vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8025 στις: Μαΐου 07, 2016, 02:44 »
Κοιτα και μια το cuboid mini, σε διαστασεις ακριβως ιδια απλα λιγο πιο ακριβο

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8026 στις: Μαΐου 07, 2016, 02:50 »
Δεν αξιζει να παρεις κατι με ενσωματομενη μπαταρια. Οταν αρχιζει και χανει αποδοση, θα πρεπει να πεταξεις ολο το μοντ. Σε λιγα απο αυτα αλλαζει μπαταρια και θα πρεπει να στο κανει και ηλεκτρονικος. Γι αυτο και σου ειπα το VTC mini. Αν θες, υπαρχει και αντιστοιχο πιο φτηνο, το iStick 60W TC.

Αν τωρα θες κατι με ενσωματωμενη, υπαρχει και το Tesla Nano, Cuboid mini τα οποια ειναι πολυ αξιολογα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8027 στις: Μαΐου 07, 2016, 16:51 »
Αγαπητοί συνατμιστές καλησπέρα σας. Θα ηθελα να θίξω ενα θεμα που δεν ξερω αν εχει ηδη αναφερθει αλλα εχει λιγο ενδιαφερον πιστευω... Τα μαυρα μπουκαλακια των υγρων αναπλήρωσης! Δεν είναι λίγο περίεργο το να μην βλέπεις όχι μόνο το περιεχόμενο, αλλά και πόσο υγρό απομένει; Οκ θα μου πει κανείς ότι ίσως είναι για λόγους ασφαλείας, πχ για να μην επηρεάζεται από τη ζέστη ή το φως αλλά θεωρώ πως ο αρμοστής γνωρίζει τα βασικά για τη διαφύλαξη της ποιότητας των υγρων του... Εσείς τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8028 στις: Μαΐου 07, 2016, 16:55 »
Έχω μπροστά μου ένα χάρτινο μπουκάλι γάλα και δεν βλέπω τι και πόσο έχει μέσα. Που το περίεργο?

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8029 στις: Μαΐου 07, 2016, 16:58 »
Δεν είναι το ίδιο κατά τη γνώμη μου. Αν σου τελειώσει το γάλα πχ πας στο περίπτερο και αγοράζει άλλο ένα. Αν κυριακη διαπιστωσεις οτι σου τελειωσε το υγρο τι κανεις; Επίσης στο γάλα, επειδή έχει μεγάλη ποσότητα μπορείς πιο εύκολα να αντιληφθείς αν σου τελειώνει η όχι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8030 στις: Μαΐου 07, 2016, 17:02 »
Άρα δεν είναι περίεργο, απλά δεν σε βολεύει. Υπάρχουν υγρά σε διάφανα μπουκάλια. Διάλεξε κάποιο από αυτά.

Ή μην έχεις μόνο ένα υγρό στο σπίτι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8031 στις: Μαΐου 07, 2016, 18:52 »
Ή λύση στο πρόβλημά σου είναι πολύ απλή.
Θα χρειαστείς μία φαλτσετα
Βαμβάκι ιώδιο
Παίρνεις τη φαλτσετα την ακουμπας στον πάτο του μπουκαλιού κ γδερνεις το μαύρο χρώμα μέχρι το λαιμό του μπουκαλιού, μισό εκατοστό από καθέ πλευρά είναι αρκετό για να δεις τή έχει μείνει στο μπουκαλάκι.
Αν σου φύγει ή φαλτσετα κ κοπεις χρησιμοποιείς γρήγορα το οινόπνευμα κ το βαμβάκι. Ελπίζω να μην χρειαστείς ράμματα!! :))

Αποσυνδεδεμένος adams30

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
    • ΠΕΡΙ ΚΑΠΝΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8032 στις: Μαΐου 09, 2016, 19:04 »
καλησπέρα στην παρέα έχω JOYETECH eGo ONE 1100 μπαταρία και θέλω να αλλάξω ατμοποιητη έχετε να προτείνετε κάποιον? τη λέτε για gs air mega?θελω κάποιον σε αυτά τα κυβικά να εχει καλο χτύπημα και να παίρνει μέσα 3.5-4ml
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8033 στις: Μαΐου 09, 2016, 20:36 »
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τον kayfun v3 mini αν έχεις γνώσεις στους επισκευάσιμους ή ευκαιρία να μάθεις.

Διαφορετικά σε αυτά τα ml που ζητάς πρέπει να πας σε διαστάσεις των 22mm και θα σου κάνει το ητ σου ρουκέτα.

Αλλιώς πάρε τον gs air είναι ακριβώς στα γούστα σου.

Αποσυνδεδεμένος LeRoi

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8034 στις: Μαΐου 11, 2016, 17:35 »
Έχω το εξής πρόβλημα σε VTC mini με Cubis. Μετά από 3-4 γεμάτες τζούρες ο ατμοποιητής δεν αποδίδει το ίδιο και παρατήρησα ότι ενεργοποιείται το protection στα 3 δευτερόλεπτα. Αν ξεβιδώσω και ξαναβιδώσω την αντίσταση ατμίζω κανονικά για 3-4 τζούρες και πάλι τα ίδια.

Ατμίζω σε SS316 στα 20 watt και η αντίσταση είναι κλειδωμένη στα 1.04 αν έχει κάποια σημασία.

Η αντίσταση είναι του 1Ω

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8035 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:15 »
Αυτό συμβαίνει επειδή όσο ατμίζεις ανεβαίνει η τιμή της αντίστασης . Όταν κάνεις 2-3 τζούρες γεμάτες πχ η αντίσταση απο 1.04 θα πάει 1.25. Αν δεν περιμένεις να κρυώσει αρκετά θα μείνει ας πούμε στα 1.12 και στις επόμενες τζούρες θα πιάσει πιο γρήγορα protection. Αν δεν είναι υποτονικό το άτμισμα δεν υπάρχει θέμα. Αν το νιώθεις υποτονικό τότε ίσως βοηθήσει να ανεβάσεις λίγο την θερμοκρασία.
Επίσης παίζει ρόλο η τροφοδοσία (οσο καλύτερη τόσο πιο γρήγορα ψύχεται η αντίσταση) αλλα και η τοποθέτηση της αντίστασης πάνω απο την εισαγωγή αέρα( με το ίδιο σκεπτικό).

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8036 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:25 »

Παιδιά μόλις πήρα μία αντίσταση clapton για το nautilo για να μου δουλέψει σωστά από ότι βλέπω και όπως διαπίστωσα και μόνος μου την ατμίζω στα 13w. όμως τα volts είναι 4.87. Μήπως είναι υπερβολικά? με τις bvc ατμίζω στα 8 w :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8037 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:33 »
Τα βολτ, επι του προκειμένου,  δεν  αξιολογούνται. Σημασία έχουν μόνο τα wat . Τα βατ  μόνο αξιολογούμε.
Aνέβηκες , υποχρεωτικά , λογω κατασκευαστικής υπόδειξης,στα13 βατ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 18:40 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8038 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:35 »
Αυτό συμβαίνει επειδή όσο ατμίζεις ανεβαίνει η τιμή της αντίστασης . Όταν κάνεις 2-3 τζούρες γεμάτες πχ η αντίσταση απο 1.04 θα πάει 1.25. Αν δεν περιμένεις να κρυώσει αρκετά θα μείνει ας πούμε στα 1.12 και στις επόμενες τζούρες θα πιάσει πιο γρήγορα protection. Αν δεν είναι υποτονικό το άτμισμα δεν υπάρχει θέμα. Αν το νιώθεις υποτονικό τότε ίσως βοηθήσει να ανεβάσεις λίγο την θερμοκρασία.
Επίσης παίζει ρόλο η τροφοδοσία (οσο καλύτερη τόσο πιο γρήγορα ψύχεται η αντίσταση) αλλα και η τοποθέτηση της αντίστασης πάνω απο την εισαγωγή αέρα( με το ίδιο σκεπτικό).

Ακόμη και αν είναι κλειδωμένη η αντίσταση? Εχω το ίδιο θέμα και αυτό που παρατηρώ είναι 1ον δεν είναι ο έλεγχος θερμοκρασίας για απανωτές τζούρες, 2ον αλλιώς θέλει να ανεβάσεις τους βαθμούς αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι πχ πάνω ή μέχρι 260 που μέχρι εκεί με καλύπτει χωρίς στιγμιαίο temp control...

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8039 στις: Μαΐου 11, 2016, 18:36 »
@remi0s & LeRoi
Εγώ θα μείνω κυρίως στην τροφοδοσία, αλλά όχι στο θέμα ψύξης αλλά ποσότητας υγρού, μιας που όπως λέει ο LeRoi μετά απο απανωτές τζούρες, γεμάτες μάλιστα, δεν αποδίδει το ίδιο, πράγμα το οποίο το βρίσκω λογικό αν δεν έχει και τόσο καλή τροφοδοσία η αντίσταση, ή δεν είναι φτιαγμένη για τέτοιες τζούρες. Λογικά μέχρι να ξεβιδώσεις και να ξαναβιδώσεις τον ατμο έχει τροφοδοτηθεί πάλι με υγρό και ατμίζεις κανονικά. Μπορείς όταν συμβαίνει αυτό να ρουφάς καμιά κούφια, χωρίς το fire δηλαδή, για να τροφοδοτηθεί πιο γρήγορα.
Το να πάει πιο γρήγορα στο protection είναι λογικό και έτσι πρέπει να δουλεύει. Αφού έχουμε ρυθμίσει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία, σε αυτή θα μπεί ο κόφτης όσο γρήγορα και αν την πιάσει και θα ατμίζουμε το ίδιο. Αρκεί να έχει υγρό η αντίσταση! ;)
Το να ανεβάσει θερμοκρασία εμένα μου μυρίζει καμένο αφού αν δεν έχει καλή τροφοδοσία η αντίσταση, σε μεγαλύτερη θερμοκρασία μπορεί και να καεί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix