vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 9 χρήστες
Jorge, Buliwyf, dvelev, tibolaso, vasim, maprix, I.P, manoslykos, Milarepa

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #375 στις: Μαρτίου 11, 2016, 11:31 »
θα παρακαλουσα να επεμβει καποιος διαχειριστης στο θεμα γιατι αυτα που γραφοντε στην αρχη του θεματος ειναι τελειως λανθασμενα....απο το να φηνουμε ανοιχτο το μπουκαλι με τις μερες μεχρι οτι ειχε καθησει η νικοτινη στο πατο του μπουκαλιου  :wall:  :wall:   :idiot1:
για τις μερες οριμανσης δεν το κανω θεμα......ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο ....αλλα μην ξεχναμε "αναμιξη "κανουμε οχι αποσταξη ουτε παρασκευη κρασιου που απαιτει ζυμωση....αυτο που μας ενδιαφερει ειναι να γινει μια ομοιογενεια στο μειγμα......με φυσικο τροπο χωρις βεβιασμενες διαδικασιες....

Αυτό στο οποίο πρέπει να δώσεις βάση, είναι ότι η αρχή του νήματος, χάνεται στα βάθη των αιώνων (2010). Από τότε μέχρι σήμερα, έχουν αλλάξει πάρα πολλά όσον αφορά τις ιδιοκατασκευές. Το αν κάποια πράγματα τα οποία τότε θεωρούνταν σωστά και σήμερα λάθος, νομίζω ότι είναι φυσική εξέλιξη. Όσον αφορά τα αν τα υγρά "ωριμάζουν" ή "ομογενοποιούνται", νομίζω δεν υπάρχει αντίρρηση. Είναι απλά θέμα ατμιστικής αργκό. Και ακούγεται και πιο ψαρωτικό στους μη ατμιστές όταν σε ακούν να συζητάς με ατμιστή και οι ατάκες κινούνται μεταξύ "άτμισα σήμερα ένα τέλεια ωριμασμένο Tribeca του 2015" ή "Αυτό το Castle Long Reserve έχει ωριμάσει σε δρύινο βαρέλι" κλπ κλπ... Το 2010, λέξεις όπως "ομογενοποίηση", "φαινόμενο mailard", προπυλενογλυκόλη κλπ, προκαλούσαν πολλά περίεργα βλέματα!

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #376 στις: Μαρτίου 11, 2016, 12:57 »
το καταλαβαινω αυτο που λες και εγω μολις ειδα τα πρωτα ποστ αμεσως ειδα τις ημερομηνες.......οταν ομως καποιος απλα ψαχνει πληροφοριες γιατι τωρα ξεκιναει με τα υγρα του και διαβασει τις 2-3 πρωτες σελιδες και κουραστει χωρις να προσεξει ημερομηνιες ......ειναι σαν να ξεκιναει απο την "παλαιολιθικη εποχη" και μπορει να μπερδευτει ευκολα........το λεω γιατι ενας φιλος μου την επαθε και με ρωταγε κατι χαζομαρες πριν μερικες μερες,και οταν τον ρωτησα που τα ειδε αυτα μου ειπε στο φορουμ....και πραγματικα επαθα πλακα γαιτι θεωρω πολυ εγκυρο και επαρκες το φορουμ εδω..αυτος ηταν και ο λογος που αναζητησα το θεμα και εγραψα το σχολιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2016, 13:14 από Αsimos »

Αποσυνδεδεμένος mpeos

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #377 στις: Μαρτίου 29, 2016, 21:30 »
τελικα ρε παιδια επειδη υπαρχουν πολλες αποψεις ποια πιστευετε οτι ειναι ο καλητεροσ η ο δικο σας τροποσ για diy και εννοω περα απο τις δοσολογιες γιατι αυτες  μπορεις να τισ υπολογισεις με calculator μιλαω για το πως να τα ανακατεψεις να τα ζεστανεις οπως εχω δει καπου που τα αφηνεις να ωριμασουν και πως ασχετος το ποσες μερες θελουν 
με λιγα λογια ποιος ειναι ο δικος σας τροπος diy 

Αποσυνδεδεμένος GEORPOUL

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #378 στις: Μαρτίου 29, 2016, 21:47 »
παιδες μια δοκιμη θα σας πεισει.
προσωπικα βλεπω τεραστια διαφορες στην ωριμανση,,,,,,,,,,,,,,εφτιαξα diy υγρο που την επομενη μερα δεν μου αρεσε πολυ............αλλα επειδη δεν ηταν για "νεροχυτη" το ατμιζα καθημερινα.........και καθε μερα γινοταν καλυτερο, σε σημειο μετα απο 6 μερες να μου αρεσει πολυ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #379 στις: Μαρτίου 29, 2016, 21:59 »
Μα δεν ειπε κανενας οτι τα υγρα ειναι ρετσινα- κολα!!!! οι περισσοτεροι κατασκευαστες αρωματων σου λενε τουλαχιστον 2 μερες για να δεσει το αρωμα....εγω βαζω αλλες 2 και τα αφηνω τουλαχιστον 4.
απο εμπειρια παντως και αν εχει κανεις κανει ωριμανση στο barbara atmos lab θα διαπιστωσει οτι θελει περιπου 1βδομαδα για να δεσει το αρωμα αλλα μετα τις 15-20 μερες βγαζει μια γλυκα και αλλαζει εντελως,πραγμα που το κανει οχι καλο για ατμισμα σκετο,αλλα πολυ καλο για μειγμα καπνικου καθως δινει μια γλυκα χωρις να ειναι καραμελα η βανιλια.η??????
τετοια χαζα συμβενουν και με αλλα αρωματα.
βασικα το dyi ειναι παιχνιδι και δοκιμη,οποιος νομιζει οτι θα κανει οικονομια ειναι γελασμενος...θελει αρκετες δοκιμες που κοστιζουν και ισως μετα απο 1χρονο αρχισει να κανει αποσβεση.
εκτος αν καποιος δεν θελει και πολλα πολλα τοτε του προτεινω ενα καπνικο Ry κανα φουντουκι και αν του αρεσει κατι σε φρουτο η γλυκο. τα φτιαχνει σκετα 5-6μερες ωριμανση και ντουμανια :laugh1: :laugh1: :laugh1: :yes:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #380 στις: Μαρτίου 29, 2016, 22:00 »
Το θεμα βασικα ειναι τι βολευει εσενα. Θες να τα ζεσταινεις; Ζεστανε τα. Θες μαγνητικη αναδευση; Καντην. Θες να τα αφηνεις στην ησυχια τους; Καντο. Αναλογα με τη διαθεση σου, το χρονο και το μερακι σου. Απο τα παραπανω πιο δυσκολο και κατι με το οποιο δε θα ασχολουμουν ποτε ειναι η θερμανση. Και αυτο γιατι θελει ακριβο εξοπλισμο και ακριβεια καθοτι ενεχει και τη μεγαλυτερη πιθανοτητα να καταστρεψεις γευστικα το υγρο σου. Απο εκει και περα η μαγνητικη αναδευση ειναι μια καλη λυση αν εχεις τη διαθεση να ασχοληθεις με ιδιοκατασκευες (ή να τα σκασεις παλι ψιλοχοντρα) και αν ο παραγοντας χρονος ειναι κατι σημαντικο για σενα. Τελος αυτο που κανω εγω ειναι η τριτη επιλογη. Καλη αρχικη αναδευση και μετα τα αφηνω στην ησυχια τους για αρκετα χρονο. Αναλογα με τη συνταγη απο 2 εως 4 εβδομαδες. Οποια μεθοδο και αν ακολουθησεις, τηρωντας τις προϋποθεσεις που εχει η καθε μια, το αποτελεσμα που θα παρεις θα ειναι πανω κατω το ιδιο. Δεν υπαρχει λοιπον απο τις προαναφερομενες μεθοδους καποια καλυτερη ή χειροτερη. Απλα η διαφοροποιηση εγκειται στο χρονο ωριμανσης της καθε μιας. Διαλεξε και πραξε αναλογως ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #381 στις: Μαρτίου 30, 2016, 19:47 »
Στο μόνο που δε θα συμφωνήσω είναι το παρακάτω
"Απο τα παραπανω πιο δυσκολο και κατι με το οποιο δε θα ασχολουμουν ποτε ειναι η θερμανση. Και αυτο γιατι θελει ακριβο εξοπλισμο και ακριβεια καθοτι ενεχει και τη μεγαλυτερη πιθανοτητα να καταστρεψεις γευστικα το υγρο σου."

Αν και δεν είμαι οπαδός της θέρμανσης για ωρίμανση, ούτε δύσκολο είναι ούτε ακριβό. Έχουν δοθεί παραδείγματα στο νήμα της μαγνητικής ανάδευσης για απλές usb "κουβέρτες" με σταθερή θερμοκρασία 20-40C με τις οποίες μπορείς να τυλίξεις το μπουκάλι με το υγρό, είτε κατά τη διάρκεια της ανάδευσης είτε και για κάποιες ώρες κάθε μέρα.


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #382 στις: Μαρτίου 30, 2016, 20:40 »
Τις γνωριζω αυτες τις usb κουβερτες οπως και τα cup warmers και αντιστοιχα αντικειμενα. Δεν παρεχουν ομως ακριβεια και δεν εχεις κανενα ελεγχο πανω στη θερμοκρασια. Η θερμοκρασια που αναφερουν ειναι κατα προσεγγιση, δεν μπορεις να την παρακολουθησεις σε real time, δεν ειναι σταθερη αφου καθε φορα παιζει ρολο η επιφανεια επαφης, η αποσταση του θερμαντικου απο το θερμαινομενο σωμα που διαφοροποιειται εστω και ελαχιστα καθε φορα. Γενικα παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο που δεν μπορεις να τους ελεγξεις και να αλλαξεις με ακριβεια εκτος και αν προμηθευτεις πανακριβο σχετικο εξοπλισμο.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #383 στις: Μαρτίου 30, 2016, 20:43 »
Kαι είσαι σίγουρος πως είναι απαραίτητη τόση ακρίβεια? Ναι υπάρχει ο κίνδυνος που λες αλλά οι διαφορές θερμοκρασίας δεν είναι τόσο μεγάλες θεωρώ.

Άλλωστε έχει δοκιμαστεί η μέθοδος χωρίς άσχημα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #384 στις: Μαρτίου 30, 2016, 21:30 »
Τιποτα δεν ειναι απαραιτητο, ή το τι ειναι απαραιτηττο για τον καθενα σε αυτη την περιπτωση ειναι σχετικο. Αφου ξεκαθαρισουμε λοιπον αυτο και ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει ο,τι θεωρει πως του δινει το καλυτερο αποτελεσμα, θα μιλησω προσωπικα.
1. Ναι οι διαφορες στη θερμοκρασια μπορει να μην ειναι μεγαλες, αλλα ακομη και μικρες σε συνδυασμο με το χρονο εχουν επιδραση στο τελικο αποτελεσμα. Επισης δε γνωριζεις ποιες ειναι αυτες οι θερμοκρασιες. Ειναι 36 C, 38 C, 40 C, 42 C βαθμοι;
2. Αυτη τη συγκεκριμενη αλλα αγνωστη θερμοκρασια μετα απο ποσο χρονο τη πιανει το υγρο, μετα απο 5 λεπτα, απο 10 απο 15;
3. Η θερμοκρασια δεν ειναι ενιαια σε ολη τη ποσοτητα του υγρου αφου στην επιφανεια του (πανω μερος του μπουκαλιου) υπαρχει συνεχης απωλεια αφου δεν καλυπτεται απο θερμαντικο σωμα.
4. Ποσο ακριβης μπορει να ειναι ο αισθητηρας θερμοκρασιας μιας πχ. θερμαντικης κουβερτας των 2-3 ευρω ωστε να διατηρει τη θερμοκρασια σταθερη ; Οχι και πολυ φανταζομαι.
5. Ετσι καταληγουμε να μιλαμε κατα προσεγγιση (αστο 30-40 λεπτα, πιανει τη θερμοκρασια σε 15-20 λεπτα, η θερμοκρασια ειναι 35-40 C, κ.ο.κ. )
Ναι δουλευει η μεθοδος και το πιο πιθανο ειναι να μην καταστραφει η γευση του υγρου αν δεν κανεις ταρζανιες, αλλα πιστευω οτι η γευση αλλαζει (μπορει και προς το καλυτερο) καθε φορα που κανεις την ιδια συνταγη, χωρις ομως να γνωριζεις ακριβως γιατι και πως. Βεβαια μετα απο ενασχοληση, δοκιμες και χρονο αποκτας μια εμπειρια που σε βοηθα σε ολα τα πραπανω και πετυχαινεις μια συνεπεια στη γευση της συνταγης.
Αλλα για μενα δεν αξιζει τον κοπο να βαζω τοσες πολλες συνιστωσες σε ολη τη διαδικασια, τοσα πολλα πραγματα που πρεπει να προσεχω και να ανακαλυψω ωστε να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα. Τη στιγμη μαλιστα που μονο με το χρονο (του οποιου εχω και τον απολυτο ελεγχο και ακριβεια μεχρι δευτερολεπτου που λεει ο λογος) μπορω να αναπαραγω παρομοια και πιο σταθερα/συνεπη αποτελεσματα. Εγω λοιπον που ως γνωστο ζω στη χωρα του Jack Daniels (μεταφορικα) πεταω ταπες σε αδεια βαρελια και περιμενω... Αν βεβαια σε ενδιαφερει ο συντομοτερος χρονος ωριμασης τοτε αλλαζει ολο το παραμυθι ;)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #385 στις: Μαρτίου 30, 2016, 21:54 »
Φυσικά μιλάμε προσωπικά.

Ούτε εγώ χρησιμοποιώ θέρμανση. Αν το έκανα όμως και με απασχολούσε η ακρίβεια με μια κουβέρτα και αυτό (που έχω ήδη), θεωρώ πως θα είχα τις πληροφορίες που χρειάζομαι με ελάχιστα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #386 στις: Μαρτίου 30, 2016, 22:09 »
Ναι μπορει, γιατι οχι; Σιγουρα ειναι ενας τροπος για να διαπιστωσεις τη θερμοκρασια ανα πασα στιγμη κατα τη διαρκεια της διαδικασιας, αλλα και να διαπιστωσεις αν επαναλαμβανονται οι ιδιες θερμοκρασιες καθε φορα που κανεις την ιδια συνταγη. Αν το επιχειρησεις παντως θα με ενδιαφεραν (ακαδημιακα) τα αποτελεσματα που θα καταγραψεις.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #387 στις: Μαρτίου 30, 2016, 22:14 »
Δεν το βλέπω. Εδώ με τις τάπες μου κι' εγω  :))

Αλλά το οργανάκι το χρησιμοποιώ συχνά στην κουζίνα (Alton Brown <3 ) και τα σπάει  :victory:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #388 στις: Μαρτίου 30, 2016, 22:21 »
Καλα σε εκοψα, δικος μας εισαι και συ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #389 στις: Μαρτίου 30, 2016, 22:23 »
Τόση ακρίβεια νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητη στη θερμοκρασία.
Καλό μεν να εισαι όσο πιο ακριβής, αλλά αν αντί για 40 βαθμούς πιάνει 35 ή 38 δεν θα δεις διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.
Σε κλειστό μπουκάλι / δοχείο δεν υπάρχει σημαντική απώλεια από την επιφάνεια του υγρού γιατί ο αέρας που έχει από πάνω του είναι από τα καλύτερα μονωτικά.
Οι κουβέρτες δεν έχουν αισθητήρα θερμοκρασίας, άλλα έχουν υπολογισμένες τις αντιστάσεις τους έτσι ώστε να λειτουργούν σε μία συγκεκριμένη θερμοκρασία.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix