vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

103 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, manoslykos, babis1993

Twitter

Καθαρισμός ατομάιζερ

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #45 στις: Ιουλίου 24, 2009, 22:50 »
Λοιποοοοον
Ξεκινησα αυτο το θεμα αν και πολυ νεος  στο Ε.Τ οχι για να πω σε παλαιους και εμπειρους τι να κανουν,αλλα για να μην κανουν οι νεοι χρηστες τα ιδια λαθη με εμενα και να γλυτωσουν χρηματα , κοπο , χρονο.
Πχ ειχα διαβασει οτι το ατομαιζερ το αφινεις να στραγκιξει σε μια χαρτοποτσετα με την γεφυρα κατω.
Ο.κ το εκανα πριν κοιμηθω , την αλλη μερα μολις πηγαινα να τραβηξω τζουρα το μπουκονα γιατι ειχε στραγκιξει ολη νυχτα χωρις να το ξερω...Α!!! ελεγα ...χαλασε... Το εβαζα στην ακρη..κ. ο.κ.  .
Απ ο τι καταλαβα το ατομαιζερ του evo εχει ζωη αρκετη ..και σιγουρα οχι μια βδομαδα ..
Για αυτο οι νεοι χρηστες ας δοκιμασουν το κολπο που γραφω στην αρχη...
Ανεστησε 10-12 ατομαιζερ που νομιζα οτι ειχαν χαλασει...
Οσο για τους παλαιοτερους....βρε παιδια απο εσας περιμενουμε οι νεοι...

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 07, 2009, 15:23 »
Τελικά δεν έχω ιδέα τι να κάνω.........  :confused1:
Από την άλλη πότε είναι το κατάλληλο χρονικό διάστημα για την πρώτη συντήρηση; Αν δε το βγάζεις από το στόμα σου μετά από μια εβδομάδα;; Κ με ποιον τρόπο τελικά;;

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 07, 2009, 20:45 »
Τελικά δεν έχω ιδέα τι να κάνω.........  :confused1:
Από την άλλη πότε είναι το κατάλληλο χρονικό διάστημα για την πρώτη συντήρηση; Αν δε το βγάζεις από το στόμα σου μετά από μια εβδομάδα;; Κ με ποιον τρόπο τελικά;;

Ξεκίνα με τον πιο απλό τρόπο.
Φύσα δυνατά το ατομάιζερ από τη μεριά της μπαταρίας μερικές φορές μέχρι να φύγει το υγρό που έχει μέσα.
Πλύνε το καλά με ζεστό νερό, άφησε το μέσα στο ζεστό νερό για 15-20 λεπτα και μετά ξαναφύσα το καλά.
Άστο να στεγνώσει τουλάχιστον 24 ώρες.
Όταν πλέον είναι στεγνό του ρίχνεις 2 σταγόνες κατευθείαν στη γέφυρα,
περιμένεις μερικά λεπτά να απορροφηθεί το υγρό και αρχίζεις σιγά σιγά να ατμίζεις. Είναι κάπως σα να το ξαναστρώνεις.
Αυτός είναι ο πιο απλός τρόπος.
Επίσης κάτι λέμε για το ψήσιμο του ατομάζερ εδώ  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,294.0.html
Τώρα, για το πότε θέλει καθαρισμό, εγώ τα πλένω κάθε 4-5 μέρες, έχω 3 ατομάιζερ που εναλλάσω..
Ακούγονται όνως πολλά και διαφορετικά
Σου το λέει και το ίδιο το ατομάιζερ πότε θέλει λίγη συντήρηση  :)



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2009, 21:11 από sktoris »

Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 07, 2009, 21:23 »
Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση. Θα δοκιμάσω κι ο Θεός βοηθός...
Η έκφραση που χρησιμοποιείτε συνέχεια "πάνω στη γέφυρα" τί εννοείτε; Γιατί ειδικά στο ατομαιζερ του B.L. μου είναι κάπως δύσκολο να τη διακρίνω.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 07, 2009, 21:26 »
Οσο την διακρίνεις και απλά σημαδεύεις.....κάτι σαν προπόνηση στην σκοποβολή :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 07, 2009, 21:32 »
Οσο την διακρίνεις και απλά σημαδεύεις.....κάτι σαν προπόνηση στην σκοποβολή :)) :)) :)) :)) :))
:)) :)) :)) :))
Συνηθίζεις σιγά σιγά και βρίσκεις στόχο :)

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 07, 2009, 22:48 »
Kάπως έτσι  :)) :)) :)) :)) :))
Αν και τελευταία βαρέθηκα και προτιμώ να πάρω καινούριο.

Αποσυνδεδεμένος Ultra-One

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 20, 2009, 12:34 »
Χθες έβαλα το EVO atomizer που χρησιμοποιώ από τις 13/7 σε καθαρό οινόπνευμα για 3-4 ώρες και έγινε καινούριο!

Το στέγνωσα όλο το βράδυ πάνω σε χαρτοπετσέτα και τώρα το έβαλα αφού του έσταξα 2-3 σταγόνες υγρό.

Πάντως ατμίζει πολύ καλύτερα από πριν και η γεύση του ατμού είναι επίσης πιο καλή διότι μάλλον είχε μπουκώσει μέσα σε 1+ μήνα!

Το μοναδικό αρνητικό με αυτό τον καθαρισμό, είναι ότι ΦΟΥΣΚΩΣΕ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ η λευκή μπογιά από το atomizer και τώρα έχει χρώμα μπρούντζου!!!!!!!!! :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 20, 2009, 14:25 »
Άλλοι το ξύνουν με το γυαλόχαρτο κι εσύ το έκανες χωρίς κόπο.  :))
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,29.0.html

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 20, 2009, 17:13 »
Λοιπον Μια και ξεκινησα αυητο το topic και περασε λιγος καιρος να σας πω και εγω που εχω κατασταλαξει σημερα.
Οτι και αν αναφερω θα ειναι για το ατομαιζερ του evo  και του 401 που ειναι ουσιαστικα το ιδιο τσιγαρο.
Τα ατομαιζερ ειναι αναλωσιμα πραγματι ..ΑΛΛΑ εχουν μια ικανοποιητικη διαρκεια ζωης σε σχεση με την τιμη τους.
οι μεθοδοι με το νερο και το οινοπνευμα οπως και με το Ψησιμο ειναι ολοι σωστοι.ΑΛΛΑ ...αν δεν εχεις ενημερωθει και τους κανεις πρωτη φορα δεν θα δουλεψουν.
Το βασικοτερο δεν ειναι τοσο αυτο καθ αυτο το πλυσιμο αλλα το Στεγνωμα Και το να Εμποτισεςις με υγρο την γεφυρα μετα .
και αφου το κανεις εχω ξαναπει θελει φυσιμα ΑΡΚΕΤΕΣ φορες μεχρι να παρει μπροστα...
με το  ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ κανω το εξης κολπο.
Εχω ενα μικρο βαζακι  γιαλινο με κουμπωμα ασφαλειας μισης στροφης [οπως τα βαζακια παιδικων τροφων αλλα μικροτερο.
Εκει αφου βαλω το ατομαιζερ και το αφησω για περιπου 4 ωρες[μετα τις τεσσερις περιπου φευγει το λευκο χρωμα] ,μετα κουναω το βαζακι για κανα λεπτο για και το κανω ουσιαστικα ...καδο πλυντηριου οπου το ατομαιζετ γυριζει και καθαριζει.Την ιδεα την πηρα απ το πλυντηριο ρολογιων του πατερα μου.ετσι [περιπου ] πλενονται οι μηχανες των ρολογιων.
λοιπον μετα το...πλυσιμο το υγρο στο βαζακι[οινοπνευμα καθαρο 95+ ΜΟΝΟ]  γινεται ΚΙΤΡΙΝΟΚΑΦΕ..
Εαν θελεται μπορειτε να αλλαξετε υγρο και να κανεται και δευτερο ...χερι..
Αφου το πληνουμε το φυσαμε δυνατα ..μετα με μια λαβιδα σε ενα σεσουαρ  για στεγνωμα και ειναι ετοιμα[οχι δεν θα παρει φωτια το οινοπνευμα απ την ζεστη]
     Με το νερο  εχω δουλεψει δυο τροπους.
Ο πρωτος ο οικολογικος, ειναι να βαλουμε σε ενα μπρικι λιγο νερο και οταν βρασει πεταμε μεσα το ατομαισερ για ενα λεπτο ανακατευοντας συνεχως.
Αυτος ο τροπος μου εχει δωσει και την πιο ...καθαρη αισθηση σαν καινουριου μετα.
Ο αλλος και ο πιο απλος ειναι να το βαζεις κατω απο τρεχουμενο ζεστο νερο και να το γυρνας πλευρα για κανα διλεπτο.

Το στεγνωμα με ενα πιστολακι μαλλιων ειναι πανευκολο σε ολες τις περιπτωσεις ενω χρησιμο εργαλειο ειναι μια μικρη λαβιδα για να μην καιγομασται.Θα γινω ισως κουραστικος αλλα επειδη εγω την παταγα συνεχεια θα επιμεινω στο οτι πρεπει να σταξουμε δυο σταγονες ΠΑΝΩ στην γεφυρα και να φυσηξουμε ΜΕΧΡΙ να βγαζει καπνο.
Την πρωτη φορα αν δεν βγαλει και με το φυσημα φυγουν οι σταγονες ΞΑΝΑΒΑΛΤΕ..δεν εχει χρειαστει ποτε πανω απο 3 φορες γεμισμα.
  Τελος για το ΠΟΤΕ το καθαριζουμε...μερικες απλες περιπτωσεις ειναι
1 Δεν βγαζει πλεον πολυ ατμο  με καλες μπαταριες
2 μας μυριζουν ασχημα τα υπολοιματα υγρων που εχουν κατακαθισει
3 δεν τραβαει ελευθερα αλλα δινει μια σφιχτη αισθηση στο τραβηγμα.

ΥΓ  Ενας Αλλος επισης ευκολος τροπος καθαρισμου με Ψησιμο ειναι να Φυσαμε δυνατα στις Τρυπες ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΥ του ατομαιζερ..ακομα και χωρις σταλα υγρο καιει απιστευτα και βγαζει πολυ ακαπνο απο υπολειμματα.
 Οι μεθοδοιθπου περιφραφω παραπανω δουλευουν δυο μηνες σχεδον μετα,με  αριστα αποτελεσματα
κανενα ατομαιζερ που εχω καθαρισει ετσι δεν εχει χαλασει ακομα  :thumpup:





Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 20, 2009, 17:34 »
Δε μου λες, όταν λες "...πρεπει να σταξουμε δυο σταγονες ΠΑΝΩ στην γεφυρα και να φυσηξουμε ΜΕΧΡΙ να βγαζει καπνο."
Πού να φυσήξουμε; Πάνω στη γέφυρα; Στην άκρη της μπαταρίας με το LED; Ή στις τρύπες εξαερισμού που ανέφερες παρακάτω;
Όταν λες "τρύπες εξαερισμού του ατομάιζερ", υποθέτω ότι εννοείς τα μικρά κενά μεταξύ μπαταρίας και ατομάιζερ όταν είναι συναρμολογημένα, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 20, 2009, 21:18 »
Επειδη ειναι η πρωτη μου προσπαθεια  να ''ανεβασω '' φωτο  ελπιζω να φαινεται..
Σταζουμε στο κενο Κατω απ την ασημενια Γεφυρα ,αφηνουμε για 30δευτερα και φυσαμε παλι στο ιδιο κενο απο αποταση 5 εκατοστων περιπουσταθερα και επιμονα εως οτου βγαλει ατμο.
Ναι οι τρυπες εξαερισμου ειναι αυτες που περιγραφεις ατμε αλλα Απο εκει φυσαμε ενελακτικα οταν θελουμε να ''καψουμε '' τις επικαθισεις.
Δοκιμασε να φυσηξεις ενα νοτισμενο ατομαιζερ με τους δυο τροπους που περιγραφω για...εξασκηση..ειναι πολυ ευκολο  :D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 21, 2009, 02:55 »
Φαίνεται καλή πρακτική για στέγνωμα αλλά και για "τηγάνισμα" των υπολοίπων.
Η δική μου εντύπωση πάντως είναι ότι φυσώντας τη γέφυρα από τα 5 εκ. απλά ενεργοποιείται ο διακόπτης από τις τρυπούλες εξαερισμού που βρίσκονται κοντά και όχι από τη γέφυρα. Δοκίμασέ το πιο προσεκτικά και θα δεις.

Αποσυνδεδεμένος asala

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 21, 2009, 03:23 »
Ο σκοπος μου ηταν να καταφερω ενα ''στεγνο'' ατομαιζερ που μολις εχουμε πλυνει  να ''παρει μπροστα''
εαν δεν ''φυσηξω '' και του φορεσω το φιλτρο με τον πολυεστερα και αρχισω να ρουφαω..9 στις 10 φορες το μονο που θα κανω θα ειναι να το ξαναμπουκωσω.
εφ οσον φυσαμε και βγαζει καπνο-ατμο-  τοτε καταφερνουμε να ..εξαναγκασουμε τον ατμοποιητη  σε λειτουργια.
Το πως γινεται αυτο με διακοπτη με βαλβιδα με..μαγεια δεν το γνωριζω  !!! αυτο που βρηκα [τελειως στην τυχη ] ειναι οτι δουλευει!!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 28, 2009, 00:36 »
Καλησπερα κι απο μενα (γεια σου ρε asala)
Ειμαι νεος στο κολπο και προτιμω να αρχισω με κατι που βοη8αει την  κοινοτητα... οι παμπολες ερωτησεις μου αργοτερα
Λοιπον , διαβαζω για φυσημα απο το πισω μερος της μπαταριας. Με το στόμα ?  Οχι βεβαια , πολιτισμένοι ανθρωποι είμαστε , ασε που με το στομα φυσας και υδρατμους. Η λυση τωρα. Πας φαρμακειο και ζητας συσκευη με μπαλονακι για κλυσμα ΙοΙ, φυσαει κα8αρο αερα , δεν σου βγαινουν τα πνευμονια και επιπλεον το χρησιμοποιεις για να καθαριζεις το PC  σου .
Αυτα προς το παρον, συγχαρητηρια στους admin για το φορουμ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias