vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, FaniFox, Parolos, dallaskdp, Ποντικός, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

ΨΗΦΙΣΜΑ στο Avaaz: Να μην περάσει το νομοσχέδιο περί ατμίσματος ως έχει

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον θα λήξει σήμερα το ψήφισμα και θα αποσταλεί στους ενδιαφερόμενους

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
@ alldaynews
Μπράβο σου είπα φίλε; Σου είπα, αλλά δεν πειράζει – θα σου ξαναπώ. Μπράβο alldaynews.  :respect:


Και μπράβο όχι μόνο για την ιστορία με τις υπογραφές αλλά και γιατί κατάφερες να με κινητοποιήσεις και αντί να κάθομαι να τα ξύνω και στο ενδιάμεσο να γράφω και καμιά εξυπνάδα στα νήματα από δω κι από κει, τελικά να στύψω λίγο το μυαλό μου και να κάνω κι εγώ (ο μπλαζέ) κάτι για το θέμα που μας απασχολεί. Έγραψα λοιπόν ένα κείμενο και το έστειλα σε όλες μου τις επαφές και στο computer και στο κινητό. Το πόσο αποτελεσματικό θα είναι αυτό το κείμενο δεν το γνωρίζω αλλά όπως κι εσύ και άλλοι πολύ σωστά τονίσατε, αλίμονο αν παίρνουμε μια πρωτοβουλία που θεωρούμε σωστή μόνο όταν είμαστε βέβαιοι πως θα έχει τα αποτελέσματα που προσδοκούμε. Να λοιπόν και το δικό μου μικρό κείμενο:



Αγαπητέ/ή ...

Σου στέλνω αυτό το μήνυμα με την ελπίδα να το διαβάσεις όλο και να πάρεις μια μικρή πρωτοβουλία που θα σου κοστίσει μόνο την πληκτρολόγηση της διεύθυνσης του ηλεκτρονικού σου ταχυδρομείου και μερικά (όχι πολλά) κλικς με το ποντίκι. Αλλά ας πιάσουμε τα πράγματα από την αρχή...

Είμαι σίγουρος πως κι εσύ, όπως και οι περισσότεροι φίλοι μου, αν κάποιος σου ζητήσει να με περιγράψεις με μια μόνο λέξη, θα πεις χωρίς να το σκεφτείς δεύτερη φορά «ΤΣΙΓΑΡΟ». Και θα έχεις δίκιο, ή μάλλον θα είχες δίκιο αν η απάντηση σου αυτή δινόταν πριν το φθινόπωρο του 2014. Βλέπεις, από τότε μέχρι σήμερα και με την βοήθεια του λεγόμενου ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν έχω καπνίσει ούτε ένα κανονικό τσιγάρο. Απίστευτο, έτσι; Πέρα για πέρα αληθινό όμως. Και στην ίδια θέση με μένα βρίσκονται χιλιάδες πρώην καπνιστές που είχαν την έμπνευση να πειραματιστούν με το άτμισμα (μπας και μπορέσουν να μετριάσουν λίγο το κάπνισμα) και με έκπληξη διαπίστωσαν μετά από λίγες εβδομάδες πως το είχαν κόψει τελείως χωρίς να το πολυπάρουν χαμπάρι! Δεν θα σε κουράσω απαριθμώντας σου τις ευεργετικές συνέπειες που είχε στην υγεία μου η διακοπή του καπνίσματος. Θα σου μόνο πως το περασμένο Σάββατο έπαιξα επτά σετ βόλεϊ (ανταγωνιστικό, όχι θαλασσόμπαλα) και μετά, επειδή δεν είχα ιδρώσει αρκετά, έτρεξα κι ένα χιλιοπεντακοσάρι στο στίβο έτσι για τη πλάκα μου!  

Να γυρίσω όμως στο γιατί σου στέλνω αυτό το μήνυμα και τι ακριβώς ζητάω από σένα. Δυστυχώς η ελληνική κυβέρνηση έχει έτοιμο ένα σχέδιο νόμου που μεταξύ άλλων θα εξισώνει απολύτως το άτμισμα με το κάπνισμα. Προσωπικά λίγη διαφορά θα κάνει στην δική μου ζωή το αν τελικά ψηφιστεί ή όχι το νομοσχέδιο αυτό γιατί ο κύκλος κάπνισμα έχει οριστικά κλείσει για μένα. Διαφορά όμως θα κάνει και μεγάλη σε όλους αυτούς που σκέφτονται να δοκιμάσουν να διακόψουν το κάπνισμα με το άτμισμα και σ’ αυτούς που θα το σκέφτονταν στο μέλλον. Αν το άτμισμα αντιμετωπίζεται από την επίσημη πολιτεία ως εξίσου επιβλαβές με το κάπνισμα, δεν πιστεύω πολλοί καπνιστές να σκεφτούν στο μέλλον να ακολουθήσουν αυτό το δρόμο, έτσι δεν είναι; Σου ζητώ λοιπόν να βάλεις την υπογραφή σου κάτω από ένα κείμενο (το link βρίσκεται στο τέλος του μηνύματος) που ζητάει την απόσυρση ενός παράλογου νομοσχεδίου που ταυτίζει δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα και στην ουσία στερεί από εκατομμύρια καπνιστές την δυνατότητα να έχουν την ίδια τύχη με μένα. Αυτοί οι καπνιστές μπορεί να περιλαμβάνουν εσένα, τα παιδιά σου, τους φίλους και γνωστούς σου, όλους αυτούς που αγαπάς αλλά και αυτούς που δεν γνωρίζεις και δεν θα γνωρίσεις ποτέ. Κάνε λοιπόν το καλό και ρίχτο στο γιαλό.

Σε ευχαριστώ για την προσοχή σου.
Κωνσταντίνος

Εδώ είναι το link που λέγαμε...




Αν εσύ ή κάποιος άλλος έχετε κάποια ιδέα για το πως μπορώ να κάνω αυτό το μικρό κείμενο πιο πειστικό και πιο αποτελεσματικό, είμαι όλος αυτιά.

Καλημέρα. :respect_hat:



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2016, 00:31 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
παιδια ξερουμε κατι για την ωρα που ειναι η ψηφοφορια?


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
cpbaroque
Εξαιρετικό κείμενο και κατά σύμπτωση ξεκινήσαμε την ίδια περίοδο (10/2014 εγώ)
Δεν ξέρω αν γίνεται να κρύψεις το link για να μην φαίνεται εκείνο το atmosmatos :eyesplash:
Κατά τ'άλλα τέλειο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Δεν το είχα προσέξει. :)) Θα φτιάξω ένα tiny link...

Ευχαριστώ Doubt. :thumpup:


EDIT: OK...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 22:16 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
το εβαλα ακομα μια φορα και στο νεο βιντεο μου και νομιζω πρεπει να μεινει ακομα λιγο πριν λήξει
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 22:55 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Πρώτα απ`όλα εγώ σας ευχαριστώ όλους για την βοηθεια σε ότι χρειάστηκε να ρωτήσω,για την βοήθεια να μείνω στον ατμό  και που μπορεί να είμαι 5+ μήνες ατμιστής θεωρώ πως ξεμπέρδεψα και γω με τους καρκονοσωλήνες.Ολοι για έναν και ένας για όλους συνονόματε!!!!Το κείμενο μια χαρά είναι
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2016, 00:37 από alldaynews »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Μπραβο αδερφε για την προσπαθεια που εκανες & σε οσους ψηφισαν... αλλα ρε παιδια επιτρεψτε μου να πιστευω οτι αυτες ειναι σπασμωδικες κινησεις για να ικανοποιησουμε τον εαυτο μας οτι & καλα εμεις ως ατμιστες κατι παλεψαμε να κανουμε μωρε...

Μην καταντησουμε σαν το γνωστο κινημα "Δεν πληρωνω" οι τους αλλους στην πλατεια Συνταγματος κατα των μνημονιων που εκμεταλευτηκε ο Καμμενος (διαδικτυακα) με τον Τσιπρα, που στο τελος εγιναν το ιδιο οι περισσοτερο μνημονιακοι απο ολους τους προηγουμενους...

Εξακολουθω να πιστευω οτι με μεμονωμενες κινησεις & δεν παμε καπου...

Οι αγωνες θελουν τρεξιμο - οργανωση & παρουσια, οχι ιντερνετ & καναπε... O0

(Μεγαλο θεμα αυτο βεβαια & αντε να βρουμε ακρη... θα συμφωνησω εκ των προτερων)


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Θα το αφήσω και σήμερα 30 Μαιου το ψήφισμα και θα το κλείσω το βράδυ στις 12 και θα στείλω τα email στους ενδιαφερόμενους μιας και 31 μαιου είναι παγκόσμια ημέρα κατά του καπνίσματος

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Tzenamo θα συμφωνήσω οι αγώνες γίνονται στους δρόμους αλλα εμείς είμαστε διαφορετικοί.Είμαστε η δύναμη του ατμού που σε κυκλώνει και δεν το καταλαβαίνεις από που σου ήρθε.Είναι ένα ξεκίνημα ότι έγινε και έγινε από όλους.Κανεις δεν έχει τα πρωτεία σε έναν αγώνα που μας αφορά όλους είτε είναι ατμιστές είτε καπνιστές.Αυτό που μας αφορά όλους είναι η υγεία και εμείς είδαμε διαφορά

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Βρήκα όλα τα email και αύριο το βράδυ θα στείλω τα email.Επίσης θα στείλω και τις υπογραφές με επιστολή ταχυδρομικώς σε  όλους όσους στείλω τα email.Πρωθυπουργός,Πρόεδρος Βουλής,Υπουργός Υγείας και αρχηγούς κομμάτων

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τους έστειλα και στο προσωπικό τους στο twitter το λινκ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2016, 01:18 από alldaynews »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Κώστα, ανεξάρτητα από τα emails τις επιστολές και όποια άλλη κίνηση ίσως κάνουμε,
υπάρχει κάποιος λόγος να το "κλείσεις" το ψήφισμα;
Εννοώ γιατί να μην το αφήσουμε ανοιχτό όσο θέλουμε; Υπάρχει κάποιος λόγος;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Ελεγα για να το στείλουμε στους υπευθυνοανεύθυνους γιατι αλλιώς δεν μπορούμε.Ξέρουμε πότε είναι η ψήφιση??Ρίχτε ιδέες παιδια.Πάντως αν είναι η ψήφιση σε 10 μέρες ας πουμε θα το αφήσω να τρέχει.Οσο περισσότερες τόσο καλύτερα.Αυριο θα στείλω e-mail το κείμενο του ψηφίσματος και λινκ μιας και ειναι η παγκοσμια ημέρα κατλα του καπνίσματος
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2016, 13:18 από alldaynews »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Sorry, δεν ήξερα ότι λειτουργεί έτσι.
Ημερομηνία δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Δεν μπορούσα να μην βάλω το παρακάτω link οπουδήποτε μπορούσα και να ενημερώνω τον κόσμο πως αυτοί που βγάζουν τους νόμους εκτός του γεγονότος πως δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται δεν τους τηρούν και από πάνω.
Δοξάστε τον Αναπληρωτή Υπουργό Υγείας μας.
>:( >:( >:(
http://www.skai.gr/news/lifestyle/article/316206/o-anaplirotis-upourgos-ugeias-paraviazei-to-nomo-tou-upourgeiou-ugeias/?utm_source=feedburner&utm_campaign=Feed%3A+skai%2FUulu+%28%CE%A3%CE%9A%CE%91%CE%AA+-+%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82+%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%29&utm_medium=feed

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Τώρα εμένα πείτε με ανώμαλο, αλλά άνετα του έκανα δώρο ένα καλό starter kit....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15712 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085348 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12