vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 8 χρήστες
lagoudakis, tibolaso, bloodlessz, athalpa, Tazz, maprix, Jorge, Sergios

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #405 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 15:36 »
Δηλ μπορουμε να πετυχουμε ωριμανση σε καπνικα στους 50 βαθμους στον φουρνο μικροκυματων; για ποση ωρα;

Εγώ απορώ αν είναι να κάνεις τέτοιες βλακείες γιατί να μην αγοράσεις έτοιμο υγρό να τελειώνεις. Δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #406 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 15:44 »
Στις αρχές Ιουνίου έφτιαξα ένα υγρό που μ' αρέσει πολύ και το ξέχασα. Εκτός από την αρχική ανάδευση, το μπουκάλι μπήκε στο ντουλάπι και έμεινε εκεί 3,5 μήνες χωρίς μετακίνηση, ανάδευση, φούρνους, μαγνήτες ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια από μέρους μου. Χθες που το ανακάλυψα και φυσικά το δοκίμασα ήταν ένα άλλο, υπέροχο υγρό! Έχω την εντύπωση πως η καλύτερη μέθοδος ωρίμασης είναι ο χρόνος και ο μόνος εξοπλισμός που χρειάζεται είναι ο καλός προγραμματισμός (ή η υπερβολική υπομονή...). :)


Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #407 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 15:47 »
Και που να δοκιμάσεις ξεχασμένα τριετίας, σα παλιό καλό κρασί. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #408 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 15:50 »
Don't mind if I do, που λένε και στο χωριό του παππού μου! :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #409 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 19:46 »
Εγώ απορώ αν είναι να κάνεις τέτοιες βλακείες γιατί να μην αγοράσεις έτοιμο υγρό να τελειώνεις. Δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη δεν γίνεται.
Αυτο δεν ειναι απαντηση φιλε

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #410 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 20:16 »
Αν θέλεις να δώσεις επιτάχυνση στην ωρίμανση, μπορείς να παίξεις με πολλούς άλλους πιο "φυσικούς" τρόπους που έχουν αναφερθεί στη νήμα.
Ηλεκτρικες "κουβέρτες", ultrasonic, slow cooker... Αυτό που θέλεις ειναι κάτι να διατηρεί σταθερή θερμοκρασία όχι πάνω από 50 βαθμούς για μερικές ώρες τουλάχιστον.
Εγω ας πούμε χρησιμοποιώ την κουβερτούλα στην διαδικασία της ανάδευσης για 2-3 ωρες, δίνει περίπου 45 βαθμούς αν μονωθεί πρόχειρα. Αν για κάποιο λόγο, (επισκευή, αφαλάτωση. καθαρισμός) δεν εχω τη μηχανή του εσπρέσσο, χρησιμοποιώ ένα ultrasonic για περαιτέρω ωρίμανση.
Ολα αυτά όμως έχουν χρησιμότητα στην αρχή ή σε κάποια καινούργια συνταγή που θέλουμε να δοκιμάσουμε. Μετά από κάποιο χρόνο, ξέρεις τι χρειάζεσαι και το φτιάχνεις  χωρίς να υπάρχει ανάγκη βιασύνης.
Μάλιστα, θα φτάσεις να έχεις αποθηκευμένα υγρά που θα ειναι σε αναμονή διπλάσιο και τριπλάσιο χρόνο από τον ενδεδειγμένο ωρίμανσης και χωρίς βίαιη ωρίμανση.
Ο μόνος λόγος πλέον που χρησιμοποιώ την θερμότητα για συγκεκριμένα υγρά είναι επειδή έχω την εντύπωση ότι γίνονται καλύτερα. Και βέβαια δεν κάνει για όλα. Εχω πετάξει υγρά γιατί τα κατέστρεψε, θέλει λιγο προσοχή στη θερμοκρασία, στην διάρκεια και σε ποια υγρα εφαρμόζεται.

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #411 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 20:22 »
Αυτο δεν ειναι απαντηση φιλε

Απάντηση είναι, αλλά αν θες σαφέστερα: δεν υπάρχει κανένας τρόπος επιτάχυνσης που ταυτόχρονα να είναι καλός για το αποτέλεσμα.
Πόσο μάλλον φούρνος μικροκυμάτων  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #412 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 20:30 »
Αν θέλεις να δώσεις επιτάχυνση στην ωρίμανση, μπορείς να παίξεις με πολλούς άλλους πιο "φυσικούς" τρόπους που έχουν αναφερθεί στη νήμα. Ηλεκτρικες "κουβέρτες", ultrasonic, slow cooker... Αυτό που θέλεις ειναι κάτι να διατηρεί σταθερή θερμοκρασία όχι πάνω από 50 βαθμούς για μερικές ώρες τουλάχιστον. Εγω ας πούμε χρησιμοποιώ την κουβερτούλα στην διαδικασία της ανάδευσης για 2-3 ωρες, δίνει περίπου 45 βαθμούς αν μονωθεί πρόχειρα. Αν για κάποιο λόγο, (επισκευή, αφαλάτωση. καθαρισμός) δεν εχω τη μηχανή του εσπρέσσο, χρησιμοποιώ ένα ultrasonic για περαιτέρω ωρίμανση. Ολα αυτά όμως έχουν χρησιμότητα στην αρχή ή σε κάποια καινούργια συνταγή που θέλουμε να δοκιμάσουμε. Μετά από κάποιο χρόνο, ξέρεις τι χρειάζεσαι και το φτιάχνεις χωρίς να υπάρχει ανάγκη βιασύνης. Μάλιστα, θα φτάσεις να έχεις αποθηκευμένα υγρά που θα ειναι σε αναμονή διπλάσιο και τριπλάσιο χρόνο από τον ενδεδειγμένο ωρίμανσης και χωρίς βίαιη ωρίμανση. Ο μόνος λόγος πλέον που χρησιμοποιώ την θερμότητα για συγκεκριμένα υγρά είναι επειδή έχω την εντύπωση ότι γίνονται καλύτερα. Και βέβαια δεν κάνει για όλα. Εχω πετάξει υγρά γιατί τα κατέστρεψε, θέλει λιγο προσοχή στη θερμοκρασία, στην διάρκεια και σε ποια υγρα εφαρμόζεται.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε mimi 

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #413 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 08:32 »
Στις αρχές Ιουνίου έφτιαξα ένα υγρό που μ' αρέσει πολύ και το ξέχασα. Εκτός από την αρχική ανάδευση, το μπουκάλι μπήκε στο ντουλάπι και έμεινε εκεί 3,5 μήνες χωρίς μετακίνηση, ανάδευση, φούρνους, μαγνήτες ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια από μέρους μου. Χθες που το ανακάλυψα και φυσικά το δοκίμασα ήταν ένα άλλο, υπέροχο υγρό! Έχω την εντύπωση πως η καλύτερη μέθοδος ωρίμασης είναι ο χρόνος και ο μόνος εξοπλισμός που χρειάζεται είναι ο καλός προγραμματισμός (ή η υπερβολική υπομονή...). :)
Κι εμένα αυτή είναι η άποψή μου. Συνήθως όμως, η υπομονή μου εξαντλείται κάπου εκεί που έχω βάλει την κάτω γραμμή στον χρόνο αναμονής!
ΥΓ: Ας διορθώσει κάποιος τον τίτλο αγαπητοί κ.κ. συντονισταί....:):)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #414 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 09:35 »
Έγινε διόρθωση του τίτλου στο παρόν θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #415 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 10:32 »
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στα προηγούμενα ποστ αλλά... αν είσαι βιαστικός τύπος ατμισε φρουτενια υγρά που δεν θέλουν ωρίμανση... αμα σου αρέσουν οι κρέμες τα καπνικα κτλ... θες και καλό Steeping κ υπομονή! 


Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #416 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 11:35 »
Έγινε διόρθωση του τίτλου στο παρόν θέμα.
Κακώς! :D
Για δείτε εδώ: ωρίμανση ή ωρίμαση

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #417 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 11:54 »
Στις αρχές Ιουνίου έφτιαξα ένα υγρό που μ' αρέσει πολύ και το ξέχασα. Εκτός από την αρχική ανάδευση, το μπουκάλι μπήκε στο ντουλάπι και έμεινε εκεί 3,5 μήνες χωρίς μετακίνηση, ανάδευση, φούρνους, μαγνήτες ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια από μέρους μου. Χθες που το ανακάλυψα και φυσικά το δοκίμασα ήταν ένα άλλο, υπέροχο υγρό! Έχω την εντύπωση πως η καλύτερη μέθοδος ωρίμασης είναι ο χρόνος και ο μόνος εξοπλισμός που χρειάζεται είναι ο καλός προγραμματισμός (ή η υπερβολική υπομονή...). :)
Αν και στα diy είμαι πάρα πολύ πίσω, τολμώ να συμφωνήσω στα πάντα. Αν και, είσαι ο μόνος στο νήμα που κάνει ωρίμαση (σωστότατο κατά τη γνώμη μου), παρ' όλα αυτά συμφωνώ διαφωνώντας...  

@stamatisgr, καλησπέρα. Πιστεύω πως ο Μπαμπινιώτης δεν είναι κριτήριο σωστού ή λάθους (προσωπικά ούτε που τον κοιτάω ποτέ). Εγώ και τα 2 θεωρώ σωστά, άσχετα αν ακολουθώ το ΛΚΝ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 12:01 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #418 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 12:10 »
"...Επειδή η λέξη είναι παράγωγο ρήματος σε -άζω (ωριμ-άζω) σχηματίζεται κανονικά χωρίς -ν-, δηλ. ωριμάζω – ωρίμαση, όπως εξετάζω - εξέταση, παρουσιάζω – παρουσίαση, επιβιβάζω – επιβίβαση, κουράζομαι – κούραση κ.τ.ό.
Με -ν- σχηματίζονται παράγωγα από ρήματα σε -αίνω : θερμαίνω - θέρμανση, σημαίνω - σήμανση, ρυπαίνω - ρύπανση, υφαίνω - ύφανση κ.τ..ό. ..."

Μάλλον πρέπει να ξαναλλάξει ο τίτλος του νήματος...:)


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #419 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 12:43 »
Συνήθως χρησιμοποιείται η λέξη ωρίμανση. Προστίθεται δηλαδή το γράμμα ν, πιθανότατα λόγω ευφωνίας.
Ωστόσο εφόσον υπάρχουν ενστάσεις ως προς την ορθότητα της λέξης, νομίζω ότι μπορεί κανονικά να επανέλθει ο αρχικός τίτλος του θέματος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92726 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex