vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

369 επισκέπτες, 7 χρήστες
azografos, Alexis7, white varadero, georgeboy, manoslykos, dkostas, Doubt

Twitter

Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #60 στις: Ιουλίου 25, 2012, 06:15 »
 Αφού πρώτα ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου την εταιρεία FABVape και τη διαχείριση του φόρουμ για την ευκαιρία που μου έδωσαν να δοκιμάσω τον νέο Crystal CE4 clearomizer, προχωράω κατευθείαν στο ψητό.

 

Τα τυπικά

Ο Crystal clearomizer είναι η εξέλιξη του πολύ πετυχημένου CE4+. Αποτελείται από 4 μέρη:
  • Μια μεταλλική βάση.
  • Την ανταλλακτική κεφαλή (αντίσταση-φυτίλι) η οποία βιδώνει πάνω στη βάση.
  • Το δοχείο υγρoύ αναπλήρωσης (tube), χωρητικότητας 1,6ml, το οποίο βιδώνει στη βάση.
  • Το πλαστικό επιστόμιο, το οποίο βιδώνει στο tube.

Παντού υπάρχουν σιλικονένια o-rings για στεγανοποίηση. Μάλιστα στο σημείο που βιδώνει το δοχείο με τη βάση υπάρχει διπλό o-ring. Για το βίδωμα πάνω στην μπαταρία χρησιμοποιεί το γνωστό ψευδο-ego σπείρωμα, δηλαδή σπείρωμα 510 με μια ποδιά που καλύπτει το σπείρωμα ego της μπαταρίας για αισθητικούς λόγους.
Ο crystal είναι 5mm ψηλότερος από τον πρόγονό του CE4+ αλλά έχει την ίδια χωρητικότητα (1,6ml). To μεγαλύτερο ύψος οφείλεται στα σπειρώματα που τον καθιστούν συναρμολογούμενο.
Η ανάγλυφη ποδιά που καλύπτει το σπείρωμα ego της μπαταρίας μπορεί να μην είναι όμορφη (μάλλον), αλλά είναι λειτουργική καθώς τα δάχτυλα δεν γλιστράνε στο βίδωμα-ξεβίδωμα.
 
Ο ατμοποιητής της δοκιμής ήρθε σε όμορφη συσκευασία που περιλάμβανε τα εξής:
  • έναν συναρμολογημένο Crystal clearomizer με φορεμένη αντίσταση 2,4Ω και μακρύ φυτίλι
  • δύο ανταλλακτικές κεφαλές-αντιστάσεις 1,8Ω και 2,8Ω με μακρύ φυτίλι



 
H συσκευασία του τον αναφέρει ως THOR clearomizer, δίνοντας μου την ευκαιρία να βγώ γρήγορα εκτός θέματος...


Thor vs. Thor
 
Ο Thor (Θωρ) στη Σκανδιναβική μυθολογία είναι ο κοκκινομάλλης και γενειοφόρος θεός του κεραυνού και της αστραπής. Ο Thor clearomizer απ’την άλλη κυκλοφορεί σε πολλά χρώματα. Εμένα μου έλαχε σε όμορφο μπλε χρωματάκι με γαλάζιο επιστόμιο.
 
Ο Θωρ κατείχε ένα πολεμικό σφυρί, το Μγιόλνιρ (Mjollnir), το οποίο αφού χτυπούσε τον εχθρό του, με μαγικό τρόπο επέστρεφε στα χέρια του. Ο Thor clearomizer δεν έχει σφυρί, αλλά υπόσχεται ανάλογο χτύπημα.
 
Για το χειρισμό του Μγιόλνιρ, ο Θωρ φορούσε σιδερένια γάντια και μια ζώνη που διπλασίαζε τη δύναμή του. Ο Thor clearomizer έχει επίσης μια ζώνη (αμφιλεγόμενου γούστου είναι η αλήθεια) η οποία χρησιμεύει στο να καλύπτει το σπείρωμα ego της μπαταρίας.
 
Ο Θωρ είχε τρία παιδιά: τον Μάγκνι, την Θρόυντ και τον Μόντι. Ο Thor clearomizer προσφέρεται με τρεις ανταλλακτικές κεφαλές-αντιστάσεις στα 1,8Ω, 2,4Ω και 2,8Ω.
 
Τέλος η πέμπτη μέρα της εβδομάδας είναι αφιερωμένη στον Θωρ (Thursday = Thor’s day). Έτσι, αν και παρέλαβα το πακέτο για την δοκιμή από την Τρίτη, ξεκίνησα την Πέμπτη (αυτός είναι ο λόγος που καθυστέρησα να ανεβάσω την κριτική μου και όχι επειδή βαριόμουν, όπως θα υποθέσουν κάποιοι κακοπροαίρετοι).
 

 
 
Η απλή μέθοδος των τριών (αντιστάσεων)
 
Η μέτρηση των τριών αντιστάσεων που περιέχονται στη συσκευασία έκρυβε μια ευχάριστη έκπληξη. Οι ενδείξεις του ψηφιακού μου πολυμέτρου συμφώνησαν ακριβώς με τις ονομαστικές τους τιμές (1,8Ω, 2,4Ω και 2,8Ω).Δεδομένου ότι συνηθίζω πάντα να μετράω τους ατμοποιητές μου πριν τους χρησιμοποιήσω, είναι η πρώτη φορά που 3 συνεχόμενες μετρήσεις δίνουν το νούμερο του κατασκευαστή. Έτσι έλυσα και το μυστήριο των περίεργων θορύβων στο υπόγειο του σπιτιού μου τα βράδια. Προφανώς οι κατασκευαστές του Thor crystal clearomizer  έχουν ανοίξει παράνομο εργαστήριο κατασκευής ανταλλακτικών κάτω από το σπίτι μου
 
1,8Ω
Ξεκινώντας με την μικρή αντίσταση των 1,8Ω σε ego μπαταρία (3,7V) διαπίστωσα ότι ο ατμός είναι ζεστός (έως πολύ ζεστός σε απανωτές τζούρες) με αποτέλεσμα να μην αποδίδεται πλήρως η γεύση του υγρού μου. Τζούρα κανονική προς σφιχτή. Το χτύπημα είναι ικανοποιητικό για τον μέσο ατμιστή. Καλός συνδυασμός για τους «θερμόατμους». Η χρήση συσκευής VV προτείνεται, μάλλον, σε όσους θέλουν να κατεβάσουν τα βολτ για να έχουν ένα πιο ήπιο άτμισμα.
 
2,4Ω
Η μεσαία αντίσταση είναι πασπαρτού. Δουλεύει μια χαρά σε ego μπαταρία δίνοντας χαμηλότερη θερμοκρασία ατμού και καθαρότερη γεύση. Χρησημοποιώντας συσκευή VV σου δίνει τη δυνατότητα να ανέβεις άνετα μέχρι τα 4,2V. Από εκεί και πάνω ο ατμός ζεστένεται αρκετά μέχρι που θα σου δώσει υποψία καμένου.
 
2,8Ω
Η μεγάλη αντίσταση δεν θα προσφέρει κάτι παραπάνω στον μέσο ατμιστή. Παίζοντας μεταξύ 4,3 και 4,9V θα βρεί κάποιος το ιδανικό για αυτόν σημείο. Δοκιμάζοντάς την σε μπαταρία ego με υγρό 100% VG, διαπίστωσα –έκπληκτος- ότι παράγει ικανοποιητικότατο ατμό σε πολύ καλή για τα γούστα μου (κανονική) θερμοκρασία-γεύση. Φυσικά είχε χτύπημα αμελητέο ακόμα και στα 10mg, αλλά αν κάποιος είναι κατηγορίας φλωρέξ (0mg) θα βρει έναν καλό τρόπο να μεγαλώσει την αυτονομία της μπαταρίας του.






Φυτίλι-Τροφοδοσία

Όποιος σκέφτηκε τον συγκεκριμένο συνδυασμό με ένα χοντρό και ένα λεπτό μακρύ φυτίλι, πέτυχε διάνα. Η τροφοδοσία είναι συνεπέστατη. Επίσης, όταν η στάθμη πέσει κάτω απο το μισό, υπάρχει μια ανεπαίσθητη πτώση απόδοσης, αλλα σε καμία περίπτωση υποψία καμένου.
Στα πρώτα 1-2 ml χρήσης υπήρχε μια ανεπαίσθητη «φυτιλίλα» στη γεύση, αλλά εξαφανίστηκε γρήγορα. Άν κάποιοι είναι πολύ ευαίσθητοι (όπως εγώ) μπορούν να την αποφύγουν με λίγη περιποίηση (κάψιμο) του φυτιλιού.
Σε υγρά 100% VG δεν υπήρξε κανένα σοβαρό πρόβλημα τροφοδοσίας. Αν κάποιος ατμίζει μόνο VG μπορεί να αφαιρέσει (απλά τραβώντας το) το λεπτό φυτίλι, βελτιώνοντας την τροφοδοσία. Παρατήρησα ότι αυτή η πατέντα σου επιτρέπει να ανεβάσεις λίγο παραπάνω τα volt. Αρκεί, βέβαια, να αντέχεις τον ζεστό ατμό...
 
 
Κατανάλωση

Η κατανάλωση του crystal είναι τυπική για αυτό το είδος ατμοποιητών, δηλαδή μεγάλη. Με μια ego 1000mAh και υγρό 50-50 η μέση κατανάλωση ήταν 2,5-3,0ml ανά φόρτιση.
Κοινώς ρουφάει το υγρό σαν ...σφουγγάρι.





Αλλαγή γεύσης

Η αλλαγή γεύσης είναι άμεση. Στην δεύτερη-τρίτη τζούρα έχεις πλήρως την γεύση του νέου υγρού αναπλήρωσης. Η δοκιμή έγινε με αρώματα φυσιολογικήε έντασης σε κανονικές δοσολογίες. Αν, βέβαια, κάποιος πάει από ένα βαρύ άρωμα σε κάποιο πιο ντελικάτο, πιθανότατα να χρειαστει κάμποσες τζούρες παραπάνω.

 
Στεγανότητα-διαρροές

Η σταγανότητα του Crystal είναι εξαιρετική καθώς τα σιλικονένια o-rings κάνουν καλά την δουλειά τους σε όλα τα σπειρώματα. Μια μικρή υγρασία στον θετικό πόλο κρίνεται απόλυτα φυσιολογική.
 

Ποιότητα πλαστικού tube

Σκέφτηκα να δοκιμάσω αν ο crystal είναι ευάλωτος στα «διαβρωτικά» αρώματα που προκαλούν ραγίσματα (μέχρι και ολική διάλυση) σε κάποια πλαστικά τανκάκια.  Έφτιαξα λοιπόν μια μικρή ποσότητα υγρού αναπλήρωσης με άρωμα που περιέχει ως διαλύτη βενζυλική αλκοόλη σε τριπλάσια δοσολογία από την προτεινόμενη. Αφού το άφησα μια νύχτα, δεν διαπίστωσα καμία αλλοίωση στο πλαστικό. Ατμίζοντας επίσης το ίδιο άρωμα –στην κανονική δοσολογία αυτή τη φορά- για καμιά ώρα (για να ανεβάσει θερμοκρασία) δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
 
 
Αντοχή σε πτώσεις

Ο crystal βγήκε αλώβητος από το τεστ φυσικής κοπόσεως. Αφού τον πέταξα και τον ανάγκασα να κατέβει από τις σκάλες έναν όροφο πολυκατοικίας δεν διαπίστωσα κάποια επίπτωση, ούτε καν γροατζουνιά. (Έντάξει, κατά λάθος μου έπεσε, αλλά φάνηκε πιο cool να το παρουσιάσω σαν δοκιμασία).
 

Συντήρηση/επισκευή

Ο καθαρισμός του crystal είναι παιχνιδάκι, αφου λύνεται και πλένεται σε δευτερόλεπτα.
Για τους πιο προχωρημένους, η αλλαγή φυτιλοαντίστασης είναι σχετικά εύκολη, αλλά στην τιμή που προσφέρονται οι ανταλλακτικές κεφαλές νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο.





 
Επιλογή αντιστάσεων-volt

Η γκάμα των παρεχόμενων αντιστάσεων καλύπτει όλα τα γούστα . Αν κάποιος έχει συσκευή VV μπορεί να παίξει με τα volt για να φέρει τον crystal στα μέτρα του. Το κάλό είναι ότι και με απλή μπαταρία ego το άτμισμα είναι απροβημάτιστο, αρκεί βέβαια να χρησιμοποιηθούν οι αντιστάσεις των 1,8Ω ή 2,4Ω.
Θα πρέπει εδώ να επισημάνω ότι οι κάτοχοι VV δεν θα πρέπει να έχουν μεγάλες προσδοκίες με την αντίσταση των 2,8Ω. Δεδομένου ότι το σύστημα τροφοδοσίας σε «σταματάει» με υποψία καμένου κάπου στα   8,5-9,0 watt, μπορούν να έχουν το ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα με την μεσαία αντίσταση των 2,4Ω.
Επίσης, όσο ανεβάζεις τάση για παραπάνω χτύπημα, ο ατμός γίνεται πολύ ζεστός, ειδικά σε παρατεταμένη χρήση και η απώλεια γεύσης είναι μεγάλη. Το μυστικό λοιπόν είναι να βρεις το κατάλληλο σημείο ισορροπίας μεταξύ θερμοκρασίας-γεύσης και χτυπήματος. Τις δικές μου (υποκειμενικές) προτιμήσεις  παραθέτω στον επόμενο πίνακα.
 





Σύνοψη

Ο συγκεκριμένος Thor Crystal Clearomizer που έπεσε στα χέρια μου είναι ο πιο πλήρης και απροβλημάτιστος εργοστασιακός ατμοποιητής με φυτίλι που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Αν υπήρχε όταν ξεκίνούσα το άτμισμα, θα είχα γλιτώσει ένα σεβαστό ποσό χρημάτων για αγορά ατμοποιητών (και χαρτοπετσετών). Θα γλίτωνα, επίσης, και μπόλικη ψυχική οδύνη. Συστήνεται ανεπιφύλακτα, ειδικά σε νέους ατμιστές και ειδικότερα σε όσους προτιμούν τον ζεστό ατμό.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #61 στις: Ιουλίου 25, 2012, 08:31 »
Αν βγαζει ντουμανι απλετο, ειναι λογικο να κανει καταναλωση, δεν υπαρχει ...ατμος χωρις υγρο...


Μπραβο Πολυκρατη αυτο ακριβωσ...

Μην μασ ενοχλει η μεγαλη καταναλωση ανα τζουρα... αυτο σημαινει στην οuσια μεγαλη αποδοση του ατμοποιητη. Με την ιδια τζουρα ο Epsilon ατμοποιηει περισσοτερο υγρο και εμεισ εχουμε περισσοτερο ατμο και το ευχαριστιωμαστε ακομη περισσοτερο ;)

Αυτο ειναι εξελιξη, ειναι στα συν του συγκεκριμενου (αν και λιγο αντιοικονομικο θα μου πεισ αλλα δεν μπορει να τα εχεισ ολα..)




Προσθήκη παράθεσης εξαιτίας συγχώνευσης νημάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2012, 01:46 από petra »

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 25, 2012, 14:56 »
την διαφορα στην καταναλωση την συγκρινω με τα ml που ατμιζα με τον προηγουμενο ατμοπ.
οσο για το πλυσιμο με νερο το επλυνα ζεστο
οταν λες ξεκουραση τι ενοεις;
Αν είναι δυνατόν να τον συναλλάζεις κάθε μέρα με άλλον ή με πάντα το ίδιο υγρό και καθάρισμα
των φιτιλιών να μην μένει τη νύχτα υγρό σε αντίσταση με λίγο οινοπνευματάκι 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 28, 2012, 09:32 »
Θάθελα να πω και γω τις απόψεις μου για τον νέο crystal.


Ως γνωστόν είμαι φαν του ce4 από την αρχή που βγήκε.
Στη συγκέντρωση στο ΟΛΥΜΠΙΚΟ Πειραιά όπου η Μαρία μοίρασε απλόχερα κάποιους crystal (αν και ο σύζυγος γκρίνιαζε ότι έχουν τελειώσει τα λεφτά) :laugh1: :laugh1: έτυχε να πάρω και εγώ έναν μαζί με τις τρεις φυτιλοαντιστάσεις του.


Τον χρησιμοποιούσα από εκείνη την ημέρα άψογη η λέιτουργία του όπως είπαν και οι επίσημοι πεπειραμένοι δοκιμαστές.
Σήμερα το πρωι μη έχοντας τι να κάνω τον ξεβίδωσα τον έκανα κομμάτια και τον έπλυνα καλά με άφθονο νερό κάτω από τη βρύση.


Τον στέγνωσα καλά και του έκανα και ένα ντραι μπάρνιγκ πως το λένε δεν τα πάω και  καλά με το Αγγλικό :wall: ,μου την έδωσε και η χάλια φιέστα
των Αγγλων για την Ολυμιάδα (άσχετο αυτό) :laugh1: :laugh1:


Με εντυπωσίασε η ευκολία στο λύσιμο και και στην επανασυναρμολόγηση καθώς και η άριστη κατασκευή του στο βίδωμα - ξεβίδωμα όλων των
εξαρτημάτων του.(ο απλός ce4 μου έσπαγε τα νεύρα να τον ανοίξω και να τον πλύνω και μετά από 2-3 πλυσίματα χαλάρωνε το κάτω δαχτυλίδι και καμιά φορά αν δεν πρόσεχες έβγαινε με αποτέλεσμα να τρέχουν τα υγρά)


Τον βίδωσα στη μπαταρία έβαλα υγρό και άψογη η λειτουργία του.


Συμπέρασμα.
Ένας πολύ καλός ατμοποιητής για τους λάτρεις απλών ατμοποιητών όπως εγώ (αν και έχουμε μείνει λίγοι) :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 28, 2012, 22:54 »
θα πεσουν μεγαλες οι 2.4 σε ego μπαταρια ετσι δεν ειναι....?σορρυ για το οφτοπικ τωρα :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2012, 15:14 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 28, 2012, 23:01 »
Έφη, για ego η 2,4 είναι μια χαρά αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με το χτύπημα, ανάλογα του τι υγρό αναπλήρωσης χρησιμοποιείς.

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 28, 2012, 23:04 »
Είναι μια χαρά και η 2,4 κεφαλή και η 2,8 για eGo , έχει πλούσιο ατμό και καλή πολύ καλή γεύση,
αλλά τώρα για την Έφη που χει μάθει με S/M δεν ξέρω  :-\

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 28, 2012, 23:40 »
Έφη εγώ πάντως που χρησιμοποιώ αποκλειστικά ce4 σου λέω πως με 3mg ο 2,4 έχει πολύ καλό ντουμάνι  και χτύπημα με μπαταριά ego.

Για τον 2,8 δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.


Αποσυνδεδεμένος askepeva

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 31, 2012, 23:13 »
Καλησπέρα.
Σήμερα πήρα και εγώ τον epsilon και είμαι ενθουσιασμένη! εξαιρετική απόδοση γευσης και ντουμανιού με ego-t μπαταρια στα 650! διαρροές μέχρι στιγμής δεν έχω και προσωπικά βρίσκω πολύ άνετο και "ομαλό" το πιπάκι του, σε σχέση με τα πλακέ type A & B.
Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα και σε συνδυασμό με την καλή τιμή και την έκπτωση που έχουμε!

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 01, 2012, 04:06 »
Διαρροές δεν θα βρεις αρκεί να προσέξεις να μην περάσει σε πλύσιμο νερό στον
άξονα αερισμού ή υγρό συμπλήρωσης οπότε και θα έχεις και άλλα όπως σφυρίγματα
και μπουρμπουλήθρες.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος trackler

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #70 στις: Αυγούστου 01, 2012, 15:25 »
εχεο δοκιμασει κανεις βαση mist στον epsilon?
το εχω εδω και λιγη ωρα πανω στο ram και βλεπω πως εχει κατι φυσαλιδες διπλα ακριβως απο το φυτιλι.


επισης με την 2,4 αντισταση (που το ram την δειχνει 2,3) ποσα βολτ μπορουμε να ανεβασουμε? στα 4 μου εβγαλε ασχημη μυρωδια,κατι σαν καμμενο αλλα οχι ακριβως καμμενο οπως το ξερω τουλαχιστον.

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 01, 2012, 15:30 »
Εκεί που βγάζει καμένο πας λίγο πιο κάτω αλλά για ατμοποιητές εργοστασιακούς
μάλλον δεν διάλεξες τη κατάλληλη μπαταριοθήκη. Και στο 3 volt καμένο θα παίρνεις :yes:

Αποσυνδεδεμένος trackler

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 01, 2012, 15:37 »
ισως δεν εκφραστηκα σωστα.


νομιζω οτι ο epsilon με βαση mist εχει προβλημα τροφοδοσιας.δεν μπορει ευκολα δλδ το υγρο να τροφοδοτησει την αντισταση.μπορει να κανω και λαθος βεβαια.


στα 3 βολτ μεχρι στιγμης ολα καλα.
οταν εβαλα τον αλλον εψιλον με την 1,8 αντισταση και βαση μιση balance-μιση thunder σε 10 mg νικοτινη και ανεβασα στα 3,5 βολτ,πνιγηκα απο το χτυπημα. αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο οποτε μην δινεται σημασια.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 01, 2012, 16:21 »
Το Ram(Vmax) δίνει απότομα την ένταση σε volts, οπότε μην ανεβάζεις πάνω από 3.5 Volts σε εμπορίου ατμοποιητές!
Κράτα το σε χαμηλά επίπεδα, από 3.3 ως και 3.5 volts, και δε θα έχεις πρόβλημα!
Γενικά, προσπάθησε να εμπιστευτείς τις αισθήσεις σου!
Ξεκίνα από χαμηλά και άφησέ το εκεί που πιστεύεις πως σου δίνει καλό χτύπημα, άψογη γεύση και αρκετό ατμό!
 :)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 01, 2012, 18:17 »
Παιδιά και εγώ χρησιμοποιώ καιρό τον συγκεκριμένο ατμοποιητή αρκετό καιρό με απλή ego  μπαταρία και είμαι πολύ
ετχαριστημένος.

Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο επειδή βλέπω ότι το αναφέρουν και αρκετοί.
Πράγματι πρέπει να έχει λίγο μεγαλίτερη κατανάλωση αλλά παρατήρησα ότι η χωρητικότητά του και σχέση με τον ce4+ τον απλό
πρέπει να είναι κατά λίγο περιορισμένη.
Αυτό πρέπει να συμβαίνει διότι ο εσωτερικός σωλήνας και ειδικά εκεί που βιδώνει η φυτιλοαντίσταση κάνει ένα έξώγκομα και
αυτό πρέπει να τρώει αρκετό χώρο (όγκο) στο εσωτερικό με αποτέλεσμα να χωράει και λιγότερο υγρό.

Το παρατηρώ και στο γέμισμα επειδή έτυχε και χρησιμοποιώ ταυτόχρονα στη μία μπαταρία τον απλό ce4 και στην άλλη τον
crystal.Ο crystal  μου δίνει και την εντύπωση ότι γεμίζει πιο γρήγορα παίρνοντας λιγότερο υγρό. :yes: :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279321 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias