vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, mathimatikos1966, bloodlessz, Tazz, manoslykos, Jorge, Xameno_Skli

Twitter

Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 09:39 »
Η συζήτηση προέρχεται από την προεπισκόπηση εδώ



Ο ίδιος ατμοποιητής που πωλείται από πολλά καταστήματα με την εργοστασιακή του ονομασία Kanger Evod bottom Coil, υπάρχει και σε ολοκληρωμένα πακέτα ή και μεμονωμένος σαν ατμοποιητής με ονομασίες όπως Delirium από Ηλεκτρονικό τσιγαράδικο ή Primero από την Nobacco. Εδώ συζητάμε για τον ατμοποιητή και μόνο με οποιαδήποτε ονομασία κι αν εμφανίζεται. Πιθανώς να υπάρξουν και άλλες εμπορικές ονομασίες στο μέλλον.


 Από το συντονισμό:
Παρακαλούμε τα μέλη που γράφουν σ' αυτό εδώ το νήμα να μην αρχίζουν συζητήσεις για σεταρίσματα φιτιλιών, σπείρες αντιστάσεων, σύρματα και άλλες τέτοιες "μικροχειρουργικές" επεμβάσεις. Οι ατμοποιητές αυτοί έχουν έτοιμα ανταλλακτικά σετ
του πυρήνα τους (έτοιμα σετ φιτλιοαντίστασης μαζί με τη βάση τους). Τα ανταλλακτικά τους σετ, τα οποία μπαίνουν πανεύκολα με ένα βίδωμα, είναι μιας χρήσης και όσο αντέξουν. Δεν φτιάχτηκαν για να βάζουν οι χρήστες δικές τους χειροποίητες αντιστάσεις και φιτίλια. Για επισκευές κεφαλών Evod και Protank υπάρχει ξεχωριστό θέμα εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,17679.0.html


Kanger Evod bottom Coil

Εντυπώσεις λίγης ώρας, με χρήση ego μπαταρίας και της αντίστασης που είχε μέσα απ τη μάνα του.

1. (+) Άμεση ανταπόκριση του φιτιλιού στο γέμισμα. Ούτε μπουκώματα ούτε τίποτα.
2. (+) Ατμός σε επίπεδα vivi. ΠΟΛΥΣ!!!!!
3. (+,-) Αεράτη σχετικά τζούρα αλλά όχι αθόρυβη. Κάνει κάτι σκασιματάκια σαν να τηγανίζεις αυγά μάτια.
4. (+,-) Αισθητικά είναι ίσως ο ομορφότερος εργοστασιακός, με καλή ποιότητα κατασκευής. Η ποιότητα του φινιρίσματος του μετάλλου, είναι κάπως κατώτερη από αυτή μιας joyetech μπαταρίας ego
5. (+) Τη γεύση, αν κρίνω από την παρουσιά της διακριτικής γλυκάδας που έχει η σκέτη βάση TW που κάνω, θα την έλεγα πως πλησιάζει τα επίπεδα του CE4 V3.
6. (-) Στις αντιστάσεις που έχω αγοράσει, πουθενά δεν αναγράφονται τα Ohm.


Και στους 2 που πήρα για δοκιμή, συμβαίνει το εξής:
Όταν ξεβιδώνουμε τη βάση από το σώμα για να γεμίσουμε, λόγω της πίεσης που ασκείται από το εσωτερικό σωληνάκι πάνω στην κεφαλή, ξεβιδώνει αρκετά και η κεφαλή από τη βάση. Οπότε, προσοχή μετά από γέμισμα να τσεκάρετε πως η κεφαλή είναι καλά βιδωμένη στη βάση, γιατί αλλιώς δεν θα τερματίζει στο βίδωμα η βάση με το σώμα και θα υπάρχουν διαρροές και στον πόλο.








Κι ένα ενοχλητικό στην όψη φαινόμενο: Η υγρασία στο επιστόμιο.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2022, 09:38 από Tem »

Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 11:27 »
Πολύ ωραίος δείχνει και καλοάτμιστον τον ατμοποιητή.
Θέλω να σε ρωτήσω το εξής: Λες αεράτη σχετικά "τζούρα" σαν ποιον δηλαδή ? σαν τον Τ3 ?
και αυτό με τα "σκασίματα" μάλλον είναι επειδή είναι καινούργια η αντίσταση, αλλιώς δεν
μας εξηγείς από τι μπορεί να είναι ?

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 11:36 »
Tον Τ3 δεν τον έχω δοκιμάσει. Σαν μέτρο συγκρισής ας θέσω τον CE4 V3 που χρησιμοποιούσα παλιότερα. Είναι σαφώς πιο αεράτη.
Όσο για τα σκασίματα, ναι ίσως φταίει που η αντίσταση είναι καινούρια, ή που η βάση είναι παχύρευστη, ή και τα 2. Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω. :)

Αποσυνδεδεμένος manner

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 11:39 »
Tον εχω στην κατοχη μου εδω και τρεις μερες.Παροτι ειναι νωρις ακομα πιστευω οτι εχει τις προυποθεσεις να κανει.... καριερα.
Εχοντας δοκιμασει στο προσφατο παρελθον τους αλλους στην κατηγορια του θεωρω οτι προηγηται στα σημεια.
Να δωσω μια εξηγηση για τα σκασιματα που  καταλαβα και γω.Μαλλον τα κανει στη αρχη  γιατι μετα σταματησαν ή ελαχιστοποιηθηκαν τουλαχιστον.Τιποτα ανησυχητικο.
Το μονο που πρεπει να προσεξουμε ειναι οτι θελει να τον δουλευουμε σε χαμηλη ταση (απο 3,5V κατω) γιατι η αντισταση του (1.8Ωμ η δικη μου) μαλλον ζοριζεται και δινει καμμενο.
Ισως αν με τις μερες αλλαξει συμπεριφορα εδω ειμαστε να τα γραφουμε....

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 12:30 »
Προς το παρόν μόνο 1.8 αντιστάσεις υπάρχουν, αλλα το ευχάριστο είναι οτι θα βγουν και 2.2 και 2.5 οπως εχουμε συνηθησει με τους Τ3. Θα βγει και 1.5Ω που για μηχανικά μοντάκια θα είναι ότι πρέπει. Δυστηχώς το δικό μου θα φτάσει απο εβδομάδα μου είπαν αλλά είναι τουλάχιστον στο χρώμα που ήθελα (πρασινάκι).

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 13:01 »
Αν και με προλαβε ο παλιος καλος μου φιλος Στελιος, θα πω κι εγω τις πρωτες μου εντυπωσεις.

Καταρχας να σας πω τι εχω οτι εχω παρει 2 eVod και 2 κεφαλες 2,4Ω.

Ξεκιναω απο τα βασικα.
Σε vamo και lava θελει ανταπτορα. Αν και η κεφαλη χωραει, το σωμα ειναι ελαφρως πιο παχυ με αποτελεσμα να μην χωραει να κατεβει και να βιδωσει οσο χρειαζεται για να κανει επαφη.
Στο evic χωραει μια χαρα. Διαβαζει την αντισταση νωρις και δεν χρειαζεται τραβηγμα ο πολος. Αν το βιδωσεις μεχρι τερμα η τζουρα γινεται πολυ σφιχτη.
Γεμιζοντας και τους 2, μερος του υγρου παγιδευεται στο επιστομιο και μενει εκει. Δεν ερχεται στο στομα ομως διοτι ειναι απο τη μεσα μερια.
Ο ενας εκ των 2 ατμοποιητων (δυστυχως ο ασημενιος που μου αρεσει περισσοτερο), με οποια κεφαλη και αν του εβαλα εχει σαφες και τεραστιο προβλημα υπερτροφοδοσιας και διαρροων. Καθε 2 λεπτα ακουω μπουρμπουλιθρες, τον βγαζω και ο κονεκτορας ειναι ΟΛΟΣ γεματος υγρο. Ο δευτερος δεν εμφανιζει τετοιο προβλημα ουτε στο ελαχιστο, επισης δοκιμασμενος και με τις 4 κεφαλες.
Απο αρχικη γευση και χτυπημα ειναι αναλογο του Τ3. Ελαφρως καλυτερη γευση με την κεφαλη 2,4Ω. Στην πορεια φαινεται πως καλυτερευει και ξεπερνα τον Τ3 (τις παρτιδες που εχω εγω) ο οποιος δεν στρωνει, η στρωνει ελαχιστα με την παροδο του χρονου.

Αρχικο συμπερασμα:
Ενας αρκετα καλος ατμοποιητης, εχει αποβαλει μερικα απο τα σφαλματα του Τ3, δεν ειναι τοσο αγγουρι οσο ο Τ3, επισκευαζεται με βαθμο ευκολιας vivi nova, αλλα παρ'ολα αυτα φαινεται πως κι εδω θα παιζουμε λοττο μην μας κατσει κακη παρτιδα. Αν ειχα παρει μονο τον ασημενιο, τωρα θα ειχα απογοητευτει απο το μεγιστο προβλημα των διαρροων. Αν ειχα παρει μονο τον μαυρο που παιζει σωστα, τωρα θα ημουν ενθουσιασμενος και θα σας εγραφα εγκομιαστικα σχολια. Επειδη ομως πηρα 2 και ο ενας ειναι χαλια παραμενω επιφυλακτικος.
Αρα, ο καλος evod ειναι πραγματι πολυ καλος, ο κακος evod ειναι για πεταμα.


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 13:05 »
Βασίλη για τις διαρροές τσέκαρε αυτό που γράφω με bold στο πρώτο ποστ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 13:14 »
Το εχω τσεκαρει. Αφου του εβαλα 4 διαφορετικες κεφαλες και κανει το ιδιο, ενω ο αλλος δεν το κανει με καμια. Ισως να ειναι κακοφτιαγμενες οι βολτες του συγκεκριμενου σωματος και να μη βιδωνει καλα η βαση, η να εχει προβλημα η βαση. Θα δοκιμασω να αλλαξω και βασεις και αν δω οτι συνεχιζεται με τον ιδιο, τοτε εχει προβλημα το σωμα.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 13:18 »
Γεγονός είναι πως το λαστιχάκι που έχουν ακριβώς πάνω από το σπείρωμα οι κεφαλες, δεν εμπνέει ιδιαίτερη ασφάλεια κατά το σφίξιμο της κεφαλής πάνω στη βάση. Δε βρίσκει ιδιαίτερη αντίσταση ώστε να είσαι σίγουρος πως στεγανοποιήθηκε. Πάντως δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα σε εμένα ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 13:53 »
Ειναι θεμα βασης τελικα. Τις αλλαξα και τωρα παιζει ο ασημενιος καλα και ο μαυρος μπλουμ.


UPDATE: Μετα απο μερικες ωρες ατμισματος. Η Γευση εχει βελτιωθει αισθητα. Το χτυπημα επισης. Σε βαθμο που επεσα 1Watt πιο κατω απο οσο ειμαι συνηθως γιατι βαραγε πολυ.  Πλουσιος ατμος. Γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο αυτον που παιζει σωστα. Στον αλλο εβγαλα το φυτιλι που εχει πανω απο την αντισταση και εβαλα ενα δικο μου 2αρι. Φαινεται να εφτιαξε το ζητημα των διαρροων αν και θα περιμενω να δω σε βαθος χρονου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2013, 15:51 από vato »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 21:39 »
Βάλε ένα μικρό - λεπτό  oring στην βάση ... ίσος τον φτιάξεις .

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 22:32 »
Ρε παιδια... στο Θεο που πιστευετε δηλαδη...... δεν μπορειτε να φανταστειτε τι φταiει τελικα!!!!!
Λοιπον, ακουστε (βασικα διαβαστε) τι εχω κανει μεχρι στιγμης.
Βαζω τον ασημενιο στο evic και τον μαυρο στο vamo με ανταπτορα. Ο ασημενιος μετα τις πρωτες τζουρες μπουρμπουλιθρες και μπανιο, ο μαυρος κομπλε.
Αλλαζω κεφαλες, ξανα μπανιο ο ασημενιος, ο μαυρος τουρμπο.
Λεω, κατσε να αλλαξω βασεις να δω. Αλλα δεν θα κανω τα πειραματα στο evic γιατι δεν θελω να το λουζω καινουργιο πραμα.
Αλλαζω βασεις, βαζω τον ασημενιο στο vamo, τουρμπο. Λεω, οριστε, η βαση φταει.
Το αφηνω οπως ειναι και ατμιζω κανα 2ωρο. Δεν εχει διαρροες. Οκ λεω, η βαση ητανε, τωρα εστρωσε. Το βαζω στο evic... μπανιο!!!
Τι γινεται ρε π..στη μου σκεφτομαι, στοιχειωμενο ειναι? Ρε λες να φταει το σωμα τελικα? Βαζω το μαυρο στο evic... μπανιο. Το βαζω στο vamo, κομπλε.
Συμπερασμα (και πλεον ειμαι 99,9% βεβαιος οτι αυτο φταιει) ειναι οτι στο evic επειδη οπως ειπα εχει πιο σφιχτη τζουρα, μαλλον κατι παιζει με την πιεση στον ατμοποιητη και γινεται αναροφηση. Δηλαδη ρουφας με πιεση και μαζι με τον αερα ρουφας και υγρο απο το θαλαμο το οποιο μετα πλημμυριζει την αντισταση. Σε αντιθεση με το vamo με ανταπτορα που ο αερας κυκλοφορει σαφως ευκολοτερα.
Την τελευταια ωρα εχω βαλει ανταπτορα και στο evic και δεν εχει βγαλει κιχ.
Επειδη ομως δεν γουσταρω καθολου την φαση του ανταπτορα, αν μολις παραλαβω το VapeOnly BCC που περιμενω αποδειχτει καλο, ο evod θα γινει θα μπαινει μονο στο vamo.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 23:00 »
το αποκλείεις για άλλη μια φορά να φταίει αυτό
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14761.msg560568.html#msg560568

το σημείο εισαγωγής αέρα του άτμο σου πέφτει ακριβώς στο τελείωμα του σπειρώματος, εκεί που το evic έχει διαφορά με όλα τα υπόλοιπα ego .

στο μέλλον πιστεύω ότι το evic θα βελτιωθεί και εκεί ( εκτός αν είναι πια τοοοοοοσο κασμάδες οι Κινέζοι )

  δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι με αντάπτορα δεν έχει πρόβλημα
Απλά το σπάσιμο του αντάπτορα αφήνει ανεπηρέαστη την πλευρική τρύπα εισαγωγής , πράγμα το οποίο δεν κάνει το evic με το (υπερ ανεπτυγμένο ) σπείρωμα του
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2013, 23:05 από STYLIANOS »

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 23:04 »
Οχι απλα δεν το αποκλειω, ειμαι βεβαιος οτι φταιει αυτο. Αποδεδειγμενα.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 01, 2013, 23:06 »
Μπράβο Βασίλη ... :thumpup: :thumpup:
Παίζει και αυτό που λές και επειδή το έχω κάνει σε κάποιους ατμοποιητές για να έχω ποιό αεράτη τζούρα θα σας πώ πώς .
Όι περισσότεροι που παίρνουν αέρα από μικρές οπές στο πλάι της 510 βάσης έχουν το πρόβλημα  φάτε με ένα μικρό τρυπανάκι - τροχάκι όπως του οδοντίατρου το σπείρωμα κατά μήκος της μίας οπής  αρχικά , δημιουργήστε δηλαδή ένα αυλάκι , έτσι θα βελτιωθεί πολύ ο αέρας  άν δεν σας φτάνει κάνετε αντίστοιχο στην άλλη πλευρά .
Αφού τελειώσετε .. με λίγο συρματάκι κουζίνας λειάνετε περιστροφικά το σπείρωμα του ατμοποιητή.
Δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα στα σπειρώματα ούτε του ατμοποιητή ούτε στην βάση που θα κάθετε.  :yes: :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180583 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59777 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12