σε καλύπτει η εγγύηση.

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1658 στις: Ιουνίου 22, 2012, 12:45 »
Όπως και να έχει θα χρειαστείς κολλητήρι.
Ποιο εύκολη περίπτωση είναι να κολλήσεις το καλωδιάκι του πόλου της  Ego της δεύτερης φωτογραφίας.
Θέλει μικρό και μυτερό κολλητήρι γιατί είναι περιορισμένος ο χώρος.

Αποσυνδεδεμένος Pstelios

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1659 στις: Ιουνίου 22, 2012, 12:49 »
(Image removed from quote.) Μου κοπηκε ο πολος απο την μπαταρια Ego T και εχω την θηκη του Ego w . τι μπορω να κανω?

Αν μένεις Περιστέρι ή εκεί κοντά υπάρχει μαγαζί που φτιάχνει ego...

Αποσυνδεδεμένος wownb

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1660 στις: Ιουνίου 22, 2012, 13:43 »
πεταξε σπιθες και εκαψαν τα καλωδια ετσι το αφησα . ηλιουπολη μενω. εχουμε κανα γνωστο να το φτιαξουμε?

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1661 στις: Ιουνίου 29, 2012, 16:17 »
βρε παιδια τι δεν καταλαβαινω εδω? πηρα σημερα ενα DCT,το γεμισα ολα καλα αλλα πως το βιδωνω πανω στην μπαταρια? εβαλα το διακοσμητικο κωνο και παω να το βιδωσω αλλα γυρνωντας το γυρναει και ολο τα τανκ και απλα κουμπωνει μεχρι ενος σημειου.να βαλω το drip tip και να σφιξω  απο κει? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1662 στις: Ιουνίου 29, 2012, 16:28 »
Δεν ειναι σφικτα τα εσωτερικα λαστιχακια (orings) στο dct σου και το καρτο γυρναει ολο μαζι οταν εσυ προσπαθεις να βιδωσεις πιανωντας το τανκ.
Ναι αμα βαλεις το drip tip σου υπαρχει περιπτωση να στριψεις απο εκει.
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2012, 14:04 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1663 στις: Ιουνίου 29, 2012, 16:40 »
δλδ δεν χρειαζεται παραπανω βιδωμα,απλα να πιασει στην μπαταρια και ειναι οκ? :thumpup:ευχαριστω !

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #1664 στις: Ιουνίου 29, 2012, 16:43 »
Αν δεν κουνιέται, και λειτουργεί, είναι μια χαρά! Μην προσπαθείς να το σφίξεις επάνω. Εξάλλου, αν το παρασφίξεις, πώς θα το ξεσφίξεις μετα που θα σου γλυστράει μέσα στο τάνκ????? :tongue_smilie:  (ασε το χω πάθει! Χάλια έγινα!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1: )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92697 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex