vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 12, 2012, 01:52 »
Είναι μια ενδιαφέρουσα άποψη. Δυστυχώς όμως προσπαθεί να πουλήσει την άποψή του. Η θεωρία του (όπως οι περισσότερες θεωρίες) είναι καλά στημένη. Ούτε μπορεί να αποδειχθεί ούτε να καταρριφθεί.
Κάποια πράγματα που αναφέρει είναι αποδεδειγμένα ψευδή. Η νικοτίνη για παράδειγμα ΔΕΝ είναι καρκινογόνος. Αυτός αναφέρει το αντίθετο.
Είμαι πολύ σκεπτικός σε τέτοιες μαγικές λύσεις που με απλά βήματα και ΕΥΚΟΛΑ θα κόψεις το τσιγάρο. Άμα ήταν τόσο καλή η μέθοδος δεν θα υπήρχαν άλλες.
Όποιος αγοράσει το βιβλίο του εύχομαι καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:03 »
χρειαζεται κανεις απο εμας βοηθημα για να κοψει το τσιγαρο? :confused1: :confused1:
Αφου ολοι εδω μεσα το εχουμε κόψει με την βοηθεια του η.τ.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tyxaios13

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • BB+PVC+SUV+MP3
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:15 »
Εχω διαβασει κι εγω μεγαλο μερος του βιβλιου.
Αλλα εναν αδυναμο χαρακτηρα σαν εμενα στο θεμα του τσιγαρου δεν μου προσεφερε τιποτα γιατι εγω δεν ειχα το πεισμα και οτι αλλο χρειαζεται για να το κοψω.
Αντιθετα με το ΗΤ εγινε τοσο απλα κι αβιαστα που εντυπωσιαστηκα.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 12, 2012, 02:50 »
χρειαζεται κανεις απο εμας βοηθημα για να κοψει το τσιγαρο? :confused1: :confused1:
Αφου ολοι εδω μεσα το εχουμε κόψει με την βοηθεια του η.τ.  :dontknow:

H πλειοψηφία των ενεργών τουλάχιστον μελών δεν χρειάζεται βοήθεια.
Το παρών θέμα είναι τριών χρονών :o και κάποιος το ''ξέθαψε'' ως συνήθως :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 12, 2012, 10:41 »
H πλειοψηφία των ενεργών τουλάχιστον μελών χρειάζεται βοήθεια να κόψει τη νικοτίνη όμως! Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα του ¨ξεθάματος¨ του θέματος. Οταν αποφασίσει κάποιος να καπνίσει μή νικοτινούχα υγρά τότε θα καταλάβει αν χρειάζεται βοήθεια ή όχι. Και μάλλον θα χρειάζεται ! 

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 12, 2012, 10:52 »
Αν και πιστεύω οτι ειναι μικρό το ποσοστό των χρηστών που θέλουν να κόψουν τελείως και το ΗΤ, ή τη νικοτίνη, το βιβλίο αυτό προσφέρει συμβουλές που προσαρμόζονται και στη διακοπη της νικοτίνης, εξακολουθώντας το ηλεκτρικο τσιγαρο?

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 12, 2012, 10:53 »
H πλειοψηφία των ενεργών τουλάχιστον μελών χρειάζεται βοήθεια να κόψει τη νικοτίνη όμως! Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα του ¨ξεθάματος¨ του θέματος. Οταν αποφασίσει κάποιος να καπνίσει μή νικοτινούχα υγρά τότε θα καταλάβει αν χρειάζεται βοήθεια ή όχι. Και μάλλον θα χρειάζεται !

Ίσως και να μην είναι έτσι. Ατμίζω 1,5 χρόνο πια και τα υγρά μου είναι στα 4 mg περιεκτικότητας. Ατμίζω περίπου 3 ml ημερησίως, τόσο άτμιζα και παλαιότερα με μεγαλύτερη περιεκτικότητα.

Ο λόγος που ακόμη δεν έχω πάει στο 0, δεν είναι η νικοτίνη, αλλά το Throat Hit. Η αίσθηση δηλαδή χτυπήματος στο λαιμό.
Εάν μπορούσε να υποκατασταθεί, τότε το πιθανότερο είναι (εκτιμώ) πως δεν θα έβαζα καθόλου νικοτίνη.

Αλήθεια με 3 ml επί 4 mg = 12 mg , πόση τελικά από αυτήν μπαίνει στον οργανισμό μου? Με βάση τα μέχρι τώρα συμπεράσματα της έρευνας του Γιατρού, ίσως και καθόλου ή τουλάχιστον όχι τόση ώστε ο οργανισμός μου να αντιδρά πλέον σε αυτή.



Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 12, 2012, 10:55 »
H πλειοψηφία των ενεργών τουλάχιστον μελών δεν χρειάζεται βοήθεια.
Το παρών θέμα είναι τριών χρονών :o και κάποιος το ''ξέθαψε'' ως συνήθως :wall: :wall: :wall:

Σιγα θα πεσει ο τοιχος,
ασε που λεμε αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε.

 :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 12, 2012, 10:58 »
ναι αλλα αγαπιόμαστε όντως έτσι????  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 12, 2012, 11:14 »
Αν και πιστεύω οτι ειναι μικρό το ποσοστό των χρηστών που θέλουν να κόψουν τελείως και το ΗΤ, ή τη νικοτίνη, το βιβλίο αυτό προσφέρει συμβουλές που προσαρμόζονται και στη διακοπη της νικοτίνης, εξακολουθώντας το ηλεκτρικο τσιγαρο?

Οχι δεν αναφέρετε καθόλου στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Η αλήθεια παίδες είναι πως όταν κόψεις τη νικοτίνη έρχετε και η στιγμή της αλήθειας. Εκεί είναι όλη η ιστορία. Οσο καπνίζεις ηλεκτρονικό με νικοτίνη δεν εχεις κόψει το τσιγάρο δηλαδή τη νικοτίνη. Βεβαίως και το ηλεκτρονικό είναι σαφώς καλύτερο απ το κανονικό αλλά η αλήθεια βρίσκετε στη νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 12, 2012, 11:36 »
οσον αφορά τον εθισμό, ναι!
Αλλα απλα εγω αναρωτιέμαι ποιο είναι το ποσοστό που θελει οντως να απαλλαγει και απο τον εθισμό αυτο! Με το ΗΤ θεωρούμε μέχρι αποδείξεως του εναντίου οτι βρήκαμε τον τρόπο να ικανοποιούμε τον εθισμό μας με πιο υγειυνό τρόπο.
Δεν ειμαι σίγουρος οτι ειναι πολλοι αυτοι τελικά, που το βλεπουν ως μεσο τελειωτικής απεξάρτησης.
Και αυτοι που το βλεπουν έτσι μειώνουν σταδιακά την νικοτίνη και οι περιπτώσεις που εχω εγω υπ οψιν μου ειναι επιτυχείς.
Αυτο που τελικά λεω ειναι οτι οι περισσότεροι απο μας το βλεπουμε ως εναλλακτικο καπνισμα, απαλλαγμενο απο τις λοιπές ουιες του τσιγαρου και οχι ως μεσο διακοπής.
Και προσθλετω οτι εγω είχα κόψει τη νικοτίνη, αλλα αναγκάστηκα να την ξαναρχίσω σε 4-5mg λόγω τραγικού ανοίγματος όρεξης! Καμμιά αλλη παρενέργεια.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 12, 2012, 11:47 »
μα η ουσια ειναι να κοψεις και τη νικοτινη, δεν ειναι και το ποιο υγιεινο πραγμα η νικοτινη :nope: δημιουργει πολλα προβληματα, το θεμα ειναι να καταφερεις να κοψεις τη νικοτινη και να ατμιζεις 0% μονο για το γουστο σου, η και τιποτα :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Βοήθημα διακοπής συμβατικού τσιγάρου.
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 12, 2012, 11:50 »
Εγω συμφωνώ. Απλα λεω οτι στατιστικά εδω μέσα ΜΑΛΛΟΝ δεν ειναι το ζητουμενο! Νομιζω οτι δεν ειναι στα αμεσα σχεδια των περισσοτερων το κοψιμο της νικοτίνης αλλα μονο η σταδιακή μείωση σε "σχεδον" φλωρέξ. Η Εστω αυτη την εντύπωση αποκομίζω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537647 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12