vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

301 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dallaskdp, funes, Jorge, maprix, giorgos1999

Twitter

Smok AL85

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #180 στις: Ιουνίου 20, 2017, 22:47 »
Καλημερα σας και καλο μηνα!
Νεος κατοχος κι εγω του Al85 κι εχω καποιους προβληματισμους.
Πριν απο αυτο ειχα το pico που ημουν πολυ ικανοποιημενος περα απο το ξεβαμα που ειχε...
Στα ρευματα το smok θεωρω πως ειναι καλυτερο αλλα εχω καποια θεματακια και δεν ξερω πως να τα λυσω.
Οταν επιλεγω να ειναι σε stealth mode η οθονη,δεν εχω βρει τροπο να αναβει στιγμιαια η οθονη για να δω ας πουμε την σταθμη της μπαταριας οπως εκανε το pico.
Αλλο θεμα ειναι οτι δεν θυμαται...Ετσι οποτε αλλαζω μπαταρια χανει πολλες φορες την ρυθμιση που του βαζω για να σβηνει στα 15 δευτερολεπτα.Επισης χανει την ρυθμιση για το contrast και τα παει στην εργοστασιακη τιμη.
Ετσι δουλευουν και τα δικα σας;
Πρεπει να βαζω οποτε αλλαζω μπαταρια την ρυθμιση old για την αντισταση;
Λοιπόν όσο αφορά το χάσιμο των ρυθμίσεων, βρεθηκε η άκρη για το mini alien (Και νομιζω ισχύει και για το Big alien). Στην αρχή φόρτιζα μέσω USB και ποτέ δεν έχασε ρυθμίσεις. Μετά πήρα φορτιστή και με τις αλλαγές μπαταρίες άρχισε να τις χάνει αλλα όχι πάντα. Παρατηρήθηκε ότι τελικά τις έχανε όταν τελείωνα την μπαταριά (εβγαζε μυνημα low battery) και την άλλαζα. Ανατρέχεις στο manual και διαβάζεις "πριν αλλαξεις μπαταριά κάνε shutdown". Από τότε που το ακολουθησα αυτό δεν το έχει χάσει ούτε μια φορα. οποτε ηθικό συμπερασμα... RTFM = Read the fucking manual.

Όσο αφορά το stealth mode, το θέμα είναι να μην ανάβει καθόλου για να είσαι stealth. αν θες να ανάβει λίγο τότε stealth mode off και κατεβάζεις τον χρόνο. Εντάξει το ότι δεν κατεβαίνει κάτω από 15 sec είναι περιορισμός. Πάντος στα 15 sec και με contrast 40% έχει ανέβει και η διάρκεια της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος John-mojito

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
  • keep calm and vape on
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #181 στις: Ιουνίου 24, 2017, 15:51 »
ακριβως οτι λεει ο φιλος spyvas πριν βγαλεις την μπαταρια για φορτιση παντα να το απενεργοποιεις !αλλιως παντα θα χανει τις ρυθμισεις !

Αποσυνδεδεμένος George0tsn

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #182 στις: Ιουνίου 26, 2017, 19:38 »
Καλησπερα, καινουριος ατμιστης (σχετικα) αλλα και στο φορουμ. Σκεφτομαι και ζαχαρωνω εδω και μια εβδομαδα το al85 και πραγματικα αν ηταν πολυ θετικα τα σχολια για αυτο θα το αγοραζα χθες (που λεει ο λογος) αλλα βλεπω οτι παρουσιαζει προβληματακια και δεν ξερω. Μπορει καποιος που το εχει και το χρησιμοποιει καιρο να με βοηθησει? Εχει οντος τοσα θεματα? Μπορει δηλαδη μια μερα απο το πουθενα να αποφασισει να μην ανοιγει και να μην δουλευει? Η μπογια ειναι σαν τον μεγαλο αδερφο (alien) ξεφλουδιζει δηλαδη? Επισης εχω σταματισει το καπνισμα εδω και εναμιση μηνα με το Joyetech ego aio αλλα δεν μου φτανει εχω την μικρη αντισταση (0.5ohm) φουλ ανοιχτο και παλι δεν με γεμιζει...αν τραβηξω δυνατα για να γεμισω ανεβαζει υγρο, αν κανω 3-4 chain-vape γεμιζω μεν αλλα ζεσταινεται παρα πολυ! Τι λετε να το παρω το smok al85 με την baby beast που πανε σετ?

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #183 στις: Ιουνίου 26, 2017, 20:03 »
Το γιατι δεν σου κάνει το joytech πρέπει να το κοιτάξεις ή στο νήμα για αυτή την συσκευή ή σε κάποιο άλλο. Εμένα με κάνει εντύπωση που λες ότι τραβάς δυνατά και ότι έχει την μικρή αντίσταση. Από όσο ξέρω αυτή η συσκευή είναι για τσιγαρίσιες και όχι για πνευμονικές (εσυ τι κάνεις) και ότι μπορεί να βγαίνει και sub ohm αντίσταση για αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ο ιδανικός συνδυασμός. Φυσικά και μπορείς να κάνεις και τσιγαρίσιες με sub ohm αλλά και αυτό θέλει ψαξιμο στην συνδυασμό. Με λίγα λόγια δεν θα σου πει κάποιος αν το AL85 είναι καλύτερο από το Χ ειδικά αν αυτό το Χ από ότι φαίνεται δεν είναι αυτό που ψάχνεις και ίσως δεν έχεις κατασταλάξει στο τι θέλεις (τσιγαρισιες ή πνευμονικές, γεύση ? χτύπημα? ντουμανι?)

Λοιπόν για το AL85 σαν mod το δουλεύω 2 μήνες ως κύριο και είναι απροβλημάτιστο μέχρι στιγμής, ειδικά όσο αφορά την λειτουργία του. Όσο αφορά το χρώμα, δεν έχει πάθει και τίποτα, αλλά δεν το βάζω και στην κολοτσεπη. το προσέχω. Όλα τα πράγματα (π.χ. κινητά) αν πετάς από εδώ και από εκεί σε ήλιους και υγρασίες ε κάτι θα πάθουν. Αλλά και το χρώμα να φυγει δεν με νοιάζει, αρκεί να δουλεύει. Θα δείχνει και πιο μάχιμο.

Όσο αφορά για το baby tank, αυτό είναι πάλι πολύ προσωπικό θέμα. Εγώ το mod το δουλεύω κυρίως με άλλο tank και το baby το βάζω που και που έτσι για το κέφι. Γιατί δεν μπορώ να κάνω όλη την ημέρα πνευμονικές και αυτό είναι μόνο για τέτοιες. Πάντως όσο κάνω βγάζει πολύ ντουμάνι και καλή γεύση (αλλα όχι τόσο καλή όσο οι τσιγαρίσιες). Έχει ακριβες αντιστάσεις αλλά μάλλον κρατάνε αν και δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν το κάνει πολύ χρήση.

Άρα το ηλεκτρονικο μέρος το έχω δοκιμάσει και το συστήνω. και μπορεί να είναι μια καλή βάση και μετά να επικεντρωθείς μόνο στο να βρείς έναν ατμο που σε ικανοποιεί και αυτό είναι πολύ προσωπικό.

Αποσυνδεδεμένος George0tsn

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #184 στις: Ιουνίου 26, 2017, 20:28 »
Φιλε spyvas, το Joyetech ego aio ερχεται απο τη μαμα Joyetech με 0.6ohm coils (Joyetech BF ss316) απλα μπορεις να βιδωσεις επανω οτι θελεις απο αυτη την οικογενεια και εγω εχω την 0.5ohm απο το Cubis διοτι αν δεις την κατασκευη αυτων των δυο θα προσεξεις οτι η 0.6 ειναι καπως κλειστη ενω η 0.5 ειναι πιο ανοιχτη. Το θεμα δεν ειναι για αυτο που εχω, την δουλεια του την εκανε και με εκοψε απο το κανονικο καπνισμα και με εβαλε στο ατμισμα....ας το σταματησω ομως εδω διοτι ξεφευγω απο το θεμα.

Αυτα που μου ειπες για το al85 γενικα με καλυψαν και με οδηγουν στην αγορα του μοντακίου τουλαχιστον σιγουρα. Για τον ατμο τωρα δεν ξερω, θελω πνευμονικες να κανω αλλα να μην φορτωνω σαν εξατμιση νταλικας V8 και προφανως να εχω αξιοπρεπει γευση...μην δωσω τοσα λεφτα και το aio εχει καλυτερη γευση....εσυ ποιον ατμο θα μου προτεινες να συνδιασω ή μηπως να παω σε θεμα μονο για ατμο?

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #185 στις: Ιουνίου 26, 2017, 20:42 »
δεν ήθελα να ακουστεί ότι "στην λέω". την συσκευή που είπες δεν την ξέρω αλλά από ότι είδα online είναι κυρίως για MTL και όχι για DTL. Και αυτά τα συμπτώματα που είπες από όσο ξέρω πάνε σε κάποιον που προσπαθεί κάνει MTL σε κάτι που δεν δίνει. Ακριβώς τα ίδια επάθα όταν πήγα να τραβήξω κατά λάθος πνευμονική έχοντας αλλάξει στο aspire Κ3 και μου ήρθε μπουρμπουλήθρα.

Το baby tank έχει καλή γεύση για sub ohm. αλλά φυσικά (και αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικής προτίμησης)  είμαι υπέρμαχος του MTL για γεύση. Αυτό που παίρνω σε γεύση από το MTL δεν συγκρίνεται με αυτό που παίρνω από το baby beast. Αλλά αυτό που παίρνω από το baby σε σχέση με π.χ. το τρίτον είναι πολύ καλύτερο.

Έτσι και αλλιώς οικονομικά το να αγορασεις το mod μονο του και να το αγορασεις με ατμο έχει ελάχιστην διαφορά οπότε θεώρησε το σαν bonus (εχει και 2 αντιστάσεις μέσα να δοκιμάσεις) και αν δεν σε βολέψει.. το παρκάρεις. Πάντως να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο εκτός από το ντουμάνι θέλει και πολύ υγρό.

Αποσυνδεδεμένος George0tsn

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #186 στις: Ιουνίου 26, 2017, 21:00 »
Οχι φιλε δεν ενιωσα οτι "μου την λες" κανενα prob.

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες και τη γνωμη σου. Προτεινεις να παρω απο Ελλαδα ή απο Κινεζομαγαζο?
Το βρηκα σε ελληνικο μαγαζι-site (δεν αναφερω ποιο δεν ξερω αν επιτρεπεται) στα 52€ το σετ με ατμο...απο κινα ειναι περι τα 10-15 € κατω απλα θα φαω καθυστερηση στην παραλαβη. Κανουν τιποτα απο Ελλαδα τα μαγαζια γενικα σε θεμα εγγυηση αν παθει κατι ή το στελνουν Κινα και αυτο και Αι Περιμενε?

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #187 στις: Ιουνίου 26, 2017, 21:11 »

Καλησπερα, καινουριος ατμιστης (σχετικα) αλλα και στο φορουμ. Σκεφτομαι και ζαχαρωνω εδω και μια εβδομαδα το al85 και πραγματικα αν ηταν πολυ θετικα τα σχολια για αυτο θα το αγοραζα χθες (που λεει ο λογος) αλλα βλεπω οτι παρουσιαζει προβληματακια και δεν ξερω. Μπορει καποιος που το εχει και το χρησιμοποιει καιρο να με βοηθησει? Εχει οντος τοσα θεματα? Μπορει δηλαδη μια μερα απο το πουθενα να αποφασισει να μην ανοιγει και να μην δουλευει? Η μπογια ειναι σαν τον μεγαλο αδερφο (alien) ξεφλουδιζει δηλαδη?
έχω το AL85 εδώ και κάνα τρίμηνο και το χρησιμοποιώ καθημερινά 8με 10 ώρες και χωρίς ιδιαίτερη προσοχή θα έλεγα  απο θέμα λειτουργίας δεν έχω κανένα μα κανένα παράπονο απο το χρώμα αντίθετα ακόμα και μέσα στην θήκη που το έχω είναι άστα να πάνε δεν ξέρω αν παίζει κάτι με τς παρτίδες και βγήκε το δικό μου προβληματικό η απλά μου έκατσε αλλά το έχει το θεματάκι του. Το κάλο είναι οτι ξεβάφει στα πλαινά που τα κρύβει η θήκη και όχι απο πάνω που φαίνεται    

Αποσυνδεδεμένος George0tsn

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #188 στις: Ιουνίου 26, 2017, 21:28 »
Ισως αν το παρω και μου κανει και μενα τετοια να παραγγειλω κανα αυτοκολητο στιλ ανθρακονηματα, εχω δει υπαρχουν ετοιμα ακριβως για διαφορα μοντ. Φιλε τι ατμο χρησιμοποιεις? Επισης στα ποσα watt δουλευεις και ποσο σε παει μια μπαταρια? Ρωταω να μαθω για την διαχειριση που κανει στις μπαταριες αν και σε αυτο το κομματι εχω δει καλα λογια.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2017, 01:43 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #189 στις: Ιουνίου 26, 2017, 21:28 »
Οχι φιλε δεν ενιωσα οτι "μου την λες" κανενα prob.

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες και τη γνωμη σου. Προτεινεις να παρω απο Ελλαδα ή απο Κινεζομαγαζο?
Το βρηκα σε ελληνικο μαγαζι-site (δεν αναφερω ποιο δεν ξερω αν επιτρεπεται) στα 52€ το σετ με ατμο...απο κινα ειναι περι τα 10-15 € κατω απλα θα φαω καθυστερηση στην παραλαβη. Κανουν τιποτα απο Ελλαδα τα μαγαζια γενικα σε θεμα εγγυηση αν παθει κατι ή το στελνουν Κινα και αυτο και Αι Περιμενε?
Από καθαρά προσωπική συνηθεία, πάντα αγοράζω από μαγαζί που είναι στην χώρα μου (είμαι αγγλια) για να μπορώ αν συμβεί κάτι να το τρέξω. Ειδικά τώρα με τους περιορισμούς στα καπνικά δεν θέλω να μπλέκω με τελωνεία. Εγω το πήρα 50 λίρες (Μαζι με μπαταρία).

Όσο για τα ξεφλουδίσματα, τελικά μπορεί να είναι παρτίδες που έχουν θέμα, όπως και κάποιες παρτίδες να έχουν κάπου αλλού θέμα. Εγώ πάντως αν μου λεγανε να ανταλάξω αυτό που έχω με ένα ξεφλουδισμένο δεν θα με πειραζε... δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση.. και αργά η γρήγορα κάτι θα γρατσουνιστεί κάτι θα γίνει. άλλωστε τα mod μάλλον είναι σαν τα smartphone δεν τα κρατάς για χρόνια. κάποια στιγμή σχετικά σύντομα ή θα είναι παρωχημένα ή θα χαλάσει κάτι. αν κρατήσουν 1-2 χρόνια τότε καλά είναι.

έχω το AL85 εδώ και κάνα τρίμηνο και το χρησιμοποιώ καθημερινά 8με 10 ώρες και χωρίς ιδιαίτερη προσοχή θα έλεγα  απο θέμα λειτουργίας δεν έχω κανένα μα κανένα παράπονο απο το χρώμα αντίθετα ακόμα και μέσα στην θήκη που το έχω είναι άστα να πάνε δεν ξέρω αν παίζει κάτι με τς παρτίδες και βγήκε το δικό μου προβληματικό η απλά μου έκατσε αλλά το έχει το θεματάκι του. Το κάλο είναι οτι ξεβάφει στα πλαινά που τα κρύβει η θήκη και όχι απο πάνω που φαίνεται    
Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να το ξεβάφει η θήκη?

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2017, 01:45 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #190 στις: Ιουνίου 26, 2017, 22:02 »
Ισως αν το παρω και μου κανει και μενα τετοια να παραγγειλω κανα αυτοκολητο στιλ ανθρακονηματα, εχω δει υπαρχουν ετοιμα ακριβως για διαφορα μοντ. Φιλε τι ατμο χρησιμοποιεις? Επισης στα ποσα watt δουλευεις και ποσο σε παει μια μπαταρια? Ρωταω να μαθω για την διαχειριση που κανει στις μπαταριες αν και σε αυτο το κομματι εχω δει καλα λογια.
δεν μπορώ να σου πω φίλε μου σιγουρα γιατί αλλάζω ατμο και watt τακτικά και δεν προσέχω ιδιαίτερα μια και πάντα έχω μαζί μου 2η μπαταριά

Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να το ξεβάφει η θήκη?
μπορεί στις γωνίες να κάνει ζημιά αλλά στον κορμό δεν βρίσκω το πως θα μπορούσε
στην τελική πότε δεν ασχολήθηκα μια και για την δουλειά που το θέλω είμαι υπερ ευχαριστημένος

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #191 στις: Ιουνίου 26, 2017, 23:27 »
εγω τον δουλευω κυρίως με τρίτον (κυρίως στα 13-14 watt)(70% της ημέρας χρήση) και με τον ατμο από το Κ3 aspire(12-13 watt)(20% της ημέρας χρήση) και για καμιά ώρα(10%) την ημέρα με το baby beast(στα 40 - 42 watt) και έχω 2 μπαταριές μια στα 2500 και μια 3000 που τις δουλευω εναλλαξ. επισης ένα άλλο ενδεικτικό της χρήσης είναι ότι (ας είναι καλά το puff counter sto AL85) κάνω 15000 puffs τον μήνα, αρά μιλαμε δουλεύει συνέχεια. και με κρατάει η 2500 1,5 μέρα και η 3000 σχεδόν 2 μέρες, αν και με τον καιρό θα πέσει λόγω γήρανσής των μπαταριών.

Αποσυνδεδεμένος George0tsn

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #192 στις: Ιουνίου 27, 2017, 00:37 »
Μην βαρατε μπορει να ειμαι νεος και να μην ξερω αλλα εγω το σκεφτομαι ως εξης:
Αγοραζω 2 μπαταριες Samsung 30Q που τις βρισκω γυρω στα 6€ εδω Σαλονικα που εχουν 3000mah.
Εστω οτι δουλευω τον baby beast. Οι μπαταριες αυτες ειναι 3.7V. Αν ας πουμε αρχισω να ατμιζω με την 0.4ohm που εχει το σετ τοτε βαση των τυπων:
I=V/R => I=3.7/0.4 => I=9.25 Ampere εγω λεω 10Α γιατι ειμαι large (και να βγαινουν ευκολα οι πραξεις μου εδω :P)
Οι μπαταριες μου αφου ειναι 3000mah δηλαδη σημαινει οτι μπορει να δινουν 3000mA για μια ωρα ή 3Α για μια ωρα, αρα
3Α   ---> 1 hr   }
                         => x=3/10=0.3 της ωρας δηλαδη 18λεπτα
10A  ---> x hr  }
Τα 18λεπτα ειναι 18*60=1080sec και εγω ας πουμε οτι παιρνω τζουρα για 3sec αρα 1080/3=360 τζουρες η καθε μπαταρια.
ΟΛΟ αυτο αν το δουλευα συνεχομενα θεωρητικα ειχα πατημενο το κουμπι χωρις παυση, στην πραξη φανταζομαι θα ειναι παραπανω αλλα και εστω οτι τοσο να ειναι σε μια μερα δεν κανω τοσες τζουρες.

Πειτε μου κυριε καθηγητα, θα πονεσω? Ποσα λαθος εχω κανει στο μαθημα σας? :P


P.S. : Τα watt δινονται απο τον τυπο W=V*I ---> W=3.7*10=37Watt θα το καιω νομιζω ειναι λογικο για αυτη την αντισταση τα νουμερα που δινω.

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #193 στις: Ιουνίου 27, 2017, 01:02 »
ποιος είναι ο σκοπός της ερώτησής σου; Να δεις αυτονομία με το baby beast? Αν θέλεις αυτονομία π.χ. να βγάλεις μια μέρα από το πρωι ως το βράδυ τότε ας πούμε ότι ο συλλογισμός σου είναι σωστός και ότι όντος βγάζεις 360 τζουρες. Το αν αυτές σου φτάνουν για μια μέρα είναι δικό σου θέμα. Ένας πάλι αφελής συλλογισμός θα ήταν 1 τσιγάρο 15 τσουρες(ειδικά επειδή μιλας για πνευμονικές), 1 πακετο 20 τσιγαρα άρα 1 πακετο 300 τζουρες αρα η μια μπαταρια σου φτανει. Αλλα αυτός ο συλλογισμός και ο δικός σου δεν είναι σωστός.

Γιατί σκέφτεσαι τόσο πολύ την μπαταριά και την αυτονομία? Αν θέλεις να μην κουβαλάς μπαταρίες τότε πάρε το μεγάλο alien που έχει 2 πάνω. Εγω δεν βρίσκω τον λογο να έχω στον χέρι μόνιμα το βάρος από 2 μπαταρίες όλη την ημέρα και να πιάνω μια κουμουτσα, έχω την ρεζερβα στην τσεπη και αν χρειαστεί τότε την αλλάζω και έχω πάλι στο χέρι κάτι ελαφρύτερο και κομψότερο.

Πάντως στον συλλογισμό σου είσαι λάθος γιατί ξέχασες τα watt Αν στην 0.4 εφαρμόσεις 3,7 V θα πάρεις 9 αντε 10 Α. Αρα θα έχεις το πολύ 37 Watt. Η 0,4 αν δεν θέλεις να ατμίζεις σαν λιβανι, χρειάζεται τουλάχιστον 45 μην σου πω 55 Watt.
Και για να σε προλάβω πώς γίνεται ενώ η μπαταριά δίνει 3,7 Volt τελικά στην αντίσταση να έχουμε 5 η 10 Volt. Αυτή την δουλεια κάνει το mod. Ως παλμοτροφοδοτικό για να δώσει σε μια αντίσταση 7,4 Volt me 10 Amper από μια μπαταριά που δίνει 3,7 Volt αναγκαστηκά τραβάει 20 Α από την μπαταριά. Αλλιώς αν χρησιμοποιείς της τάση της μπαταριάς ως έχει... μόνο στα μηχανικά mod Και όχι στα ηλεκτρονικά.
Τωρα ξανακάνε τους υπολογισμούς σου αν και νομίζω η απάντηση που ψάχνεις είναι στις 2 πρώτες παραγράφους και όχι στα ρεύματα.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Smok AL85
« Απάντηση #194 στις: Ιουνίου 27, 2017, 03:30 »
Τα 18λεπτα ειναι 18*60=1080sec και εγω ας πουμε οτι παιρνω τζουρα για 3sec αρα 1080/3=360 τζουρες η καθε μπαταρια.
ΟΛΟ αυτο αν το δουλευα συνεχομενα θεωρητικα ειχα πατημενο το κουμπι χωρις παυση, στην πραξη φανταζομαι θα ειναι παραπανω αλλα και εστω οτι τοσο να ειναι σε μια μερα δεν κανω τοσες τζουρες.

Πειτε μου κυριε καθηγητα, θα πονεσω? Ποσα λαθος εχω κανει στο μαθημα σας? :P


P.S. : Τα watt δινονται απο τον τυπο W=V*I ---> W=3.7*10=37Watt θα το καιω νομιζω ειναι λογικο για αυτη την αντισταση τα νουμερα που δινω.
Έχεις κάνει αρκετά λάθη στο μάθημα :)
Αν δίνεις 37W στην έξοδο θα πρέπει να υπολογίσεις τις απώλειες της πλακέτας για να δεις τι θα τραβάς από τη μπαταρία. Με μια μέση αποδοτικότητα 80% θα τραβάς 46W από τη μπαταρία.
Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις πόσο θα σου κρατάει η 30Q σ' αυτά τα βατ. Περίπου 750sec και όχι 1080
Επίσης η μπαταρία θα σου δώσει ακριβώς την ίδια ενέργεια είτε κρατάς το κουμπί συνέχεια πατημένο είτε το πατάς για 5sec τη μέρα. Αν αθροίσεις αυτά τα δευτερόλεπτα θα είναι τα ίδια με τα δευτερόλεπτα συνεχούς λειτουργίας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 90 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 30, 2024, 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35737 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro