vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 9 χρήστες
Jorge, Milarepa, tibolaso, vasim, Buliwyf, ΨΗΛΟΣ, manoslykos, djfloor, kos784

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7755 στις: Μαρτίου 29, 2016, 20:10 »
Τα υγρά που δεν σου κάνουν, μπορείς να τα ανταλλάξεις ή και να τα χαρίσεις. 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19421.165.html
Πονεμένο το θέμα με τα υγρά γενικώς. Και να σου προτείνει κάτι κάποιος, ριψοκίνδυνο. 
Νέκταρ για μένα - αηδία για σένα, αν με αντιλαμβάνεσαι. 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7756 στις: Μαρτίου 29, 2016, 20:15 »
Καλησπερα. Εχω γυρω στις 3 βδομαδες που ξεκινησα το ατμισμα και εχω ενα θεμα με την επιλογη υγρων. Στα καταστηματα που δοκιμαζω οι γευσεις ειναι αχνες και σχεδον ανυπαρκτες και στο δικο μου τσιγαρο ειναι 10 φορες πιο εντονες με αποτελεσμα τα περισσοτερα υγρα να πηγαινουν στα σκουπιδια. Εχω αγορασει μεχρι στιγμης απο natura το virginia(μπηκε στην ακρη μετα απο 2-3 ρουφηγματα, τοσο αθλιο) και το manhatan(οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι ασχημο). Και απο nobacco το lady scarlet(πουρο μου ειπαν, βιξ ειναι τελικα στο στομα μου), το crunchy bites(πολυ πολυ πολυ εντονο μπισκοτο που μου προκαλει αναγουλα). Τα 2 υγρα που μου αρεσουν ειναι απο nobacco numbers το 4αρι(τσιγαρισιο με ξηρους καρπους) και απο nobacco elements το wake up(φρεσκομενος καφες). Εχω καταληξει λοιπον οτι θελω οι δοκιμες μου σε αλλες μαρκες και υγρα να περιοριστουν στις ελαφρυες γευσεις με νοτες ξηρων καρπων και καφε. Εχετε καποιες προτασεις; γιατι ειναι κριμα να πηγαινουν στα σκουπιδια τοσα υγρα
Πολυ σημαντικο το θεμα που αναφέρεις και εχει να κανει με τον επαγγελματισμο του καθε πωλητη στο να εχει ενα αξιοπρεπες δοκιμαστηριο, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ξεχωρισεις ποια καταστηματα θα επιλεγεις, το οποιο δεν ειναι μια ευκολη παντα υπόθεση 

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7757 στις: Μαρτίου 29, 2016, 20:45 »
Αν σου είναι τόσο δυνατά, θα μπορούσες παντα να τα αραιώσεις με σκέτη βαση στα mg που εχεις....κανεις και οικονομια :)

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7758 στις: Μαρτίου 29, 2016, 22:05 »
Θα αργήσεις φίλε μου να βρεις το υγρό που θα πεις "θεέ μου τι είναι αυτό φέρτε μου ένα λίτρο" και δυστυχώς θα κοστίζει 12.5 ευρώ τα 15ml χαχαχαχα χαχαχα. Βρες ένα κατάστημα που έχει αξιοπρεπές δοκιμαστηριο ώστε να ξέρεις τι αγοράσεις .σε όσα καταστήματα πήγα και τους είπα δεν μπορώ να καταλάβω τη γεύση έχει με αυτό τον ατμοποιητη με κοιτούσαν με ένα βλέμμα αυτό έχουμε ρε φίλε τι να κάνουμε .γενικά τα υγρά είναι λίγο Τζακ ποτ. Έχω πάρει υγρό που την πρώτη φορά το ατμισα σε 3 μέρες και όταν το ξανά πήρα μου φαινόταν μάπα .γούστα είναι αυτά .οι καπνικοι φαν θα σου προτείνουν τα τοπ αλλά αν δεν δοκιμάσεις και εσύ ο ίδιος πολλά δεν θα βρεις το κατάλληλο .το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάζεις συνέχεια διαφορετικά υγρά και από άλλες εταιρίες και θα το βρεις .

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7759 στις: Μαρτίου 29, 2016, 22:08 »
Θα μπορούσαν να υπάρχουν πολλές συγκεκριμένες προτάσεις και από πολλούς με διαφορετικά γούστα.
Το μόνο που θα κατάφερνες θα ήταν να χαθείς στην... μετάφραση.

Ακόμα κι αν εγώ για παράδειγμα σου πω πως το Χ υγρό είναι το καλύτερο καπνικό που θα βρείς στον πλανήτη, εσύ:
1) θα το δοκιμάσεις (ΑΝ το δοκιμάσεις) σε χάλια ατμοποιητή καταστήματος
2) βάσει αυτού:
                        α) Θα σου αρέσει εκεί, αλλά όχι στον δικό σου, οπότε ξανά τζίφος
                        β) Δεν θα σου αρέσει εκεί και θα με βρίζεις, επειδή απλά τα γούστα μας είναι διαφορετικά.

Τίποτα, και το τονίζω, ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να αντικαταστήσει το προσωπικό σου κριτήριο.
Καμία σύσταση, κανένα review και κανένας ειδικός. Ειδικά για τα υγρά.
Οι ατμοποιητές και τα μοντάκια έχουν συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά
που είτε καλύπτουν είτε όχι τις ανάγκες σου, οπότε τα πράγματα εκεί είναι σχετικά απλά (αν και συχνά οι γνώμες διίστανται).
Τα υγρά είναι μια ολόκληρη κατηγορία μόνα τους.
Σκέψου το πιο απλό παράδειγμα του κόσμου. Κάποιος αναγουλιάζει και μόνο στο άκουσμα της λέξης "πατσάς"
και κάποιος άλλος τον ευχαριστιέται όσο τίποτα στον κόσμο.

Το μόνο που θα μπορούσα να σου συστήσω, και αυτό με πάσα επιφύλαξη, είναι να κοιτάξεις και κάτι διαφορετικό
πέρα από τις mainstream εταιρίες (Nobacco, Natura, κλπ.). Όχι επειδή δεν είναι καλά τα υγρά τους, αυτά είπαμε είναι γούστα.
Απλά η φιλοσοφία του κάθε παρασκευαστή υγρού διαφέρει πολύ από του άλλου.

Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ στα κατάλληλα θέματα για υγρά, διάβασε τις γνώμες άλλων ατμιστών,
δες σε ποιά κατάστηματα τα πουλάνε, βρες τα στοιχεία των καταστημάτων εδώ, αποταμίευσε χρήματα,
άρχισε την περιήγηση και τις δοκιμές, και...

Καλή τύχη!


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7760 στις: Μαρτίου 29, 2016, 22:16 »
Καλησπερα. Εχω γυρω στις 3 βδομαδες που ξεκινησα το ατμισμα και εχω ενα θεμα με την επιλογη υγρων. Στα καταστηματα που δοκιμαζω οι γευσεις ειναι αχνες και σχεδον ανυπαρκτες και στο δικο μου τσιγαρο ειναι 10 φορες πιο εντονες με αποτελεσμα τα περισσοτερα υγρα να πηγαινουν στα σκουπιδια.

Εχω αγορασει μεχρι στιγμης απο natura το virginia(μπηκε στην ακρη μετα απο 2-3 ρουφηγματα, τοσο αθλιο) και το manhatan(οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι ασχημο).

Και απο nobacco το lady scarlet(πουρο μου ειπαν, βιξ ειναι τελικα στο στομα μου), το crunchy bites(πολυ πολυ πολυ εντονο μπισκοτο που μου προκαλει αναγουλα).

Τα 2 υγρα που μου αρεσουν ειναι απο nobacco numbers το 4αρι(τσιγαρισιο με ξηρους καρπους) και απο nobacco elements το wake up(φρεσκομενος καφες).

Εχω καταληξει λοιπον οτι θελω οι δοκιμες μου σε αλλες μαρκες και υγρα να περιοριστουν στις ελαφρυες γευσεις με νοτες ξηρων καρπων και καφε. Εχετε καποιες προτασεις; γιατι ειναι κριμα  να πηγαινουν στα σκουπιδια τοσα υγρα

Φίλε αν έχεις δοκιμάσει μόνο αυτά μέχρι στιγμής, μην "καταλήγεις" σε συγκεκριμένες γεύσεις..

Έχεις δίκιο ότι από δοκιμές στα περισσότερα καταστήματα δε μπορείς να καταλάβεις και πολλά.. Ειδικά όταν δοκιμάζεις 10 υγρά το λεπτό και μετά από λίγο χάνεις τη διακριτική ικανότητα...

Θα σου έλεγα να διαβάσεις κάποια από τα θέματα του forum για έτοιμα υγρά ώστε να καταλάβεις πάνω-κάτω ποια υγρά έχουν μεγάλη απήχηση στους ατμιστές. Π.χ. το manhattan που λες, μοιάζει πολύ στο Halo Tribeca που είναι ιδιαίτερα δημοφιλές (αλλά ακριβό). Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις και ίσως να το αγοράσεις (αφού το manhattan δε σου φάνηκε άσχημο). Και συνεχίζεις κάπως έτσι (με διάβασμα, δοκιμές κλπ), με τον παράγοντα τύχη να παίζει μεγάλο ρόλο.

Αλήθεια, τι μπαταρία-ατμοποιητή έχεις?

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7761 στις: Μαρτίου 29, 2016, 22:29 »
@Hic_et_nunc


Θα αγοράσεις ένα φθηνό dripper θα πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά και θα τους ρωτάς "αν μπορείς να δοκιμάσεις γεύσεις με τον dripper σου", στη replacesmoke Μαρίνου Αντύπα θυμάμαι πρόσφεραν, εν τέλι όποιο κατάστημα έχει τη δυνατότητα άραξε εκεί πάρε το νεράκι σου και πέτα υγρό μέσα και δοκίμαζε όσα θες.
Όποιο σου αρέσει το παίρνεις, αν το βάλεις στον ατμο σου και δεν σου αρέσει δεν το πετάς αφού μπορείς να το κάνεις με τον dripper.
Αν δεν κάνω λάθος στη Πλαστήρα και κάτι είναι το Vape Gallery πουλάει της eCig πράγματα μπες και εκεί ότι γεύση κάνεις θα την βρεις και σε DIY.

Και ένα tip τις άγριες γεύσεις (αυτές που φεύγουν δύσκολα πχ μέντα) κράτησε τες για το τέλος για να μη σου μπερδέψουν τις άλλες.

Καλό πάντως είναι να μας πεις και τον εξοπλισμό σου να μπορούμε να υπολογίσουμε τη γεύσεις δίνει και να πατήσουμε καλύτερα στα γούστα σου.


Ξεκίνα με αυτά και ξανά έλα να μας πεις ενα καλησπέρα.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7762 στις: Μαρτίου 29, 2016, 22:42 »
To πρόβλημα με τα αναγουλέ υγρά το έλυσα με τη.....μέντα.Αν και έχω απεξαρτηθεί από το τσιγάρο, βρέξει χιονίσει έχω πάντα καβατζα ένα μπουκαλάκι μέντα .Ποτέ δεν ξέρεις.Τωρα δεν ξέρω κατά πόσο θα σου αρέσει η μέντα και γενικότερα οι γεύσεις του είδους.   

Αποσυνδεδεμένος Hic_et_nunc

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7763 στις: Μαρτίου 29, 2016, 23:08 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Διαθετω το i just start plus http://www.vaporsolutions.gr/hlektroniko-tsigaro/911-eleaf-ijust-start-plus-.html

και ειμαι ικανοποιημενος. Ο περισσοτερος κοσμος χρησιμοποιει τα κουτια αλλα δε μου κανουν κλικ εμφανισιακα. Ειναι πολυ δυνατο μηχανηματακι παντως αν και δε του φαινεται.


Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7764 στις: Μαρτίου 29, 2016, 23:56 »
Το σετάκι που έχεις με τις αντιστάσεις 0,75 που φοράει(τις έχω δοκιμάσει στον air tank) δεν έιναι και τόσο καλό στην απόδοση γευσεων.Όποτε άτμισα με αυτή μου ήρθε  στο στόμα περισσότερο η πικρίλα της βάσης παρά το άρωμα του υγρού .Δοκίμασε και την 1,2 που προσωπικά την βρίσκω καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος Hic_et_nunc

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7765 στις: Μαρτίου 30, 2016, 00:38 »
@savvas την δοκιμασα την αντισταση αυτη αλλα αρχισε τα "μπαμ" και φοβηθηκα μη με πετυχουν τα σκαγια και την αλλαξα παλι :)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7766 στις: Μαρτίου 30, 2016, 00:46 »
Δοκίμασε και την 1.5 που είναι dual coil.

Αποσυνδεδεμένος Hic_et_nunc

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7767 στις: Μαρτίου 30, 2016, 01:23 »
Τι διαφορα θα δω με την 1,5;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7768 στις: Μαρτίου 30, 2016, 02:23 »
Δεν ξέρω τι διαφορά θα δεις αλλά ότι μάλλον θα δεις, μιας και είναι διαφορετικού σχεδιασμού (dual coil).. Κατά πάσα πιθανότητα πάντως, θα έχεις καλύτερη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7769 στις: Μαρτίου 30, 2016, 17:10 »
Τα 2 υγρα που μου αρεσουν ειναι απο nobacco numbers το 4αρι(τσιγαρισιο με ξηρους καρπους) και απο nobacco elements το wake up(φρεσκομενος καφες).

Εχω καταληξει λοιπον οτι θελω οι δοκιμες μου σε αλλες μαρκες και υγρα να περιοριστουν στις ελαφρυες γευσεις με νοτες ξηρων καρπων και καφε. Εχετε καποιες προτασεις; γιατι ειναι κριμα  να πηγαινουν στα σκουπιδια τοσα υγρα
Nutacco από AtmosLab : καπνικό με ξηρούς καρπούς. Μόνο δοκίμασε πρώτα για να βεβαιωθείς πως δεν είναι ατόφιο το 4, γιατί η ίδια εταιρία παρασκευάζει και τα Numbers και δεν έχω δοκιμάσει το 4 για να ξέρω.
Επίσης, αν σου αρέσει ένα υγρό σε ήπια μορφή αλλά σε μπουχτίζει στην δική σου συσκευή αγόρασε σκέτη βάση με την νικοτίνη που σε βολεύει -είναι πολύ φτηνή συγκριτικά- και αραίωσε το υγρό. Το άρωμα θα ελαφρύνει και θα βρεθείς με διπλάσια ποσότητα υγρού που σου αρέσει αντί να το πετάξεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix