vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 9 χρήστες
Sergios, camber, Jorge, grag, dkostas, manoslykos, th3ofilos, maprix, chief79

Twitter

Ενοχληση στα πνευμονια

Αποσυνδεδεμένος chgentso

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 00:48 »
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ τι μπορεί να κάνει η VG κατά το άτμισμα. Η PG μελετάται δεκαετίες και έχει χρησιμοποιηθεί επανειλλημένα ως εισπνεόμενο. Ἐχει μελετηθεί η εισπνοή ατμών της σε βάθος χρόνου σε θηλαστικά. ΔΕΝ συμβαίνει το ίδιο με την γλυκερίνη. Τελεία και παύλα. Τα υπόλοιπα είναι εικασίες του καθενός από εμάς. Όσο για το "φυτική" που το έχουμε κάνει ευγγέλιο: δεν έχει καμιά σημασία, ούτε εγγυάται τίποτα και ούτε και ξέρουμε πόσο φυτική είναι. Φυτική είναι και η στρυχνίνη, το κυάνιο και το βιοντίζελ.

Η PG φαίνεται πως σε κάποιους ερεθίζει έντονα το λαιμό. Να μην την χρησιμοποιούν, λοιπόν. Η VG φέρνει σε πολλούς ενοχλήσεις και φουσκώματα στο στομάχι (και σε μένα). Ε, να μην την χρησιμοποιούν. Μιλάμε για υγρά που τα χρησιμοποιούμε με πρωτόγνωρο τρόπο, εν γνώσει του ρίσκου. Όποιος δηλώνει με απόλυτη σιγουριά -αλλά χωρίς αποδείξεις-πως η τάδε ουσία είναι καλή και η άλλη κακή, λέει ανοησίες. Όποιος βεβαιώνει πως προκαλούν ή δεν προκαλούν ενοχλήσεις και ασθένειες, επειδή κάτι "του φάνηκε" ή με κάτι "του μοιάζει" λέει ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ανοησίες που ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.

[Και, ειλικρινά, μου κάνει εντύπωση να βλέπω παντού παρεμβάσεις (για άστοχες παραθέσεις κειμένων ας πούμε), αλλά να παραμένουν στο "Θέματα Υγείας-Ιατρικά" κάποιες από τις αναρτήσεις που διάβασα...]

Σωστά και καλογραμμένα, συμφωνώ μέχρι τελείας. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Turok

Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 00:53 »
Ρε παιδια κανω PG και νιωθω κατι καψιματα-τσιμπηματα στην πλατη. Δεν τα ειχα πριν το ξεκινησω.... Ισως και να ναι ασχετο αλλα μηπως κανεις εχει τα ιδια συμπτωματα? Ενταξει να δεχτουμε οτι ειναι καλυτερο απο το τσιγαρο... αλλα ειναι ασφαλες? Ποιος θα απαντησει σε αυτο?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 01:12 »
Αν νιώθεις πως είναι επιφανειακά (πάνω στο δέρμα), τσέκαρε μήπως δεις τυχόν κοκκινίλες ή εξανθήματα. Έχει τύχει να αναφέρουν κάποιοι για ψιλο-δερματικά από αλλεργία σε PG.
Αν είναι "εσωτερική" η αίσθηση, μπορεί να προέρχεται από χίλιες αιτίες. Κατά καιρούς, ας πούμε, έχω αίσθηση καψίματος στην πλάτη από μυική/νευρική καταπόνηση από λάθος στάση ή θέματα πλάτης/μέσης.

Οι ενοχλήσεις είναι συνεχείς; Τις έχεις καιρό; Αν ναι, μπορεί μια βόλτα σε παθολόγο να σε ηρεμίσει. Αν όχι, να ξέρεις πως συμβαίνουν και απλοί νευρόπονοι στα πιο απίθανα σημεία!

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουαρίου 04, 2012, 01:14 »
Ενταξει να δεχτουμε οτι ειναι καλυτερο απο το τσιγαρο... αλλα ειναι ασφαλες? Ποιος θα απαντησει σε αυτο?  :confused1:

Κανεις προς το παρον...

Αποσυνδεδεμένος zspanos

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 03:02 »
ςγω παντως που ειχα αρχισει και το θεμα με τον πονο στον θωρακα.. εχω να πω οτι μ περασε μεσα σε 1-2 μερες, μαλλον ηταν ο ατμος ξενη ουσια και με πειραζε στην αρχη μεχρι να το συνηθισω,.Επειτα δεν με ξαναενοχλησε κατι, μονο οταν το παρακανω δλδ 1μλ την ημερα, την επομενη μερα με εχει πιασει λιγο ο λαιμος μ και κατα τη διαρκεια της, με εχει αφησει.
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας

Αποσυνδεδεμένος xamaileon

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 23:02 »
Kαλησπερα

Θα ήθελα την γνώμη σας για ενα παρομοιο θεμα.
Ατμιζω 2 μηνες περιπου και την πρωτη μερα ενοιωσα καποια ενοχληση αλλα τιποτα ιδιαιτερο και απο τοτε μεχρι και εχθες ολα καλα.

Χθες αποφάσισα να αναμειξω ενα έτοιμο υγρό που ατμιζα για μια βδομάδα περίπου με φυτική γλυκερίνη μονο και μονό για να το κάνω ελαφρύτερο σε νικοτίνη αλλα και σε γεύση. Την VG την αγόρασα απο κατάστημα για ηλεκτρονικά τσιγάρα (ας μην αναφέρω εταιρια).
Οντος κατάφερα να το κάνω πιο ελαφρύ το υγρο. Αλλα ατμιζοντας το στην διάρκεια τις μερας στην αρχη ένοιωσα μια σχετική δυσφορία και μετα αφού συνέχιζα να ατμιζω εναν δυνατό πονο στον πνεύμονα . Κάνοντας ενα ατμιστικο διάλειμμα μου πέρναγε και οταν επιχειρούσα ξανα να ατμισω με έπιανε ξανά.
Το δοκίμασα σήμερα και σε αλλο υγρό και σε αλλον ιδιου τυπου ατμοποιητη βάζοντας μονο 10% VG και παλι ενοιωσα  μια δυσφορια και φυσικα το σταματησα.
Ειχε κανεις παρόμοια εμπειρία με VG?
Oτι ο ατμοποιητης ειναι στο 1,5ohm και περνουν 1,25Α απο καθε αντισταση μηπως παιζει ρολο? (να καιγεται η VG δηλαδη)?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 23:15 »
Σημαντική ερώτηση:
Ενοιωθες καμμία άσχημη γεύση σαν καμένο λίπος ή κάτι τέτοιο απο τον ατμό?

Αποσυνδεδεμένος xamaileon

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 23:18 »
Oχι αλλα επειδη φοβηθηκα μηπως κατι εχει ο ατμοποιητης σημερα αλλαξα ατμοποιητη και παλι τα ιδια.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 23:21 »
Αν ατμίσεις χωρίς τη VG είσαι ΟΚ? Αν ναι τοτε απόφυγε τη VG ίσως να εχεις δυσανεξία.

Αποσυνδεδεμένος xamaileon

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 23:30 »
Ναι το έκανα ήδη και όλα μια χαρά ξανά.
Ίσως το ξαναδοκιμάσω στο μέλλον με άλλη VG γιατί μπορεί να έπεσα και σε κακής ποιότητας ( η να κάνω ξανά ένα πείραμα να την δοκιμάσω και σκετη αφου ηρεμήσω λιγο).
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλέ μου

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 23:32 »
Σε ρώτησα για την περίεργη γεύση γιατί η VG σε πολύ υψηλή θερμοκρασία μπορεί να παράγει ακρολεϊνη που είναι τοξική και μυρίζει σαν καμενο λίπος περίπου.
Βεβαια απο ατμοποιητή δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει αλλά με τα LR και τα υψηλά βολτ ίσως και να συμβεί καποτε...

Αποσυνδεδεμένος xamaileon

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 23:18 »
Χμμμ ...... είναι μια λογική εξήγηση αυτο. Ισως αυτο να εξηγεί και την ελαφρώς διαφορετική γεύση του υγρού που αρχικά νόμιζα πως ήταν η ιδεα μου.
Θα την δοκιμάσω και σκετη σε αλλον ατμοποιητη με μικρότερη αντίσταση  (αφού χαλάσουν οι παλιοι πρώτα).
Και ξανα σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων

Αποσυνδεδεμένος DOC_2005

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουαρίου 10, 2012, 22:27 »
Εδω και 2 μερες που ατμιζω PG 6mg, καθε φορα με το που κατεβαζω τον ατμο νιωθω μια ενοχληση στα πνευμονια, κατι που με το κ.τ δεν ειχα νιωσει ποτε. Μετα απο 2-3 λεπτα περναει, αλλα στην επομενη τζουρα παλι τα ιδια..

Το εχει νιωσει κανενας?
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΑ 6 mg τι ποσοτητα ατμιζες;αν η ποσοτητα ηταν μικροτερη και εκανες μιξη ενα μη νικοτινουχο με νικοτινουχο μειωνονταν η συγκεντρωση της νικοτινης.αυτο που αναφερεις το ενιωσα οταν προσπαθησα να κοψω το τσιγαρο με τις niccoret τις μαστιχες.και ηταν απο την μεγαλη συγκεντρωση νικοτινης.
θα ηθελα να σε ρωτησω αν παραληλα με την ενοχληση στα πνευμονια ενιωθες και καποιο εντονο αισθημα παλμων;ταχυκαρδια αυξηση της πιεσης;αν ναι θα πρεπει να απευθυνθεις σε ειδικο.

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 909
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 23:01 »
Καλησπερα και απο μενα. Εδω και καμποσο καιρο ατμιζα υγρα με PG μονον. Τωρα τελευταια το γυρισα σε υγρα με VG αλλα παρατηρησα το εξης και θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει παρατηρησει κατι παρομοιο με τετοια αλλαγη. Λιγες μερες λοιπον ατμιζω μονον VG και ολως τυχαιως παρατηρω ξερα κομματακια αιματος στην μυτη. Ισως να ηταν επειδη ειχα περασει και βαρυ κρυολογημα κατα το οποιο ατμιζα ελαχιστα και δεν ανησυχησα την πρωτη φορα που το ειδα πριν μερικες μερες. Σημερα ομως το απογευμα παρατηρησα το ιδιο μετα απο φταρνισμα. Η ποσοτητα αιματος ειναι ελαχιστη, ξερη και συμβαινει πολλες φορες σε πολλους απο εμας. Παντως πονο στα πνευμονια δεν νοιωθω ουτε κατι αλλο περιεργο. Εχει τυχει σε κανεναν σας κατι τετοιο? Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχληση στα πνευμονια
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 23:46 »
Καλησπερα και απο μενα. Εδω και καμποσο καιρο ατμιζα υγρα με PG μονον. Τωρα τελευταια το γυρισα σε υγρα με VG αλλα παρατηρησα το εξης και θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει παρατηρησει κατι παρομοιο με τετοια αλλαγη. Λιγες μερες λοιπον ατμιζω μονον VG και ολως τυχαιως παρατηρω ξερα κομματακια αιματος στην μυτη. Ισως να ηταν επειδη ειχα περασει και βαρυ κρυολογημα κατα το οποιο ατμιζα ελαχιστα και δεν ανησυχησα την πρωτη φορα που το ειδα πριν μερικες μερες. Σημερα ομως το απογευμα παρατηρησα το ιδιο μετα απο φταρνισμα. Η ποσοτητα αιματος ειναι ελαχιστη, ξερη και συμβαινει πολλες φορες σε πολλους απο εμας. Παντως πονο στα πνευμονια δεν νοιωθω ουτε κατι αλλο περιεργο. Εχει τυχει σε κανεναν σας κατι τετοιο? Ευχαριστω.
ναι φιλε εγω μετα απο 10 μερες ατμισματος παρατηρησα φυσώντας την μυτη μου στο χαρτομαντιλο λιγο αιμα,αυτο γινοταν 2=3 φορες την εβδομαδα επιδη ποτε δεν μου ειχε συμβει ουτε σε κρυολογημα ανησύχησα,ετι περασε ενας μηνας μέχρι πριν 10 μερες που έβγαλα κομματι αιμα πηχτό αναγκάστηκα να παω στον ωρλ. με εξέτασε μου είπε οτι εχω σχίσιμο στο δεξη ρουθουνι ,τοτε του ειπα οτι ατμιζω και αν ειναι απ αυτο μου απαντησε οχι :yes: φυσικα δεν ηθελα ν ακουσω ναι και ανακουφίστηκα  :yes: τωρα εγω δεν μπορώ να σου πω τη να κανεις εσυ αποφασιζεις  :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8458 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12