vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Συντήρηση/καθαρισμός Clearo

Αποσυνδεδεμένος Ritsa M

  • *
  • 56
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 18:34 »
ο καινούργιος εννοείτε ότι θέλει το πλυσιματακι του

εχω 8 evod χρωματιστούς και τους χρησιμοποιώ εναλαξ, αυτό που κανω είναι εξωτερικός καθαρισμός με οινόπνευμα κάθε μερα , όχι το μπλε, και στης αλλαγές αντίστασης πλύσιμο με ζεστό νεράκι βρύσης σκούπισμα , στέγνωμα.
αυτά που ακούω για ξύδια, απορρυπαντικά μάλλον είναι περιττά και ακραία

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 21:00 »
C5 και Primero (evod) που έχω δεν τους έκανα τίποτα. Έβαλα υγρό και άτμισα.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 02:32 »
θεωρητικα τα τανκάκια μας (το εσωτερικο μέρος του clearo εννοώ) θα πρέπει να το πλένουμε με wfi (water for injection/νερό για ένεση) για την αποφυγή παρουσίας μετάλλων (και δεν ξερω και γω τι αλλου) στους ατμοποιητές μας... Επαναλαμβανω: θεωρητικά.


Τι κανω εγω? Τιποτα! οταν τους αγορασω κατευθειαν άτμισμα....μετά πλυσιμο τον ατμοποιητη με νερο βρυσης...


Τις κεφαλές -άν δεν τις αλλάξω και θέλω να τις ξαναχρησιμοποιήσω- τις βουτάω ενα ολοκληρο βράδυ σε vodka (συμφωνα με την συμβουλη του sisco) μετά ξέπλυμα με νερό και έτοιμες.

Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 03:47 »
Αν και διάβασα την εγκυκλοπαίδεια για το η.τ ακόμα δεν μπορώ να πω ότι όντως βγάζω άκρη ακόμα. Έχω αυτόν τον ατμοποιητή http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%83/nobacco-ego-epsilon-s-bdc-1-8-ohm-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B9 πως ακριβώς μπορώ να τον καθαρίσω και ποια κομμάτια του είναι αυτά που αλλάζουν? Αυτά που δηλαδή μειώνεται η απόδοση τους με την χρήση. Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι στην αρχή ακόμα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 03:57 »
Η κεφαλη (οπως βλεπεις τη φωτογραφια της Nobacco, το δευτερο απο τα δεξια) ειναι το αμεσα αναλωσιμο.
Αυτην μετα απο 20-25ml καταναλωση υγρου την πετας και βαζεις καινουργια.
Τα υπολοιπα μερη μπορεις να τα κρατησεις και 3-4 μηνες, μη σου πω και παραπανω αναλογως τη συντηρηση που κανεις.

Οσον αφορα το πλυσιμο, το πλαστικο τανκ μπορεις να το πλενεις με νερο, οσο συχνα θες.
Τα υπολοιπα μερη, δηλαδη την κεφαλη και τη βαση να τα πλενεις με οινοπνευμα ή για οικονομια ισοπροπυλικη αλκοολη (την βρισκεις στα φαρμακεια)
απλα μετα το πλυσιμο πρεπει να τα αφηνεις να στεγνωσουν καλα.
Το επιστομιο να το καθαριζεις οσο πιο συχνα μπορεις μεσα στη μερα με νερο ή οινοπνευμα γιατι μετατρεπεται σε εστια μικροβιων αν δεν καθαριζεται καλα.

Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 11:00 »
Ήσουν κατατοπιστηκότατος. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 14:04 »
εχω 5 που τους χρησιμοποιω εναλλαξ ολοι γυαλι
μια φορα την ημερα θα καθαρισω το επιστομιο με οινοπνευμα
κ καθε 4-5 μερες το πληρες πλυσιμο
λεκανακι με μια σταγονα υγρου πιατων κ μια μεζουρα λευκο ξυδι
σε χλιαρο προς ζεστο νερο  κ μετα πολυ καλο ξεβγαλμα.
Ουτε μυρωδιες ουτε μακα... τιποτα.
Οσον αφορα αντιστασεις καθε φορα που θα γεμισω τις ταμποναρω
καθαριζω την βαση απο καταλοιπα υγρων κ ξανα πανω κ ολα οκ.
καμια φορα κ ενα dry burn ....ετσι μου κρατανε περισσοτερο χρονο...
Εγώ αυτό με το υγρό πιάτων, ... δεν το βρίσκω καλή ιδέα.... Προσωπικά διαφωνώ, και δεν θα το έκανα ποτέ.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και τόσο σχολαστική. Κάτω από τη βρύση, λίγο χλιαρό νεράκι, σκουπισματάκι και τέλος!
Βότκα και τσίπουρο, με το που θα μπουν στο ποτήρι θα τα πιω. Αν βάλω καμιά αντίσταση μέσα, υπάρχει κίνδυνος να καταπιώ την αντίσταση, συνεπώς το αποφεύγω!
Αλλά σε τίποτα από αυτά δεν θα έλεγα κάποιον άλλο να μην το κάνει. Για το υγρό πιάτων όμως... εγώ ποτέ δε θα έλεγα σε κάποιον να το κάνει.... Όχι ότι είμαι και ειδικός, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 14:22 »
Το υγρο πιατων γιατι οχι?λογω χημικων?

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 14:44 »
Δεν λέω ότι κάνει ζημιά... ζημιά στην αντίσταση και στον ατμο δεν κάνει.
Απλά πιστεύω ότι όσο καλά κι αν το ξεπλύνεις, σε τόσο μικροσκοπικά πραγματάκια, (με εγκοπές, με σπειρώματα και με τα νηματάκια των φιτιλιών....) υπάρχει περίπτωση να μην ξεπλένεται καλά και ν' αφήνει υπολείμματα. Και είναι 100% χημικό για να αφήνει κατάλοιπα και να τα ατμίζουμε.
Όταν τα φιτίλια είναι φτιαγμένα για να συγκρατούν οποιοδήποτε υγρό, κι όταν όσο και να τα ξεπλύνουμε, βρεγμένα είναι στο τέλος και τα στεγνώνουμε όπως και όσο γίνεται.... πώς μπορώ εγώ να είμαι σίγουρη ότι δεν έχουν στοιχεία ακόμα επάνω τους κι από το υγρό πιάτων; Το οποίο υγρό πιάτων διαλύεται πλήρως στο νερό και η δουλειά του είναι για να πλένει εντελώς λείες επιφάνειες και μεγάλες (πιάτα ποτήρια) χωρίς εγκοπές και χωρίς επιφάνειες απορροφητικές (όπως φιτίλια)!
Και πάλι τονίζω, ειδικός δεν είμαι. Γνώμη μου είναι αυτή, που μπορεί να είναι και εντελώς λάθος. Εγώ πάντως δε θα το έκανα ποτέ ούτε θα πρότεινα σε κάποιον να το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 14:48 »
πολυ σωστά τα λέει η Σένια

για μένα οι αντιστάσεις  ξέπλυμα με
νεράκι είναι αρκετό

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 14:52 »
Εγώ θα το απέφευγα γενικά το υγρό πιάτων, ή οτιδήποτε αντίστοιχο καθαριστικό και για τους ατμοποιητές. Κι ας είναι και γυάλινοι. Μπορεί να είμαι και περίεργη...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος analyzer

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 14:59 »
Εγω παλι μονο με υγρο πιατων τα πλενω ολα εκτος απο αντιστασεις που δε βαζω ουτε νερο. Φυσικα ενοειταιο πολυ πολυ καλο ξεπλυμα τιναγμα και στεγνωμα.
ΟυTε μυρωδια δεν αφηνει μετα και ειναι ολα brand new!!!

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 15:04 »
Περιεργη δεν εισαι σιγουρα...και συμφωνω απολυτα με ολα...προσπαθουμε να γλιτωσουμε ο,τι μπορουμε απο χημικα κλπ...το νερο της βρυσης βεβαια εχει αλλα τοσα οπως βαρεα μεταλλα χλωριο κ.α. τα οποια δεν ειναι καθολου αθωα...κανονικα οπως εγραψε ο pastafarai παραπανω μονο το wfi κανει αλλα ουτε εγω τους καθαριζω ετσι,ζεστο νερακι βαζω στεγνωμα γεμισμα και ετοιμος...φανταζομαι καποια χρονια μετα θα μαθουμε αν ολα αυτα μας κανουν κακο και σε ποιο βαθμο....μεχρι τοτε βεβαια μου ειναι αρκετο οτι πηρα τα πνευμονια μου πισω ;D

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 15:06 »
Τωρα να ρωτήσω κάτι? Σε ατμοποιητές τυπου aspire bdc είναι τόσο αναγκαίο να πλένουμε και την κεφαλή με τις αντιστάσεις? Θεωρητικά κάθε 10 μέρες το αργότερο αλλάζονται.

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντήρηση/καθαρισμός Clearo
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 15:09 »
Μπορεις να παρατεινεις λιγο τη ζωη της κεφαλης με πλυσιμο...προσωπικα τις αλλαζω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix