vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, infernity, pngtszs1976

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #360 στις: Μαΐου 17, 2018, 16:56 »
Εδώ μέσα αυτό που είδα εγώ (και που μάλλον λέει ο σιπίς) είναι: "Αχ μακάρι να έρθει μια τίγρης να φάει τις αλεπούδες που μου τρώνε τις κότες"

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #361 στις: Μαΐου 17, 2018, 16:56 »
Όχι δε θέλουμε εμπλοκή του κράτους σ' αυτό, το μόνο που θα καταφέρει η κυβέρνηση είναι να καταστήσει παράνομα τα μηχανικά μοντ, αυτό μας έλειπε τώρα!
Θα διαφωνήσω Γιώργο.

Από τη στιγμή που αγοράζουμε από κάποιο κατάστημα ένα προϊόν θεωρούμε ότι είναι ασφαλές για χρήση αν ακολουθήσουμε τις οδηγίες που το συνοδεύουν. Αν βαριόμαστε να διαβάζουμε, μας εξηγεί τον τρόπο λειτουργίας ο πωλητής αλλά τότε είμαστε έρμαιο των γνώσεων του.

Αν μία συσκευή απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις για να τη λειτουργήσουμε με ασφάλεια τότε θα έπρεπε να αποκτήσουμε πρώτα το κατάλληλο πιστοποιητικό για την ασφαλή χρήση της. Για παράδειγμα δεν μπορείς να οδηγήσεις αυτοκίνητο χωρίς δίπλωμα ή να έχεις όπλο χωρίς άδεια.

Η νομοθεσία ορίζει κάποιες προδιαγραφές για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα αλλά δεν αγγίζει τα μηχανικά που είναι σαφώς πιο επικίνδυνα. Δεν λέω ότι πρέπει να τα απαγορέψει αλλά πρέπει να τηρούνται κάποιοι κανόνες ασφαλείας. Ήδη χάθηκε άδικα μια ζωή. Δεν πρέπει να λέμε ας πρόσεχε κι ας διάβαζε. Θα πρέπει να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε από εδώ και εμπρός ώστε να μη χαθεί άλλη ζωή.

Το mod που έσκασε ήταν το Vanilla mountain. Γνωρίζω ότι δεν έχει ούτε καν ένα τυπικό φυλλάδιο οδηγιών. Θα σωζόταν με το φυλλάδιο μια ζωή; Πιθανόν όχι αλλά είναι μια αρχή.

Αν έχετε παίξει με μπαταρίες λιθίου θα διαπιστώσετε ότι δεν σκάνε έτσι απλά. Δεν κάνουν μπουμ αμέσως άμα τις βραχυκυκλώσουμε. Μετά από αρκετά δευτερόλεπτα ή λεπτά (ανάλογα με τη μπαταρία) θα ελευθερώσουν αέρια. Το γεγονός ότι μπήκε το μισό mod στο κρανίο του ανθρώπου σημαίνει ότι δεν υπήρχαν αρκετά μεγάλες οπές διαφυγής αερίων. Η πίεση που σωρεύτηκε μέσα στο σωλήνα τον έσκασε.
Γεννάται λοιπόν το ερώτημα: Ποιες δοκιμές έκανε ο Φιλιππινέζος κατασκευαστής για την ασφάλεια του mod; Γιατί διάλεξε τις συγκεκριμένες τρυπούλες μέσα στο κουμπί και δεν έκανε μεγαλύτερες; Αν βραχυκύκλωσε κάποιες μπαταρίες και είδε ότι το Mod λειτουργεί με ασφάλεια σ' αυτές τις συνθήκες γιατί δεν έγραψε στο (ανύπαρκτο) manual ποιες μπαταρίες προτείνει όπως κάνουν τόσοι κατασκευαστές για άλλου είδους συσκευές;
Θα σωνόταν μια ζωή αν υπήρχαν test και προτεινόμενες μπαταρίες; Πιθανόν όχι αλλά είναι άλλο ένα βηματάκι.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #362 στις: Μαΐου 17, 2018, 16:58 »
Μιλούσα για εδώ μέσα modi. Την γενικότερη τάση του ελλαδικού κράτους την γνωρίζω.
... πριν την παγκόσμιο ποίηση ε?  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #363 στις: Μαΐου 17, 2018, 17:01 »
[member=6669]camber[/member]

Δεν νομίζω πως διαφώνησε σε αυτό ο Ribot. Με την εμπλοκή του Ελληνικού κράτους διαφωνεί. Γιατί όλοι ξέρουμε οτι το Ελληνικό κράτος την έχει δει απόγονος του Μ. Αλέξανδρου και αγαπημένη του ιστορία είναι αυτή με τον Γόρδιο δεσμό.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #364 στις: Μαΐου 17, 2018, 17:06 »
Εδώ μέσα αυτό που είδα εγώ (και που μάλλον λέει ο σιπίς) είναι: "Αχ μακάρι να έρθει μια τίγρης να φάει τις αλεπούδες που μου τρώνε τις κότες"
Δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους όλων, αλλά εγώ θέλω και την τίγρη να είναι καλά και τις αλεπούδες και τις κότες. Και όπου δεν μπορεί να γίνει αυτό λόγω... αντικρουόμενων συμφερόντων προκρίνω την φυσική επιλογή και όχι το συμφέρον μου. Θα φαγωθούν κι οι κότες και εγώ θα βγω με το τουφέκι να βρω την αλεπού και όλα θα γίνουν. 
Στην προκειμένη, χρειάζεται ενημέρωση των χρηστών και νομικός βούρδουλας (όχι απαγορεύσεις και χωροφυλάκοι δεν λέω κάτι τέτοιο) να εξασφαλίζει τις απαραίτητες προϋποθέσεις από πλευράς των κατασκευαστών. Γιατί, όπως ευστόχως σημείωσε ο κάμπερ, όσο και να ξέρω από τον νόμο του Ώμ και την ασφάλεια των μπαταριών, άμα ο φιλιππινέζος, κινέζος, έλληνας ή οποιασδήποτε καταγωγής κατασκευαστής αφήσει μέσα το γρέζι που θα μου φάει το wrap και θα κάνει την μπαταρία να σκάσει χωρίς να φταίω ή δεν ανοίξει τις τρύπες που πρέπει, εν τέλει εγώ θα την πληρώσω. Και στην περίπτωση της Ασίας, αυτός δεν θα τιμωρηθεί ποτέ, ακόμα και αν φταίει 100%.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #365 στις: Μαΐου 17, 2018, 17:07 »
Modi άμα γράψω εγώ τις προδιαγραφές δεν νομίζω ότι θα σεβαστεί ο Κινέζος ή ο Φιλιππινέζος. :))
Προφανώς πρέπει να είναι νόμος του κράτους. Το ελληνικό κράτος δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες πρωτοβουλίες και έρευνες. Απλά θα ακολουθήσει αν βγει κάποια ευρωπαϊκή οδηγία

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #366 στις: Μαΐου 17, 2018, 17:09 »
Τις οποίες οδηγίες μετά θα βρίζουμε σε άλλο thread και σε ένα διπλανό θα ρωτάμε πως μπορούμε να τις παρακάμψουμε.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #367 στις: Μαΐου 17, 2018, 18:09 »
...
Γεννάται λοιπόν το ερώτημα: Ποιες δοκιμές έκανε ο Φιλιππινέζος κατασκευαστής για την ασφάλεια του mod; Γιατί διάλεξε τις συγκεκριμένες τρυπούλες μέσα στο κουμπί και δεν έκανε μεγαλύτερες; Αν βραχυκύκλωσε κάποιες μπαταρίες και είδε ότι το Mod λειτουργεί με ασφάλεια σ' αυτές τις συνθήκες γιατί δεν έγραψε στο (ανύπαρκτο) manual ποιες μπαταρίες προτείνει όπως κάνουν τόσοι κατασκευαστές για άλλου είδους συσκευές;
Θα σωνόταν μια ζωή αν υπήρχαν test και προτεινόμενες μπαταρίες; Πιθανόν όχι αλλά είναι άλλο ένα βηματάκι.

Έτσι ακριβώς.
Αρχή είναι, πειραματόζωα είμαστε, κάποιοι θα πάνε από σαχλαμάρα.
Δική τους ή αλλουνού.
Αναπόφευκτο. Ο άνθρωπος δεν έχει μυαλό. Μέχρι να μάθουμε.
Εκτός κι αν όλα είναι εξωγήινο σχέδιο για την εξόντωση του ανθρώπινου είδους...




Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #368 στις: Μαΐου 17, 2018, 20:10 »
Ψεκαζόμεθα πανταχόθεν, σύντρολοι. Τίποτα δεν πολεμιέται αν αφήνει καλό κέρδος, bloody elementary. 

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #369 στις: Μαΐου 17, 2018, 20:28 »
Δηλαδη μια ευρωπαικη οδηγια που θα απαγορευε την πωληση τετοιων συσκευων που δεν διαθετουν εστω καποια στοιχειωδη ασφαλεια σε περιπτωση βραχυκυκλωματος θα την απορριπτατε ως περιοριζουσα τις ελευθεριες των ατμιστων?
Τι ειδους "διαπιστευση" να παρει καποιος για να τις χρησιμοποιει? δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, ουτε γινεται πρακτικα.
Οσο για τις οδηγιες μεσα στα κουτια των συσκευων, αλλα λογια να αγαπιομαστε..

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #370 στις: Μαΐου 17, 2018, 22:39 »
Τις οποίες οδηγίες μετά θα βρίζουμε σε άλλο thread και σε ένα διπλανό θα ρωτάμε πως μπορούμε να τις παρακάμψουμε.
...οχι ρεεε.. το παμε σε αλλο οροφο, να χει σασπενςς

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #371 στις: Μαΐου 17, 2018, 23:10 »
Δηλαδη μια ευρωπαικη οδηγια που θα απαγορευε την πωληση τετοιων συσκευων που δεν διαθετουν εστω καποια στοιχειωδη ασφαλεια σε περιπτωση βραχυκυκλωματος θα την απορριπτατε ως περιοριζουσα τις ελευθεριες των ατμιστων?
Τι ειδους "διαπιστευση" να παρει καποιος για να τις χρησιμοποιει? δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, ουτε γινεται πρακτικα.
Οσο για τις οδηγιες μεσα στα κουτια των συσκευων, αλλα λογια να αγαπιομαστε..
Αυτό που λες θα μπορούσε να γίνει με έναν και μοναδικό τρόπο: καθολική απαγόρευση συσκευών χωρίς πλακέτα. Πράγμα αδύνατον καθώς αυτό θα άνοιγε πολλές δικαστικές διαμάχες, όπως πχ απαγόρευση φακών (ούτε αυτοί έχουν πλακέτα στην πλειοψηφία τους και δεν διασφαλίζεται ότι ο χρήστης δεν θα βάλει λάμπα με πολύ μικρή αντίσταση και μπαταρία χείριστης ποιότητας).
Να μου λείπουν τέτοιες οδηγίες που "θέλουν το καλό μου". Προτιμώ να έχω την ευθύνη της ορθής χρήσης. Άλλωστε οι συσκευές ατμίσματος, δεν θεωρούνται είδος που βρίσκεται σε κάθε σπίτι, όπως μια τηλεόραση ή ένα κινητό τηλέφωνο ας πούμε.
Και το κυνηγετικό όπλο που έχω, δεν έχει καμία ασφάλεια σε περίπτωση που εγώ αποφασίσω να το χρησιμοποιήσω εκτός του "φακέλου λειτουργίας" του και του φορτώσω φυσίγγι με 350γρ γόμωση. Ούτε η άδεια μου διασφαλίζει ότι γνωρίζω πως να το χειρίζομαι. Έχω όμως την πλήρη ευθύνη για την ορθή και σύννομη χρήση του.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #372 στις: Μαΐου 18, 2018, 00:06 »
 Αν μιλουσαμε για ενα πολυ εξειδικευμενο και περιορισμενο πληθυσμιακα χομπυ, οπως πχ αερομοντελισμος οπου τα χρησιμοποιουμενα καυσιμα μπορει να ειναι εξαιρετικα επικινδυνα εαν δεν παρθουν οι καταλληλες προφυλαξεις, θα πηγαινα πασο.
Ομως, μιλαμε για το η.τ. οπου επιδιωξη  των ατμιστων (θα επρεπε να) ειναι το να μπει σε καθε σπιτι καπνιστων και να σωσει ζωες.
Γιαυτο και σκιζομαστε ολοι για την διαδοση του.
Το να υπαρχει ενα τμημα του η,τ, εστω για τους χομπιστες, που ειναι δυνητικα αρκετα επικινδυνο, τα μηχανικα ανευ προστασιας, το μονο που καταφερνει ειναι με τα αναλογα συμβαντα και ατυχηματα να δυσφημει το ΣΥΝΟΛΟ του η,τ, και να εμποδιζει την ευρυτερη διαδοση του, λογω φοβου και εντυπωσεων.
Το youtube συνεχως εχει βιντεακια απο μηχανικα που σκανε , αυτο αραγε ποσο καλο μας κανει? (σαν κοινοτητα, οχι σαν μεμονωμενους χομπιστες της νοοτροπιας " ο Ολυμπιακος και το Αιγαλεω να κερδιζουν, οι αλλοι να πανε να μαμηθουν".)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #373 στις: Μαΐου 18, 2018, 00:21 »
Δηλαδή με τι θα ήσουν ευχαριστημένος εσύ, για να καταλάβω, να απαγορευτεί η διάθεση μηχανικών μοντ χωρίς προστασία? Για να μη δυσφημίζεται στο σύνολό του το η.τ. επειδή υπάρχουν ηλίθιοι που παίρνουν φωτιά?

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #374 στις: Μαΐου 18, 2018, 00:26 »
Μα ναι, νομιζω οτι βγαινει σαφως απο αυτα που εγραψα.
Οχι μονο για να σταματησουν αυτα τα ατυχηματα, αλλα και για το καλο της ολης υποθεσης του η.τ. , υπο το πρισμα που ανεφερα.
Φυσικα ειναι η αποψη μου και μονο και ειναι λογικο πολλοι ατμιστες (ειδικα χομπιστες ) να διαφωνουν .
(και δεν ειναι μονο οι ηλιθιοι, η αφηρημαδα και το λαθος σε μια καθημερινη συνηθεια καραδοκει και για τον πιο εξυπνο και προσεκτικο χρηστη)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix