vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, JohnDag, manoslykos

Twitter

Στάθμη πλήρωσης tank

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Στάθμη πλήρωσης tank
« στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 11:57 »
Παρατήρησα πως γεμίζοντας το τανκ/510 μέχρι τη μέση και όχι μέχρι τέρμα πάνω η διάρκεια ζωής του κάρτο μάλλον είναι πιο μεγάλη. Είμαι με το 2ο κάρτο όποτε είναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα.

Επίσης παρατήρησα το εξής:
Κατά μέσον όρο ένα καρτο με βγάζει περίπου μία εβδομάδα ατμίσματος με αποκλειστική χρήση ενός. Το παράδοξο είναι πως το τελευταίο καιρό ατμίζω από δύο τανκ/ατμο παράλληλα και τα δύο με βγάζουν περίπου μία εβδομάδα πάλι!
Μήπως τα υγρά αν θα κάτσουν σε μία αντίσταση, άσχετα από το πόσο ατμίζεις, θα ξεκινήσουν την αντίστροφη μέτρηση διάρκειας της?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 12:19 »
Εγώ πάλι παρατήρησα ότι όταν το τανκ γεμίζει ως πάνω έχω περισσότερα μπουκώματα και ιδρώματα από κάτω. Το απέδωσα στην αυξημένη πίεση υγρού λόγω του επιπλέον βάρους χωρίς να παίρνω όρκο ότι όντως είναι έτσι. Για το θέμα των 2 κάρτο ταυτόχρονα, έμπειρος συμφορουμίτης εξέφρασε την άποψη ότι όταν δεν ατμίζεται συνέχεια δημιουργείται πιθανόν κάποιο θέμα με το υγρό που λιμνάζει στην αντίσταση. Οπότε, σαν να με βρίσκεις σύμφωνη.
Περισσότερα συμπεράσματα θα βγάλεις μετά τα πρώτα 5-6 κάρτο. 1 βδομάδα είναι λίγη. Σε μένα κρατούσαν μίνιμουμ 10 μέρες με παράλληλη χρήση άλλων κάρτο εκτός τανκ. Και πάλι δεν καίγονταν στο τέλος, αλλά τα μπουκώματά τους ήταν πιο έντονα, έσφιγγε πολύ η τζουρα και μειωνόταν ο ατμός. Οπότε, για να αντιμετωπίσω το μπούκωμα άφηνα τη στάθμη του υγρού να πέσει πολύ, έβγαζα τον κάρτο από το τανκ, τον άτμιζα μια ώρα σκετο και μετά φυσούσα δυνατά να φύγει το επιπλέον υγρό για να ξεμπουκώσει. Αν το κάνεις αυτό όσο είναι στο τανκ, τραβάει συνέχεια από το πλάι και όσο φυσάς, τόσο αυτό βγάζει. Αν το κάνεις πάλι, αμέσως μετά που θα τον βγάλεις από το τανκ, βγάζει τουλάχιστον μισό μλ από το πλάι.
Αν βέβαια δε βρεις λύση για να μεγαλώσεις τη διάρκεια ζωής των κάρτο, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις φθηνό προμηθευτή εξωτερικού ούτως ώστε να μη σκέφτεσαι το κόστος αλλαγής στη βδομάδα. Το επόμενο πείραμα που θα κάνω άμεσα είναι να δοκιμάσω το τανκ με οριζόντιας αντίστασης κάρτο της kangen μήπως και αυξηθεί η διάρκεια ζωής. Με κέντρισε το γεγονός ότι εκτός τανκ κρατούν 50% περισσότερο από τα boge με την κάθετη.
Και πάλι όμως, η δική μου εμπειρία είναι σχεδόν εξίσου βραχύχρονη με τη δική σου. Κάποιος πιο έμπειρος να μας δώσει τα φώτα του;;

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 13:00 »
Πολύ συχνά μπουκώνουν σαν εσένα Πέτρα και τα αποσύρω μόνιμα, τα περισσότερα όταν τα ανοίξω βλέπω πως πέρα από μπούκωμα είναι και καμμένα (ξέρεις το εσωτερικό πανάκι που έχουνε μέσα). Με έντονο φύσημα που δοκίμασα για να ξεμπουκώσουν δεν κατάφερα και πολλά πράγματα.

Δύο kanger μέχρι στιγμής μου έχουνε βγει εξίσου καλά με τα Boge, με τη διαφορά πως τα πρώτα δίνουν περισσότερο ατμό.
Το κακό είναι πως μου ήρθαν αρκετά boge από healthcabin οποτε kanger παραγγελία θα κάνω καιρό να ξαναβάλω

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 13:36 »
Kangen έχει πλέον η HC και στα 2ομ. Αν ήμασταν κοντά θα σου έδινα να δοκιμάσεις.
Πάντως το καλό είναι ότι παίρνοντας από HC γίνεται ακαδημαϊκό το θέμα. Είναι τόσο απολαυστικά φθηνά... Κι απάντηση να μη βρεις στο ερώτημά σου, ουδόλως θα σε χαλάσει να τους πετάς ανά εβδομάδα. Ασε που κάποια στιγμή θα πρέπει να απονεμηθεί ο τιτλος του cartoterminator του φόρουμ, για τον οποίο σε βλέπω να παίζεις χωρίς αντίπαλο!

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 13:50 »
Αυτά τα πέντε kanger που έχω και γω LR είναι
Για το Hc δεν είσαι λάθος. Ακαδημαική είναι η σηζήτηση με ~4€ η πεντάδα τι να λέμε

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 14:58 »
Αυτο που παρατηρησα εγω. :)
Αφου *κοντηνα* το titan της nobacco ωστε να παιρνει τα καρτο του μινι,αν γεμιζεις υγρο πανω απο τη μεση το πιο σιγουρο ειναι να γινει σαν ναργιλες.Παιρνεις τζουρα και ακους και το υγρο που εχει ξεχειλισει απο κατω απο το καρτο να κοχλαζει..
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ΔΕΝ πρεπει να υπαρχει πανω απο μια τρυπα στο καρτο και μαλιστα η μια που θα γινει να ειναι οσο το δυνατον μικροτερη (εχω ανοιξει τρυπες σε καρτο απο 1 μεχρι 0.5mm και με την 0.5 τρυπουλα δεν εχει κανενα προβλημα αν γεμιζεις σχεδον φουλ το τανκ  ;)) γιατι πολυ απλα τραβωντας τζουρα δεν τραβας ΜΟΝΟ αερα απο κατω απο το καρτο αλλα ταυτοχρονα τραβας και υγρο απο το τανκ μεσο της τρυπουλας που ανοιγεις,το οποιο μενει μεσα στο καρτο αν η τρυπουλα ειναι *σωστη*.
Ολα αυτα μετα απο 6-7 καρτο του μινι και δοκιμες σε υψος και μεγεθος τρυπουλας. :)

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 15:25 »
Πρo craven εποχή (τα σέβη μου κύριε), σε όλα τα κάρτο είχα μία σχισμή με dremel.
Στη μετά craven εποχή με δύο τρύπες είναι μία από τα ίδια, καμία διαφορά σε σχέση με το πιο πάνω. Το επόμενο θα το κάνω με μία τρύπα και θα σου πω εντυπώσεις.

Πάντως πρόβλημα με μπουρμπουλήθρες (πέρα από τα γεμίσματα που με το γνωστό φύσιμο φεύγουν τα υγρά) δεν αντιμετωπίζω

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 11, 2012, 15:49 »
εγώ πάλι, όταν άνοιξα 2 τρύπες με ξυλόβιδα, απλά δεν έμπαινε καθόλου υγρό μέσα. Οπότε, μάλλον έχει σημασία με τι εργαλείο τρυπάμε και τι κάρτο φοράμε. Με δοκιμή θα βρει ο καθένας αν χρειάζεται σχισμή ή 1-2 τρυπούλες, πάντα σε σχέση με τα εργαλεία και τα κάρτο που έχει.

Αποσυνδεδεμένος georgevape

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 08, 2012, 22:48 »
εγω οτι και να κανω δεν κραταει πανο απο μια εβδομαδα και πολλα απο τα καρτο βγαζουν καμμενο

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Στάθμη πλήρωσης tank
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 08, 2012, 23:00 »
Ε, καλα ειναι georgevape ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro