vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

84 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, stamatisgr, manoslykos, camber, Milarepa

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #420 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 12:46 »
Είχε δίκιο ο ειδικός
Για να μην παίρνουμε αποφάσεις εν ώρα θέρμασης, προτείνω να γίνει εξέτανση όλων των επιλογών, παρουσίανση των αποτελεσμάτων και επιβίβανσή τους σε ένα ποστ. Ορισμένα πράγματα πρέπει να μάθουμε να τα γράφουμε σωστά και να μην προκαλούμε ρύπαση στο νήμα.

Πέρα από την πλάκα, η σωστή λέξη είναι ωρίμαση.
Μήπως όμως ο σωστός όρος για το νήμα είναι "ομογενοποίηση";

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #421 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 12:56 »
Εγω θα ρωτησω κ κατι ακομα πιο ακραιο αλλα εχει λογικη.Διαθετω reballing station(η BGA station),στην ουσια ειναι ενας σταθμος υπερυθρης θερμανσης κλπ που χρησιμοποιω για αποκολληση ολοκληρωμενων,επισκευες κλπ κλπ,αυτο εχει τη δυνατοτητα και την ακριβεια να θερμαινει σε οσους βαθμους θελεις σταθεροτατα ειτε μεσω υπερυθρων ειτε μεσω μιας κεραμικης πλακας που διαθετει η και τα 2 μαζι.Μπορω να χρησιμοποιησω π.χ. τις υπερυθρες για να πετυχω ενα καλο αποτελεσμα χωρις επιπτωσεις εννοειται στο υγρο κ αν ναι στους ποσους βαθμους ειναι καλο να ορισω την θερμανση?

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #422 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 14:24 »
Ειναι ξεκάθαρο και δοκιμασμένο από πολλούς ( σε φόρουμ του εξωτερικού) το γεγονός ότι σταθερές θερμοκρασίες από 45 μεχρι 50 ακόμα και 60 βαθμούς ειναι οι επιδιωκόμενες.
Αν και έχω δοκιμασει πολλούς τρόπους θέρμανσης των υγρών, πιστεύω ότι ο καταλληλότερος τρόπος ειναι οι usb κουβερτούλες. Ολα τα άλλα ειναι υπερβολές.
Ισως να μας κακοφαίνεται και να δείχνουμε κάποια απαρέσκεια σε αυτα επειδή ειναι πολύ φθηνά και εξευτελιστικά απλή η εφαρμογή. Αν θέλουμε να το κάνουμε πιο high end, μπορουμε να βάλουμε ενα φθηνό pid και να το αυτοματοποιήσουμε κατα τη βούλησή μας.
Τέλος πάντων.. αυτο που υποστηρίζω ειναι ότι με 5-6 ευρώ και λίγο φελιζόλ μπορούμε να εχουμε την πολυπόθητη θέρμανση.
Συν ακόμα 10 για την ανάδευση και τα υπόλοιπα για ενα φορτιστή στα 5V στα 2 Αμπέρ, με ενα εικοσάρικο έχουμε καθαρίσει.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπερβάλουμε σε αυτο το θέμα, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε.

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #423 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2016, 18:34 »
Εννοειται πως ναι απλα επειδη υπαρχει ο σταθμος ετσι κ αλλιως γι'αυτο κ ρωτησα αν γινεται με την υπερυθρη θερμανση η μπορει να κανει ζημια στο υγρο.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Ωρίμανση
« Απάντηση #424 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 22:59 »
Κάποτε έφτιαξα ένα υγρό που γνώριζα καλά και συνήθως άφηνα 4 εβδομάδες να ωριμάσει. Το ξέχασα όμως και το δοκίμασα μετά από τρεις μήνες. Ε, είχε γίνει μαγικό! Από τότε όλα τα υγρά τα αφήνω όσο πιο πολύ μπορώ. Φροντίζω να προγραμματίζω σωστά ώστε να μην ξεμένω και πάντως custards, κρέμες, pancakes και τέτοια δεν τα ατμίζω ποτέ πριν τις 6 βδομάδες. Αλλά αυτό κάνω εγώ. Δεν είναι δα και καμία μαγική συνταγή. Αν εσένα σ' αρέσουν από την τρίτη βδομάδα, τυχερούλης είσαι! ;)


Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #425 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 23:57 »
Το βάζω στην άκρη και που ξέρεις μπορεί να μου αρέσει πιο πολύ σε άλλο τόσο χρόνο... :)

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #426 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:07 »
Η κρεμα της γιαγιας ηταν απο τα αγαπημενα μου σε ετοιμα . Το πηρα σε αρωμα το χειμωνα και το εκανα σε βαση της ιδιας εταιρειας 50/50,  ποσοστο 12% και το αφησα για εικοσι μερες . Το αποτελεσμα ηταν πικρο και αγευστο , μονο η μυρωδεια ηταν η ιδια με το ετοιμο. Το παρατησα μηπως στο μηνα φτιαξει και να μην τα πολυλογώ πηγε στην αποχετευση .
Τωρα μετα απο συμβουλες φιλου το εφτιαξα με 13.5 % παλι σε βαση PMG το εβαλα επιτοπου να κανει χαμαμ για ενα μισαωρο στο θερμαντηρα στους 40 βαθμους και την επομενη μερα που το εκανα ηταν ακριβως σαν το ετοιμο . Ενα μηνα τωρα στα τελευταια ml κανω το επομενο και παντα 20 ml για να μην μενει πολυ καιρο και την επομενη το εχω , το ιδιο και στα υπολοιπα αρωματα της εταιρειας αυτης και οχι μονο .

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #427 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:22 »
Από το granny's είχα κι εγώ την ίδια εμπειρία. Μετά τον ένα μήνα η γεύση ήταν αγνώριστη και δυσάρεστη. Τα περισσότερα υγρά που ετοιμάζω πάντως τα αφήνω να ωριμάσουν τουλάχιστον ένα μήνα με πολύ ευχάριστο αποτέλεσμα. :)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #428 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:30 »
Αν κατάλαβα καλά κορίτσια, αυτό που λέτε είναι να μην το αφήνουμε πολύ καιρό να ωριμάσει. Σωστά; Δηλαδή αυτό που έχω φτιάξει στις 25/9 πότε μπορώ να το δοκιμάσω; (Πέστε μου πως μπορώ τώρα και θα στήσω πάρτι... ;D)

ΥΓ. Βέβαια το δοκιμαστικό 30μελο που έφτιαξα, στις 5 βδομάδες το άτμισα και ήταν υπέροχο όπως έγραψα και πιο πάνω... :dontknow:



Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #429 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:36 »
Κοιτα , εγω προσωπικα το κανω την επομενη μερα αλλά, το εχω βαλει στην θερμανση για να γινει η ομογενοποιηση και ειναι πραγματικα σαν το ετοιμο , ειπα την εμπειρια μου με τον μηνα και παραπανω .
Αν θες το δοκιμαζεις και ετσι , εμενα αυτη η λυση μου δινει το καλυτερο αποτελεσμα εχοντας δοκιμασει διαφορες μεθοδους , Και οταν δεν ειχα θερμαντηρα το εβαζα το μπουκαλακι σε ζεστο νερο την ιδια ωρα .

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #430 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:38 »
Αφού δεν θες απάντηση, γιατί ρωτάς? :confused1:
Το δικό μου, στις 2 εβδομάδες με 15% άρωμα, αν θυμάμαι καλά, ήταν ίδιο με το έτοιμο. Δύο-τρεις εβδομάδες μετά δεν μπορούσα να το ξεχωρίσω από το cinnamon cookies... Περί ορέξεως όμως...μηλόπιτα φίλτατε Κωνσταντίνε. ;) :bye:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #431 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:48 »
Θέλω απάντηση, πως δεν θέλω; Θέλω να μου πείτε πως μπορώ να το ατμίσω τώρα! :laugh1:
Θα το δοκιμάσω το απόγευμα στο σπίτι και θα επανέλθω. Ευχαριστώ πολύ και τις δύο σας! :respect_hat:


Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #432 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:15 »
Kωστα , το ειχα φτιαξει κανα δυο φορες πιο παλια. Το ξεκινησα με 10% και μετα απο 3 εβδομαδες εβγαζε μια περιεργη πικριλα. Το εχυσα. Μετα αλλη μια προσπαθεια με 13-14%(δε θυμαμαι ακριβως) μετα απο 3 εβδομαδες ηταν τρελα. Βεβαια παντα το ετοιμο υγρο ειναι λιγο καλυτερο (οπως ολα εξαλου). 
My two cents... ;)

Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #433 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 20:37 »
Παράθεση
Τωρα μετα απο συμβουλες φιλου το εφτιαξα με 13.5 % παλι σε βαση PMG το εβαλα επιτοπου να κανει χαμαμ για ενα μισαωρο στο θερμαντηρα στους 40 βαθμους και την επομενη μερα που το εκανα ηταν ακριβως σαν το ετοιμο
Θερμαντήρα; Επόμενη μέρα; καλό ακούγεται... :)
Και πως γίνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Estella11

  • **
  • 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tilemahos!!!
Απ: Ωρίμανση
« Απάντηση #434 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 21:06 »
Αγορασα εναν θερμαντηρα που ζεσταινει το μπιμπερο μωρου , πριν απο αυτο εβαζα σε ζεστο νερο το μπουκαλι μου (λιγο πριν ερθει σε φαση βρασμου δλδ ).
Μολις φτιαξεις το μειγμα με το αρωμα και την βαση , κανεις για λιγα δευτερολεπτα κυκλικη αναδευση και μετα με κλειστο καπακι το βαζεις στον θερμαντηρα για μιση ωρα , εγω το κανω στους 40 βαθμους . Για πολυπλοκα υγρα αλλοι το κανουν για 4 μισαωρα με 15 λεπτα διαλειμμα το υγρο ( εξω ) ενδιαμεσα στην ολη φαση .
Μετα το αφηνεις σε σκοτεινο μερος να κρυωσει και να ηρεμησει  :tongue_smilie:. , εγω μετα το ζεσταμα για ψυχολογικους λογους κανω για λιγα δευτερολεπτα κυκλικη αναδευση αν και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται . Το θεμα ειναι να διασπαστει το αρωμα και να γινει ενσωματωση στην βαση σου.
Και στα 15 % ειναι πολυ ωραιο , αλλα για συνεχομενο ατμισμα το προτιμω στο 13 % που και παλι δεν χανει την ενταση 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499268 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy