vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kanger EVOD 2

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Kanger EVOD 2
« στις: Απριλίου 22, 2014, 15:45 »
Τον έχω στα χέρια μου λίγες ημέρες, και έχω καταναλώσει περίπου 10 ml DIY υγρά (70% PG - 30% VG). Οι διαφορές στην όψη (αισθητά μεγαλύτερο μήκος) και στο βάρος (δεξαμενή pyrex - ss drip tip), χαρακτηρίζουν την πρώτη επαφή μαζί του. Το αφαιρούμενο drip tip είναι, μάλλον, από τα ελάχιστα που κουμπώνουν στο σώμα του ατμοποιητή (το μόνο άλλο drip tip που κατάφερα να εφαρμόσω καλά, ήταν το ss από τον Mini Protank II). Και οι δύο κεφαλές που χρησιμοποίησα ήταν οι εργοστασιακές 1,8 Ohm.

Οι πρώτες ατμιστικές εντυπώσεις ήταν θετικές. Ζωηρή γεύση από την πρώτη τζούρα, χωρίς καθόλου γεύση από φυτίλι. Χτύπημα αναμενόμενο από dual coil κεφαλή. Ντουμάνι ικανοποιητικότατο γιά 70% PG. Γενικά, μιά χαρούλα. Μέχρι την μέση του τάνκ....
Και ξαφνικά μπουρμπουλήθρες και υπερτροφοδοσία! Άσχημη αίσθηση από έναν ατμοποιητή που σχεδόν σε έχει κερδίσει. Στην μάχη γιά την καταπολέμηση του φαινομένου (ύστερα από φυσήματα, σκουπίσματα, αλλαγή κεφαλής κτλ.), δύο λύσεις δούλεψαν σε εμένα:
1. Γέμισμα του τάνκ στα μισά (κουραστικό έως και εκνευριστικό γιά τόσο μικρής χωρητικότητας τανκ).
2. Αλλαγή της κεφαλής με μία απλή μονή τύπου EVOD (λειτουργεί κανονικά, αλλά οι δικές του δεν κάνουν γιά τον EVOD). Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση συμπεριφέρεται σαν τον προκάτοχό του - απλώς κερδίζουμε το pyrex τανκ και το ss drip tip.

Βέβαια, το κόστος του είναι μικρό και ο καθένας μπορεί να κάνει την προσωπική του δοκιμή. Εύχομαι να έπεσα σε κακή παρτίδα κεφαλών, και να αντικαταστήσει (αν γιά αυτό τον λόγο κυκλοφόρησε) επάξια τον προκάτοχό του. Αυτά, και χρόνια πολλά!



Ενσωματωση εικονας
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2014, 11:38 από 30SmokingYears »

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 08, 2014, 09:24 »
Evod 2 με γυαλι? Ενδιαφερον.
Η κεφαλη απο τον προηγουμενο εφαρμοζει σωστα?
Γιατι εχουν διαφορες στα mm απο οτι ξερω.
Θα θελα να τον παρω λογο πυρεξ αλλα να τον εχω bcc.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 08, 2014, 10:27 »
Ταιριάζει και δουλεύει μια χαρά, σαν EVOD.

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 08, 2014, 10:29 »
Evod 2 με γυαλι? Ενδιαφερον.
Η κεφαλη απο τον προηγουμενο εφαρμοζει σωστα?
Γιατι εχουν διαφορες στα mm απο οτι ξερω.
Θα θελα να τον παρω λογο πυρεξ αλλα να τον εχω bcc.


Πάρε τον mini davide τότε... Καταπληκτικός!

Αποσυνδεδεμένος noobVaper

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 20, 2014, 14:25 »
Τον έχω στα χέρια μου λίγες ημέρες, και έχω καταναλώσει περίπου 10 ml DIY υγρά (70% PG - 30% VG). Οι διαφορές στην όψη (αισθητά μεγαλύτερο μήκος) και στο βάρος (δεξαμενή pyrex - ss drip tip), χαρακτηρίζουν την πρώτη επαφή μαζί του. Το αφαιρούμενο drip tip είναι, μάλλον, από τα ελάχιστα που κουμπώνουν στο σώμα του ατμοποιητή (το μόνο άλλο drip tip που κατάφερα να εφαρμόσω καλά, ήταν το ss από τον Mini Protank II). Και οι δύο κεφαλές που χρησιμοποίησα ήταν οι εργοστασιακές 1,8 Ohm.

Οι πρώτες ατμιστικές εντυπώσεις ήταν θετικές. Ζωηρή γεύση από την πρώτη τζούρα, χωρίς καθόλου γεύση από φυτίλι. Χτύπημα αναμενόμενο από dual coil κεφαλή. Ντουμάνι ικανοποιητικότατο γιά 70% PG. Γενικά, μιά χαρούλα. Μέχρι την μέση του τάνκ....
Και ξαφνικά μπουρμπουλήθρες και υπερτροφοδοσία! Άσχημη αίσθηση από έναν ατμοποιητή που σχεδόν σε έχει κερδίσει. Στην μάχη γιά την καταπολέμηση του φαινομένου (ύστερα από φυσήματα, σκουπίσματα, αλλαγή κεφαλής κτλ.), δύο λύσεις δούλεψαν σε εμένα:
1. Γέμισμα του τάνκ στα μισά (κουραστικό έως και εκνευριστικό γιά τόσο μικρής χωρητικότητας τανκ).
2. Αλλαγή της κεφαλής με μία απλή μονή τύπου EVOD (λειτουργεί κανονικά, αλλά οι δικές του δεν κάνουν γιά τον EVOD). Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση συμπεριφέρεται σαν τον προκάτοχό του - απλώς κερδίζουμε το pyrex τανκ και το ss drip tip.

Βέβαια, το κόστος του είναι μικρό και ο καθένας μπορεί να κάνει την προσωπική του δοκιμή. Εύχομαι να έπεσα σε κακή παρτίδα κεφαλών, και να αντικαταστήσει (αν γιά αυτό τον λόγο κυκλοφόρησε) επάξια τον προκάτοχό του. Αυτά, και χρόνια πολλά!

Δυστυχώς ΔΕΝ έπεσες σε προβληματική παρτίδα! Τα έχω και εγώ τα συμπτώματα αυτά!! Μάλλον θα πάνε για φούντο σχεδόν όλοι οι ατμοποιητές της Kanger, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Προσωπικά, δεν με έχουν ενθουσιάσει. Απλά κρίμα, από μια εταιρία με τόσο καλό όνομα...

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 20, 2014, 14:39 »
Από τον EVOD δεν έχω κανένα παράπονο. Ο EVOD 2 με χάλασε...
Αλλά μάλλον έφταιξαν οι μεγάλες προσδοκίες που είχα.

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"


Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 09, 2014, 22:56 »
Ρε παιδια τοσο χαλια δηλαδη?
Δεν υπαρχει bcc με πυρεξ με σφιχτη τζουρα οσο ο evod 1?
Ενα παλικαρι μου ειπε για davide mini πιο πανω αλλα
διαβαζω οτι ειναι σαν το protank mini 2 τον οποιο
εχω και δε με ενθουσιασε.

Αποσυνδεδεμένος avisinos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Ένα πρόβλημα και μερικές ερωτήσεις Kanger EVOD 2
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 27, 2014, 18:37 »
Έχω το παραπάνω μηχάνημα εδώ και 2 μήνες περίπου. Ατμοποιητές έχω πάρει τους παρακάτω, ο πρώτος είναι ο μανίσιος που είχε και στην αρχική συσκευασία και ο δεύτερος λογικά είναι immitation(μιας και δε γράφει πουθενά πάνω του kanger).

http://www.amazon.de/dp/B00JDGZ4KI/ref=wl_it_dp_o_pC_nS_ttl?_encoding=UTF8&colid=2WIZTIXFR6JJC&coliid=I38SL8SX1MD84C

http://www.amazon.de/dp/B00MWZNN64/ref=wl_it_dp_o_pC_S_ttl?_encoding=UTF8&colid=2WIZTIXFR6JJC&coliid=I1BMRNUNHGCFU6&psc=1

Υγρά φτιάχνω μόνος μου απο το germanflavours.de. Αρχικά δοκίμασα την 50-50 με νικ.Τώρα έχω την 65-35-10 traditional. Η πρώτη ήταν λίγο ποιο πηχτή και η γεύση της σκέτη(χωρίς άρωμα) έδινε ένα τόνο χορταρίλας. Πάντως και τις δύο τις άτμιζω χωρίς πρόβλημα, ικανοποιητικά μπορώ να πω(αν και δεν έχω δοκιμάσει άλλο μηχάνημα).


Αρχικά θέλω να πω πως παρατηρώ ότι ο δεύτερος ατμοποιητής δουλεύει πολύ καλύτερα, αν και σου δίνει την εντύπωση ότι τραβάς αέρα μαζί, ρουφάει πολύ άνετα και βγάζει πολύ ντουμάνι. Ο μανίσιος είναι πολύ σφιχτός, ντουμάνι βγάζει και αυτός πολύ αλλά με σχετική "κούραση". Παίζει ρόλο σε αυτό το υγρό που χρησιμοποιώ? Θέλω να πω αν είχα κάποια άλλη μάρκα υπάρχει περίπτωση να δούλευαν διαφορετικά? Είναι λογικό να μην δουλεύει καλά με το δικό του εξάρτημα?

Δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι αν ταιριάζει η παρακάτω μπαταρία και πως μπορώ να ξεχωρίσω ποιες ταιριάζουν στο μηχάνημα μου. 
http://www.amazon.de/Spinner-regelbarer-E-Zigarette-estrella---zigarette/dp/B00MEOV4Z0/ref=sr_1_2?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1419696696&sr=1-2&keywords=vision+spinner+2

Το πρόβλημα που σας αναφέρω εμφανίστηκε πριν από λίγο
Το τανκάκι με το μανίσιο ατμοποιητή απλά δε μπορώ να το δουλέψω, ενώ το έχω μόλις γεμίσει, μου έρχεται το υγρό στο στόμα, ατμός ελάχιστος, και λίγο υγρό φεύγει και πίσω στην μπαταρία. Άλλαξα τον ατμοποιητή, σκέφτηκα μήπως κάηκε η μία αντίσταση και δεν δουλεύει, άλλα πάλι τα ίδια, το έχω καθαρίσει 5 φορές και δε γίνεται τίποτα, με το τρίτο τεταρτο ρούφηγμα ακούω μπουρμπουλίθρα,ατμός ελάχιστος, υγρό στο στόμα και παρατηρώ να ζεσταίνεται περισσότερο από το κανονικό(επίσης σε ένα λεπτό έφυγε το μισό υγρό από το τανκάκι)
Τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση? Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικός ο ατμοποιητής ?

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 00:34 »
Αυτά που αναφέρεις, μου δείχνουν, χωρίς να μπορώ να σου πω με σιγουριά, μιας και δεν αναφέρεις ωμική αντίσταση των ατμοποιητών, ότι δεν έχει την δύναμη η μπαταρία σου, λόγο Ω, να ατμοποιήσει σωστά.

Η μπαταρία που ποστάρισες
Δεύτερο που θέλω να ρωτήσω είναι αν ταιριάζει η παρακάτω μπαταρία και πως μπορώ να ξεχωρίσω ποιες ταιριάζουν στο μηχάνημα μου.
http://www.amazon.de/Spinner-regelbarer-E-Zigarette-estrella---zigarette/dp/B00MEOV4Z0/ref=sr_1_2?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1419696696&sr=1-2&keywords=vision+spinner+2
είναι ότι καλύτερο για να σου λύσει το πρόβλημα που περιγράφεις.
Και κάνει για τον EVOD2. ;)

Αποσυνδεδεμένος avisinos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 01:36 »
Οι ατμοποιητές  είναι και οι δύο 1,5 ohm, το πρόβλημα εμφανίστηκε βέβαια μόνο στον εργοστασιακό.Ο άλλος δουλεύει μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 11:36 »
Αφου αναφερεις οτι εχει πολυ σφιχτη τζουρα προφανως προκαλει υπερτροφοδοσια και γι αυτο εχεις τα αποτελεσματα που λες.Δοκιμασε να ξανα αλλαξεις κεφαλη. Επισης μπορεις να αλλαξεις μεταξυ των ατμοποιητων τις κεφαλες ετσι ωστε να καταλαβεις αν προκειται για θεμα κεφαλης η προβληματος στο σωμα του ατμο στη ροη αερα.

Αποσυνδεδεμένος avisinos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger EVOD 2
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 13:09 »
Λοιπόν παίδες το ζήτημα λύθηκε με μια καρφίτσα!
Οι 3 τρυπούλες που έχει για αέρα προφανώς ήταν λίγο βουλωμένες (αν και με το μάτι που τις έβλεπα φαίνονταν ανοικτές), μόλις τις καθάρισα το μηχάνημα δουλεύει σφαίρα. Τραβάει ίδια πλέον με τον άλλο ατμοποιητή που έχω, καθόλου υγρό στο στόμα(αν και τραβάω έντονα και συνεχώς, πρώην καπνιστής 3+ πακέτων), και όλα καλά.  ;D


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8460 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12