vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 6 χρήστες
grag, manoslykos, dkostas, sakissalonika, Jorge, camber

Twitter

Justfog s14 ''Εντυπώσεις''

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 00:47 »
Ψάχνω ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ κάτι διακρητικό και οικονομικό για να προτείνω σε φίλους/γνωστούς
που με έχουν ζαλήσει τί να πάρουν για πρώτο ατμοποιητή που να παίρνει επισκευάσιμες κεφαλές.
Προσωπικά ξεκίνησα με subtank mini, πέρασαν από τα χέρια μου αρκετοί γνωστοί ατμοποιητές
(όχι πολλοί όμως), και ακόμη με subtank mini ατμίζω σε συνδιασμό με apollo για δοκιμή γεύσεων
ή για διαλείμματα. Subtank mini δε θέλω να προτείνω γιατί πέραν του ότι δεν είναι διακρητικός,
δεν ικανοποίηθηκα με τις vertical coil κεφαλές. (επειδή πρέπει να τις παίζεις σε αρκετά W αλλιώς
έχουν διαρροές). Με Nautilus πάλι, δεν έχω καθόλου καλή σχέση. Τον πήρα μόνο και μόνο για να
το δοκιμάσω για να δω αν αξίζει να τον προτείνω, δοκίμασα και 1.6 και 1.8 κεφαλές από διάφορα
μαγαζιά, άσχημα αποτελέσματα συνέχεια, αλλά δεν είναι το κατάλλητο topic για να αναλύσω
περισσότερο. Κάπως έτσι κατάλληξα στν Justfog s14.

Μου άρεσε το drip tip, η ρύθμιση αέρα, οι κεφαλές που δεν κάνουν σκασίματα (έχω δοκιμάσει ζόρικα υγρά).
Με χάλασε που πάντα είναι μισοάδειος/μισογεμάτος. Από εμφάνιση πολύ μεγάλο logo + μεγάλο CE, αλλά αυτά
τα αγνοώ, προηγείτε η απόδοση/ποιότητα.

Από γεύση λοιπόν, άλλα τα αποδίδει καλά, άλλα όχι, πάντως γεύση από subtank/apollo δεν παίρνω. (αυτά τα βάζω
μαζί γιατί προσωπικά με τα στησίματα που κάνω η γεύση που παίρνω σε apollo είναι κατά 95% τουλάχιστον η ίδια
γεύση που θα πάρω έπειτα στον subtank, αλλά ούτε και αυτό είναι του παρόντως). Με τέτοιους στενόμακρους ατμο-
ποιητές δεν είχα ασχοληθεί πέραν από τον Vapros Vision (πως τον λεν) που ήταν δώρο με το 1ο πακέτο δοκιμής από
Hexocell, και σαφώς ο s14 είναι καλύτερος, ΑΛΛΑ... οι γεύσεις σε σχέση με subtank mini και apollo είναι λες και είναι
muted, σαν να υπάρχει κάποιο "φίλτρο" και τις μειώνει ή χειρότερα τις αλλάζει. Πχ με Dan Lucas Spirits έπαιρνα άλλη
γεύση η οποία όμως δεν ήταν δυσάρεστη, ενώ με το Suicide Bunny Mother's Milk η γεύση ήταν τελείως διαφορετική,
ήταν άσχημη... κάποια άλλα υγρά που δοκίμασα, τα πήγαν καλύτερα. Αναγνώριζες τον χαράκτηρα τους είτε λίγο
διαφορετικό, είτε μειωμένο, πάντως τα άτμιζες "μια χαρά".

Από χτύπημα... είχα κάποια υγρά από παλιά με 18 νικοτίνη που με τίποτα δεν μπορούσα να τα ατμίσω αλλού, έ
στον s14 μπόρεσα. Αντί να με γδέρνει στο λαιμό, την αισθάνομαι εγκεφαλικά κυρίως (ειδικά την πρώτη μέρα
μετά από κάποια ml 18άρα - ενώ πλέον κάνω 3άρα-6άρα - την είχα "ακούσει" τελείως). Τα 9άρια-12άρα ακόμη
πιο υποφερτά και ευχάριστα, αν και με πιο χαμηλά 6άρια και κάτω δεν καταλάβαινα σχεδόν τίποτα. Οπότε δεν
μπορώ να πω πως το χτύπημα είναι έντονο... θα έλεγα πως είναι πιο "σωστό" αν θέλεις πολύ νικοτίνη.

Όλα αυτά μετά από καμιά βδομάδα δοκιμών και 3 αντιστάσεις χρησιμοποιημένες. Ίσως κάποια στιγμή να
αναθεωρήσω, πάντως αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις. Τώρα, αν τελικά θα καταλήξω να τον προτείνω
... πραγματικά ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Αν υπήρχε ο s14 παρέα με μια καλή μπαταρία (που θα μπορούσες από τον πάτο να
ρυθμίσεις τα V από 3.6 μέχρι 4.4 πχ) και έναν φορτιστάκο, να ήταν ολοκληρώμενο "starter kit" δηλαδή, πιθανώς
να τον πρότεινα... (ζητάω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που έγραψα και όχι κάτι παρόμοιο). Tώρα με κόβω να χτυπάω και τον
Delirium Swiss Slim 2 και αν αποδίδει παρόμοια να προτείνω αυτόν (διευκρινίζοντας όταν μετά από 2-3 μήνες
πετάξουν τον ατμοποιητή, να χτυπήσουν έναν s14 για να έχουν όλα τα θετικά του + τη ρύθμιση αέρα).

Αποσυνδεδεμένος makrimallis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 17:25 »
Έχω τον g14.  Ενώ όλα είναι μια χαρά. Και η σφικτη τζουρα κομπλέ. Μου πετάει υγρό κάθε φορά που κάνω τζουρα αν έχουν περάσει λίγα λεπτά.  Το έχει κανείς άλλος αυτό τι πρόβλημα;

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 19:13 »
οτι αφορά τον s14 δεν έχω τέτοιο προβλημα  :) :)

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 21:16 »
Ούτε κι εγώ στον G14

Αποσυνδεδεμένος makrimallis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 21:20 »
Στα πόσα βόλτ το παίζεται;

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 22:01 »
To G14 κάτω από τα 4V, με 18αρι ζουμί

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 13:33 »
10 w 4.12v με dna 40 πλακετα. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 19:46 »
Επιστρέφω μετά από 1 μήνα για να γράψω πως
-μετά από μπόλικα tests, 10 αντιστάσεις σύνολο-
o Justfog s14 είναι πολύ καλός για αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ
που είναι. Αυτό που έγραψα παραπάνω για τη γεύση,
το παίρνω πίσω, πλέον συνήθισα να κάνω πιο σωστή
χρήση των αντιστάσεων (παίζω πολύ ώρα κάπου στα
3.4-3.6V πχ μέχρι να στρώσει τέλεια και μετά ανεβαίνω) και
η γεύση ακόμη και με υγρά που είχα θέμα όπως το Mother's
Milk, είναι ικανοποιητική. Αυτό που απολαμβάνω περισσότερο
είναι το χτύπημα! Με αυτόν μπορώ να κάνω υγρά με 12-18 nic
ενώ με subtank -πλέον- το πολύ με 6. Ό,τι πρέπει με τον πρωϊνό
καφέ ή για μετά το φαγητό που πολλοί αναζητάν έντονο εγκεφαλικό
χτύπημα (και όχι να τους σχίζεται ο λαιμός). Δεν βρίσκω κανένα
αρνητικό πέρα από του ό,τι γεμάτος είναι μισογεμάτος το οποίο
πιστεύω ξεπερνιέται. Η τιμή είναι κάπως τσιμπημένη, αλλά από
την είναι άλλη είναι SS + καλό γιαλί, οπότε...

Αποσυνδεδεμένος Shaolin Monk

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Ego-T, Gamucci v2
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 21:03 »
FML, με εβαλες στην πρίζα να τον αγοράσω και εγώ! Βασικά έχω δύο Κ1 για απλή χρήση (υγρο, αντίσταση και έτοιμος), για όλη την ώρα. Βασικά δεν μου αρέσει να είμαι με τα θηρία στο χέρι συνέχεια. Και από τις περιγραφές κατάλαβα ότι μάλλον είναι τέλειος για αυτη τη δουλειά....  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος stopapali

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 13:30 »

@Shaolin Monk

Η μέρα με τη νύχτα με τον aspire k1 από όλες τις απόψεις.


Κάτι που δεν θυμάμαι αν ανέφερα ή αν έχει αναφερθεί από άλλον είναι ότι οι αντιστάσεις του κρατάνε πάρα πολύ. Η αδερφή μου με μπαταρία ego που (λέει τουλάχιστον στις προδιαγραφές της) ότι δουλεύει στα 3.7v σταθερά από την πρώτη μέχρι την τελευταία τζούρα, έχει τον s14 και αντίσταση ένα μήνα τώρα δεν έχει αλλάξει.


Και εγώ είχα αλλάξει μόνο μια μετά από 50-60ml υγρού, μόνο και μόνο επειδή πότισε η αντίσταση από ένα υγρό της atmos που δεν έφευγε με τίποτα από την αντίσταση και για αυτό την άλλαξα.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 10, 2016, 19:22 »
Παράθεση
Κάτι που δεν θυμάμαι αν ανέφερα ή αν έχει αναφερθεί από άλλον είναι ότι οι αντιστάσεις του κρατάνε πάρα πολύ. Η αδερφή μου με μπαταρία ego που (λέει τουλάχιστον στις προδιαγραφές της) ότι δουλεύει στα 3.7v σταθερά από την πρώτη μέχρι την τελευταία τζούρα, έχει τον s14 και αντίσταση ένα μήνα τώρα δεν έχει αλλάξει.
... πολύ θα ήθελα να γράψω και 'γω το ίδιο, αλλά στα υγρά που κάνω, δεν είδα διαφορά σε σχέση με τη διάρκεια στις χειροποίητες.
Π.χ. κάπου στα 8ml άλλαζα με το Mother's Milk, κάπου στα 8ml άλλαξα και στο Justfog s14 (την ckeckαρα κι όλας, την "διέλυσα" και
ήταν κατράμι και το βαμβάκι και το σύρμα). Επίσης, πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω και άλλους παρόμοιους clearomizers για να δω πως
παίζει μπαλίτσα στην κατηγορία του, δυστυχώς (ή ευτυχώς) έχω δοκιμάσει μόνο GS Air (1) και Aspire K1 (Ναυτίλο/Triton δεν βάζω
στην ίδια κατηγορία, των διακριτικών μακρόστενων δηλαδή) και αυτούς τους πατάει no doubt. Έλεγα να τσιμπίσω τον ολόφρεσκο
Endura T18 που γίνετε χαμός από θετικά σχόλια, αλλά μόνο και μόνο το γεγονός πως δεν μπορείς να αλλάξεις αντίσταση χωρίς να
χύσεις κάπου το υγρό, είναι "no go" για μένα. Τον Justfog s14 λοιπόν - παρόλο που έχω αποκτήσει διάσημους κλώνους (Τηλέμαχος,
Phenomenon, Calix κ.α. αν και από τους πρώτους μήνες ατμίσματος είχα χτυπήσει αυθεντικό Apollo) - συνεχίζω να τον χρησιμοποιώ
αποκλειστικά και μόνο με Frosty Tart 18άρι όταν αναζητώ TRUE εγκεφαλικό χτύπημα το οποίο σε συνδιασμό με την 4η πιο μικρή
τρύπα είναι ιδιέταιρη "καπνική" εμπειρία χωρίς να μου καταστρέφει το λαιμό, αλλά και την τσέπη (μιας που το Frosty Tart είναι από
τα πιο coil-friendly υγρά ...τα κάνει να λάμπουν!). Αν έβρισκα αντιστάσεις με 1-1.20€ max (πράγμα που βρίσκω στον Endura T18, σνίφ)
παίζει να τον χρησιμοποιούσα καθημερινά ή έστω πιο συχνά. Όπως και να 'χει, τον έχω πάντα μαζί μου, για μια ώρα ανάγκης και μη...



...μην κράξετε για την oldschoolιά το vamo, αυτό έτυχε να είναι διαθέσιμο για photoshoot. Τα άλλα ντρέπονταν. :p


Αποσυνδεδεμένος stopapali

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 10, 2016, 20:54 »
Πήρα πρόσφατα το mother's milk 10ml και το έκανα σε 2 μέρες το 10ml σε gs air 2 με την 0.75 και η αντίσταση συνεχίζει. Πολύ περίεργο.
Και να πω ότι δεν ποτίζεις τις αντιστάσεις καλά πριν τη χρήση, δεν ισχύει από ότι έχεις πει τις ποτίζεις πολύ καλά...

Δεν ξέρω. Εμένα μου κράταγαν πολύ παραπάνω από 60ml (υγρά που λέω στο πρώτο ποστ εδώ στο θέμα). Και στην αδερφή μου το ίδιο με τα εξής υγρά (la cremoso, maxboro) και με μπαταρία φιξ 3.7v σταθερά
Το mother's milk σου με τί vg/pg ήταν (νομίζω βγαίνει 60vg40pg και μετά πιο πολύ vg)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2016, 21:00 από stopapali »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 11, 2016, 00:17 »
...αν μπορείς checkαρε πόσο θα σε βγάλει ακόμη. Πιστεύω σε λίγο θα παραδώσει πνεύμα.
Το κλασσικό το Mother's Milk είχα ατμίσει (άντε να 'κανα και 3-4ml βάση 50/50 πιο πριν).
Γιατί οι αντιστάσεις δεν μου κρατάν όσων άλλων, η μόνη μου υποψία είναι οι τζούρες που
παίρνω οι οποίες είναι πολύ αργές/ήρεμες/χαλαρές με αρκετή διάρκεια (από πότισμα δεν
παίζει θέμα, το κάνω σαν ιεροτελεστία και από W/V παίζω σε πολύ ανθρώπινα επίπεδα).

Το Maxboro πάντως - όπως και τα περισσότερα Hexocell υγρά - δεν είναι ιδιέταιρα εχθρικό
με τις αντιστάσεις, τυχερή η αδερφή που βολεύτηκε, γιατί εμένα όλα τα αγαπημένα που
υγρά (εκτός από το Frosty Tart) την ψοφάν την αντίσταση κάπου στα 8-12ml.

Αποσυνδεδεμένος stopapali

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 13, 2016, 06:49 »
Αντί να τον βγάλουν με περισσότερα ml, βγάλαν αυτό...  http://www.justfog.com/?avada_portfolio=justfog-q14-clearomizer




Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Justfog s14 ''Εντυπώσεις''
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 24, 2016, 02:54 »
Οι αντιστασεις που φοράει ταιριάζουν στους ατμο της σειράς eleaf gs;Γιατί βλέπω είναι σχεδόν ίδιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2016, 10:08 από savvas1350 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237326 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35371 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12