vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

264 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, dkostas, th3ofilos, Milarepa, npaolo, Xameno_Skli, georgeboy, bloodlessz, Xxristos

Twitter

Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1110 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 15:16 »
0,25mm ή το πολύ 0,32mm σύρμα Kanthal A1 στην μία τρύπα του air flow. 2,5mm πυρήνα. 6 σπείρες, χαμηλά watt. 

Αν θες στις τρεις τρύπες και λίγα παραπάνω watt, ωραίο στήσιμο αλλά μπελαλίδικο είναι η διπλή 0,25mm.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1111 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:07 »
OK

Le concorde

0.28 mm kanthal γύρω στις 6 σπείρες 2.5 πυρήνας, 1.22 ohm.

Lemon tart, blue spirit

Εντάξει... δεν το λες και άσχημο

Και δίπλα ο hadaly, στο αεράτο,

Σε σύγκριση γεύσης, είναι σαν να κλέβεις εκκλησία

Γενικά πιστεύω ότι είναι άδικο να γίνεται σύγκριση γεύσης ανάμεσα σε MTL και DL drippers

Ακόμα ποιο άδικο να γίνεται σύγκριση ανάμεσα σε τανκάτους και drippers

Αυτές τις μέρες έπαιξα αρκετά.

Από τη μία kayfoun prime γνήσιος, skyline γνήσιος και με skydrop, και hussar κλώνος, συνολική αξία με τα παρελκόμενα πάνω από πεντακοσαρικο.

Από την άλλη αυτή η τσουτσού ο κλωνοχανταλάκος με τα είκοσι φράγκα, τους στέλνει όλους αδιάβαστους σε θέμα γεύσης.

Το πρόβλημα είναι, ότι τα ντουμάνια του χανταλάκου δεν γίνονται εύκολα  αποδεκτά από τους παρευρισκόμενους ούτε στη δουλειά, ούτε στο σπίτι, ούτε σε οποιοδήποτε κλειστό χώρο που υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι.

Οπότε τείνω να καταλήξω: mtl ατμοποιητές σαν μηχανές πρόσληψης νικοτίνης, αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν τόσες επιλογές σε αεράτο, το να ψάχνεις καλύτερη γεύση σε MTL από ότι  DL είναι σα να ψάχνεις τζαμί στο Βατικανό.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1112 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:14 »
Τα πάντα εξαρτώνται από το υγρό. Βάλε υγρό που θέλει σφιχτό ατμοποιητή σε DL και έλα πες μου. Τρανό παράδειγμα για μένα όταν έβαλα Crema e gusto από Λάμδα σε Hadaly. Δεν ατμιζόταν.

Σε σφιχτούς είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά υγρά.

Και όσον αφορά το τελευταίο, περίμενε λίγα χρόνια και θα δεις που ΘΑ ΓΙΝΕΙ. 

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1113 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:15 »
Να με συμπαθάς nickgr αλλά νομίζω λίγο ανάποδα τα λες.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1114 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:23 »
Που ακριβώς τα λεω ανάποδα? Ούτως ή άλλως υποκειμενικες απόψεις είναι. Στο ότι το blue spirit είναι πολύ καλύτερο στο hadaly από ότι στους τανκατους?

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1115 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:26 »
Για εμένα από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου(2 dripper ο ένας εκ των οποίων ο Hadaly και κάπου 7 τανκάτοi)ο ζεστός ατμός και τα πολλά watt των dripper αυξάνουν την ένταση και ρίχνουν την ανάλυση.Σε υγρά με 2-3 νότες αρώματος και γλυκαντικό είναι λογικό σε dripper να είναι καλύτερα.Αλλά καπνικό σε dripper απλά δεν...Και μετά πάει και το γούστο του καθενός και πως του αρέσει περισσότερο κάποιο υγρό,εμένα ας πούμε λεμονοταρτα σε Prime δε μαρεσει γιατί ανεβάζει πολύ το λεμόνι,σε Hussar που το στρογγυλεύει είναι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1116 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:35 »
Σίγουρα το υγρό παίζει μεγάλο ρόλο. Και δεν είμαστε όλοι cruiser, οι γευστικοι καλυκες διαφέρουν από ανθρώπο σε άνθρωπο. Αλλά καμία φορά είναι καλό να επιμένουμε στις απόψεις μας. Πολύς κόσμος επηρεάζεται και κανει αγορές με βάση αυτές. Σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα, δεν λέω οτι ο concorde  είναι καλύτερος ή χειρότερος από το hadaly. Απλά πιστεύω από προσωπική εμπειρία και από απόψεις φίλων ότι ο hadaly μπορεί να κάνει περισσότερους ανθρώπους ατμιστικα "ευτυχισμένους" από ότι ότι ο concorde.

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1117 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:40 »
Όπως έγραψε και ο αποπάνω μου, σε αεράτους drippers με πολλλλά watt δύσκολο να πάρεις την ανάλυση άρα και την ολοκληρωμένη γεύση των περισσότερων υγρών. Κυρίως των καπνικών.
Ο concorde πχ με mtl στήσιμο (τι άλλο? Ζεματάει αλλιώς) " διαβάζει" το υγρό.
Εκεί λέω πως τα λες ανάποδα, πως γεύση σε mtl ατμο δεν.
Φυσικά γνώμη μου είναι.

Edit: στο τελευταίο post σου φυσικά και δε θα διαφωνήσω, αφού η ατμιστική ευτυχία είναι απολύτως υποκειμενική και η τάση της εποχής είναι τα ντουμάνια  :)

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1118 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:55 »
Και οι custard και γενικώς τα υγρά ζαχαροπλαστεία να προσθέσω.Και ναι,σε γενικές γραμμές αυτά στα πολλά watt με τον ανάλογο πολύ αέρα  είναι καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1119 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 16:57 »
Ίσως βγαίνω off topic. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ ντριπαρω καπνικα οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη . Αλλά lemon tart και  blue spirit στα 22 με 25 watt στο hadaly είναι παράδεισος, δεν μπόρεσα να πάρω αυτή τη γεύση σε mtl  είτε dripper είτε τανκατο.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1120 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 17:00 »
Που να δοκιμάσεις κανα Odin!Θυμάμαι το 111 και δακρύζω  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1121 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 17:06 »
Ίσως βγαίνω off topic. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ ντριπαρω καπνικα οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη . Αλλά lemon tart και  blue spirit στα 22 με 25 watt στο hadaly είναι παράδεισος, δεν μπόρεσα να πάρω αυτή τη γεύση σε mtl  είτε dripper είτε τανκατο.
Για το blue spirit θα συμφωνήσω, το θέλει το γκαζάκι του. Το Lemon Tart δεν θυμάμαι να το έχω δοκιμάσει σε κάποιον ατμοποιητή και να μην μου άρεσε. Να προτιμώ κάποιο ατμοποιητή και στήσιμο γι αυτό το υγρό, μάλιστα, αλλά παντού μου άρεσε. 
Κάποια σύνθετα καπνικά με γλυκά στοιχεία, ντριπάρονται μια χαρά. Smoke Swirl ας πούμε ή κάποια από τα God's που δοκίμασα.
Ξερά καπνικά, όχι και τόσο.

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1122 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 18:34 »
Όπως έγραψε και ο αποπάνω μου, σε αεράτους drippers με πολλλλά watt δύσκολο να πάρεις την ανάλυση άρα και την ολοκληρωμένη γεύση των περισσότερων υγρών. Κυρίως των καπνικών.
Ο concorde πχ με mtl στήσιμο (τι άλλο? Ζεματάει αλλιώς) " διαβάζει" το υγρό.
Εκεί λέω πως τα λες ανάποδα, πως γεύση σε mtl ατμο δεν.
Φυσικά γνώμη μου είναι.

Edit: στο τελευταίο post σου φυσικά και δε θα διαφωνήσω, αφού η ατμιστική ευτυχία είναι απολύτως υποκειμενική και η τάση της εποχής είναι τα ντουμάνια  :)
Δεν το λες και ταση ακριβως, απλα το συγκεκριμενο φορουμ ειναι τρομερα εξειδικευμενο στoυς mtl (ειδικοτερα rta) και εχει και καποια πολυ δυνατα ονοματα η Ελλαδα στην κατηγορια οποτε  λογικο και επομενο.. Ο κοσμος χρησιμοποιουσε αερατους dripper αρκετα πριν τον Goon κτλ.
Πηγαινε σε ξενο forum και ποσταρε κανα doggy, zest κτλ και θα σε κοιτανε σαν εξωγηινο... Εδω ο κλωνος του doggy εχει 335+ σελιδες.
Επισης αναλυση δε σημαινει και ολοκληρωμενη γευση :)

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1123 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 18:59 »
Για να δοκιμασουν κανεναν zest στημενο properly που λενε και στο χωριο μου και ας αφησουν το ποσες σελιδες εχει καθε νημα, γιατι και το νημα του In'sane και του Richelieu δεν τα βλεπω και πολυ ενεργα...μαλλον μαπα θα ειναι απο γευση...οπως οι Ferrari που δεν πρεπει να ειναι πολυ καλα αμαξια γιατι κυκλοφορουν λιγες...

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Ατμοποιητής dripping για γεύση. Προτάσεις;
« Απάντηση #1124 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 19:14 »
Τι να σου πω.. μπορει να ειναι εκει το προβλημα, να μην εχουν καταφερει να κανουν μια spaced kanthal 30g ακομα..
 Μπορει και να ναι στο οτι ο καθενας ατμιζει οπως τη βρισκει... 
Και εγω αγορασα τον Skyline Δευτερα και τον πουλησα Τεταρτη. Δε σημαινει οτι δεν ειναι καλος η οτι ενας hadaly ειναι καλυτερος, απλα αμα συνηθισεις σε τετοια κυβικα RDA, μετα αντε να βρεις την αναλυση και το βελουδο που λετε εδω στο forum...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix