vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, bloodlessz, anetost, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ: Η ίδρυση του 1ου Πανελλήνιου Συλλόγου Ατμιστών είναι γεγονός!

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Επί του σημαντικού έχω μια παρατήρηση να κάνω και αφού πρώτα διάβασα το καταστατικό, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη ώστε να μην μπορούν να εγγραφούν ως μέλη άνθρωποι οι οποίοι βιοπορίζονται από το άτμισμα (καταστηματάρχες, κατασκευαστές κλπ).
Για τρεις λόγους τους οποίους και εξηγώ:
1) Ήδη εκπροσωπούνται από το όργανο τους
2) Τυχόν ενασχόληση τους με τα κοινά του συλλόγου σε περιπτώσεις αντικρουόμενων συμφερόντων θα δημιουργήσουν προβλήματα παρά θα λύσουν.
3) Η ύπαρξη τέτοιων μελών δίνει βήμα υπονόμευσης του συλλόγου στους πολέμιους και σίγουρα θα γίνει εκμετάλλευση αυτού του γεγονότος.

Αυτό είναι ένα από τα πράγματα που μας προβλημάτισε αρκετά.

Δεν μπορεί όμως να γίνει για τους εξής λόγους:
α) Στον σύλλογο δεν εγγράφονται "ιδιότητες" αλλά μέλη. Το μέλος δεν "κουβαλάει" μαζί του και την ιδιότητά του.
β) Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγχεται κάτι τέτοιο. Και αν υπήρχε δεν θα τον θέλαμε. Δεν κάνουμε face control.
γ) Σήμερα κάνω εγγραφή για παράδειγμα εγώ, που δουλεύω σε ζαχαροπλαστείο, και σε 6 μήνες δουλεύω σε επιχείρηση του χώρου.
δ) Και το ακριβώς αντίθετο: Σήμερα δουλεύω σε επιχείρηση του χώρου, και σε 6 μήνες σε ζαχαροπλαστείο.

Ο σύλλογος είναι ανοιχτός σε ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως. Ως άτομα. Ως ατμιστές.
Με την ιδιότητα του ατμιστή μπορεί να εγγραφεί οποιοσδήποτε ενήλικος.
Οι υπόλοιπες ιδιότητές του δεν μας αφορούν και μένουν εκτός συλλόγου.

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Το αντιλαμβάνομαι και το δέχομαι αλλά δεν μιλούσα για υπαλλήλους καταστημάτων, αλλά για τους ίδιους τους επιχειρηματίες. όπως και να έχει όμως καλοδεχούμενοι όλοι :)

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Χαιρετίζω και εγώ την κίνηση, εύγε στους μπροστάρηδες τόσο για την κίνηση όσο και για το γεγονός ότι αποφάσισαν να εκτεθούν στα καλά αλλά κυρίως στα αρνητικά που θα ακολουθήσουν σίγουρα (άλλωστε στην Ελλάδα είμαστε). Επί του σημαντικού έχω μια παρατήρηση να κάνω και αφού πρώτα διάβασα το καταστατικό, κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη ώστε να μην μπορούν να εγγραφούν ως μέλη άνθρωποι οι οποίοι βιοπορίζονται από το άτμισμα (καταστηματάρχες, κατασκευαστές κλπ). Για τρεις λόγους τους οποίους και εξηγώ: 1) Ήδη εκπροσωπούνται από το όργανο τους 2) Τυχόν ενασχόληση τους με τα κοινά του συλλόγου σε περιπτώσεις αντικρουόμενων συμφερόντων θα δημιουργήσουν προβλήματα παρά θα λύσουν. 3) Η ύπαρξη τέτοιων μελών δίνει βήμα υπονόμευσης του συλλόγου στους πολέμιους και σίγουρα θα γίνει εκμετάλλευση αυτού του γεγονότος. Είμαι πεπεισμένος ότι τον παραπάνω προβληματισμό των είχαν και τα ιδρυτικά μέλη, αλλά δεν είμαι σε θέση να ξέρω γιατί και με ποια κριτήρια αποφάσισαν να μην κάνουν τον διαχωρισμό.
Συμφωνώ σε όλα με τον προλαλήσαντα και στα τρία σημεία που έθεσε
πρέπει να υπάρχει σαφής διαχωρισμός των απλών ατμιστων απο τους εμπόρους / κατασκευαστές / προμηθευτές / καταστηματάρχες
κοινά σημεία και πορεία έχουμε... αλλα εχουμε και διαφορες
για έμενα προσωπικά ο μη διαχωρισμός αυτός , ειναι και λογος, μη εγραφης



 

Αποσυνδεδεμένος GrehieL

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Εύχομαι τα καλύτερα και η όποια προσπάθεια με τον καιρό να μην πάρει την κατιούσα...
Εδώ είμαστε...εδώ θα κριθούμε!

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!


Κακούργεεεεεεεεεεεεεεεε !
Φυσική παρουσία πρός το παρόν δεν παίζει ( δύσκολο ).
Οπότε η' πρέπει να περιμένω μέχρι τήν ανακοίνωση τραπεζικού λογαριασμού ,ή πρέπει να φτιαξω Paypal ,και να αρχίσω ασύστολες αγορές ....
ΧΜΜΜΜΜΜμμμ...καλό μου ακούγετε ,,,
Θέλω paypal θέλω paypal......
Υ.Γ Οι απορίες μου έχω πεί ,μπορεί να είναι και απορίες "πολλών " ,οπότε σαν Μentalist που είμαι τίς συγκεντρώνω ,και τίς εκθέτω μέσω εμού ,και ας μην είναι απορίες εμού του έτσι μου..γκέγκε ?
Τι είπα?

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Αυτό είναι ένα από τα πράγματα που μας προβλημάτισε αρκετά. Δεν μπορεί όμως να γίνει για τους εξής λόγους: α) Στον σύλλογο δεν εγγράφονται "ιδιότητες" αλλά μέλη. Το μέλος δεν "κουβαλάει" μαζί του και την ιδιότητά του. β) Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγχεται κάτι τέτοιο. Και αν υπήρχε δεν θα τον θέλαμε. Δεν κάνουμε face control. γ) Σήμερα κάνω εγγραφή για παράδειγμα εγώ, που δουλεύω σε ζαχαροπλαστείο, και σε 6 μήνες δουλεύω σε επιχείρηση του χώρου. δ) Και το ακριβώς αντίθετο: Σήμερα δουλεύω σε επιχείρηση του χώρου, και σε 6 μήνες σε ζαχαροπλαστείο. Ο σύλλογος είναι ανοιχτός σε ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως. Ως άτομα. Ως ατμιστές. Με την ιδιότητα του ατμιστή μπορεί να εγγραφεί οποιοσδήποτε ενήλικος. Οι υπόλοιπες ιδιότητές του δεν μας αφορούν και μένουν εκτός συλλόγου.
οκευ.. το δεχομαι αυτο... εγραφη με την ιδιοτητα οτι εισαι ατμιστης...
τα μελοι που βιοποριζονται απο το ατμισμα θα εχουν και την δυνατότητα να εκλεγούν και στο διοικητηκο συμβουλειο?!

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Συμφωνώ σε όλα με τον προλαλήσαντα και στα τρία σημεία που έθεσε
πρέπει να υπάρχει σαφής διαχωρισμός των απλών ατμιστων απο τους εμπόρους / κατασκευαστές / προμηθευτές / καταστηματάρχες
κοινά σημεία και πορεία έχουμε... αλλα εχουμε και διαφορες
για έμενα προσωπικά ο μη διαχωρισμός αυτός , ειναι και λογος, μη εγραφης



 
φίλε diego μην το πας τόσο μακρυά, οι μικρές διαφορές δεν είναι λόγος αποχής, Ξεκινάμε καλόπιστα όλοι μαζί και στην πορεία αν προκύψουν θέματα τα λύνουμε. :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2017, 22:43 από skordoman »

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Προφανώς και θα έχουν πλήρη δικαιώματα. Δεν φακελώνουμε τον κόσμο.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως κάποιος που βιοπορίζεται από το άτμισμα είναι εχθρός μας..??
Μπορεί σε ένα δυο πράγματα να διαφωνούμε, αλλά όλοι μας είμαστε πρώτα απ όλα ατμιστες..

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης το διοικητικό συμβούλιο δεν είναι κάτι που κάποιος το κάνει ότι θέλει εύκολα (αν υποθέσουμε πως υπάρχει ένας κακός , που έχει καταφέρει να τρυπωσει). Και αυτό κρίνεται και λογοδοτεί. Πρώτα στην ελεγκτική επιτροπή και μετά στην ΓΣ.

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
φίλε diego μην το πας τόσο μακρυά, η μικρές διαφορές δεν είναι λόγος αποχής, Ξεκινάμε καλόπιστα όλοι μαζί και στην πορεία αν προκύψουν θέματα τα λύνουμε. :thumpup:
το "μη εγραφης" ηταν απλα για να τονίσω τον προβληματισμό μου και να δωσω τροφη για σκεψη 
καλοπροαίρετα τα λεω... 
στηριζω και εμπιστεύομαι τα παιδια και της προθεσεις τους... τση αποδεληπους δεν εμπιστεύομαι...
τλπ
Καλη αρχη, Καλη Δυναμη και Σύνεση!!! 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ας δώσουμε λίγη ενέργεια να μαζευτούν περισσότεροι καλοπροαίρετοι λοιπόν :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Όλα τα μέλη έχουν πλήρη δυνατότητα εκλέγειν και εκλέγεσθαι.
Ο προβληματισμός δεν είναι αβάσιμος. Κάναμε πολλές συζητήσεις για το θέμα.
Θεωρώ πως είμαστε αρκετοί, είμαστε ενήμεροι, και μπορούμε να είμαστε υπεύθυνοι να έχουμε ΔΣ που να προωθεί τον δικό μας λόγο.

Επιπλέον (σε πιο πρακτικό επίπεδο) δεν στέκει νομικά τα μέλη να αποκλείονται από θέσεις. Και στον χώρο του ΗΤ υπάρχουν πολλοί συνατμιστές που δουλεύουν σε σχετικό κατάστημα, δούλεψαν για λίγο αλλά όχι τώρα, ίσως δουλέψουν αργότερα. Άλλοι που άνοιξαν κατάστημα και άλλοι που το έκλεισαν. Δεν είναι εφικτό να παρακολουθούνται όλα αυτά από όργανο της Κοινότητας. Και δεν θεωρούμε πως όλοι και εξ ορισμού διαφέρουν από εμάς τόσο που να πρέπει να έχουν κλειστή πόρτα. Ως ατμιστές πάντα.

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Ως ΣΥΛΛΟΓΟΣ  δίνει οντότητα , ενότητα ,φωνή κτλ σε ομάδα ανθρώπων στην προκειμένη  περίπτωση εμάς τους ατμιστές.
Δεν δημιουργήθηκε ως ΣΩΜΑΤΕΙΟ για συνδικαλιστική δράση ώστε να είναι απαραίτητος ο διαχωρισμός /αποκλεισμός λόγω σύγκρουσης συμφερόντων.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
καλή επιτυχία στο σύλλογο!
όσο για τα ' καλοπροαίρετα΄ μου θύμισαν το επεισόδιο στο κωνσταντίνου και ελένης με τη νονά του κων/ντινου που ΄καλοπροαίρετα΄έσπειρε τη διχόνοια και τους έκανε όλους μπάχαλο. :yes:

Αποσυνδεδεμένος diego

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Θα Φάει η Μύγα Σίδερο και το Κουνούπι Ατσάλι...
Προφανώς και θα έχουν πλήρη δικαιώματα. Δεν φακελώνουμε τον κόσμο. Τι σε κάνει να πιστεύεις πως κάποιος που βιοπορίζεται από το άτμισμα είναι εχθρός μας..?? Μπορεί σε ένα δυο πράγματα να διαφωνούμε, αλλά όλοι μας είμαστε πρώτα απ όλα ατμιστες..
Προσωπικά το καλοκαίρι σε ενα τουριστικό θέρετρο εδω στα Χάνια είδα (και μίλησα) καταστηματάρχη (Χανιώτη) μαζι με γνωστό προμηθευτή απο Θεσσαλονίκη...  Να Καπνίζουν.. αυτοι για εμενα δεν ειναι "εν δύναμη" ατμιστες... εχθρός μου δεν ειναι,
αλλα δεν με εκφραζει και δεν με εκπρωσωπη...
είπα κοινα σημεια και πορεια εχουμε.. αλλα εχουμε και διαφορες


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180612 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59783 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12