vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ: Η ίδρυση του 1ου Πανελλήνιου Συλλόγου Ατμιστών είναι γεγονός!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Όχι, επειδή είσαι από τους ελάχιστους που δεν χαρίζουν κάστανα.   

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Με τιμά ο χαρακτηρισμός σου.  :bow:

Αυτό που προσπαθώ να κάνω σαφές είναι ότι ο Σύλλογος δεν είμαι εγώ, ούτε κανείς από όσους ως τώρα έχουν βοηθήσει στην δημιουργία του. Ο σύλλογος θα είναι όσοι γίνουν μέλη του και όσοι αποφασίσουν να δώσουν χρόνο και ενέργεια σε αυτόν, αφού γίνουν εκλογές.

Αν το θέλεις, όσοι έχουμε βοηθήσει μέχρι σήμερα ήμασταν η μαγιά. Αλλά το ψωμί από το αλεύρι και το ψήσιμο αποκτά τον χαρακτήρα του στο τέλος.

Γι' αυτό μην αποφασίσεις από τώρα αν μπορείς να συμπλεύσεις με τα μέλη, γιατί δεν ξέρουμε ακόμα ποια είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2017, 20:27 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
συγχαρητήρια κι εύχομαι το εγχείρημα να πετύχει...
εγινα μέλος κι εγώ...νιώθω βαθύτατα υποχρεωμένος από όσα έμαθα εδώ μέσα από τότε που έκοψα το τσιγάρο..
το παρόν φόρουμ θα λειτουργεί παράλληλα με της κοινότητας ή θα περάσει σε δεύτερη μοίρα ;;
Είναι ανεξάρτητα αλλά και διαφορετικά πράγματα όπως απάντησαν και οι παραπάνω.
Το ένα είναι φόρουμ το άλλο είναι σύλλογος, οπότε δεν υπάρχει θέμα προτεραιότητας ή "μοίρας".  :)


Αποσυνδεδεμένος PanosZografoy

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
+ενα  μελος  

μπραβο  και  καλη  δυναμη :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Δεν ξέρω ποιοι είναι πίσω από όλο αυτό το εγχείρημα και ούτε με νοιάζει!
Αυτό που με νοιάζει είναι ότι γίνεται ακόμη μια κίνηση(μεγαλύτερη αυτήν την φορά),και έτσι θα υπάρχει ακόμη μια φωνή παραπάνω,για να μάθει ο κόσμος τη εστί Ατμισμα.
Εύχομαι να έχει την τύχη που της αξίζει και πιστεύω ότι θα την έχει, αν έχουν μπει άτομα από εδώ μέσα που έχουν την γνώση και έχουν δείξει στο παρελθόν την αγάπη τους για αυτό που κάνουν :thumpup:.
Εγώ το λιγότερο που μπορώ να κάνω αυτή την στιγμή είναι να καταθέσω τον οβολό μου,σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς  που ζούμε,και ας μην γίνει τίποτε στο τέλος.Τουλάχιστον θα ξέρω πως προσπάθησα-με.
Καλή δύναμη στους Ανθρώπους που θα συμμετέχουν σε όλο αυτό,και από εδώ μέσα(vaping.gr),αλλά και γενικώς.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Με τη σειρά μου να δώσω συγχαρητήρια για την ιδέα και την κίνηση. Έχουμε περάσει πλέον το βρεφικό και νηπιακό στάδιο, όσον αφορά τόσο τον πληθυσμό που, άμεσα ή έμμεσα, εκπροσωπείται πλέον από οργανωμένο φορέα, όσο και την αντιμετώπισή μας από το κράτος που από "τύπους με περίεργο χόμπι" μας αναβάθμισε σε "τύπους με περίεργο χόμπι και αυξημένη φορολογική δυνατότητα". Προσωπικά συμφωνώ και αποδέχομαι όλες* τις διατάξεις του καταστατικού, και δεν θεωρώ ότι περιέχουν κάτι λιγότερο ή περισσότερο από παρόμοιες ενώσεις. Σημειωτέον ότι έχω διαγραφεί από κάθε άλλη ένωση (εργατικά σωματεία κλπ) που με "εκπροσωπούν" με δεδομένη την κατάσταση του συνδικαλισμού στην Ελλάδα. Αυτό μπορούμε τουλάχιστον να το κρατήσουμε εκεί που πρέπει ώστε να μη γίνει σαν όλα τα υπόλοιπα**.

* Με αφορμή τη συζήτηση για το ποιοί μπορούν να γίνουν μέλη βάσει του καταστατικού, αν θα επιτρέπονται επαγγελματίες κλπ: Προσωπική άποψη, ούτε καν η ιδιότητα του ατμιστή δε χρειαζόταν σαν προϋπόθεση. Δλδ, να μην αποκλείονται πχ άτομα που άτμιζαν κάποια στιγμή και το έκοψαν, ή μη καπνιστές ή/και καπνιστές που δεν έχουν ατμίσει ποτέ αλλά λόγω ενημέρωσης θέλουν να προωθηθεί και να προστατευτεί το ΗΤ παρά τον πόλεμο που δέχεται. Θεωρητικά όλα αυτά, γιατί αφενός στην πράξη δεν θα γίνεται κάποια εξακρίβωση αυτής της ιδιότητας (ελπίζω δλδ να μη χρειάζεται να τραβήξεις βαθιά πνευμονική για να ολοκληρωθεί η εγγραφή :)) ), αφετέρου στην Ελλάδα ζούμε, χ*%&ηκε ο μη καπνιστής αν θα πληρώνεις εσύ παράλογους φόρους, σιγά μη δώσει και €20 να σε στηρίξει.

** Μη δω μόνο και κομματικές παρατάξεις ατμιστών, στυλ ΠΑΣΚΕ/ΔΑΚΕ/οτιναναιΑΚΕ, έγινα Λούης :)) :)) :))

H αναμενώμενη κίνηση (με βάση, υπονοούμενα που γραφόταν) έγινε και πραγματικά ήταν και είναι απολύτως απαραίτητη.
Η παρέμβασή μου συνιστάται μόνο σε ένα σημείο. Ο σύλλογος είναι πανελλήνιος και ακριβώς (πριν την εγγραφή μου) είχα προστρέξει στο καταστατικό ώστε να διαπιστώσω πως μπορεί να υλοποιηθεί και να εξασφαλιστεί η συμμετοχή μελών εκτός Αθηνών. Βέβαια όπως υπέθετα, αυτό θα γινόταν μέσω κάποιας διαδικτυακής πλατφόρμας.

Άρθρο 12
 Στη   Γενική Συνέλευση,   δύνανται   να συμμετέχουν και εξ’ αποστάσεως μέλη με κάθε πρόσφορο ηλεκτρονικό μέσο το οποίο θα ανακοινώνεται προ της έναρξης των εργασιών αυτής από το Δ.Σ. ή τον ορισμένο υπεύθυνο ηλεκτρονικής επικοινωνίας.

Αρθρο 21
Για τους συμμετέχοντες στη Γενική Συνέλευση εξ’ αποστάσεως με ηλεκτρονικό τρόπο, δίδεται η δυνατότητα ψήφου με ηλεκτρονικό τρόπο, σε κατάλληλη διαδικτυακή πλατφόρμα που να διασφαλίζει τη μοναδικότητα και την μυστικότητα της ψήφου.


Διάβασα πως η 1η γενική συνέλευση θα γίνει το Μάρτη και πως πιθανόν η ηλεκτρονική πλατφόρμα ψηφοφορίας αλλά και συμμετοχής μπορεί να μην είναι έτοιμη. Θεωρώ πως κάτι τέτοιο, είναι αντικαταστατικό διότι αποκλείει μέλη του συλλόγου από διαδικασίες του συλλόγου. Μέλη τα οποία διαβάζοντας τα συγκεκριμένα άρθρα του καταστατικού, αυτονόητα θεώρησαν πως η εξ'αποστάσεως συμμετοχή τους σε όλες τις διαδικασίες εξ' αρχής είναι διασφαλισμένη και επομένως προχώρησαν στην εγγραφή τους. Νομίζω πως η προσωρινή διοικούσα επιτροπή, δεν πρέπει να προχωρήσει στην 1η γενική συνέλευση χωρίς να έχει εξασφαλίσει τη δυνατότητα συμμετοχής των μελών του συλλόγου πανελληνίως με κάποιο πρόσφορο μέσο, έστω και προσωρινό.
Δεν είναι ασήμαντο ζήτημα και μην το υποτιμήσετε.

Ο κύβος ερρίφθη, οι ατμιστές θα αποκτήσουν επιτέλους φωνή με νομική υπόσταση και  όλοι θα πρέπει να καταλάβουν πως είναι άλλο να ζητάς ακρόαση έχοντας 500 μέλη και άλλο έχοντας 50.000 μέλη. Άλλο φωνή και άλλο φωνούλα.




Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ήταν σημαντική και αυτονόητη για όλους εμάς η πανελλήνια συμμετοχή.
Αυτή επιλογή μας κόστισε σε χρόνο και διεργασίες αλλά άξιζε απόλυτα τον κόπο.
Σκοπός μας είναι να υπάρχει πλήρης δυνατότητα ψήφου για τα εκτός Αθηνών μέλη στις επερχόμενες εκλογές -και πιστεύω πως θα είναι αφικτό.

Όμως θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή στο εξής:
Οι εκλογές ΔΕΝ είναι η Γενική Συνέλευση. Την Γενική Συνέλευση θα την συγκαλέσει το εκλεγμένο ΔΣ για να συζητήσει την πορεία και τις δράσεις της Κοινότητας. Αυτό δεν αλλάζει την επιθυμία μας για ηλεκτρονική ψήφο αλλά σημαίνει πως αν αυτή δεν είναι εφικτή αυτό δεν παραβαίνει το καταστατικό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πίστεψε με, ΟΛΟΙ μας θέλουμε να υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης συμμετοχής και ψηφοφορίας. Η μη παροχή τέτοιας δυνατότητας όμως, δεν είναι αντικαταστατική. Και αυτό τσεκαρισμένο με νομικό.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Σημασία πάνω απ' όλα έχει η μοναδικότητα και αδιαβλητότητα της ψήφου, ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή σκιά επί των διαδικασιών.

Φυσικά και εμείς πρώτοι απ όλους, δεν θέλουμε να αποκλειστεί, ούτε να περιοριστούν τα δικαιώματα  κανενός.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Μπράβο κι από μένα για τη δημιουργία και τις προσπάθειες που καταβάλατε. Συγχαρητήρια!

Μου άρεσε επίσης το στήσιμο, η χρηστικότητα και το περιεχόμενο της ιστοσελίδας.
Μια λεπτομέρεια μόνο, αν θέλετε διορθώστε στα ιατρικά θέματα και στο περιεχόμενο των υγρών, το WFI από απεσταγμένο, με το σωστό "αποστειρωμένο".

Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για τους συνατμιστές που έχουν τις αμφιβολίες τους...
Η ομάδα που δημιούργησε τον σύλλογο, έκανε όλα τα απαραίτητα για να γεννηθεί ο σύλλογος. Τα μέλη που θα εγγραφούν, θα εκλέξουν το ΔΣ ή θα εκλεχθούν στο ΔΣ, στις συνελεύσεις θα παίρνονται αποφάσεις με την ψήφο των μελών και ακόμη και το καταστατικό μπορεί να τροποποιηθεί σε κάποια σημεία, αν το αποφασίσει η πλειοψηφία των μελών. Πχ τα 15€ ετησίως να γίνουν 10 ή 30... ή να παρθεί απόφαση στο να συμμετέχουν ή όχι επαγγελματίες του χώρου κλπ κλπ Όλες οι αποφάσεις για τις δράσεις και τη λειτουργία του συλλόγου, τα μέλη θα την αποφασίσουν...τα μέλη που τώρα εγγράφονται. Οι άνθρωποι που δημιούργησαν τον σύλλογο, αποφάσισαν για τα θεμέλια, τη μαγιά όπως αναφέρθηκε. Δεν είναι τα αφεντικά και δεν αποφασίζουν. Άρα όποιος δεν συμφωνεί με κάποιο σημείο ή αμφιβάλλει σε κάτι, μπορεί να γραφτεί στον σύλλογο και στη συνέχεια να το θέσει θέμα σε συνέλευση, να συζητηθεί, να ψηφιστεί και να τροποποιηθεί ενδεχομένως...

Ο σύλλογος δεν είναι αυτοί που τον δημιούργησαν, αλλά αυτοί που θα εγγραφούν μαζί με τους δημιουργούς ως απλά μέλη μετά την εκλογή ΔΣ και όλοι μαζί πλειοψηφικά θα αποφασίζουν για το κάθε τι. Ακόμη και το ΔΣ, τις αποφάσεις τις συνέλευσης θα καλείται να κάνει πράξη και θα ελέγχεται γι' αυτό.

Ας βάλουμε στην άκρη τις όποιες διαφωνίες ή αμφιβολίες και ας ενωθούμε επιτέλους, γιατί αυτά που μπορούν να μας έχουν ενωμένους, είναι σημαντικότερα.


ΥΓ Προς αποφυγή παρεξήγησης, δυστυχώς δεν ανήκω στην ομάδα δημιουργίας του συλλόγου. Όσα έγραψα, τα έγραψα με όλη την καλή πρόθεση και χωρίς να θέλω να μειώσω ή να προσβάλω κάποιον :)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Δηλαδή θες να πεις ότι όποιοι έχουν αμφιβολίες, είναι από τους πρώτους που θα γραφτούν και εξυπακούεται ότι θα είναι υποψήφιοι για την διοίκηση;

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Όλοι ίσα δικαιώματα δεν έχουν? Άρα όλοι μπορούν να είναι υποψήφιοι για το ΔΣ :)

Βέβαια επειδή έχω βρεθεί σε τέτοια θέση, ξέρω πόσο δύσκολο είναι να κάνεις πράξη τις αποφάσεις των μελών και παράλληλα άλλος να σε επιβραβεύει και άλλος να σε κατακρίνει... Θέλει στομάχι, ευελιξία και πολλές άλλες δεξιότητες ώστε να κάνεις τη δουλειά σωστά και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Το ΔΣ είναι που θα κάνει όλη τη δουλειά στην ουσία... :)

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Το Δ.Σ κάνει όλη τήν δουλειά ,και ο πορτιέρης θά τρώει το ξύλο..

Αρε μανα μπλέ μαρέ με βλέπω να με φέρνουν σε σένα..

Οκκκκ ..χαλάλι..
Οχι για μένα βρε ..
Για τόν σύλλογο ....

Ελααα να περνάμε και οι υπόλοιποι σιγά σιγά μέσα, θέσεις εχει λέμεεε.....

..........Στο βάθοςςς κύριε δεξιά ,εκεί δίπλα στόν κύριο με τήν ατμομηχανή..Οκκ καλά είστε..

Εσείς με τήν κυρία πρώτα για εξακρίβωση στοιχείων ,στόν προθάλαμο...

ΕΕΕ δεν είμαστε και μπατε σκύλοι αλέστε....

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Ευχαριστώ αγαπητέ   jas09 για τό off topic , έλειπε από τήν συλλογή μου του 2017 ,ένα τέτοιο αυτοκόλλητο ,να είστε καλά.

Καλή σας μέρα ,αλλαγή βάρδιας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8482 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180901 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238074 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12