vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, treloneritis, kostasklf, camber, Ηρακλης, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #75 στις: Μαΐου 24, 2018, 00:41 »
Εν εφαρμοστεί αυτό τότε όσοι κάνουν τώρα SnV λογικά θα στραφούν στα αρώματα.
Αν στραφούν στα αρώματα, τα μαγαζιά θα χάσουν μεγάλο μέρος της πελατείας και λογικά θα επιζητήσουν την απαγόρευση εισαγωγής αρωμάτων.
Άρα εν τέλει απειλούνται σίγουρα και όσοι αυτή τη στιγμή είναι στο DIY.

Αν δεν είναι τώρα η ώρα να γίνουν νομικές κινήσεις, πραγματικά δεν ξέρω πότε θα είναι :wall:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #76 στις: Μαΐου 24, 2018, 00:48 »
Και λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει.

Συνεχίζω να τονίζω πως ακόμα δεν τον είδαμε Μπάμπη τον βαφτίσαμε.



"Αναφορικά με την πρακτική της ιδιοπαρασκευής (Do it Yourself) υγρών επαναπλήρωσης από τον ίδιο τον καταναλωτή, πρακτική που εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους για την υγεία λόγω της μη ελεγχόμενης διαδικασίας παραγωγής μέσω αμφιβόλου ποιότητας και καθαρότητας συστατικών (γλυκερίνη, προπυλενογλυκόλη, κλπ), έχει εκδοθεί η Έκθεση COM(2016) 269 final / 20-05-2016 της 5 Ευρωπαϊκής Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο, στην οποία γίνεται αναφορά για τους κινδύνους που επιφέρει η χρήση μη δοκιμασμένων συνδυασμών υγρών και συσκευών ή υλικού προσαρμοσμένου στις ανάγκες του χρήστη, καθώς και αναφορές για πιθανές αρνητικές επιδράσεις των βασικών συστατικών. Επιπροσθέτως, βασική προϋπόθεση για τη νόμιμη κυκλοφορία των προϊόντων που εμπίπτουν στην έννοια του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατά το Ν. 4419/2016, είναι η ακριβής πληροφόρηση για όλα τα συστατικά του και τις εκπομπές αυτών, μέσω της κοινοποίησής τους στην EU CEG. Κάθε προϊόν, επομένως, που προορίζεται για χρήση μέσω ηλ. τσιγάρου, συμπεριλαμβανομένων και των πρόσθετων προϊόντων σε οποιαδήποτε μορφή (υγρή, στερεά, κ.λπ.), και το οποίο δεν έχει κοινοποιηθεί κατά τα προηγούμενα, είναι παράνομο."
Όπως έγραψα και σε προηγούμενο σχόλιό μου, κατ' εμέ εδώ είναι το ζουμί, στην παραπάνω φράση που έκανα bold.
Και αν έχω δίκιο, η λύση είναι σχετικά απλή (και σχετικά φθηνή επίσης). Οι ντόπιοι παρασκευαστές και οι εισαγωγείς snv ή/και αρωμάτων, δεν έχουν παρά να κοινοποιήσουν αυτά τα προϊόντα, όπως κάνουν και με τα έτοιμα 10μελα. Το κόστος φακέλου κοινοποίησης είναι 50€ ανά προϊόν. Συν το κόστος τους εργαστηρίου για την ανάλυση του κάθε υγρού. Δεν είναι τζάμπα, δεν είναι και δυσβάσταχτο πάντως.



Στην όποια περίπτωση εφαρμοστεί πλήρης απαγόρευση στα αρώματα τις βάσεις και τα snv (προσωπικά δεν το θεωρώ πιθανό, ή τουλάχιστον το θεωρώ "ξεπεράσιμο") χαμένοι θα είναι όλοι. Κι όταν λέω όλοι εννοώ ΟΛΟΙ. Μη διαχωρίζετε εδώ τα καταστήματα από τους απλούς καταναλωτές. Μπορεί να εκπροσωπούνται από διαφορετικά όργανα (ή καθόλου) αλλά όλες οι πλευρές θα χάσουν. Σημαντικά. Όπως έλεγα πάντα: Χωρίς τους καταναλωτές δεν υπάρχουν καταστήματα, και χωρίς τα καταστήματα δεν υπάρχουν καταναλωτές. Και χωρίς προϊόν δεν υπάρχει κανένας από τους δύο. Χαμένοι θα είναι και οι μελλοντικοί ατμιστές, δηλαδή οι σημερινοί καπνιστές που θα συνεχίσουν να πεθαίνουν, χαμένη θα είναι και μια ολόκληρη κοινωνία που δεν καταλαβαίνει τι της γίνεται και τι παίζεται πίσω από τις πλάτες της.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #77 στις: Μαΐου 24, 2018, 00:57 »
[member=6669]camber[/member]

Και τα μηδενικά έτοιμα υγρά αναπλήρωσης πληρώνουν ΕΦΚ...


@όλοι οι υπόλοιποι

Έκανα ένα ποστάρισμα πιο πριν. Το διάβασα, το ξαναδιάβασα και νομίζω ότι τα έγραψα σχετικά απλά. Τι ισχύει βάσει Νόμου, τι είναι μια εγκύκλιος, τι ισχύει πρακτικά.

[member=13664]Ribot[/member]

Και πρόστιμο να φας, αφού κάνεις την προσφυγή, έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση αναστολής πληρωμής, αποδεικνύοντας ότι υπάρχει αδυναμία καταβολής χωρίς ανεπανόρθωτη ζημιά στην επιχείρησή σου. Αν τώρα η επιχείρησή σου κάνει 300 χιλιάρικα κέρδος το χρόνο προ φόρων, θα το πληρώσεις το πρόστιμο και μόλις δικαιωθείς, θα σου επιστραφεί ως αχρεωστήτως καταβληθέν. Και αυτά που υπογράμμισες στην προηγούμενη παράθεση, όχι δεν είναι αντιφατικά. Το σύστημα δουλεύει όπως ο στρατός: δεν έχεις δικαίωμα να αρνηθείς να εκτελέσεις μια διαταγή όσο παράλογη κι αν είναι. Έτσι και ο υπάλληλος που έχει σαφείς οδηγίες με την εγκύκλιο, δεν μπορεί να μην επιβάλλει τα προβλεπόμενα. Και τρέχα μετά να τα βρεις με τον προϊστάμενό σου. Προτείνω ανεπιφύλακτα στους επαγγελματίες του φόρουμ που μας διαβάζουν, να μιλήσουν με τον ασφαλιστή τους για θέματα νομικής κάλυψης, καθώς και με τους νομικούς τους συμβούλους. Άμεσα! 

[member=15404]panoskatz[/member]

Κατά πρώτον, δεν μίλησε κανείς και πουθενά για απαγόρευση διάθεσης SnV ή αρωμάτων. Και κατά δεύτερον, ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου, υπεύθυνη γνώμη από νομικούς. Τι ακριβώς εννοείς γράφοντας "κάποιος που ξέρει να ξεκαθαρίσει την κατάσταση"? Από όσο γνωρίζω, ο Υπουργός Υγείας δεν είναι μέλος στο φόρουμ μας. Αλλά και να ήταν, δεν μου επιτρέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ να πω τι ακριβώς ξέρει. Επίσης, από το φόρουμ μας, απέχει και η Πυθία γιατί είχε φάει ένα ban το 2011 γιατί μανούριαζε στο νήμα του Provari (της έκαιγαν τις δάφνες κάτι κινέζικα cartomiser έλεγε) και από τότε μας κρατάει μούτρα...

[member=22251]knstn[/member]

Σε χαίρομαι, γιατί δείχνεις να είσαι εκτός οποιουδήποτε περιβάλλοντος που έχει να κάνει με Νόμους, εγκυκλίους, ΠΟΛ και τα συναφή. Αυτές οι οδηγίες, είναι στην ουσία μια ερμηνεία του Νόμου από αυτόν που τις γράφει. Μερικά υπουργεία που βγάζουν χίλιες εγκυκλίους το μήνα, έχουν τουλάχιστον την τσίπα να αναφέρουν ότι πρόκειται για ερμηνευτικές εγκυκλίους, δηλαδή να παραδέχονται ότι ο Νόμος που γράψανε είναι για τα μπάζα και χωρίς ερμηνεία και οδηγίες, δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Αυτό που τεχνηέντως παραλείπουν πολλές φορές, είναι το γεγονός ότι οι Νόμοι που αφορούν Διοικητικό Δίκαιο, χρίζουν αποκλειστικά και μόνο ΣΤΕΝΗΣ ερμηνείας και όχι κατά πως τους βολεύει.

[member=15095]gigelis78[/member]

Όχι φυσικά. Τα νικοτινούχα δεν μπορούν να πωλούνται σε συσκευασίες άνω των 10ml. Προφανώς χιουμοριστικά το έγραψες, αλλά είναι πολύ εύκολο να μπερδευτεί κάποιος.

[member=21374]estorial[/member]

Η ΚΕΑ δεν έχει καμία σχέση. Απαντώ ευθέως στην άποψη του Ribot ότι έχουν χεσμένο το Σύλλογο.

Στη δεύτερη παράθεσή σου, έχω αναφερθεί ξανά: η εγκύκλιος δεν δεσμεύει κανένα πολίτη/επιχειρηματία/ατμιστή. Δεσμεύει μόνο τις αρχές στις οποίες απευθύνεται, για την πραγματοποίηση ελέγχων.

[member=20161]jiohnis[/member]

Διάβασε το προηγούμενό μου ποστάρισμα και θα καταλάβεις γιατί δεν μπορεί πάνω σε αυτό το κομμάτι καμία απολύτως νομική ενέργεια, παρά μόνο αν επιβληθεί κάποιο πρόστιμο.

[member=16630]e-spy[/member]

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν δεν με έπιανε το "γ@#ώτο": σαφώς και δεν είναι δυσβάσταχτο, σαφώς και θα έκανε καλό μια τέτοια κοινοποίηση καθώς κάθε μέρα αυξάνουν οι ατμιστές που ζητάνε κάτι τέτοιο και για άλλα προϊόντα εκτός από τα έτοιμα υγρά. Από τη στιγμή όμως που δεν το επιβάλλει ρητά μια νομοθεσία, βρίσκω εντελώς άδικη την υποχρέωση και το κόστος αυτό καθώς θα οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στην συνδυαστική ερμηνεία ενός υπαλλήλου. Πιθανόν να εμπλέκεται και νομικό τμήμα υπουργείου. Αυτό δεν μου λέει τίποτα, καθώς και η προηγούμενη ερμηνεία τους ότι απαγορεύεται εντελώς η ύπαρξη μη νικοτινούχων υγρών, πήγε άκλαφτη!

Όσον αφορά τα σχόλια με πολιτική χροιά, καλό είναι να γίνονται με φειδώ. Είμαι ο πρώτος που συχνά τα χώνει στην ηγεσία του υπουργείου υγείας, και αυτό δεν έχει να κάνει με το κόμμα στο οποίο ανήκουν. Έχει να κάνει με τις ΠΟΛΛΕΣ ώρες που έχασα από τη ζωή μου παρακολουθώντας όλη τη διαδικασία συζήτησης και ψήφισης του Ν.4419. Και το δικαιούμαι απόλυτα. Βρείτε τα βιντεάκια και θα καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ. Και δεν έχω καμία αυταπάτη ότι οποιοσδήποτε και να ήταν σε αυτή τη θέση, από οποιοδήποτε κόμμα, πολύ πιθανόν να έκανε ακριβώς τα ίδια. Δεν είδα και ιδιαίτερες διαφωνίες σε όλη τη συζήτηση... Στο ανάλογο νήμα για την ελληνική νομοθεσία, έχω κάνει πλήρες ρεπορτάζ γι αυτό, αν έχετε κουράγιο, διαβάστε.


Παρακαλώ θερμά, πριν μπείτε στον κόπο να σχολιάσετε στο παρόν θέμα, να είστε σίγουροι και σίγουρες ότι έχετε διαβάσει ακριβώς σε τι αναφερόμαστε, όπως και τα προηγούμενα μηνύματα. Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν είμαι νομικός, η πείρα που έχω αποκτήσει πάνω σε θέματα Νόμων και εγκυκλίων όμως, είναι υπέρ του δέοντος επαρκής. Και σαν Τρύφωνας, αισθάνομαι "κάπως" όταν γράφω ένα σεντόνι και από κάτω διαβάζω χίλια άκυρα πράματα που δείχνουν ότι κάποιος απαντά σαν να μην έχει διαβάσει τίποτα. Δεκτή κάθε άποψη και εύλογη απορία, εννοείται αυτό, και προσωπικά κάνω το παν για να δώσω απαντήσεις όπου γίνεται. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #78 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:04 »
Και σαν Τρύφωνας, αισθάνομαι "κάπως" όταν γράφω ένα σεντόνι και από κάτω διαβάζω χίλια άκυρα πράματα που δείχνουν ότι κάποιος απαντά σαν να μην έχει διαβάσει τίποτα. Δεκτή κάθε άποψη και εύλογη απορία, εννοείται αυτό, και προσωπικά κάνω το παν για να δώσω απαντήσεις όπου γίνεται.
Γουέλκαμ του δε κλαμπ... :lotpot:  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #79 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:10 »
Εγώ προσωπικά τα διαβάζω όλα. Αλλα και η εγκύκλιος πάλι μπερδεμένα τα λεει. Ούτε αυτή είναι σαφής. 

Αν γίνει κοινοποίηση των SnV θα είναι νόμιμα ή δεν θα είναι; Το ίδιο και για τα αρωματα.

Αν ένας χονδρεμπορας έχει στοκ 30.000 μπουκάλια SnV από πριν βγει η εγκύκλιος, τι τα κάνει;

Ένα κατάστημα έχει στοκ 1000. Αυτά πάλι τι γίνονται;

Ο τελωνειακος δεν είναι υποχρεωμένος να αρνηθεί τον εκτελωνισμο βάση της εγκυκλίου;

Εγώ σαν τελικός χρήστης ειμαι παράνομος όταν αγοράζω τέτοια υγρά ή όχι;

Κλπ κλπ :-P

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #80 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:13 »
Εγω παντως τα διαβασα ολα προσεκτικα και το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι προσπαθουν να κλεισουν την "τρυπα" του S&V, οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα ειχαμε ψυχανεμιστει καποια στιγμη οτι θα γινει.
Κατα τα αλλα, θα συμφωνησω με τον Cru οτι θα πρεπει οι μαγαζατορες να αναζητησουν αμεσα νομικη βοηθεια και συμβουλη, γιατι δεν ειναι καθολου απιθανο να βγουν τα συνεργεια για να ελεγξουν την εφαρμογη της εγκυκλιου (οπως οι ιδιοι την καταλαβαινουν) και ειναι κριμα να παθουν ζημια.
Τα σκετα αρωματα που χρησιμοποιουνται στην βιομηχανια τροφιμων και τις PG, VG των φαρμακειων, νομιζω οτι ειναι πρακτικα αδυνατο να τα περιορισουν.
Μπορουν ομως να απαγορευσουν-περιορισουν την διαθεση τους απο τα ατμομαγαζα.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #81 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:14 »
Τα SnV δεν ήταν παρά ένα παραθυράκι που βρήκαν μερικοί επιτήδειοι για να κάνουν τις αρπαχτές τους μέχρι να το κλείσει ο νομοθέτης.

 Να δούμε πόσοι θα δημοσιεύσουν τις συνταγές τους!




Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #82 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:18 »
Δε θα μπορούν να περιορίσουν τη διάθεσή των αρωμάτων όμως με μία ωραία ερμηνεία-νόμο ακόμα (και αρκετή φαντασία) θα μπορούσαν να περιορίσουν τη διάθεσή τους σε ατμομάγαζα και την εισαγωγή από ιδιώτες.
Όταν υπάρχει μεγάλο οικονομικό κίνητρο όλα γίνονται :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #83 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:20 »
Αρα μονο εγω και ο spy καταλαβαμε τι εγινε και γιατι αυτη η εγκυκλιος... :laugh1: :laugh1:
Πολυ ντορος για το τιποτα.Η πιεση επανηρθε...καληνυχτα παιδες :bye: :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #84 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:22 »
Πείτε και σε εμάς για να καταλάβουμε!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2018, 18:43 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #85 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:24 »
Αυτο πιστευω και γω...αυτο γινετε για να σταματισει η παρανομη κονομα...δλδ οποιος ειχε ακρη εβγαζε συνταγη και την πουλαγε χωρις να δηλωνει τπτ γενικα ουτε ειχε πιστοποηση...τα αρωματα ειναι μαγειρκης/ζαχαροπλαστικης δεν γινετε να τα αποσυρουν...και η  vgpg ειναι φαρμακευτικη και χρησιμοποιητε και αλλου..δυσκολο...απλα μου φενετε θα γυρισουμε στο μαγειρεμα...να δουμε οι ελληνες μιξερ θα βγαλουν δημοσια της συνταγες τους απο το s&v που κονομισαν τωρα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #86 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:26 »
Αμα αρχισουν και με βριζουν οι μοντ το κριμα στο λαιμο σου... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απλα θα τους αναγκαζουν να ανοιγουν φακελο(χαρατσι) για καθε αρωμα η snv οπως ξεκαθαρα λεει  η κοινοτικη οδηγια.
Εαν διαβασεις αυτο που ανεβασε ο spy οπως και εγω το λεει ξεκαθαρα.Εχεις ενα αρωμα η snv στο μαγαζι χωρις να εχει φακελο θα τρως προστιμο.Αυτο καταλαβα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2018, 01:32 από panoskatz »

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #87 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:29 »
Τα SnV δεν ήταν παρά ένα παραθυράκι που βρήκαν μερικοί επιτήδειοι για να κάνουν τις αρπαχτές τους μέχρι να το κλείσει ο νομοθέτης. Να δούμε πόσοι θα δημοσιεύσουν τις συνταγές τους!
Δεν θα το υιοθετούσα απόλυτα αυτό, παραείναι αφοριστικό και ισοπεδωτικό. Η αγορά αυτορυθμίζεται, έτσι δεν λέγεται; Τα έτοιμα υγρά αναπλήρωσης έγιναν οικονομικά ασύμφορα για τον καταναλωτή. Αυτήν την ανάγκη ήρθαν να καλύψουν εύκολα και αρκετά οικονομικότερα τα SnV & one shots.

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #88 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:31 »
Ειναι στο δρομο παντως κατι αρωματακια απο εξω...θα τα παρουμε αραγε ή πεσαμε στην περιπτωση τωρα...🤔

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #89 στις: Μαΐου 24, 2018, 01:34 »
[member=4029]Shadowjump[/member]

Η εγκύκλιος θεωρεί ότι αφού κάτι προορίζεται για παρασκευή υγρών αναπλήρωσης, πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοιο. Αυτό όμως, δεν το λέει κανένας Νόμος. Ο Νόμος αναφέρει ξεκάθαρα ότι οι απαγορεύσεις/περιορισμοί/υποχρεώσεις ισχύουν μόνο όσον αφορά υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη. Αν γίνει κοινοποίηση SnV και αρωμάτων, δεν αλλάζει τίποτα ως προς το καθεστώς νομιμότητάς τους βάσει τον Ν.4419. Αλλάζει μόνο ως προς τη γνώμη αυτού που έγραψε την εγκύκλιο. Αν δεχτούμε ότι πρέπει να γίνει κοινοποίηση, τότε αυτό είναι ευθύνη του εισαγωγέα ή παραγωγού. Όχι του χονδρέμπορα και όχι του λιανέμπορα. Ο Τελωνειακός είναι υποχρεωμένος να εκτελέσει την εγκύκλιο. Αλλά δεν είναι δουλειά του να ελέγξει για κοινοποίηση. Αν αρνηθεί την διακίνηση, τότε ο εισαγωγέας έχει κάθε δικαίωμα να μηνύσει το ελληνικό δημόσιο και τους εκπροσώπους αυτού ανά περίπτωση για διαφυγόντα κέρδη. Ρώτα με αν το έχω κάνει στην Υπηρεσία Μιας Στάσης του Επιμελητηρίου Κέρκυρας. ΡΩΤΑ ΜΕ!!! Και όπως είπα και πιο πριν, ο καταναλωτής δεν έχει την παραμικρή υποχρέωση να συμμορφωθεί με καμία εγκύκλιο.

[member=19518]haros[/member]

Αν θέλουν να την κλείσουν, υπάρχουν άλλοι τρόποι. Σωστοί και νόμιμοι. Αλλά μην βγάζουμε τα ματάκια μας με τα χεράκια μας, έτσι? (Υπουργέ μου, εκείνα τα VIP πακέτα για το πρωτάθλημα F1 2019?)

[member=15018]GRat[/member]

Νομοθέτης, είναι η Βουλή. Το ότι κάποιος αποφάσισε να ερμηνεύσει ένα Νόμο κατά την κρίση του, δεν αποτελεί νομοθετικό έργο ούτε κλείνει κανένα παραθυράκι. Συνιστώ ψυχραιμία καθώς το θέμα καίει πρωτίστως τα καταστήματα, ή μάλλον τους παραγωγούς και εισαγωγείς.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8332 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180643 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15655 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12