vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, dkostas, dallaskdp, manoslykos, Jorge, kon95, Xxristos

Twitter

Aspire Mini E-Pen BDC

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Aspire Mini E-Pen BDC
« στις: Αυγούστου 11, 2014, 15:36 »
Πρόκειται, κατά κάποιον τρόπο, για το μικρό «αδελφάκι» του Aspire ET-S. Χωράει 1,4 ml, κυκλοφορεί σε ίνοξ και μαύρο χρώμα και συνοδεύεται από πώμα προστασίας του επιστομίου. Ως κατασκευή, είναι πλαστικούρα μεν, εμφανίσιμος δε, ενώ σε αντίθεση με τον ET-S, το επιστόμιό του αντικαθίσταται με κάποιο της αρεσκείας μας. Παίρνει τις ίδιες αντιστάσεις BDC, που χρησιμοποιούν και οι άλλοι ατμοποιητές της Aspire (ET, CE5, Vivi Nova).

Τον αγόρασα λόγω μεγέθους για τη δουλειά, επειδή ήθελα να βολεύεται στην τσέπη με μια μικρή μπαταρία τύπου eGo. Θα πρέπει να πω, ότι το «πιτσιρίκι» με εντυπωσίασε θετικά με την απόδοσή του. Πολύ καλή παραγωγή ατμού και σωστή απόδοση γεύσης.

Η πρώτη φωτογραφία προέρχεται από τη σελίδα της Aspire. Τον αγόρασα από την e-smokers αντί 8 €.
Στη δεύτερη φωτογραφία τον έχω βάλει δίπλα στον ET-S και έχω αντικαταστήσει το επιστόμιο με ένα δικό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2014, 15:42 από Pouf »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 11, 2014, 15:41 »
Πολύ όμορφος..!!!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 11, 2014, 15:54 »
Bdc ομως σωστα; κριμα....
Απο τη μια αναγνωριζουν οτι οι κεφαλες αυτες ειναι αποτυχημενες και βγαζουν νεες μς καθετη αντισταση κι απο την αλλη βγαζουν μοντελα που δεν παιρνουν τις νεες

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 11, 2014, 16:52 »
Αν και πάμε κάπως εκτός θέματος, δεν γνωρίζω ποιος έχει βγάλει σκάρτες αυτές τις κεφαλές και με ποια κριτήρια, αλλά προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα μαζί τους. Αγοράζω πάντα αυθεντικές και δεν έχω πετάξει ούτε μία έως τώρα, λόγο κάποιου ελαττώματος. Η αλήθεια είναι πάντως, ότι η απόδοσή τους διαφέρει από ατμοποιητή σε ατμοποιητή, αλλά γι' αυτό μάλλον δεν ευθύνονται οι κεφαλές, αλλά ο ατμοποιητής. Έτσι, παρ' ότι θεωρητικά ο ET-S και ο Vivi Nova είναι καλύτεροι ατμοποιητές, στην πράξη προτιμώ τους «ταπεινούς» CE5-S και Mini E-Pen, γιατί έχω ένα αξιοπρεπέστατο άτμισμα για τα «κυβικά» τους.

Τις BVC τις χρησιμοποιώ με τον Ναυτίλο και πράγματι τα σπάνε. Από την άλλη όμως, έχουν και διαφορετικές απαιτήσεις σε υγρό και μπαταρία, ή αν θέλετε και διαφορετική φιλοσοφία. Αν θα έπρεπε να χαρακτηρίσω και τα δύο είδη κεφαλών, θα έλεγα τις BDC αρκετά έως πολύ καλές (αναλόγως με ποιον ατμοποιητή τις χρησιμοποιείς) και τις BVC καταπληκτικές.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 11, 2014, 19:13 »
Δεν εννοουσα οτι ειναι ελαττωματικες,  αλλα οτι εχουν μικρη διαρκεια ζωης και μειωμενη αποδοση σε εντονο διαρκες ατμισμα. Σιγουρα δεν ειναι οι κεφαλες που αρμοζουν σε μοντελα με σσ και πυρεξ.
Νομιζω οτι και στα σχετικα νηματα τα περισσοτερα παραπονα εχουν να κανουν με τις κεφαλες

Αποσυνδεδεμένος ajglad

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 11, 2014, 19:21 »
θα συμφωνησω και εγω με τον πουφ, ποτε δεν μου εχει τυχει καποια σκάρτη αντισταση ως τώρα (μόνο για γνησιες aspire μιλάω). Ισως ο λόγος που σε πολλους δεν αρεσουν είναι πως τους χρησιμοποιούν σε απλες μπαταρίες και λόγω διπλης αντιστασης χρειάζονται παραπάνω ρευμα. Με την spinner που τους δουλευω εγω παιζω σε ένα φάσμα απο 3,6 έως 4V, ποιό κατω και ποιο πάνω όντος δεν μου δουλέυουν όπως πρέπει.
Ωραίος και ο mini E-pen, αν και μου φένεται λίγη η ποσότητα υγρου που παίρνει.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 11, 2014, 20:34 »
Δεν εννοουσα οτι ειναι ελαττωματικες,  αλλα οτι εχουν μικρη διαρκεια ζωης και μειωμενη αποδοση σε εντονο διαρκες ατμισμα. Σιγουρα δεν ειναι οι κεφαλες που αρμοζουν σε μοντελα με σσ και πυρεξ.
Νομιζω οτι και στα σχετικα νηματα τα περισσοτερα παραπονα εχουν να κανουν με τις κεφαλες
Οι προσωπικές δοκιμές, τις οποίες έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο νήμα του ET-S, απέδειξαν ότι οι εν λόγω κεφαλές είναι «σκυλιά». Άντεξαν ενάμισυ μήνα συνεχούς χρήσης με κατανάλωση κατά μέσον όρο 2 ml ημερησίως, μέχρι να πάρω αλλοιωμένη γεύση. Βεβαίως, για προληπτικούς λόγους, αλλάζω τις κεφαλές, αναλόγως και το υγρό, πιο νωρίς. Τον Mini E-Pen, τον έχω 2-3 εβδομάδες τώρα με την αντίσταση που φορούσε και η απόδοση εξακολουθεί να είναι η ίδια.

Κατά τ' άλλα, όπως παρατηρεί κι ο ajglad, ο εξοπλισμός που διαθέτει ο καθένας έχει φυσικά τη σημασία του. Αν και όταν αναφερόμαστε στις συγκεκριμένες κεφαλές, θα πρέπει να διευκρινίζουμε εάν αναφερόμαστε στις γνήσιες ή στις «μαϊμούδες», γιατί αυτό κι αν έχει τη σημασία του.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 11, 2014, 21:40 »
Νομίζω ότι είναι αυτονόητο οτι αναφερόμαστε στις γνήσιες.
Pouf, μαλλον διχογνωμία υπάρχει, δεν μπορώ να αρνηθώ αυτό που λες, όπως και δεν μπορώ να ξεχάσω 4-5 κεφαλές που στα 20-25 μλ τις πεταξα λόγω πολύ αλλοιωμένης γεύσης, όλες γνήσιες.
Ισως κάποιους σας θέλουν και κάποιους άλλους όχι.
Καλοάτμιστος να είναι πάντως και τα λίγα μλ χωρητικότητα δεν έχουν σημασία. Είναι πιο βολικός σε μέγεθος έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 11, 2014, 22:07 »
Εντάξει, 20-25 ml δεν τα λες και λίγα, με βάση και την κατανάλωση που κάνουν οι ατμοποιητές που τις φορούν. Υποθέτω ότι έχει σημασία και η σύσταση του υγρού (τυχόν κατάλοιπα, αναλογία PG/VG).

Κατά τ' άλλα, η μικρή χωρητικότητα δεν με έχει προδώσει έως τώρα, καθώς μετά από 10 ώρες που γυρίζω στο σπίτι από τη δουλειά και υγρό υπάρχει ακόμη στον ατμοποιητή και η μπαταρία δεν μου έχει αδειάσει (650 mAh). Βεβαίως, στη δουλειά πάω και δεν το έχω όλη την ώρα πιπίλα. Ατμίζω όμως με μεγάλη συχνότητα (είναι βλέπεις η ευκολία του να τον βγάζεις κατευθείαν από την τσέπη του πουκαμίσου και να τραβάς τις τζούρες σου ανά πάσα στιγμή).





Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 11, 2014, 22:49 »
..... Αν και όταν αναφερόμαστε στις συγκεκριμένες κεφαλές, θα πρέπει να διευκρινίζουμε εάν αναφερόμαστε στις γνήσιες ή στις «μαϊμούδες», γιατί αυτό κι αν έχει τη σημασία του.

Δεν αποκλείεται βέβαια να πρόκειται απλά για προβληματικές παρτίδες. Μετά από μερικά χρόνια χρήσης αρκετών εργοστασιακών ατμοποιητών έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι κεφαλές αυτές διαρκούν απίστευτα πολύ. Για να ακριβολογώ θα έλεγα ότι οι bdc κεφαλές παίζουν χωρίς αντίπαλο στο θέμα της αντοχής. Ίσως υστερούν γευστικά έναντι ανταλλακτικών κεφαλών άλλων εταιρειών.....Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 12, 2014, 00:09 »
Θέμη, δεν είσαι των τοπ κοιλ και καλά το λες
τον aspire τον δούλευα μαζί με gemini mini εναλλαξ.
1 κεφαλή άλλαξα στον τζεμινι, 3 στον aspire
Μετά τελειωσαν οι κεφαλές στον apsire (είχα 1 ή δυο ακόμη) κι έμεινε ο τζεμινι μονος του.
Eυκολία μεγάλη οι ίδιες κεφαλές για πολλά μοντέλα ατμο, αλλά ουδείς άτμο έχει μονο θαυμαστές.
Οσο για τη γεύση του, με καινουρια κεφαλή ήταν μια χαρά. Μόλις παλιωνε λιγο άρχιζαν τα θέματα.


κι αυτό που λες για κάποιες προβληματικές παρτίδες, είναι επίσης ένα θέμα που ίσως εξηγεί τη διαφορά απόψεων.




Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mini E-Pen BDC
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 22, 2014, 16:57 »
Στην κατοχή μου εδώ και μια εβδομάδα.. Εξαιρετική συμπεριφορά. Μακάρι να βγεί και γυάλινο τανκάκι..!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12