vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Μια ερωτηση, σχετικα με ωριμανση με μεθοδο θερμοκρασιας ποια ειναι η max που να μην αλλοιωνει τα αρωματα?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Λενε οχι πανω απο 45-50 , εγω βαζω σε θερμαντηρα ολα τα υγρα που φτιαχνω στους 40 βαθμους για 25 λεπτα και μετα οταν επανελθουν στην κανονικη θερμοκρασια , μετα απο μερικες ωρες δλδ , ειναι ετοιμα προς ατμιση .

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
H θέρμανση αν και επιταχύνει την ωρίμανση, έχει το μειονέκτημα ότι αυξάνει την εξάτμιση κάποιων συστατικών των αρωμάτων αλλά και ρίχνει την περιεκτικότητα της νικοτίνης ειδικά αν το υγρό θερμαίνεται από 50C και πανω.
Συνεπώς θέλει ερμητικά κλειστό δοχείο και κατά το δυνατόν τελείως γεμάτο ώστε κατά την ανάδευση να μην υπάρχει πολύς κενός χώρος μέσα στο δοχείο για να "παγιδεύονται" τα αρώματα μέσα στο υγρό και όχι στον αέρα στο πάνω μέρος του δοχείου.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Κι εγω 42 βαθμους τα ωριμαζω  αλλα ρωταω ποιο θεωρειται max για καλυτερους χρονους ωστε να μπορουν να "τρεχουν" καλυτερα οι δοκιμες.
50 δηλαδη ειναι οκ?  (Παντα με γεματα αεροστεγη μπουκαλακια, δεν εχω θεμα εξοπλισμου)

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Jimakos24

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά μια βοήθεια παρακαλώ, έχετε να μου προτείνετε γεύσεις φρούτων που να είναι και ελαφρώς όξινες? Έχω τρελαθεί με αυτό το λίγο ξινό που βγάζουν τύποι σαν το Yaya dream και το dragon clouds, και το ψάχνω σε οποιοδήποτε φρουτένιο άρωμα. Σκέφτομαι για το dragon fruit αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το δίνει.. 

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Καλά το πας. Dragon fruit και Strawberry ripe είναι αρκετά όξινα.

Αποσυνδεδεμένος vpap4ever

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παίδες. Να σας πω την διαδικασία μου παρασκευή υγρών αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι σωστή  ;D
Έχω την βάση νικοτίνης μου 36mg/ml PG/VG/νερό 50/40/10 % αντίστοιχα. Βάζω σε ένα βάζο 20ml και προσθέτο λίγο λίγο ανακατεύοντας με κυκλικές κινήσεις το μείγμα PG/VG που έχω φτιάξει (για να την αραιώσω) αφού ήδη τα έχω αραιώσει ξεχωριστά με το ενέσιμο νερό τους. Προσθέτω λοιπόν 100 ml PG/VG και έχω 120 ml υγρό χωρίς άρωμα με 6mg/ml. Το αφήνω 3 μερές να δέσει μετά προσθέτω 10ml άρωμα και το αφήνω άλλη μια γεμάτη βδομάδα να δέσει. Καθημερινά ανακάτεμα 3-5 φορές για 2 λεπτά με κυκλικές κινήσεις.
Σωστός ο παίχτης?
Και μια απορία αν είναι εύκολο. Σε μια βάση όπως την παραπάνω που έχω αν θέλω μπορώ να την κάνω PG/VG-70/30 με τις κατάλληλες δόσεις ή επειδή αυτή είναι έτοιμη 50/40 θα μου χαλάσει?
Ευχαριστώ!

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Με κατάλληλους συνδυασμούς-δοσολογιες μπορείς να την φέρεις στο 70/30.

Αποσυνδεδεμένος vpap4ever

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Οπότε δε χαλάει το πράμμα. Ωραία σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Να προσθεσω μονο οτι τα αρωματα θελουνε ωριμανση αναλογα το αρωμα και αλλο τα καπνικα θελουνε πιο πολυ και αλλο τα φρουτενια και τα λοιπα

Αποσυνδεδεμένος vpap4ever

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έβαλα μηλόπιτα της AtmosLab 10ml σε 120ml βάση. Μια βδομάδα λέω να αφήσω καλά δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Ποσο ποσοστο εχει to αρωμα σου  και εβαλες 10ml se 120 βαση ?Και τα γλυκα η φρουτενια ατμιζοντε σχετικα γρηγορα

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά μια βοήθεια παρακαλώ, έχετε να μου προτείνετε γεύσεις φρούτων που να είναι και ελαφρώς όξινες? Έχω τρελαθεί με αυτό το λίγο ξινό που βγάζουν τύποι σαν το Yaya dream και το dragon clouds, και το ψάχνω σε οποιοδήποτε φρουτένιο άρωμα. Σκέφτομαι για το dragon fruit αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το δίνει..

Πάρα πολύ καλό το dragonfruit μην το σκέφτεσαι καθόλου. Είναι καλό και μόνο του, με καμιά κρέμα, ή για να ενισχύει άλλα φρούτα (με φράουλες και μήλα είναι πολύ καλό).
Δοκίμασε αυτή τη συνταγή http://e-liquid-recipes.com/recipe/49573/Bombies%20%27nana%20cream έχοντας όμως υπόψην σου πως το Strawberry της TPΑ είναι λίγο περίεργο, είναι μεν όξινο όπως θες αλλά κάποιες φορές θυμίζει λίγο χαρτόκουτα στη γεύση, τουλάχιστον σε μένα αλλά και σε άλλους.. Αν δεν κάνω λάθος το bombies nana cream κλωνοποιεί και το yaya dream.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 22:12 από superfuzz »

Αποσυνδεδεμένος vpap4ever

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Ποσο ποσοστο εχει to αρωμα σου  και εβαλες 10ml se 120 βαση ?Και τα γλυκα η φρουτενια ατμιζοντε σχετικα γρηγορα

Δε ξέρω να σου πω την αλήθεια. Ατμίζω 8 μέρες τώρα και ρώτησα το παλικάρι που το αγόρασα και μου είπε πολύ καλα είναι να το βάλω σε 100ml μέσα εγώ το βαλα σε 120ml. 

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Nα ξερεις σιγα σιγα θα τα μαθεις οταν παιρνεις αρωμα να ξερεις το ποσοστο αραιωσεις ας πουμε εχει 10% βαζεις 90 ml βασει και 10 μλ αρωμα μια πολυ απλη μεθοδος βεβαια για αρχη σου την λεω ειναι πιο συνθετο το diy αλλα θα τα δεις στην πορεια σιγα σιγα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9102 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364