vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

614 επισκέπτες, 4 χρήστες
gigelis78, infernity, NikosAnt, Xxristos

Twitter

Carto... αδειασμα?

Αποσυνδεδεμένος panosmgr

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Carto... αδειασμα?
« στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:39 »
Εχω 2 carto... 1 Giant και ενα Hybrid-e.

Εχει ανακαλυψει κανεις κανεναν τροπο ωστε να αδειαζουν απο ενα συγκεκριμενο liquid τα σφουγγαρακια για να βαλουμε αλλη γευση? (ΟΚ δε θα αδειασουν 100% αλλα να μην πρεπει να το γεμισεις 5 φορες με το νεο αρωμα ωστε να καταλαβεις τη διαφορα).

Εγω μεχρι στιγμης φυσαω δυνατα απο τη μια πλευρα (εκει που μπαινει το επιστομιο) προς την αλλη και βλεπω να βγαινει στη χαρτοπετσετα μου liquid.
Αλλα και παλι νομιζω οτι κανω... μια τρυπα στο νερο.
Μου φαινεται οτι το περισσοτερο υγρο μενει μεσα.
 


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:42 »
εγω ξερω πως μονο με φυσημα κ οτι βγει.... :wall:

Αποσυνδεδεμένος gfk

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:53 »
Με το φυσημα ειναι η ασφαλης μεθοδος....  ;)
η ανασφαλης ειναι με βρασιμο κ στεγνωμα...  8)
βλεπε π.χ. : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3175.msg98021.html#msg98021   :o
Καλη επιτυχια!!  :angel:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2011, 20:54 από gfk »

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 21:04 »
Καποιος εδω στο φορουμ ειχε γραψει οτι βαζεις χαρτι υγειας μεχρι μεσα στο καρτο πανω στο σφουγγαρακι το γυρνας αναποδα και απορροφαει το υγρο.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 22:09 »
Καποιος εδω στο φορουμ ειχε γραψει οτι βαζεις χαρτι υγειας μεχρι μεσα στο καρτο πανω στο σφουγγαρακι το γυρνας αναποδα και απορροφαει το υγρο.
...και ιδού:http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2957.msg96014.html#msg96014

Αποσυνδεδεμένος teo1188

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari+A2
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 05, 2011, 22:44 »
Άλλη μέθοδος είναι η εξής,
ανοίγεις το καρτο όπως εδώ,
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2489.msg65037.html#msg65037
και αφού ξεδιπλώσεις το σφουγγαράκι με το πανάκι,τα ταμπονάρεις μέχρι να τα δεις να στεγνώνουν,επάνω σε μια χαρτοπετσέτα.Μετά δίπλωμα,όπως ήταν,τοποθέτηση πάλι στον κώνο κι έτοιμα για πότισμα.
Και ο τρόπος του Arxos(φούρνος) είναι αποτελεσματικός,απλά στεγνώνει πολύ ο πολυεστέρας μετά τον φούρνο και  θέλει αργό πότισμα στο γέμισμα,χωρίς να σημαίνει ότι αυτό αποτελεί πρόβλημα.


Αποσυνδεδεμένος panosmgr

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 06, 2011, 09:29 »
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις  :respect:

Αμεσα θα δοκιμασω τη μεθοδο με το χαρτι υγειας και τη μεθοδο Arxos και θα αφησω για λιγο αργοτερα τη μεθοδο του Vangos γιατι μου φανηκε λιγο πιο "επικινδυνη" με βαση τη δικη μου εμπειρια...

Αποσυνδεδεμένος teo1188

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari+A2
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 06, 2011, 10:12 »
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις  :respect:

Αμεσα θα δοκιμασω τη μεθοδο με το χαρτι υγειας και τη μεθοδο Arxos και θα αφησω για λιγο αργοτερα τη μεθοδο του Vangos γιατι μου φανηκε λιγο πιο "επικινδυνη" με βαση τη δικη μου εμπειρια...
Αααα και δεν είπα χαρτί υγείας,είπα χαρτοπετσέτα.  ;D ;D :)) :)) .Πλάκα κάνω.
Να διευκρινήσω ότι ταμπονάρισμα σε χαρτί έχω δοκιμάσει μόνο με το hybrid,όπως και φούρνο.
To giant δεν το έχω ανοίξει,το χω βάλει μόνο φούρνο.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 06, 2011, 10:25 »
Εγω με απλο αλλα δυνατο φυσημα τον αδειασα μια φορα για να αλλαξω το υγρο κ ηταν μια χαρα!! Αλλαξε η γευση γιατι? εβαλα οτι χειροτερο ειχα!!! Ενα απαισιο υγρο απο κινα!!!!! κ ειλικρινα το υγρο δεν ειχε πια αυτη την τοσο απαισια γευση απο γρασιδι!!!!! Οσο για το βρασιμο? οχι δεν το βρηκα καθολου επικυνδυνο! οταν ομως ο carto εχει φτασει προς το τελος του ναι? οχι να μας εχει καει !!!!!!
Σημερα διαπυστωσα οτι εχω ξαναζωντανεψει τον dual coil κ ειλικρινα δεν το πιστευα οτι με το βρασιμο θα γινονταν κατι τετοιο!! κ αλλαξα κ την γευση απο το υγρο! δλδ εβαλα αλλο υγρο κ ειναι τελειο!!!!!!!!  8)

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 06, 2011, 11:04 »
Εγω με απλο αλλα δυνατο φυσημα τον αδειασα μια φορα για να αλλαξω το υγρο κ ηταν μια χαρα!!

Κομπρεσερ αερος εχεις στα πνευμονια σου??? :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 06, 2011, 11:07 »
Κομπρεσερ αερος εχεις στα πνευμονια σου??? :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
:laugh1: :laugh1: :laugh1: Μα δεν ειπα? οτι απο τοτε που σταματησα το κτ αλλαξαν πολλα ε?  :laugh1: :laugh1: :laugh1: μαλλον εχεις δικιο για το κομπρεσερ!!!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 02:18 »
δες εδω
δε μένει τίποτε μέσα  :))
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KvjOF2qUm2Q&feature=player_embedded[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Zeus

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
  • FRUIT UP!
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 17:38 »
Τον δικό μου τον θέλω καλοψημένο!!!  :hmmm:

1.Άνοιγμα
2.Ξετύλιγμα
3.Δίπλωμα μέσα σε χαρτί κουζίνας ή άλλο απορροφητικό χαρτί  :tongue_smilie:
4.Πρεσάρισμα πολύ καλά έτσι ώστε να φύγουν τα πάντα
5. Επανάληψη του βήματος 3 και 4 μέχρι να είναι εντελώς στεγνό
6. Βούτηγμα του φιτιλιού μέσα σε ζεστό (βραστό) νερό και στέγνωμα με χαρτί
7.Επανασυναρμολόγηση
8.Γέμισμα
9.Enjoy  :thumpup:

Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 18:15 »
Το link της Janty(France) είχε προτείνει ο Tem (ποιος άλλος! :D) σε άλλο νήμα εγώ σας κάνω copy-paste...

Cleaning procedure/maintenance:

1.Remove silicon tip exposing filler inside
2.Use a soft, steady stream of water – let the cartomizer run under the water for a few seconds, then remove it – you will now see water coming out the bottom of the cartomizer
3.Repeat step 1-2, six times
4.Once done, put your lips to the opening of the cartomizer (where you would normally draw vapor from) and blow until you make all the remaining water come out from the bottom of the cartomizer
5.Repeat step 4 until it seems as dry as you can make it
6.Let it air dry for a day
7.Your cartomizer is now ready to be re-filled, and re-used

Στηριζόμενος σε αυτές τις οδηγίες εγώ κάνω τα εξείς: Φυσάω το carto όσο πιο δυνατά μπορώ, ζεσταίνω μια κούπα νερό στο φούρνο μικροκυμμάτων (όχι απαραίτητα να βράσει), χύνω το καυτό νερό σιγά-σιγά στο carto από τη μεριά του επιστόμιου, ξαναφυσάω το carto , μέχρι να φύγει όσο πιο πολύ νερό γίνεται και το αφήνω σε ανοιχτό χώρο περίπου για 5-6 ώρες τουλάχιστον. Απλά και χωρίς πολύ κόπο αυτή  είναι μια λύση όχι μόνο για να αλλάξεις γεύση αλλά για να λειτουργεί καλύτερα ένα ταλαιπωρημένο carto. ;)

Αποσυνδεδεμένος reefdiver

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρία πουλάκια καθονταν....ΚΑΝΑΒΕΡΑΛ γωνία...
    • santorini rooms
Απ: Carto... αδειασμα?
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 30, 2011, 19:09 »
Άλλη μέθοδος είναι η εξής,
ανοίγεις το καρτο όπως εδώ,
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2489.msg65037.html#msg65037
και αφού ξεδιπλώσεις το σφουγγαράκι με το πανάκι,τα ταμπονάρεις μέχρι να τα δεις να στεγνώνουν,επάνω σε μια χαρτοπετσέτα.Μετά δίπλωμα,όπως ήταν,τοποθέτηση πάλι στον κώνο κι έτοιμα για πότισμα.
Και ο τρόπος του Arxos(φούρνος) είναι αποτελεσματικός,απλά στεγνώνει πολύ ο πολυεστέρας μετά τον φούρνο και  θέλει αργό πότισμα στο γέμισμα,χωρίς να σημαίνει ότι αυτό αποτελεί πρόβλημα.
Πολυεστέρα καπνιζουμε ??

δηλαδη οσοι εδειξαν κατι καμμενα βαμβακια, ηταν οτι ρουφηξαν απο πολυεστερα ?

Δηλαδη η Nobacco που μου ειπε οτι ειναι βαμβακι, μου ειπε ψεματα ?

και το χαρτί που εχουν απο εξεταση του "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ" για τα υλικά κατασκευης των ηλεκτρονικων τσιγαρων της εταιρίας,  το θεωρείς "μούφα" , "μουσι" ??


Παντως επι του θεματος>>>>>
5,50€ εχει ενας καινουργιος ατμοποιητης.

γιατι να κανεις τετοια μανουρα, να βγαλεις το βαμβακι απο το καρτο για να το καθαρισεις, μετα να το ξαναβαλεις, και αν δεν "κατσει" καλά................ γιατι να το καπνίσεις?   ?   ???

5,50€ για να εισαι σιγουρος αγαπητε. Τόσα φραγκα εχουμε δωσει στα κ/τ

το 5,50€ καθε μια-δυο εβδομαδες θα μας χαλασει ??

Προσωπικά εχω τωρα τρεις ατμοποιητες και τους χρησιμοποιω εναλάξ, το καθενα με διαφορετικη γευση.
αν μετα απο 50 ατμισματα θελω να αλλαξω γευση, βαζω τον αλλον ατμοποιητη και τελειωσα.....
με αυτον τον τροπο, δεν κουβαλαω και υγρό  πανω μου.



υγ> επειδη τυγχάνει να επισκέπτομαι που και που τον ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ λογο εργασίας, αν θελουν και οι mods να δω τι και πόσα ,χρειάζεται ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ για να του παμε πραγματα για εξεταση........
εγω παντως,ισως βαλω εναν Giant ατμοποιητη στο "εξεταστηριο" να δω τι "ατμιζω"........

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 30, 2011, 19:57
δες εδω
δε μένει τίποτε μέσα  :))
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KvjOF2qUm2Q&feature=player_embedded[/youtube]
ΠΩ ΠΩ !!!!!!  η κοτοπιτα πλεξουδα ,ηταν ολα τα λεφτά !!!    :)) :)) :)) :))  (αν το δεις στο y-tube θα καταλαβεις)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2011, 19:57 από Arvacon »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 127 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix