vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 11 χρήστες
Tem, dkostas, dimitrisd, KORG N364, Jorge, geoliol, JohnDag, manoslykos, xloupas, th3ofilos, ZoeM

Twitter

Aspire K1 BVC

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Aspire K1 BVC
« στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 14:41 »

Ο Κ1 είναι ο πρώτος ατμοποιητής από την Aspire που χρησιμοποιεί τα νέου τύπου ανταλλακτικά BVC COILS που έχουν πιο καθαρή γεύση και μεγαλύτερη διάρκεια.
Διαθέτει pyrex γυαλί για ποιοτική αποθήκευση υγρού και ανοξείδωτα πάνω και κάτω μέρη. Παράγει πλούσιο ατμό με πάρα πολύ καθαρή γεύση και έχει μηδέν διαρροές.
Το πιπάκι του είναι ανοξείδωτο και τύπου 510 οπότε μπορεί να δεχτεί οποιοδήποτε πιπάκι ιδίου τύπου.
Το σπείρωμα του είναι ego με αποτέλεσμα να βιδώνει σε όλες σχεδόν τις μπαταρίες που κυκλοφορούν στο εμπόριο.


Διαθεσιμότητα

http://www.atmosfaira.com

Τιμή πώλησης 10,90 €


Παρουσίαση Aspire K1 BVC by BasilisL for UrbanVapers

[youtube]ZwJsGOccb_A[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2014, 15:05 από TerraByter »

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 15:14 »
Έχω τον ατμοποιητή k1 και τον χρησιμοποιώ με μια απλή μπαταρία ego. Το πρόβλημα είναι ότι έχει μια μικρή διαρροή. Η διαρροή γίνεται στο σημείο που ακομπά ο πόλος της μπαταρίας με την αντίσταση. Δηλαδή το τανκ χάνει υγρό από εκεί που βιδώνει η αντίσταση και τρέχει μέσα στον πόλο της ego μπαταρίας. Κάθε φορά που τον ξεβιδώνω να γεμίσω με υγρό , καθαρίζω το σημείο με μια μπατονέτα. Μπορεί αυτή η διαρροή να μου δημιουργήσει βραχυκύκλωμα στην μπαταρία;; Είναι φυσιολογική η διαρροή;;

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 15:18 »
κανονικά δεν θα έπρεπε να την είχες ,δοκίμασες αλλη αντίσταση μήπως δεν ειναι καλά μονωμένη η κεφαλή και για αυτό περνάει το υγρό ?
οσο για την μπαταριά αμα το καθαρίζεις δεν τηα εχεισ πρόβλημα γιατι οι μπαταρίες εχουν καποια μόνωση στον πόλο ώστε αν μην περνά το υγρό .

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 15:22 »
Δοκίμασα να αλλάξω και αντίσταση αλλά έχω ξανά απώλειες υγρού.
Η ποσότητα της διαρροής δεν είναι μεγάλη. Μια μπατονετα είναι αρκετή για να την απορροφήσει σε κάθε γέμισμα του τανκ. Αν αυτή η διαρροή δεν δημιουργεί κάποιο βραχυκύκλωμα στην μπαταρία δεν με πειράζει. Απλά να ξέρω αν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην μπαταρία γι αυτό ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 15:44 »
Ενδιαφέρουσα η παρουσίαση. Κρίμα που δεν έχεις εμπειρία από κλιαρομάιζερ, ώστε να κάνεις ένα λίγο πιο μακρόχρονο τεστ τον ατμοποιητή και να μας δώσεις μια ολοκληρωμένη άποψη:
Πώς ατμίζει όταν παλιώσει λίγο ή και ακόμη πιο πολύ η κεφαλή, πώς συμπεριφέρεται σε σχέση με το κλασικό πρόβλημα των εργοστασιακών BC, πώς ατμίζει πάνω σε διαφορετικές μπαταρίες/μπαταριοθήκες, πόσα βατ/βολτ χρειάζεται πάνω σε μοντ, πώς αποδίδει τη γεύση, το χτύπημα και πώς ντουμανιάζει. Επίσης, πώς τον αξιολογείς σε σχέση με τους άμεσους ανταγωνιστές του (άτμο των 15 ευρώ και κάτω) και πώς σε σχέση με κατά πολύ ακριβότερους ατμοποιητές, πχ ναυτίλο.


Εκτός αν μας το φυλάς για έκπληξη σε λίγες μέρες από σήμερα  ;)


επίσης, συγχαρητήρια στο κατάστημα, που παραχώρησε δωρεάν προιόντα για παρουσίαση κι ενημέρωση των ατμιστών

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 15:50 »
@kostas1177: Υποθέτω έχεις την αρχική με 1.8Ω που υπολειτουργεί με τα ρεύματα της απλής ego, θέλει τουλάχιστον 4.2V για να δουλέψει σωστά, εξ ου και οι διαρροές.
Δοκίμασε μία των 1.6Ω και δες.

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 16:10 »
Ίσως να φταίει αυτό με τα volt . Αύριο θα παραγγείλω το istcik οπότε νομίζω αξίζει λίγο η αναμονή πριν δοκιμάσω με αντίσταση 1.6

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 16:35 »


για αρχή ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις με βοηθάνε,


στα επόμενα βίντεο που έχω και άλλα εργοστασιακά clearomizer  κάνω μια μικρή σύγκριση μετάξι τού αλλά όσον αφορά volt /watt εγω σαν έμπειρος ατομιστής δεν κάνω τσιγαρίσιες τζούρες και δεν θα φάω καμένο εύκολα και σε υψηλότερα ρεύματα, δεν θα μπορούσα όμως να πω παίζει καλά στα 10 wat και κάποιος που ξεκινά τώρα να ρουφήξει μια τζούρα και να του έρθει καμένο με την πρώτη .


όσον αφορά τα συγκριτικά και τα τεστ στα βίντεο αυτά κάνω απλός μια γενική παρουσίαση του clearomizer μια γενική εικόνα δηλαδή είμαι της νοοτροπίας να μην περνάω τα δέκα λεπτά βίντεο εκτός και είναι απαραίτητο  γιατί εγώ σαν θεατής όταν βλέπω βίντεο άνω των 10 λεπτών βαριόμουν αν κάποιος θέλει μια συγκεκριμένη πληροφορία μπορεί να με ρωτήσει ή να ρωτήσει και εδώ που θα  πάρει μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση εφόσον είναι περισσότερα άτομα που μπορούν να βοηθήσουν .


το πώς ατμιζει σε διαφορετικές μπαταριοθηκες δεν είναι κριτική του clearomizer είναι κριτική της μπαταριοθηκης ( αν δίνει καλά ρεύματα και πως είναι η εμφάνιση με τον ατμοποιητη πάνω )
η γεύση πάλι είναι είναι πολύ περίεργο θέμα εγώ βάζω στα υγρά μου 1% άρωμα αν καταλαβαίνω γεύση σε clearomizer κατά την γνώμη μου σημαίνει ότι αποδίδει γεύση γιατί κανένα έτοιμο υγρό ατμισης δεν παίζει τόσο χαμηλά σε αναλογία αρώματος
το ντουμάνι πάλι είναι αναλόγως τα ρεύματα και την αναλογία vg/pg και την διάρκεια της τζούρας  αν εγώ βάλω σκέτη vg  και τραβήξω μια τζούρα 5 δευτερόλεπτα στα 13 βατ και βγάλω σύννεφο και μετα πάει ο νέος ατομιστής  με μια απλή ego 650mah που τις θεωρώ τελείως πεσμένες χωρίς δύναμη σε σχέση με μια 1300mah +  θα γυρίσει και θα μου πει στο βίντεο έδειχνες τόσο ντουμάνι και εγώ δεν βγάζω τίποτα οπότε προτιμώ να μην κάνω τέτοια επίδειξη.








 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 17:04 »
Θα μου επιτρέψεις να έχω λίγο διαφορετική οπτική, αν και σε πολλά συμφωνούμε, όπως πχ το λεμε όχι στα βίντεο τιτανικός με μονόπλανα Αγγελόπουλου με τοπία στην ομίχλη και καθόλου μοντάζ  :))


Σίγουρα ο καθένας ατμίζει διαφορετικά, αλλά μπορείς να προσδιορίσεις κάποια χαρακτηριστικά, ώστε να υπάρχει σύγκριση. Τσιγαρίσιες τζούρες όλοι λέμε στους νέους να μην κάνουν, διότι δημιουργούν θέμα σε οποιονδήποτε ατμοποιητή. Ούτε μαλαισιανές των 10'' ενδείκνυνται για παρουσίαση.
3''-5'' νομίζω ότι είναι ο μέσος όρος.




Το πώς ατμίζει το κλιαρομάιζερ σε διάφορες μπαταρίες και μπαταριοθήκες είναι παρουσίαση του κλιαρομάιζερ. Δηλαδή της συμπεριφοράς του σε κάθε τύπο ρεύματος. μια και αναφέρεις ότι από το κατάστημα σου έδωσαν απλές και πολυβολτικές μπαταρίες και σίγουρα έχεις εσύ μοντ, είναι ενδιαφέρον να μάθουμε κάποια πράγματα, όπως:
Παίζει σε απλές μπαταρίες καλά ή υπολειτουργεί; (θα θυμάσαι πόσο χρήσιμη ήταν η συμβουλή για τον gemini mini: μην τον ατμίσετε ποτέ με απλές ego. Θέλει ψηλά ρεύματα. ή η αντίστοιχη για τον delta triple coil)
Αποδίδει σε μοντ καλύτερα από ότι σε μια πολυβολτική;
Σε πόσα βατ κρίνεις εσύ ότι ατμίζει καλύτερα;
Ενιωσες γεύση; (εδώ είναι αυτό που λέμε ότι ο χρήστης εργοστασιακών έχει καλύτερη άποψη διότι το συγκρίνει με παρόμοια προιόντα)
Ενιωσες χτύπημα; (μπορείς όμως εδώ να δώσεις μια εκτίμηση αν σε σχέση με τον επισκευάσιμο χρειάστηκε να ανεβάσεις νικοτίνη ή όχι)
Το ντουμάνι είθισται σε εργοστασιακό να το αξιολογούμε με νορμάλ βατ, αυτά δλδ που θα ατμίζαμε για να νιώσουμε φουλ γεύση. Από κει και πέρα, είναι αυτονόητο ότι σε απλή ego κανείς ατμοποιητής δεν έχει ντουμάνι τρελό.


(σαφέστατα και τα πάντα είναι προσωπικές εκτιμήσεις, αλλά σίγουρα βοηθάνε)




Αποσυνδεδεμένος teot1

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 20:35 »
Εμένα μου αρέσει πολυ ο tux 3

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 16:22 »
@kostas1177: Υποθέτω έχεις την αρχική με 1.8Ω που υπολειτουργεί με τα ρεύματα της απλής ego, θέλει τουλάχιστον 4.2V για να δουλέψει σωστά, εξ ου και οι διαρροές.
Δοκίμασε μία των 1.6Ω και δες.


Με το που αγόρασα το istcik και το δουλεύω στα 4.2volt το πρόβλημα με την διαρροή σταμάτησε. Τελικά έφταιγε αυτό φίλε μου , ότι δεν λειτουργούσε σωστά με τα ρεύματα της ego.

Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 16:43 »
Ton K1 τον εχω εδω και 3 μηνες περιπου,και τον δουλευω με κεφαλες 1,8. Στην spinner δεν δουλευει καθολου καλα.
Mε το istick πεταει!! Πολυ καλη γευση και ντουμανι.

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 16:49 »
Γιάννη στα πόσα W- volt τον δουλεύεις;;

Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 17:03 »
Στα 8 watt,μαξιμουμ τα 10,αναλογα το υγρο.

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire K1 BVC
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 15, 2015, 17:04 »
Σε εμένα πάντως με την Aspire CF 1600 mah (παρόμοιoυ δηλαδή τύπου με την Spinner) ρυθμισμένη στα 4.0-4.2 volt και αντίσταση 1,8 ohm δουλεύει άψογα ο Κ1 και η απόδοση του είναι πολύ καλή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8447 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537067 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12