vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 13, 2012, 14:37 »
Χμμμ την πλαστικίλα που λέτε την ένοιωθα και εγώ στους TEC όταν τους φορούσα επάνω στο lava, μάλλον λόγω συνδυασμού volt & μη σωστό γέμισμα-πότισμα. Όταν χαμήλωνα τα volt ή όταν το έβαζα στο giant εξαφανιζόταν, αλλά τότε είχα υποθέσει πως τα ψηλά volts μπορεί να καίνε το υγρό :idiot1:

Λοιπόν, εδώ και μισή ώρα ατμίζω στο giant με τον 2.4 με exclusive tobacco medium και όλα κομπλέ. Του έδωσα και κατάλαβε στο πότισμα :D

Μου φαίνεται ελάχιστα κατώτερη η γεύση και ανώτερο χτύπημα από τον dct 3ml, αλλά για αυτό μάλλον φταίνε τα ohms, ή μπορεί να είναι και ιδέα μου. Θα δοκιμάσω σύντομα και τον 1.8.

Καμία σχέση με τους Nobacco clear που με vg υγρά είχα τεράστιο πρόβλημα τροφοδοσίας πάντως  :thumpup:


Ερώτηση, επειδή τα κουτάκια των κεφαλών του epsilon είναι σχετικά ογκώδες, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν βγάζω τις κεφαλές από αυτά και τις τοποθετώ ας πούμε δυο ή τρεις μαζί σε μια μικρή σακούλα με zip ε;  :confused1:  Ρωτάω επειδή τα φιτίλια θα είναι μεν μέσα στο πλαστικό σακουλάκι αλλά χύμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2012, 23:00 από akpe »

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 14, 2012, 03:48 »
Χμμμ την πλαστικίλα που λέτε την ένοιωθα και εγώ στους TEC όταν τους φορούσα επάνω στο lava, μάλλον λόγω συνδυασμού volt & μη σωστό γέμισμα-πότισμα. Όταν χαμήλωνα τα volt ή όταν το έβαζα στο giant εξαφανιζόταν, αλλά τότε είχα υποθέσει πως τα ψηλά volts μπορεί να καίνε το υγρό
Μάλλον λες για οσμή καμένου αυτό συνήθως βγαίνει από υπερβολικά watts που δεν τα σηκώνει η αντίσταση σου λόγω κακής κυκλοφορίας ή λίγης οπότε βγάζει καμένο. Το θεραπεύεις όπως σωστά επισήμανες χαμηλώνοντας τα Volts.

Ερώτηση, επειδή τα κουτάκια των κεφαλών του epsilon είναι σχετικά ογκώδες, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν βγάζω τις κεφαλές από αυτά και τις τοποθετώ ας πούμε δυο ή τρεις μαζί σε μια μικρή σακούλα με zip ε;  :confused1:  Ρωτάω επειδή τα φιτίλια θα είναι μεν μέσα στο πλαστικό σακουλάκι αλλά χύμα.
Οι αντιστάσεις βρίσκονται σε σιλικονένιο θηκάρι καθαρά για λόγους υγιεινής και ενώ έχει αναφερθεί πως αποκτούν τα φιτίλια οσμή ... πλαστικού, δεν θα σε συμβούλευα να το κάνεις γιατί είναι πιο εύκολο να μολυνθούν χύμα παρά όταν είναι στη θήκη τους, παρόλο που δεν είναι ότι πιο υγιεινό. Καλύτερα είναι να τα αφήσεις εκεί και όταν βγάζεις κάποιο να το χρησιμοποιήσεις να το καθαρίζεις με οινόπνευμα καθαρό ή να το πλένεις με χλιαρό νερό. :)

Αποσυνδεδεμένος AIOLOS65

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
  • CARPE-DIEM
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 14, 2012, 08:53 »
Μετά από έξι μέρες χρήση με 4-5 μλ καθημερινά κανένα πρόβλημα με τον epsilon. Όλα καλά. Καί με ego μπαταρία και με mod. Ούτε πλασικίλα ούτε καμμένο ούτε τίποτα. Με την αντίσταση την 2,4.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 14, 2012, 17:30 »
μολις ηρθε στα χερια μου και ο Epsilon και σε συγκριση με τον crystal που εχω,βλεπω οτι ειναι απολυτα ιδιοι εξωτερικα,με 2 διαφορες:
-το φιμε tube του Epsilon που δεν μου αρεσει τοσο και μαλλον θα κλεψω απο του crystal..
-η κεφαλη του η μακρυφυτιλη (1,8ω εχω πανω) με δυο διαφορετικα μακρυα φυτιλια που απο την αρχη με ενθουσιασε. Στον crystal μετα απο 1-2 μερες επαιρνα την γευση που ηθελα,αλλα και τωρα μου ειναι πολυ ευκολο να ξεχαστω να τον περιστρεψω και να παρω μια ασχημη τζουρα. Στον Epsilon τετοιο φοβο δεν εχω, και αν απο τις πρωτες τζουρες μου δινει αυτη την γευση/αποδοση... αααχ... τι εχω να περιμενω σε κανα δυο μερες που θα στρωσει...

κορυφαια επιλογη για μενα!

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 16, 2012, 14:17 »

Από το κατάστημα FAB VAPE παραχωρήθηκαν σε μέλη του φόρουμ 4 ατμοποιητές για δοκιμή-παρουσίαση

Παρελαβα το σετ crystal C4 με δυο ανταλλακτικες κεφαλες για δοκιμη-σχολια-παρουσιαση .
Το σετ που παρελαβα ειναι με 2,4 ωμ αντισταση επανω και αλλες δυο οι οποιες ειναι
1,8 ωμ η μια και 2,8 ωμ η αλλη .
Ξεκινωντας λοιπον απο την συσκευασια εχω να πω οτι ειναι πολυ καλη και σε εκπλησει και το εσωτερικο οπου το καθε τεμαχιο εχει την θεση του .



Ο ατμοποιητης που παρελαβα ειναι χρωματος μπλε , εχει την ''φιλοσοφια'' του κλασσικου c4+ με την διαφορα οτι μπορεις να αλλαξεις κεφαλη ευκολα,να πλυνεις το tank του με μια κινηση αφου μπορεις ευκολα να ξεβιδωσεις τον κεντρικο πυρηνα και να αποσπασεις τον πυρηνα απο το tank .

Συμβουλη : προτου γεμισετε το tank καλο ειναι να λυσετε τον ατμοποιητη και να σιγουρευσετε οτι η κεφαλη ειναι καλα βιδωμενη σφιχτα στον πυρηνα - κεντρικο στελεχος διοτι ενδεχεται κατα την επομενη πληρωση με υγρο οταν ξεσφιξετε το επιστομιο να ξεβιδωσει και η κεφαλη μαζι λογο οτι το σιλικονακι της αντιστασης με το επιστομιο ερχονται σε επαφη και ασκειται πιεση μεταξυ τους , οποτε ενδεχεται κατα το ξεβιδωμα να γυρισει μαζι και ολη η κεφαλη (αυτο σας το λεω εμπειρικα) .

Τα φυτιλια του ειναι long version (μακρυ φυτιλι) και εχουν ενα των 3 χιλιοστων (τοσο το βρηκα εγω) και ενα του 1 χιλιοστου .
Αυτο κατα την γνωμη μου το εκανε ο κατασκευαστης ωστε να καλυψει τυχον προβληματα διαρροης προς την αντισταση μιας και απο κατασκευης η κεφαλη εχει μεγαλες εγκοπες για να βγαινει το φυτιλι , με τον τροπο αυτο εχει γινει μια υποτυπωδης ''σφραγιση'' . Εγω στην δοκιμη μου εβαλα ατμιστικη βαση VG και δεν ειδα καμια διαρροη , αλλα θεωρω οτι και στην PG δεν θα υπαρχει προβλημα τετοιο λογο της κατασκευης του φυτιλιου που ανεφερα ποιο πανω.

 Παμε στην δοκιμη τωρα.
Χρησημοποιησα μια μπαταρια ego που συνηθως εχουμε ολοι οι ατμιστες .

 


Παραθετω φωτο με την 1,8 με 2,4 και 2,8 κατα σειρα .
 
ΜΕ  1,8 ΩΜ

 
Η αποδοση εδω ειναι το κατι αλλο....πολυ καπνο και ευχαριστη γευση  ( VG virginia 18mg/ml)
το πατημα εδω ειναι 3 δευτερολεπτων .
 
 
ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ 2,4 ΩΜ

 
εδω ειναι σαφως μειωμενος ο ατμος λογο αντιστασης αλλα υπαρχει τελεια αποδοση γευσης . το πατημα ειναι παλι 3 δευτερολεπτων.
 
ΚΑΙ ΜΕ 2,8 ΩΜ

εδω ειναι ακομα ποιο μειωμενος ο ατμος αλλα η γευση παραμενει .
 
 
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
κατα την γνωμη μου ειναι αψογο το προιον και καλυπτει μεγαλη γκαμα ατμιστικων προτιμησεων ατμου,γευσεις, και συνδιασμο αυτων αναλογα την αντισταση . βεβαια οσοι εχουν VV θα μπορουν καλλιστα να δουλεψουν αψογα ολες τις αντιστασεις .
Για το θεμα αντοχης δεν μπορω να γραψω κατι μιας και το παρελαβα σημερα και αμεσως εκανα τις δοκιμες , αλλα θεωρω οτι πλεον δεν μπορει κανεις να πει με ακριβεια το ποσο κρατα ενας ατμοποιητης αφου οι παραγοντες που μειωνουν την ζωη ενος ατμοποιητη ειναι πολλοι . Στατιστικα αγγιζουν τον μηνα καλης λειτουργιας με μια καθημερινη χρηση της ταξης των 5-6 ml , αυτο που παρατεινει την ζωη του ειναι ο καθαρισμος οπως εχουμε αναφερει σε αλλα νηματα.
 
Το προτεινω σε οσους θελουν γρηγορη αντικατασταση αντιστασης και πανω απο ολα καθαριοτητα αφου ειναι παιχνιδακι να τον ανοιξεις .
 
θα το βρειτε στην διευθυνση www.fabvape.gr
http://www.fabvape.gr/p.Diafanis-Crystal-CE4-mazi-me-2-antallaktikes-kefales.339089.html
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2012, 01:40 από petra »

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 16, 2012, 14:35 »
Λοιπόν, παιδία για να μην σας βγάζει δυσάρεστη γεύση  πάρτε αναπτήρα και κάψτε το φυτίλι. Εγώ το έκανα από την παρασκευή και όλα είναι super. (σ.σ. Ευχαριστώ τον Ντίμη που έτυχε να είναι στην Nobacco Π.Φαλήρου και το κάναμε μαζί)

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 16, 2012, 15:00 »
Βρε παιδιά, εσάς δεν σας αδειάζει το υγρό απο το πιπάκι
όταν αλλάζει η θέση του.Μόνο εγώ έχω πρόβλημα;
Τι δεν κάνω σωστά;

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 16, 2012, 16:12 »
Οχι και να αδειαζει το υγρο απο το πιπακι.... η' δεν σφηγγεισ καλα το πιπακι η' το σιλικονακι εχει προβλημα και σου κανει διαρροη.... τσεκαρε το και αν ειναι το 2ο πηγαινε για αλλαγη.

Παντωσ , ενα-δυο δακρυα τα εχω παρατησει ανα φασεισ...

Αποσυνδεδεμένος Xaris.

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Ατμός Μας Ενώνει ? ή Μας Διχάζει ?...
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 16, 2012, 20:03 »
Μετά από δέκα μέρες χρήση με 5-6 ml καθημερινά κανένα πρόβλημα με τον epsilon. Όλα καλά.
Ούτε πλαστικίλα, ούτε καμμένο, ούτε τίποτα. Με την αντίσταση  1.8 ohm.
α) Μπαταρία GIANT 900 mAh
β) DYI 50/50 pg/vv στα 12mg νικοτίνη με CAPPUCINO (από Zerοbacco)
 
Χρησιμοποίησα εξ'αρχής την 1.8 , άφησα τα φιτίλια να μουλιάσουν 2-3 λεπτά όπως αναφέρει η nobacco.
- Σφιχτή τζούρα που με ικανοποιεί - Δεν μου ήρθε πλαστικίλα-καμμένο κλπ - Διαροή απο πιπάκι καθόλου,το φιμέ  του Epsilon  δεν μου αρέσει και τόσο ... αλλά τι να κάνουμε ? ?  :popcorn:

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 16, 2012, 20:07 »
Βρε παιδιά, εσάς δεν σας αδειάζει το υγρό απο το πιπάκι
όταν αλλάζει η θέση του.Μόνο εγώ έχω πρόβλημα;
Τι δεν κάνω σωστά;
Αυτό που λες δεν είναι υγρό  :nope: είναι υγροποιημένος ατμός από το άτμισμα.
Κάθε μέρα να καθαρίζεις το drip με νερό για να φεύγουν οι παραμένοντες
υδρατμοί που στέκονται στα τοιχώματά του.
Να το ξεβιδώνεις από την δεξαμενή αναπλήρωσης υγρού και μετά το πλύσιμο να
το επανατοποθετείς.
Μπορείς επίσης σε μια χαρτοπετσέτα βγάζοντας το να το φυσάς για να καθαρίσει  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2012, 08:53 από Giannis Pap »

Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 17, 2012, 17:15 »
Χαίρεται
Παρέλαβα τον ατμοποιητή ce4+ v3 crystal από την εταιρεία Fabvape για review την  Δευτέρα 16 Ιουλίου.


Με μεγάλη μου έκπληξη είδα πως αυτός βρίσκονταν σε κασετίνα βελούδινη μέσα σε κουτάκι και κλεισμένος προστατευόμενος από σκόνες και άλλα .
Ο ατμοποιητής είχε μακριά φιτίλια και μέσα στη συσκευασία όπως βλέπεται και από τις φωτογραφίες υπήρχαν και 2 ανταλλακτικές κεφαλές επίσης με μακρύ φίτιλες κεφαλές.



Φορούσε κεφαλή 2.4 Ohm και οι άλλες κεφαλές της συσκευασίας ήταν 1.8 και 2.8 Ohms

Ο ατμοποιητής αποτελείται από 4 μέρη
•   Την δεξαμενή tube με μεταλλικό δακτυλίδι στο άνω και κάτω μέρος
•   Κεντρικός άξονας όπου πάνω του τοποθετείται  η κεφαλή
•   Αντίσταση και φιτίλι
•   Και τέλος το επιστόμιο drip που είναι βιδωτό.



Εμφάνιση
Βλέποντας τον θα παρατηρήσει κανείς τις καταβολές του που δεν είναι άλλες  από τον επιτυχημένο  προκάτοχο του ce4+που τον θυμίζει με εξαίρεση το κάτω του μέρος  που όπως θα δείτε είναι πλέον ξανοιγόμενο και αποσπώμενο από το tube.
Αυτή η καινοτομία είναι που ενθουσιάζει τον οποιοδήποτε χρήστη γιατί πλέον το να τον καθαρίζεις και κατά συνέπεια να αλλάζεις εύκολα τη γεύση σε αυτόν είναι πλέον δεδομένο.
Κοντά σε αυτό προστέθηκε και η αλλαγή της κεφαλής με το φιτίλι που σαν ένα σώμα πλέον βιδώνει με μεγάλη ευκολία επάνω στον κεντρικό άξονα αερισμού στο επάνω μέρος.
Έτσι δημιουργείται ένας συμπαγές ατμοποιητής με πολύ καλή ποιότητα tube και φυσικά
πανεύκολος πλέον στο άνοιξε-πλύνε-καθάρισε-άλλαξε αντίσταση-κλείσε σε λίγα δευτερόλεπτα.



Χρήση
Ξεκινάμε  με την κεφαλή των 1.8 Ohm στον ατμοποιητή και φυσικά γεμίζω με το αγαπημένο μου υγρό Tribeca. Περιμένω λίγα λεπτά να βραχούν τα φιτίλια που σημειωτέον ακουμπούν στο εσωτερικό της βάσης πράγμα που το θεώρησα υπερβολή  αλλά που στην πορεία με διέψευσε.



Χρησιμοποίησα συσκευή VV αν και φοβήθηκα μην τον αδικήσω (οσμή καμένου) γιατί πιστεύω πως φτιάχτηκε για eGo τύπου μπαταρίες και όχι για ηλεκτρικά mods.
Πρώτα έκανα εξακρίβωση της αντίστασης και βρέθηκε ακριβώς όπως λέει στα 1.8 Ohm.



Εν συνεχεία ξεκίνησα να ατμίζω από 3,5 Volts με τον φόβο μην τον ζορίσω αλλά μάλλον του άρεσαν τα δύσκολα και αφού ξεπεράσαμε τα 4 Volts σταθήκαμε για ξεκούραση στα 4,4 όπου άρχισε να διαμαρτύρεται ενώ σε αποζημίωνε μόνο με τον πλούσιο ατμό του η γεύση είχε χαθεί και οσμή καμένου πλέον στο φώναζε … βάλε όπισθεν !
Καταλήξαμε λοιπόν στα 3,9-4,1 Volts να «τραβάει» άνετα να βγάζει πλούσιο ατμό και να έχει και καλή απόδοση γεύσης.
Το μόνο αρνητικό στο όριο των 4.2-4.4 Volts -που δεν φταίει αυτός- είναι ο πολύ ζεστός ατμός πλέον που με ενοχλούσε ειδικά μετά από παρατεταμένες τζούρες  βλέπετε ήταν και πολλά watts ένα ατμοποιητή εμπορίου, 9.8 watts !!! Σταθερά λοιπόν στα 4 Volts έκανα και το τεστ που ήθελα για τον απολαύσω όπως και έγινε:
Πολύ καλή και αθόρυβη τζούρα, πολύ πλούσιος ατμός με πολύ καλή γεύση και όσο κατέβαινε η στάθμη γεμίσματος δεν πήρα ποτέ γεύση «καμένου» από κακή τροφοδοσία ακόμα και όταν κόντευαν να στεγνώσουν τα φιτίλια !



Χρησιμοποίησα τις άλλες κεφαλές με τα 2.4 και 2.8 Ohms με αντίστοιχες ρυθμίσεις στο ProVari  πηγαίνοντας με την 2.4 Ohm ως τα 4,5 Volts και με την 2.8 Ohm στα 5.0 Volts αντίστοιχα.





Δεν διαπίστωσα κάποια αξιόλογη μεταβολή χρήσης και απόδοσης και εδώ είναι που πρέπει να σταθώ και να πω ότι για όσους χρησιμοποιούν vv συσκευή μπορούν να επιλέξουν όποια αντίσταση θέλουν, για τους χρήστες με μπαταρίες eGo δεν το συζητώ η αντίσταση των 1.8 θα τους εντυπωσιάσει  θυσιάζοντας παραπάνω χρόνο της μπαταρίας τους, τους  υπόλοιπους με την αντίσταση 2.4 και 2.8 θα τους εκπλήξει με την απόδοσή τους
αλλά και τον περισσότερο χρόνο της μπαταρίας τους.

Σπείρωμα
Τύπου eGo , για τον λόγω αυτό χρησιμοποιήθηκε αντάπτορας 510 σε eGo.

Συντήρηση – καθαρισμός
Λύνεται αποσυναρμολογείται και συναρμολογείται σε δευτερόλεπτα δεν θα προβληματίσει κανέναν χρήστη ακόμα και τον πιο άπειρο.

θετικά – αρνητικά
Θετικά:
1. Πολύ καλή ποιότητα δεξαμενής  και αρκετά ανθεκτική.
2. Πανεύκολος καθαρισμός λόγω πλήρης αποσυναρμολόγησης
3. Ανταλλακτικές αντιστάσεις με βιδωτή εφαρμογή.
4. Απόδοση – γεύση – πλούσιος ατμός
Αρνητικά:
1. Μικρή σχετικά χωρητικότητα 1.6 ml ( σε μέσο ατμιστή των 4-5 ml θα χρειαστεί 3 γεμίσματα ) τη μέρα.
2. Υγροποιημένος ατμός που στέκεται στο drip θέλει τακτικό καθάρισμα με νερό αλλιώς θα σε ξαφνιάσει με λίγο πικρό υγρό που θα βγεί στο στόμα μετά από 1,2 γεμίσματα.

Συμπέρασμα
Αν και «λάτρης» όλων των CE αυτός ο ατμοποιητής πραγματικά με έχει γοητεύσει, δεν μπορώ να του βρω κάποιο ψεγάδι να πω πως δεν με ικανοποιεί . Για μένα η αρχή έγινε με τον ce4+ με τις όποιες παιδικές ασθένειες αλλά με αξιοπιστία και με λίγα χρήματα, τώρα με αυτόν νομίζω πως ολοκληρώθηκε το έργο .
Κάποιοι λένε «  Όταν ψάχνεις τον πιο εύκολο τρόπο, ειδικά για μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν πρόκειται να τον βρεις» εδώ δεν ισχύει αυτό, νομίζω πως ο ατμοποιητής ce4+ V3 crystal είναι ότι πιο εύκολο ότι πιο έντιμο, ότι πιο οικονομικό ( περίπου 6-7 € σώμα με μια αντίσταση και από τι είδα η Fabevape τον διαθέτει set εδώ με τόσα χρήματα που πραγματικά θεωρώ πως αξίζει με το παραπάνω τα χρήματά του.
Και επειδή τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν να συμπληρώσω και εγώ ή ατμίζονται και μάλιστα με …… ce4+ v3 crystal.-

ΥΓ. Ο ατμοποιητής ce4+ V3 Crystal είναι προσφορά από την εταιρεία Fabvape για review για τα μέλη του φόρουμ και την ευχαριστούμε πολύ για αυτό.
Να ευχηθούμε καλές πωλήσεις και καλές δουλειές να έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2012, 10:31 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 21, 2012, 10:32 »
Αυτός είναι ο Crystal CE4 v3 Clearomizer που παρέλαβα από FABVape για δοκιμή-αξιολόγηση. Σε μπλέ χρώμα.

Η συσκευασία :


...και το περιεχόμενο :
• 1 x πλήρως συναρμολογημένος CE4 v3 με κεφαλή 2,4Ω
• 1 x κεφαλή 1,8Ω με μακρύ φυτίλι
• 1 x κεφαλή 2,8Ω με μακρύ φυτίλι



Μια ακόμα από τις πολλές υλοποιήσεις Clearomizer. Αποτελούμενη αυτή τη φορά από τέσσερα στοιχεία:

-το σκληρό στρόγγυλο επιστόμιο
-την πλαστική δεξαμενή - tank χωρητικότητας 1.6 ml
-τον κεντρικό άξονα με την μεταλλική βάση και το eGo σπείρωμα
-την κεφαλή με το φιτίλι και την αντίσταση

Τα παραπάνω στοιχεία απεικονίζονται στις  φωτογραφίες που ακολουθούν :








Εδώ βλέπουμε τις δύο ανταλλακτικές κεφαλές των 1.8 και 2.8 Ω που περιλαμβάνονται στο πακέτο :






Η κάθε κεφαλή φιτιλοααντίστασης του συγκεκριμένου clearomizer αποτελείται από δύο μακρυά φιτίλια διαφορετικού διαμετρήματος . Οι άκρες των δύο φιτιλιών προσεγγίζουν το κάτω  μέρος της δεξαμενής και τροφοδοτούν με υγρό την αντίσταση που είναι τοποθετημένη στο εσωτερικό της κεφαλής.


Για την δοκιμή – αξιολόγηση του Crystal επέλεξα μια VV eGo-C Twist μπαταρία χωρητικότητας 650 mah








Χρησιμοποίησα υγρά PG και VG σε διαφορετικές αναλογίες και περιεκτικότητες.
Η αναπλήρωση υγρού και η συναρμολόγηση του Crystal CE4 v3 δεν θα προβληματίσει ακόμα και έναν αρχάριο χρήστη.

Απόδοση
Tζούρα εύκολη, άνετη,  ίσως λίγο πιο σφιχτή σε σχέση με ορισμένους CE4+ που έχω δοκιμάσει. Η απόδοση ατμού είναι σαφώς πλούσια .
Ο εισπνεόμενος ατμός είναι χωρίς αμφιβολία θερμός, ακόμα και με επιλογή χαμηλότερου voltage. Το χτύπημα είναι  πολύ καλό , ακόμα και όταν χρησιμοποιείται με υγρά χαμηλότερης περιεκτικότητας σε νικοτίνη.
Η γεύση είναι από την πρώτη κιόλας χρήση καλή, χωρίς αλλοιώσεις ή πλαστικίλα , ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιείται με χαμηλό – μεσαίο voltage (3.2-4.2 V).  Με υψηλότερο voltage θα διαπιστώσουμε ενδεχομένως κάποιες ελάχιστες, λογικά αναμενόμενες  γευστικές αλλοιώσεις.  Αξίζει ωστόσο να αναφέρω ότι ειδικότερα με την κεφαλή των 1.8 Ω διαπίστωσα μεγαλύτερες ανοχές/αντοχές  στο υψηλότερο voltage.  Η επιλογή κεφαλής είναι καθαρά θέμα των προσωπικών προτιμήσεων του χρήστη.  Προσωπικά έχω μια τάση/στάση επιλογής ατμοποιητών χαμηλότερης αντίστασης αλλά μπορώ να πώ ανεπιφύλακτα ότι με ικανοποίησαν και τα τρία διαφορετικά set up  του συγκεκριμένου clearomizer.

Συμπεράσματα από την δοκιμή του  Crystal CE4 v3 Clearomizer
Σε γενικές γραμμές μου άφησε την εντύπωση ενός αρκετά καλύτερου και σαφώς βελτιωμένου CE4+.
Nομίζω ότι θα ικανοποιήσει τους φίλους του θερμού ατμού. Κατά τη διάρκεια της χρήσης  δεν διαπίστωσα διαρροές υγρού. Η συγκέντρωση υγροποιημένου ατμού στο εσωτερικό του επιστομίου είναι φυσιολογική και δεν θα προβληματίσει  ιδιαίτερα. Στο σημείο αυτό θα πρότεινα έναν συχνότερο καθαρισμό του επιστομίου.  Η περιεκτικότητα της δεξαμενής υγρού δίνει  καλή αυτονομία. Για τη διάρκεια ζωής της κεφαλής δεν είμαι σε θέση να κάνω ακριβείς εκτιμήσεις αλλά ακόμα και όταν έλθει η στιγμή της αντικατάστασής τους , το κόστος απόκτησής τους είναι πολύ χαμηλό.

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω την FABVape για την διάθεση του Crystal CE4 v3 σε μέλη του e-kapnisma.gr για δοκιμή - αξιολόγηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2012, 10:56 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Xaris.

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Ατμός Μας Ενώνει ? ή Μας Διχάζει ?...
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 23, 2012, 22:55 »
Σήμερα Δευτέρα παρέδωσε πνεύμα ο πρώτος ατμοποιητής 1.8 ohm και μπήκε ο δεύτερος 2.4 . Μέχρι στιγμής τα κατάφερε μια χαρά. Η συνέχεια θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 23, 2012, 23:03 »
Εχω μερικες ερωτησεις.
τι υγρο εβαλε στο φυτιλι, τι εκανε μετα με την μπαταρια και τι παχος ειχε το συρμα?
γιατι και μενα μου βγαζει μια γευση πλαστικου και λεω να δοκιμασω αυτο που εκανε ο τυπος στο vvideo.

Αποσυνδεδεμένος John015

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizer Crystal V3 ή Thor ή epsilon τύπου CE4+ με ανταλλάξιμη κεφαλή
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 24, 2012, 01:07 »
Έχοντας χρησιμοποιησει τον παραπάνω ατμοποιητη για τέσσερις μέρες, έχω να πω ότι είναι μακράν ο καλύτερος ατμοποιητης που έχω χρισημοποιησει. Πολύ καλή κατασκευή, άριστη απόδοση γεύσης και πολύ καλή τιμή. Το μόνο που απομένει είναι να δώ την διάρκεια του. Από εμένα συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Sent from my GT-I9100

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8492 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537474 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60052 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16396 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10453 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12