vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, infernity, bloodlessz

Twitter

To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 10:44 »
νομιζω Panosfc οτι οι περισοτεροι απο εδω μεσα εχουν δωσει περιουσιες ψαχνοντας τον καταληλο εξοπλισμο.
αν ηταν μονο οικονομικο το θεμα,τοτε δεν θα κυκλοφορουσε gg,a2,provari κλπ.
θα ειχαν ολοι απο ενα depon mod! :))

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 10:45 »
νομιζω Panosfc οτι οι περισοτεροι απο εδω μεσα εχουν δωσει περιουσιες ψαχνοντας τον καταληλο εξοπλισμο.
αν ηταν μονο οικονομικο το θεμα,τοτε δεν θα κυκλοφορουσε gg,a2,provari κλπ.
θα ειχαν ολοι απο ενα depon mod! :))
by aris. :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 11:02 »
νομιζω Panosfc οτι οι περισοτεροι απο εδω μεσα εχουν δωσει περιουσιες ψαχνοντας τον καταληλο εξοπλισμο.
αν ηταν μονο οικονομικο το θεμα,τοτε δεν θα κυκλοφορουσε gg,a2,provari κλπ.
θα ειχαν ολοι απο ενα depon mod! :))

Αυτοι που αγοραζουν gg,a2 και provari στην Ελλαδα ειναι η μειοψηφια.Επισης ειναι ακομα λιγοτεροι αυτοι που ξεκινησαν με καποιο απο αυτα.Οι περισσοτεροι απο αυτους με του εμποριου ξεκινησαν και κατεληξαν σε αυτα.Ειδαν οτι μπορει να αντικαταστησει το κ.τ.,ακομα και να το κανει και καλυτερο!Οταν καπνιζαν ομως κ.τ. και πηραν την αποφαση να το αντικαταστησουν με η.τ. ποιος ηταν ο λογος;
Οσους ρωτησα η απαντηση τους ηταν το οικονομικο.Κι εγω μεσα σε αυτους.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 11:04 »
Εμενα παντως ειναι πρώτα η υγεία μου φίλε πάνο και μετα το οικονομικό!!!

Αποσυνδεδεμένος Στέλιος

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Χαρούμενα Ατμίσματα
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 11:11 »
Στόν εργασιακό μου χώρο πάντως έχει αρχίσει να γίνεται όλο και δημοφιλέστερο (το ΗΤ). Αρκετοί συνάδελφοι με ρωτούν για αυτό και κάποιοι παράγγειλαν τα δικά τους. Όλοι όσοι ενδιαφέρθηκαν έδειξαν να νοίαζονται πρωτίστως για τα πλεονεκτήματα στην υγεία και την δυνατότητα να "κόψουν" το ΚΤ και δευτερευόντως για το οικονομικό ζήτημα αν και όλοι παραδέχτηκαν ότι και αυτό είναι σημαντικό.

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 11:57 »
Εμενα παντως ειναι πρώτα η υγεία μου φίλε πάνο και μετα το οικονομικό!!!

 :thumpup: :thumpup:
Κι εγω της ιδιας αποψης ειμαι....
Στο δικο μου περιβαλλον οι περισσοτεροι ειναι για λογους υγειας...κ κανα δυο για οικονομικους...αλλα μαζι με την υγεια... Πιστεω πως ετσι οπως ειναι τα πραγματα σημερα  :(...παιζει σημαντικο ρολο και το οικονομικο.. :yes:
ηλεκτρονικο τσιγαρο/υγεια-οικονομια(για καποιους ;D ) vs μποχας,πολυεξοδου ανθυγιεινου συμβατικου σημειωσατε 5-0!!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος marina

  • *
  • 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • the less you know the more you believe
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 01:07 »
ο τρόμος μου είναι ότι με τις διαστάσεις που έχει πάρει το ηλεκτρονικό κάπνισμα και με τη ζημιά που κάνει στα τσιγάρα και στους φόρους ..κάποια στιγμή θα ξεσηκωθούν οι καπνοβιομηχανίες και θα αρχίσουν τα μίντια τον βομβαρδισμό για τους κινδύνους του ητ για να σταματήσουμε και να συνεχίσουμε να κάνουμε κατανάλωση στα καπνά...αυτός είναι ο προβληματισμός μου τις τελευταίες μέρες...βασικά τώρα πια το ητ είναι μέρος της ζωής μου...δε θέλω με τίποτα να γυρίσω στο κτ!

Αποσυνδεδεμένος striker

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 01:14 »
+1000
Επισης ειναι δεδομενο πως αν το Η/Τ συνεχισει να εξαπλωνετε με αυτο τον ρυθμο, θα βρουν τον τροπο να το εκμεταλλευτουν οικονομικα με επιβαρυνση της δικης μας τσεπης φυσικα!!!  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος marina

  • *
  • 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • the less you know the more you believe
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 01:25 »
ναι! θα μας βάλουν φόρο στον ατμό!  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 01:56 »
μην ανησυχητε παιδια!! θα ατμιζουμε vg χωρις νικοτινη απο φαρμακεια 5-6 ευρω το λιτρο!!  :yes: :yes:
τωρα αν βαλουν φορο στις μπαταριες...τι να πω :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος larry70

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 02:05 »
μην ανησυχητε παιδια!! θα ατμιζουμε vg χωρις νικοτινη απο φαρμακεια 5-6 ευρω το λιτρο!!  :yes: :yes:
τωρα αν βαλουν φορο στις μπαταριες...τι να πω :idiot1: :idiot1:
Στην ανάγκη θα φτιάξουμε mod δικά μας με μπαταρίες Ni Mh ΑΑ των 2 - 3 ευρώ το σετ εγώ έχω ένα στα σκαριά  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 02:14 »
εγω παω για μπαταρια αυτοκινητου απευθειας!!! να δεις ομιχλη στα 12 βολτ!!!!! :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 09:07 »
ναι! θα μας βάλουν φόρο στον ατμό!  :angry_orange:
δεν μπορούν για αυτο καπια στιγμη θα κιταξουν να το θάψουν μόλις καταλάβουν τι έσοδα χάνουν απο το τσιγάρο ... εγω στους 3 μινες που ατμιζω θα ειχα χαλασει για τσιγαρα 650 ευρα τα μισα και παραπανω ειναι φοροι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 28, 2011, 10:47 »
εμενα ρε παιδια μου τη δινει που τα υγρα χαλο που για μενα ειναι τα καλυτερα(προσωπικη μου αποψη) μπορουμε να τα βρουμε σε ενα μονο μαγαζι στην ελλαδα στην αθηνα και με αυτες τις τιμες....τι να πω?μηπως μπορουμε να τα βρουμε φθηνοτερα?παντως εγω πιστευω οτι αφου καταφερε και το κοψε ο πατερας μου και απο κει που ηταν με ενα τσιγαρο στο χερι και βρομοκοπαγε τωρα τον βλεπεις με το ΕΓΚΟ Τ και το χαιρεται,κατ αρχην εχει δει διαφορα και στον οργανισμο του,λοιπον αφου το καταφερε αυτος θα γινει στο μελλον κυριαρχο το ΗΤ,θα μου το θυμηθειτε...ηδη ειναι στη μοδα....

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To παρελθόν, παρόν και μέλλον στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 13, 2011, 11:00 »
Διαβάστε πως οι σοβαρές κυβερνήσεις ενδιαφέρονται για την υγεία των λαών τους
Το αντιγράφω από το
     www.avclub.gr

Βρετανική Εφημερίδα Guardian. Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου, 2011
http://www.guardian.co.uk/society/20...tes-government

Τίτλος: Δοκιμάστε άκαπνα τσιγάρα νικοτίνης, λέει η κυβέρνηση

(σ.σ) Η "Μονάδα Ώθησης" του γραφείου του Υπουργικού Συμβουλίου, που αναφέρεται παρακάτω, είναι ένας φορέας που προσπαθεί να αλλάξει συμπεριφορές στον κόσμο για διάφορα ζητήματα όπως π.χ. χρήση ζωνών ασφαλείας, χρήση αμόλυβδης βενζίνης, δωρεά οργάνων κτλ. Η μετάφραση είναι ελεύθερη:

Η για τόσα χρόνια άκαμπτη θέση των συμβούλων για τη διακοπή του καπνίσματος: "'η το κόβεις ή πεθαίνεις", διαπιστώθηκε τελικά ότι δε λειτουργεί, όπως μας λέει η Μονάδα Ώθησης του γραφείου του Υπουργικού Συμβουλίου. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να το κόψουν, και αυτούς προσπαθεί να βοηθήσει η Μονάδα Ώθησης.
80.000 θάνατοι το χρόνο οφείλονται στο κάπνισμα στη Μ. Βρετανία!

Η Μονάδα Ώθησης θέλει να εξερευνήσει και να ενθαρρύνει τα νέα προϊόντα που παρέχουν νικοτίνη στον οργανισμό χωρίς τις βλαβερές τοξίνες και τις καρκινογόνες ουσίες του καπνού, που σκοτώνουν.
Στην ετήσια έκθεσή της, η Μονάδα αναφέρει ότι ένας βασικός κανόνας της συμπεριφοράς μάς λέει ότι είναι πολύ πιο εύκολο να αντικαταστήσει κανείς μια συμπεριφορά με μία άλλη παρά να τη διακόψει τελείως. Γι' αυτό πιστεύει ότι η χρήση νέων προϊόντων που παρέχουν νικοτίνη στον οργανισμό, αλλά χωρίς τις βλαβερές τοξίνες και τις καρκινογόνες ουσίες του καπνού που σκοτώνουν, θα πρέπει να ενθαρρύνεται. Αν υπάρχει το κατάλληλο ρυθμιστικό πλαίσιο και τα προϊόντα αυτά γίνουν ελκυστικά στους καπνιστές, μπορούν να τους διευκολύνουν να απομακρυνθούν από το τσιγάρο και υπάρχει δυνατότητα να σωθούν 10.000 ζωές το χρόνο.

Μερικά προϊόντα όπως το σουηδικό σνους που απαγορεύεται στη Μ. Βρετανία αλλά και κάποιες εκδόσεις άκαπνων τσιγάρων (εννοεί τα η.τ.) είναι παράνομα σε αρκετά κράτη του κόσμου (Αυστραλία, Καναδά, Βραζιλία, Σιγκαπούρη, Ταϊλάνδη) για το λόγο ότι δεν έχουν ελεγχθεί αν υπάρχουν παρενέργειες.
Όμως, οι ειδικοί έχουν ενημερώσει την κυβέρνηση της Μ. Βρετανίας ότι η νικοτίνη που περιέχεται σε ορισμένα νέα, απαλλαγμένα από τον καπνό τσιγάρα δεν είναι περισσότερο επιβλαβής από ό, τι η καφεΐνη στον καφέ. Μια πηγή του υπουργικού συμβουλίου δήλωσε: "Πολλές χώρες κινούνται προς την απαγόρευση αυτών των προϊόντων. Πιστεύουμε ότι είναι λάθος."

Ο John Britton, καθηγητής επιδημιολογίας στο Πανεπιστήμιο του Nottingham, είπε στην Guardian ότι τέτοια προϊόντα παροχής νικοτίνης (συμπεριλαμβάνοντας και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα) υπάρχουν αυτή τη στιγμή σε διάφορα στάδια ανάπτυξης αλλά οι εταιρίες διστάζουν να επενδύοσυν σ' αυτή την τεχνολογία γιατί αναμένουν ότι θα υπόκεινται σε αυστηρούς ελέγχους ανάλογους με αυτούς των φαρμάκων.

Ο Britton είπε επίσης: "Αν ένας κατασκευαστής κάνει κάποια νύξη ότι το προϊόν του βελτιώνει την υγεία, αυτόματα το προϊόν του γίνεται φάρμακο, και τα φάρμακα όως ξέρουμε ρυθμίζονται με αυστηρούς ελέγχους. Οι τρέχουσες λύσεις αντικατάστασης νικοτίνης πωλούνται ως φάρμακα ((σ.σ)εννοεί τσίχλες, pads, inhaler). Ωστόσο, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα περιέχουν νικοτίνη, αλλά για να παρακάμψουν τους αυστηρούς ελέγχους ως φάρμακα, δεν αναφέρουν τίποτα για τη βελτίωση της υγείας και έτσι μπορούν να πωλούνται ελεύθερα, αλλά με ελάχιστες ή καθόλου πληροφορίες σχετικά με την ασφάλεια ή τα πρότυπα.
Αυτό που ζητάμε είναι να γίνει μια αλλαγή ρύθμισης που θα φέρει όλα αυτά τα προϊόντα νικοτίνης σε ένα καθεστώς διαφάνειας που θα εγγυάται την καθαρότητα και τα ασφαλή πρότυπα, αλλά και θα επτρέπει τη διάθεσή τους στα καταστήματα. "

Ο Ρυθμιστικός Οργανισμός Ιατρικής και Προϊόντων Υγείας (MHRA) εξετάζει την έγκριση αυτών των συσκευών για χρήση. Αν διαπιστώσει ότι υπάρχουν πολλά θετικά υπέρ τους, η κυβέρνηση θα μπορούσε να πιέσει για να μπορούν αυτά τα προϊόντα να διατίθενται σε περίοπτη θέση στα καταστήματα παράλληλα με τα τσιγάρα καπνού και να πωλούνται σε φθηνότερη τιμή.

Η μονάδα είναι πρόθυμη να συνεργαστεί και με τους επικριτές της που θεωρούν την ανάλυση και την παρέμβασή της στη συμπεριφορά των ανθρώπων ότι είναι "κρατικός υπερπροστατευτισμός".

Ο David Halpern, επικεφαλής της μονάδας, είπε στην Guardian: "Όπως και με τις ζώνες ασφαλείας και την απαγόρευση του καπνίσματος, αυτές οι ιδέες δεν ήταν καθόλου δημοφιλείς στην αρχή, αλλά όταν τις εξηγήσαμε στους πολίτες, συμφώνησαν. Σε ένα χρόνο θα είμαστε πολύ πιο σίγουροι για το πόσο καλά μπορεί αυτό να λειτουργήσει. Οι πρώτες δοκιμές πάντως μας έκαναν να είμαστε αισιόδοξοι για τη δημόσια αποδοχή. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι μπορούν να σωθούν πολλές ζωές και εκατοντάδες εκατομμύρια λίρες.

----------------

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro