vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« στις: Ιουλίου 06, 2012, 20:59 »
Αυτός είναι ο 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer.
 
Μου τον έστειλε για "test drive" η cartomizerlady  Petra.



Πρόκειται ουσιαστικά για μια ακόμα από τις πολλές υλοποιήσεις Clearomizer. Αποτελούμενη αυτή τη φορά από τρία στοιχεία:
-το σκληρό στρόγγυλο επιστόμιο
-την πλαστική δεξαμενή - tank χωρητικότητας 2.4 ml με την μεταλλική βάση και το eGo σπείρωμα
-την κεφαλή με το φιτίλι και την αντίσταση
Τα τρία παραπάνω στοιχεία τα βλέπουμε από αριστερά προς τα δεξιά στις δύο φωτογραφίες που ακολουθούν :





Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπουμε τον eGo CC πάνω σε μια VV eGo-C Twist μπαταρία χωρητικότητας 650 mah




Η ανταλλάξιμη κεφαλή φιτιλοααντίστασης του eGo CC έχει κοντό φιτίλι. Οι άκρες του εφάπτονται στο πάνω μέρος της δεξαμενής και τροφοδοτούν με υγρό την αντίσταση που διατίθεται με επιλογή 1.8 ή 2.4ohm.
Είχα στη διάθεσή μου την κεφαλή των 1.8ohm.
Η αναπλήρωση υγρού και η συναρμολόγηση του eGo CC δεν θα προβληματίσει ακόμα και έναν αρχάριο χρήστη.


Απόδοση
Tζούρα εύκολη , χαλαρή , αεράτη , ανάλαφρη με πλούσια απόδοση ατμού.
Ο εισπνεόμενος ατμός είναι σαφώς θερμός. Το χτύπημα είναι καλό , ακόμα και όταν χρησιμοποιείται με υγρά μεσαίας περιεκτικότητας σε νικοτίνη.
Η γεύση είναι καλή χωρίς αλλοιώσεις ή πλαστικίλα όταν χρησιμοποιείται με χαμηλό voltage.  Με υψηλότερο voltage θα διαπιστώσουμε σίγουρα γευστικές αλλοιώσεις.  Διαφοροποίηση βέβαια θα υπάρχει στην περίπτωση που επιλεγεί η κεφαλή των 2.4ohm, με σαφώς μεγαλύτερες ανοχές/αντοχές.


Πρώτες σκέψεις - συμπεράσματα από την δοκιμή του eGo CC
Σε γενικές γραμμές μου άφησε την εντύπωση ενός αρκετά καλύτερου και σαφώς βελτιωμένου CE4+.
Nομίζω ότι θα ικανοποιήσει τους φίλους του θερμού ατμού. Κατά τη διάρκεια της δοκιμής δεν διαπίστωσα διαρροές. Για τη διάρκεια ζωής της κεφαλής δεν είμαι σε θέση να κάνω ακριβείς εκτιμήσεις.
Η περιεκτικότητα της δεξαμενής υγρού δίνει πολύ καλή αυτονομία.
Αν είχα να επιλέξω μεταξύ του συγκεκριμένου clearomizer και ενός εμπορικού, μη επισκευάσιμου ατμοποιητή όπως ο eGo-C , θα επέλεγα μάλλον χωρίς δεύτερη σκέψη τον eGo-C....λόγω του ψυχρού ατμού. Αλλά αυτό είναι μια καθαρά υποκειμενική προτίμηση. 





« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2012, 20:44 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 06, 2012, 22:22 »
Πολύ καλή η παρουσίαση.  :thumpup: :thumpup:
Το συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχει σε ελληνικά καταστήματα.
Οσο το δοκίμασα εγώ, ένα μικρό θεματάκι το είχα με τη γεύση (θέλει καλό πλύσιμο τα τρια μέρη του πριν τη χρήση, με ζεστό νερό κι οινόπνευμα εναλλάξ)
αλλά με εντυπωσίασε η πολύ άνετη τζούρα, η ευκολία χρήσης και η έλλειψη διαρροών. Ηδη είμαι στα 10μλ.
θα το συνιστούσα άνετα σε νέο ατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 06, 2012, 22:31 »
Και χωρίς πλύσιμο δεν είχα κανένα θέμα με γεύση πλαστικίλας. Εκεί γύρω στα 3 -3.5 volt αποδίδει πολύ καλά. Με διαφορά καλύτερος από ολους τους CE4+ που έχω δοκιμάσει. Επίσης πολύ καλή η επιλογή στα 1.8 ohm.

Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 06, 2012, 22:36 »
Δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά είναι σαν τον ce4+ V2 crystal χωρίς όμως να ανοίγει για να
πλένεται και να καθαρίζεται εύκολα, έτσι δεν είναι ? και φυσικά με μεγαλύτερη χωρητικότητα...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 06, 2012, 22:50 »
Δεν αποσπάται το tube αν αυτό εννοείς, μόνο η κεφαλή με τη φιτιλοαντίσταση και το βιδωτό επιστόμιο.
Αν θέλεις να τον πλύνεις, πλένεται πανεύκολα.
Τώρα για βράσιμο, αυτό έχει να κάνει με την αντοχή του σωλήνα και των σιλικονούχων μερών της κεφαλής.
Σε πολύ ζεστό νερό όμως δεν έχει πρόβλημα.
Σε γεύση του δίνω κάποιο μείον σε σχέση με τους CE4 που πήρα με τον αποσπώμενο σωλήνα, αλλά σε σχέση με άλλους ce4 που δοκίμασα είναι καλύτερος.
Απλά έχω ένα ιδιαίτερο κόλλημα τελευταία με τη γεύση και γίνομαι πολύ αυστηροί ακόμη και με ατμοποιητές που ως τώρα τους είχα για τέλειους σ΄αυτό το θέμα. Δώσε βάση περισσότερο σ΄αυτό που λέει ο ΤΕΜ

Αποσυνδεδεμένος Giannaros

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι με τα φυλλοκαρδια μου τραβω τον ξελιγωνω!
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 06, 2012, 23:39 »
Εχω τον συγκεκριμενο ατμο 3 μερες κ εχω κανει 15μλ,τον δουλευω σε ego 1000mah ,με κεφαλη στα 2.4ωμ, απο την αρχη μου βγαζει καμμενο συχνα κ αυτο οφειλεται στη κακη τροφοδοσια,εκτος απο το να το γυρνας καθε τρεις κ λιγο (μπουκωνει κ ευκολα ο ατιμος) χρειαζεται να μετακινηθουν ελαχιστα τα σιλικονακια πανω κ κατω απο το φυτιλι αλλα κ παλι δεν μπορεις να αποφυγεις το καμμενο!!!Το επιστομιο μου ραγησε  στις ενωσεις του σημερα μαλλον λογο θερμοκρασιας κ εχω μικροδιαροες!Απο θεμα γευσης υπαρχει ακομα μια υπονοια πλαστικιλας,σημ οτι τον επλυνα πριν τον χρησ. εχω κανει και 15μλ.Απο ποσοτητα ατμου εχει καλη!Θα τον χαρακτηριζα μετριο προς καλο δεν με εχει εντυπωσιασει,τον συγκρινω φυσικα με αλλα ce4!Συνεχιζεται...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 08, 2012, 19:28 »
5η μέρα σήμερα αποκλειστικής χρήσης μαζί του, το πρωί - έχοντας κάνει περίπου 15 μλ άρχισε ξαφνικά να μην έχει πολύ ατμό.
Διαπίστωση: ο πόλος της μπαταρίας είχε μουλιάσει. Το μεταλλικό δαχτυλίδι του επιστομίου, αυτό με τις σπείρες για να βιδώνει στο tube είχε αποκολληθεί από το επιστόμιο, το δε επιστόμιο, στο σημείο της ραφής (κατά μήκος του) είχε σχιστεί!!!!!
Σκούπισα, είχα υγρό πόλο για αρκετή ώρα, μετά με πένσα έβγαλα το δαχτυλίδι, τον αποσυναρμολόγησα, τον έπλυνα, έβρασα την αντίσταση.
Πάνω που είχε βρει τη γεύση του, μόλις έφυγε η αρχική πλαστικίλα που είχα σ΄αυτόν της δικής μου δοκιμής.
Μετά το πλύσιμο συνήλθε από πλευράς ατμού, ακόμη όμως έχει υπολείμματα από το πουρο της ελ τορο που είχε στο προπροηγούμενο γέμισμα και ίσως είναι η διέα μου, αλλά μειώθηκε λίγο το χτύπημα.
Συμπέρασμα: η ελπίδα να κρατήσει ένας πλαστικός άτμο με συνεχόμενες αλλαγές φιτιλοαντίστασης είναι μάλλον φρούδα. Το είχα σκεφτεί όταν είδα ότι τους πουλάνε με την 5δα, ότι πάνω από μια αλλαγή δε σηκώνουν. Δυστυχώς ο συγκεκριμένος προβλέπω να μην αντέχει καν αυτή την αλλαγή, Του έβαλα μονωτική για να μη δακρύζει στην ένωση του επιστομίου με το σωλήνα, την οποία πρέπει να αφαιρώ 2 φορές τη μέρα για αλλαγή.
Αισιοδοξώ ο επόμενος να είναι πιο γερός, αλλά βλέποντας την ποιότητα κατασκευής στο επιστόμιο, πολύ αμφιβάλλω αν ακόμη κι ο πιο γερός θα έχει αντοχή υλικού πάνω από μήνα, όσο είναι δηλαδή το προσδόκιμο ζωής 2 φυτιλοαντιστάσεων.


Αποσυνδεδεμένος Giannaros

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι με τα φυλλοκαρδια μου τραβω τον ξελιγωνω!
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 08, 2012, 20:11 »
Κατι ακομα σημερα,το τανκ ξεκολησε απο την βαση κ εχει διαροες στην βαση!Πολυ χαμηλη ποιοτητα υλικου δυστηχως.! :thumpdown:

Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 08, 2012, 20:23 »
Εχω τον συγκεκριμενο ατμο 3 μερες κ εχω κανει 15μλ,τον δουλευω σε ego 1000mah ,με κεφαλη στα 2.4ωμ, απο την αρχη μου βγαζει καμμενο συχνα κ αυτο οφειλεται στη κακη τροφοδοσια,εκτος απο το να το γυρνας καθε τρεις κ λιγο ......
Σε όλα τα ce χρειάζεται να το κάνεις αυτό αλλά όλα μια συνήθεια είναι :D

5η μέρα σήμερα αποκλειστικής χρήσης μαζί του, το πρωί - έχοντας κάνει περίπου 15 μλ άρχισε ξαφνικά να μην έχει πολύ ατμό.
Διαπίστωση: ο πόλος της μπαταρίας είχε μουλιάσει. Το μεταλλικό δαχτυλίδι του επιστομίου, αυτό με τις σπείρες για να βιδώνει στο tube είχε αποκολληθεί από το επιστόμιο, το δε επιστόμιο, στο σημείο της ραφής (κατά μήκος του) είχε σχιστεί!!!!!

Βλέπω ένα θέμα με το επιστόμιο που ραγίζει όπως λέτε και ήθελα να ρωτήσω μήπως δέχεται από άλλον ce το επιστόμιο?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 08, 2012, 20:27 »
..... Το μεταλλικό δαχτυλίδι του επιστομίου, αυτό με τις σπείρες για να βιδώνει στο tube είχε αποκολληθεί από το επιστόμιο, το δε επιστόμιο, στο σημείο της ραφής (κατά μήκος του) είχε σχιστεί!!!!!
.......βλέποντας την ποιότητα κατασκευής στο επιστόμιο, πολύ αμφιβάλλω αν ακόμη κι ο πιο γερός θα έχει αντοχή υλικού πάνω από μήνα, όσο είναι δηλαδή το προσδόκιμο ζωής 2 φυτιλοαντιστάσεων.

To ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το επιστόμιο αντιμετώπισα και εγώ σήμερα. Το κόλησα βέβαια αλλά γενικά δεν φαίνεται να έχει αντοχή υλικού. Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα στη γεύση.

Aυτό είναι το ποιοτικά άθλιο επιστόμιο του eGo CC

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2012, 20:47 από Tem »

Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 08, 2012, 20:47 »
Απαράδεκτο  :o :o :o
Δεν δέχεται άλλο ? τι να κολλήσεις με ταινίες και τέτοια ... αίσχος  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 08, 2012, 20:57 »
Πραγματικά απαράδεκτο :thumpdown:
Κανονικά ο συγκεκριμένος ατμοποιητής θα έπρεπε να συνοδεύεται από ανταλλακτικά επιστόμια....
Δεν ξέρω αν το ίδιο πρόβλημα έχουν και οι Τ2..

Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 08, 2012, 21:01 »
Δεν ξέρω μιας και είναι σχεδιαστικά σε σχήμα βαρούλκο μήπως δέχεται από τον Ε-1 το επιστόμιο
μιας και μου φαίνεται πως αυτός έχει ανταλλακτικό drip

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 08, 2012, 21:15 »
Του Θέμη έσπασε. Εμένα σχίστηκε στη ραφή που φαίνεται στη φωτό λίγο αριστερά του σπασίματος.
Επομένως, είναι θέμα υλικού.
Γιάννη, από CE4 δεν παίρνει, είναι φαρδύς το σωλήνας. για κάτι άλλο δεν ξέρω.
Πάντως με τέτοια επιστόμια, ούτε κατά διάννοια δεν προλαβαίνεις να αλλάξεις κεφαλή.
Αυριο θα στείλω τη φωτό στο κατάστημα μαζί με τα παράπονα, να δούμε τι θα απαντήσουν.
Ο σωλήνας δείχνει οκ πάντως.

Κρίμα που η φίλη που πήρε να δοκιμάσει τον τρίτο, τον χρησιμοποιεί ελάχιστα γιατί λατρεύει τη σφιχτή τζούρα του egoC. ΘΑ μας έλεγε κι αυτή αν είχε το ίδιο πρόβλημα.

TEM, ο Τ2 2.4ml CC εδώ http://www.heaven-gifts.com/product-507.html αναφέρεται ως ο ίδιος άτμο, αλλά με άλλο σπείρωμα, το σπείρωμα Τ2 (τρέχα γύρευε)
Με ego σπειρωμα αναφέρεται ως ego 2.4ml CC
2 Ελληνες καταστηματάρχες μου είπαν ότι το εργοστάσιο τους έδωσε για T2 αυτόν τον ίδιο ατμο που δοκιμάσαμε ως Εgo.
Είναι ακριβώς ο ίδιος ατμοποιητής σαν μοντέλο, απλά δεν μπορούμε να ελέγξουμε από ποιο εργοστάσιο προμηθεύεται το κάθε κατάστημα.
Αυτοί πάντως ήταν από healthCabin. Το λέω, για να μην προκαταβάλουμε εναντίον των 2 ελληνικών καταστημάτων που τα έφεραν και εν αναμονή εντυπώσεων από τους αγοραστές τους.
Αν ξέρεις κάτι παραπάνω για τις ονομασίες, ενημερώνεις

Αν παρηγορεί πάντως, με τη μονωτική δουλεύει όπως παλιά.

Αποσυνδεδεμένος bender

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • ...like a normal person?
Απ: T2 2.4ml eGo CC (Coil Changeable) Clearomizer
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 08, 2012, 21:26 »
Improved tip for 2.4ml eGo CC clearomizer. Much better quality. Not easy to break.     :))

http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1107_1111&products_id=8095

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8460 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12