vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 5 χρήστες
pirate, Buliwyf, bloodlessz, Tem, manoslykos

Twitter

Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 20:33 »
Μα δε μιλαμε (μόνο) για cnc. Μιλάω για τις ιδέες του και για τις γνώσεις του και πως τις υλοποιεί. Το πόσο έχει εντρυφήσει στο θέμα. Έχει φτιάξει πάνω από 80 mods. Συστήματα ηλεκτρονικά, με μικροεπεξεργαστή κ.λ.π. Πρωτοποριακά. Πραγματικός Κύρος Γρανάζης.

τωρα βαζεις ιδεες στον Seb.όντως ο ανθρωπος δεν παιζεται.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 20:43 »
Μα δε μιλαμε (μόνο) για cnc. Μιλάω για τις ιδέες του και για τις γνώσεις του και πως τις υλοποιεί. Το πόσο έχει εντρυφήσει στο θέμα. Έχει φτιάξει πάνω από 80 mods. Συστήματα ηλεκτρονικά, με μικροεπεξεργαστή κ.λ.π. Πρωτοποριακά. Πραγματικός Κύρος Γρανάζης.

Πείτε του να βγάλει κανένα atomizer για afs... :bye:  Tά άλλα είναι εύκολα.  Χρόνο να έχεις..

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 20:58 »
αυτο το αφηνει για μας Craven  8)

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 21:03 »
αυτο το αφηνει για μας Craven  8)

Ωραία.......... άντε περιμένουμε νέα σου. :respect:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 21:05 »
Πείτε του να βγάλει κανένα atomizer για afs... :bye:  Tά άλλα είναι εύκολα.  Χρόνο να έχεις..

Ένα μόνο (απο τα πολλά) που διάβασα θα σου πω: Διακόπτης αφής στο επιστόμιο. Κλείνει το κύκλωμα με τα χείλη.
Αtomizer για AFS? Χα! Aυτό το κάνει για προθέρμανση  :)

Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 21:13 »
Μα δε μιλαμε (μόνο) για cnc. Μιλάω για τις ιδέες του και για τις γνώσεις του και πως τις υλοποιεί. Το πόσο έχει εντρυφήσει στο θέμα. Έχει φτιάξει πάνω από 80 mods. Συστήματα ηλεκτρονικά, με μικροεπεξεργαστή κ.λ.π. Πρωτοποριακά. Πραγματικός Κύρος Γρανάζης.

Μιας και μου το θύμισες: ετοιμάζει δικό του σχέδιο για ατμοποιητή ... σύμφωνα με τα τελευταία ποστς στο συγκεκριμένο thread είναι στο "patent pending" σταδιο για να τον κυκλοφορήσει ... (επίσης αν δεν είμαι τραγικά λαθος αυτός ήταν που σκέφτικε πρώτος τα μικροπλέγματα ατσαλιού για χρήση σε ατμοποιητές)

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 21:17 »
Αtomizer για AFS? Χα! Aυτό το κάνει για προθέρμανση  :)

Δώστο............ :yes:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 21:49 »
Μιας και μου το θύμισες: ετοιμάζει δικό του σχέδιο για ατμοποιητή ... σύμφωνα με τα τελευταία ποστς στο συγκεκριμένο thread είναι στο "patent pending" σταδιο για να τον κυκλοφορήσει ... (επίσης αν δεν είμαι τραγικά λαθος αυτός ήταν που σκέφτικε πρώτος τα μικροπλέγματα ατσαλιού για χρήση σε ατμοποιητές)

Ναι το διάβασα κι εγώ ότι ετοιμάζει δικό του ατμο και εντυπωσιάστηκα σφόδρα.
Επειδή είμαι ακόμα στη μέση του νήματος, το part 2 κυκλοφόρησε? Ή μάλλον, ξεκίνησε?

Edit: Ας με αυτοαπαντήσω. Δεν ξεκίνησε ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2010, 13:24 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 22:10 »
Τον Raidy τον ξέρω καλά από το γερμανικό φόρουμ.
Ο άνθρωπος είναι πραγματικό φαινόμενο.
Καθώς ήρθε στο φόρουμ άλλαξε πραγματικά τα πάντα σε ότι αφορά τα mods.

Ο ατμοποιητής που παρουσιάσατε σε φωτογραφίες είναι δικιά του έμπνευση και κατασκευή και χρησιμοποιεί ένα μεταλλικό δίχτυ (σε διαφορετικούς διαμέτρους τρύπας) για φιτίλι.
Ανάλογα με το μέγεθος της τρύπας έχει μεγαλύτερη παραγωγή ατμού ή περισσότερο χτύπημα κτλ...
Δυστυχώς όμως συνεχίζει να έχει το ίδιο πρόβλημα με τις διακυμάνσεις της ποιότητας όπως το έχουν και οι χρήστες του Α1...
Επίσης υπάρχουν χρήστες που προτιμούν τον δικό του και άλλοι που προτιμούν τον Α1.

Το θέμα με το μεταλλικό δίχτυ είναι ότι το μέταλλο είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού...
Έτσι όταν τυλίγεται το σύρμα γύρω του θα έκανε βραχυκύκλωμα.
Για να αποφευχθεί αυτό πρέπει πριν τεθεί σε κανονική λειτουργία ο ατμοποιητής να οξειδώσει κανείς το μεταλλικό δίχτυ (εάν θυμάμαι) πατώντας κοφτά το διακόπτη μερικές φορές ή χρησιμοποιώντας αναπτήρα.

Τον ατμοποιητή αυτό τον έχει φτιάξει σε πολλές μορφές και έχει φτιάξει και afs γι' αυτόν.

Ένα από τα καλύτερά του mod είναι αυτό που δουλεύει με μικροεπεξεργαστή.
Π.χ δεν χρησιμοποιεί απαραίτητα διακόπτη αλλά ένα υλικό που "καταλαβαίνει" την πίεση που ασκείται επάνω του. Ο μικροεπεξεργαστής στη συνέχεια μετατρέπει την πίεση σε τάση.
Όσο δηλαδή πιο δυνατά πατάς το διακόπτη τόσο μεγαλύτερη η τάση που δίνεται στον ατμοποιητή!!
Ελαφρύ πάτημα, ελαφρύς ατμός...
Δυνατό πάτημα, πολύς ατμός και χτύπημα...

Και πολλά πολλά άλλα...

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2010, 22:22 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Χαρης

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 22:18 »
Οπως τα λεει ο Kostas ειναι ,να προσθέσω οτι οξειδώνει πλέον το δυχτακι με καμινετο ,και στο αδιανόητο mod που αναφέρει , του πηρε λεει πανω απο 100 ωρες σύνολο να το φτιάξει ...
Jesus...

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 11, 2010, 22:51 »
Ωραία.......... άντε περιμένουμε νέα σου. :respect:

εεε,βασικα εσενα εννοουσα  ;D

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 12, 2010, 12:27 »
Λοιπόν παιδιά, ανοίγω την ενότητα αυτή, θέλοντας να μεταφέρω μια σκέψη - θεωρία που μου έχει κατέβει στον εγκέφαλο..

Οσοι έχουμε δοκιμάσει σύστημα afs, βρίσκουμε κάτι  κοινό. "Στέγνωμα ατμοποιητή"  Τελικά γιατί συμβαίνει αυτό.. :hmmm:

Τελικά, μετά απο αρκετές ώρες δοκιμών...  κρίνω ότι "μάλλον" οι συμβατικοί άτμο που όλοι γνωρίζουμε, μάλλον πρέπει να επανασχεδιαστούν ειδικά για τα afs.   (μια σκέψη είναι....μην με πάρετε στο ψιλό).. :)

Που στηρίζω αυτή την σκέψη - θεωρία..

Μέχρι σήμερα γνωρίζουμε ότι, ένας άτμο έχει φτιαχτεί για να ατμοποιεί το υγρό που μπαίνει στο φίλτρο η με την μέθοδο του trip.

H διαδικασία είναι να ρίξουμε υγρό στο φίλτρο - μετά να πάει στην γέφυρα  - μετά να ποτίσει το φυτίλι - μετά να γίνει η ατμοποίηση.

Ανοίγοντας κάποιος ένα ατμοποιητή, θα παρατηρήσει ότι έχει κάποιες δικλίδες ασφαλείας (αν μπορούμε να το πούμε έτσι), ώστε να αποτρέπει το παραπανίσιο υγρό να πάει μέχρι τους πόλους της μπαταρίας..

Για παράδειγμα....   
έχει το πλέγμα γύρω απο την γέφυρα η ακόμα είναι τό ίδιο γέφυρα, όπου εκτός απο την δουλειά που κάνει να απορροφάει κάποια ποσότητα υγρού και να ποτίζει το φυτίλι, φρενάρει κατά κάποιο τρόπο το υγρό να τρέξει κάτω.

Επίσης παρατηρούμε ότι το κεραμικό "πιατάκι" όπου είναι μέσα η αντίσταση με το φυτίλι, είναι και αυτό στεγανό όσο αφορά τα καλώδια που φεύγουν απο την αντίσταση και πάνε στους πόλους.

Επίσης στο τελείωμα αυτών, συναντάμε και ένα πλαστικό πιατάκι, όπου είναι τέτοια η σχεδίασή του, ώστε και αυτό με την σειρά του να κρατάει ότι υγρό περάσει απο τα υπόλοιπα δύο..

Μέχρι εδώ νομίζω ότι η θεωρία στέκει.. :hmmm:

Το θέμα είναι απο εδω και πέρα..    Τώρα τι κάνουμε..

Τοποθετώντας ένα atomizer μέσα σε ένα afs, προσπαθούμε δηλαδή, να παρακάμψουμε όλες αυτές τις δικλίδες ασφαλείας που έχει ενας άτμο, και να αναγκάσουμε το υγρό να τις διαπεράσει αντιστρέφοντας την φορά του... :hmmm:

Δηλαδή με μια απλή υποπίεση που ασκούμε δια της τζούρας, έχουμε την απαίτηση το υγρό να περάσει μέσα απο το πιατάκι - κατόπιν μέσα απο το πλέγμα - κατόπιν να πάει στο κεραμικό πιατάκι, ώστε να γίνει η ατμοποίηση...

Δηλαδή είναι τόσο απλό να περάσει υγρό μέσα απο όλα αυτά, όσο εύκολα περνάει ο αέρας...   δεν νομίζω.

Δηλαδή....  εκτός ότι πρέπει να ακυρώσουμε τον νόμο της βαρύτητας, πρέπει να το κάνουμε και με ανορθόδοξο τρόπο...   

Μήπως πλέον πρέπει να φτιαχτούν άτμο, οι οποίοι θα είναι λιγότερο απλοί στην ροή του υγρού, όπου πλέον το υγρό καλείται να "ανέβει"  (και όχι να κατέβει) πιο εύκολα στην αντίσταση.. :hmmm:  ώστε πλέον με την απλή τζούρα να έρχεται το υγρό επάνω και να μήν στεγνώνει ο άτμο..

Για πείτε καμιά γνώμη....

craven, σωστη η θεωρια μεν αλλα αν προσεξες με τον 510 κονεκτορα αν ανοιξεις πολυ το δαχτυλιδι εχεις πλημμυρα. Οποτε α ατμοποιητης μπορει να τροφοδοτηθει πολυ καλα απο κατω, τοσο καλα μαλιστα που χρειαστηκε το δαχτυλιδι για να ρυθμιζουμε την ροη

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 12, 2010, 12:34 »
Ένα μυστήριο πράγμα με το fog craven. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά μέρα με την μέρα λειτουργεί καλύτερα. Καθόλου στέγνωμα πια και μόλις τρεις σταγόνες χασούρα στο γέμισμα. Τελικά θέλει στρώσιμο;  :hmmm:

οταν ο ατμοποιητης μενει μεσα στο afs τουλαχιστον μια μερα τοτε "ανοιγει" atloupa οποτε καθε ειδους afs δουλευει αριστα

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 12, 2010, 14:45 »
craven, σωστη η θεωρια μεν αλλα αν προσεξες με τον 510 κονεκτορα αν ανοιξεις πολυ το δαχτυλιδι εχεις πλημμυρα. Οποτε α ατμοποιητης μπορει να τροφοδοτηθει πολυ καλα απο κατω, τοσο καλα μαλιστα που χρειαστηκε το δαχτυλιδι για να ρυθμιζουμε την ροη

Δέν έχεις και άδικο σε αυτό.    :thumpup:
Εγώ επειδή δεν έχω το περιθώρια να έχω ένα ρυθμιζόμενο δαχτυλίδι, πειραματίζομαι με o-ring.

Παρατήρησα ότι κάποιοι 510 πάνε καλά όπως είναι ατόφιοι, και άλλοι θέλουν ένα "φρένο" στις τρύπες, γιατί ανεβάζουν υγρό επάνω κάργα..

Ασχέτως με τα παραπάνω, επειδή ο απώτερος σκοπός μου είναι να φτιάξω ένα atomizer το οποίο να αλλάζει φυτίλι και σύρμα εννοείται, και βεβαίως να έχει συνεχή και σωστή παροχή καυσίμου, τους 510 τους έχω "βάλει" στην άκρη, και δουλεύω με 901 επειδή μου δίνει περισσότερο βάθος, που πιστεύω ότι θα μου χρειαστεί στο τελικό αποτέλεσμα...  άν και όποτε τα καταφέρω.. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Συμβατότητα συστημάτων afs και τυπικών atomizer..
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 12, 2010, 19:40 »

Εγώ επειδή δεν έχω το περιθώρια να έχω ένα ρυθμιζόμενο δαχτυλίδι, πειραματίζομαι με o-ring.

Κι εγώ με o-rings πειραματίζομαι. Προσπαθώ να καλύψω τις 2 τρύπες του 510. Μόνο που τα orings είναι παχιά και εμποδίζουν τον 510 να βιδώσει τελείως για να κάνει επαφή.

Παρατήρησα ότι κάποιοι 510 πάνε καλά όπως είναι ατόφιοι, και άλλοι θέλουν ένα "φρένο" στις τρύπες, γιατί ανεβάζουν υγρό επάνω κάργα..

Όπως το έχω ξαναγράψει, ο πρώτος 510 ούτε πλημμύρισε ούτε καν ήταν αρκετό το υγρό που ανέβαζε και έβγαζε καμένο.
Οι επόμενοι που δοκίμασα πράγματι πλημμυρίζουν πολύ εύκολα και θέλουν το φρενάκι τους

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro