vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, Ηρακλης, manoslykos, camber, infernity

Twitter

Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.

Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« στις: Μαΐου 12, 2015, 22:43 »
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από το τι παίζει με το η.τ. στην Τουρκία;
Κάποια (παλιά) links που βρήκα στο Google λένε ότι επισήμως απαγορεύεται,
άλλοι λένε ότι απλά απαγορεύεται η πώληση των υγρών μόνο,
κάποιοι λένε ότι στις τουριστικές περιοχές δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά γενικά δεν είναι διαδεδομένο
και παίζει να σε κοιτάνε περίεργα.


Το βασικό που με ενδιαφέρει είναι να μην κατασχέσουν το μοντάκι στα σύνορα οι τελωνιακοί.
Κανένας που να έχει πάει πρόσφατα και να ξέρει;

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 12, 2015, 22:49 »
Εγώ αυτο που ξερω ειναι οτι καιντα καταστήματα του εξωτερικού δεν κανουν καν αποστολές στη Τουρκία οποτε πολυ πιθανό να εχεις προβλημα ας πουν ομως την αποψη τους και παιδια που εχουν παει.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 12, 2015, 23:01 »
Νομίζω οτι ρόλο παίζει και πού θα πας. Αλλο πόλεις όπως η Κων/λη και η Σμύρνη κι άλλο πόλεις στο εσωτερικό της χώρας.
Για Κων/λη πάντως: Πρόβλημα με έλεγχο αεροδρομίου δεν θα έχεις.
Στο αεροδρόμιο ατμίζεις διακριτικά.
Στο δρόμο και σε τραπεζάκια έξω το ίδιο.
Σε μικρομάγαζα (καφέ-εστιατόρια) ατμίζεις και μέσα.
Επίσημα, όπου απαγορεύεται το κάπνισμα, απαγορεύεται και το άτμισμα, οπότε σε κυριλέ μέρη δεν ατμίζεις σε εσωτερικούς χώρους, ή επαφίεσαι στην καλή θέληση των υπαλλήλων.
Πάντως, ναι, σαν ούφο θα σε κοιτάνε. Δεν το έχουν, δεν το χρησιμοποιούν, είναι γι΄αυτους μια μούρλα των τουριστών. Με το γνώμονα αυτό βέβαια, και την επιθυμία τους να στηρίξουν τον τουρισμό, προβλημα δεν θα έχεις σε τουριστικά μέρη.
Αν πας - επαναλαμβάνω - στα βάθη της Ανατολίας δεν ξέρω τι ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 12, 2015, 23:07 »
Σε μια έρευνα που εκανα λενε οτι καλο ειναι να το εχει στη βαλίτσα το μοντακι για να μην εχεις προβλημα στο τελωνείο εαν αυτο σε βοηθαει και δε θες να ρισκάρεις δυσάρεστες εκπλήξεις με κατασχέσεις

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 12, 2015, 23:11 »
Στο δικό μου ταξίδι είχα στη βαλίτσα τα πολλά, αλλά ένα μοντ με ένα μπουκαλάκι και ατμοποιητή, τα είχα μαζί μου χωρίς πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 12, 2015, 23:13 »
Έτυχε να πετύχω γκρουπ Τούρκων τουριστών σε ατμομάγαζο, εδώ στη Ρόδο.
Μετά από σύντομη κουβέντα μαζί τους, μου είπαν ότι

επιτρέπεται το άτμισμα μεν,
απαγορεύεται πώληση όλων των σχετικών προϊόντων και η ύπαρξη σχετικών μαγαζιών, δε


Αν ψάχνει κάποιος λογική, ας σκεφτεί ότι παρόμοιες καταστάσεις υπάρχουν κι εδώ και ότι
εκεί που σταματά η λογική, αρχίζει η νομοθεσία

Δεν θα ξεχάσω, πάντως, το θριαμβευτικό "μασαλά" στην θέα του πρώτου ατμο-σύννεφου, από μια ego προερχομένου...

Οι Τούρκοι έφυγαν με βασικά σετ και καμπόσα υγρά, χωρίς το παραμικρό άγχος για το μέλλον  :yes:

Όσο για το τι γίνεται στα βάθη της - τεράστιας για τα δικά μας δεδομένα - χώρας, ισχύει αυτό που γράφει η petra.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 13, 2015, 00:43 »
Ειχα ταξιδεψει περισυ το καλοκαιρι κων/λη.
Γενικα δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα. Στο δρομο, φυσικα και ατμιζα ελευθερα. Σε κλειστους χωρους, παλι δεν ειχα προβλημα, εκτος απο μια φορα, που...πανικοβληθηκαν οταν ειδαν 'καπνο' αλλα μετα μου επιασε την κουβεντα το γκαρσονι, και με ρωταγε αν...κανει δουλεια  :))
Στο αεροδρομιο, δεν νομιζω να χεις προβλημα, αλλα εκει ας εισαι και λιγο διακριτικος. Ελπιζω το mod σου να μην μοιαζει με...χειροβομβιδα.
Προσεξε μονο, την ποσοτητα υγρου που θα εχεις πανω σου. Αν ταξιδεψεις με αεροπλανο, προτιμησε να εχεις ενα μικρο μπουκαλακι μαζι σου.

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 13, 2015, 00:56 »
Γεια σας και απο εμένα!Πρόσφατα είχα κάτσει για λίγες ώρες τουρκία(λόγω ανταπόκρισης) στο αεροδρομιο sabiha gokcen(ανατολικό κομμάτι Κωνσταντινούπολης) και όσες φορές μπήκα και βγήκα από τον έλεγχο επειδή έβγαινα έξω για να ατμίσω(προσωπική μου επιλογή) δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.Επειδή μετά πήγα στο Κουβέιτ ούτε και εκεί αντιμετώπισα πρόβλημα απλά στον έλεγχο στον γυρισμό με ρώτησε αν αυτό πού είδε στο μηχάνημα ήταν ηλεκτρονικό τσιγάρο,τους το έδειξα και κανένα πρόβλημα.Μαζί μου επίσης είχα και ένα 30μελο και ακόμα έναν ατμοποιητή.Θα συμφωνήσω και με την petra οτι μπορεί να σε κοιτάξουν λιγο περίεργα γιατί δεν είναι κάτι συνηθισμένο, αλλά ποσώς με ένοιαζε!Εγώ το απολάμβανα!! :)
Να κάνω και μια ερώτηση:Είχα και τον Kayfun 4  μαζί μου και παρατήρησα ότι και στο πήγαινε και στο έλα χύθηκαν τα υγρά.Αντιμετώπισε κανείς άλλος το ίδιο θέμα? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 13, 2015, 01:27 »
Γενικότερα όταν ανεβαίνεις σε αεροπλάνο, λόγω των απότομων αλλαγών στην πίεση είναι λογικό και σύνηθες να παρατηρούνται διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος nikolis2000

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 13, 2015, 01:30 »
ωπ ωραιο θεμα.Και εγω 21-24 θα παω Κων/πολη για δουλεια και δεν το ειχα στο μυαλο μου οτι θα εχω προβλημα.Με τουριστικο θα παω,Θα εχω μαζι μου kfl+ και kayfun v4.Ενα 30μελο και ελπιζω να εχει ερθει μεχρι τοτε το vaporflask αλλιως smok xpro m65.Πανω μου θα τα εχω σε τσαντακι δεν νομιζω να μου πουνε τιποτα.Τωρα χρηση οπου και το τσιγαρο..Παντως θα σας ενημερωσω οταν γυρισω  ;)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 13, 2015, 07:38 »
Αν πας - επαναλαμβάνω - στα βάθη της Ανατολίας δεν ξέρω τι ισχύει.

Μάλλον εκεί πιο άνετα και ελεύθερα θα κυκλοφοράς με μία σακκούλα χάρτο ;) και παπαρούνες κολιέ στο λαιμό. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 13, 2015, 08:29 »
Μιας και πιστεύω ότι οι σοβαρές απαντήσεις, ήδη σου δόθηκαν παραπάνω..... :D
 :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος nikolis2000

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 25, 2015, 12:43 »
Γυρισα χτες το βραδυ απο Κων/πολη.Πηγα με τουριστικο.Δεν ειχα κανενα θεμα στο τελωνειο.Δεν το ειδαν καν.Στο δρομο ατμιζαν και 5-6 ακομα πανω στο λεωφορειο αλλα με απλα ego και clearo και εγω το ειχα χαλαρα τον aris pro γιατι παραντουμανιαζε  :laugh1: .Μεσα στην Πολη δεν ειχα επισης θεμα.Με ρωτησαν ενα 2(σερβιτοροι κτλ) τι ειναι αυτο και ο ενας μου ειπε την κλασσικη ιστορια οτι ειχε κ αυτος αλλα τα απλα που μοιαζουν με τσιγαρο και ηταν μ@##κία.Ατμιζα οπου ατμιζω και εδω και δεν ειχα θεμα( εστιατορια καφετερειες ξενοδοχειο) Ολα κομπλε

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 25, 2015, 14:00 »
Αφου δεν τιμωρουν με Σαρια οσους κανουν χρηση Η.Τ παλι καλα... :wall: :))

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταξίδι στην Τουρκία και η.τ.
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 25, 2015, 14:23 »
Και μένα ένας φίλος που πήγε με την κοπέλα του στην Κωνσταντινούπολη μια χαρά άνετος άτμιζε. Εγώ όταν είχα πάει κάπνιζα ακόμα οπότε δεν κατάφερα να το τεστάρω. Τα τουριστικά μέρη της Τουρκίας είναι μακράν πιο πολιτισμένα από τα αντίστοιχα δικά μας πάντως, πιο πιθανό να προσηλυτίσεις κόσμο παρά να στην πουν.
Κρίμα πάντως που δεν ασχολούνται καθόλου οι Τούρκοι με το ηλεκτρονικό. Με τόσα χρόνια εμπειρίας στο ναργιλέ, παίζει να έβγαζαν απ' τα καλύτερα υγρά  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 71 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro