vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, kurtz, kyrgiannis, aalex

Twitter

Επιστολή προς τον πρωθυπουργό για τον νέο νόμο που αφορά και στο άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Δεν το βρίσκω θέμα συγχαρητηρίων αλλά θερμων ευχαριστιων στον Κώστα για την αρχή που έκανε και που μας υποχρεωνει να κουνησουμε κι εμείς έστω το δάχτυλο να γράψουμε πέντε πράγματα για να στηρίξουμε τον αγώνα. Για καλό όλων μας γίνεται, ελπίζω κι εγώ με τη σειρά μου να βρει ανταπόκριση όλο αυτό από τους αρμόδιους.

Όλα τα ερωτήματα που έχω στο μυαλό έχουν ήδη τεθεί, βασικά για μένα επικεντρωνονται στην ίδια κατηγοριοποίηση του ηλεκτρονικού τσιγάρου με το κανονικό αλλά και στην απαγόρευση της επικοινωνίας. Ο φόρος ήταν αναμενόμενος αν και ακόμα κι εκεί σηκώνει κουβέντα για πιο ξεκάθαρη "μοιρασιά".. Τα παραπάνω όμως τα βρίσκω απλώς τραγικά για τους λόγους που όλοι μας αντιλαμβανόμαστε.

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω και στις συγκεντρωσεις αλλά και στις σωστές συντάξεις των ερωτήσεων, κάτι όμως ο περιορισμένος χρόνος, κάτι και το ότι δεν το έχω και τόσο με τα σωστά δομημένα γραπτά.. ε βάλε και το ότι βρίσκομαι κι εγώ στην μακρινή επαρχία..
Πάντως είμαι εδώ και δηλώνω παρόντας, όπου και όπως μπορώ θα το κάνω μετά χαράς.

:)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Καταρχάς, μπράβο Κώστα που το κυνηγάς!!
Σαν γενική ιδέα πιστεύω πως σε ότι στείλουμε θα πρέπει να είμαστε πραγματιστές και να επικεντρωθούμε περισσότερο σε αυτά που η Ελληνική ομάδα που συνέταξε το Σχέδιο νόμου υπερέβαλε ακόμη και της Ευρωπαϊκής οδηγίας και όχι σε αυτά που ξεκάθαρα ορίζει η οδηγία και που αναγκαστικά θα εφαρμόσουμε και εμείς.  
Η εξίσωση του με τα καπνικά, η επιβολή ΕΦΚ με την αναπόφευκτη απαγόρευση διασυνοριακών πωλήσεων, η απαγόρευση σε όλους ανεξαιρέτως τους δημόσιους χώρους, η απαγόρευση διαφήμισης κλπ είναι πράγματα που  παλεύονται.
Οι περιορισμοί στα μλ. και οι προδιαγραφές και ότι άλλο υπάρχει στην οδηγία, όσο παράλογα και αν μας φαίνονται, αναγκαστικά θα νομοθετηθούν.  

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Κωστή μου, ειλικρινά μπράβο σου για μια ακόμη φορά.
Μπράβο, διότι συνεχίζεις να παλεύεις για μια υπόθεση που πολλοί την θεωρούσαν (θεωρούσαμε) από χέρι χαμένη.

Τα ερωτήματα/ενστάσεις/διαμαρτυρίες είναι πάρα πολλά.
Συμφωνώ όμως απόλυτα με αυτούς που υποστηρίζουν πως πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτά που είναι εφικτό να τροποποιηθούν ή απαλειφθούν.
Θέματα όπως οι ατμοποιητές των 2ml, τα υγρά αναπλήρωσης των 10ml κλπ. ΔΕΝ γίνεται να αλλάξουν
διότι προέρχονται από την Ευρωπαϊκή Οδηγία και θα εφαρμοστούν ως έχουν σε όλη την Ευρώπη.

Όσο για το τελικό κείμενο-ερωτηματολόγιο-επιστολή,
είμαι διατεθιμένος να το συντάξω εγώ και να σε βοηθήσω σε ότι άλλο χρειαστείς
στην επικοινωνία σου με το Γραφείο του Πρωθυπουργού.

Θα σου στείλω ένα π.μ. για να συνεννοηθούμε για τις λεπτομέρειες.

Και πάλι ένα μεγάλο μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
μπράβο κώστα είσαι φοβερός :respect:
το πιο βασικό που πρέπει να καταλάβουν πριν περάσουν οποιοδήποτε νομοψιφισμα πιστεύω πως είναι ότι το ατμισμα σώζει ζωές
δεν φτιάχτηκε για να κάνει κόσμο εξαρτημένο αλλα να τον βγάλει από αυτήν την εξάρτηση και μονο έτσι πρέπει να το δουν και να το προστατέψουν όχι να το χτυπήσουν

δεν ξέρω τελικά αν μας ακούσουν αλλα ότι και να γίνει πραγματικά σου αξίζουν συγχαρητήρια :respect:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Ζητούν σχετικό ερωτηματολόγιο για το νέο πλαίσιο, αναφορικά με τα είδη καπνού, το ηλεκτρονικό τσιγάρο και  τα λοιπά, ή όπως αναφέρουν στο ηλεκτρονικό μήνυμα, για τα ζητήματα που επιθυμεί η ατμιστική κοινότητα να θέσει στον Πρωθυπουργό; Τα διαχωρίζω αν και κάποιος εύκολα θα πει πως είναι το ίδιο. Προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι το ίδιο.[/justify]

[justify]Η ειδική σύμβουλος που απάντησε ήταν όντως ένα ακόμα βήμα και χίλια μπράβο στον αγαπητό Κώστα για όλα αυτά που ακόμα και μόνος του παλεύει. Παρ' όλα αυτά, όσα ερωτήματα τεθούν προς απάντηση θα είναι προς ποιους ειδικούς συνεργάτες και επιστημονικούς συμβούλους του πρωθυπουργικού γραφείου; τη μόνη ομάδα που γνωρίζουμε μέχρι τώρα είναι αυτή των τεχνοκρατών. Οικονομικοί σύμβουλοι.[/justify]

[justify]Με λίγα λόγια, πιστεύω απόλυτα πως δεν γνωρίζουν καν τι είναι το άτμισμα και πως δεν υπάρχει ούτε ένας σχετικός επιστημονικός σύμβουλος. Επομένως θα έβαζα μία και μοναδική ερώτηση:[/justify]

[justify]Έχετε υπόψη σας τη μοναδική επίσημη έρευνα στην Ελλάδα σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο;[/justify]

[justify]Η ατμιστική κοινότητα επιθυμεί ν' απαντήσετε πρώτα επάνω σε αυτή.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Κωστα να δωσω και εγω τα συγχαρητηρια μου και να προσφερω τη βοηθεια μου στη συνταξη του κειμενου, επικονωνησε οταν χρειαστει ;) .

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο Κώστα κι ευχαριστούμε!
Εγώ κλασικά θα μαζέψω σε λίστα τα θέματα  ;)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Σιγά μην δεν έφτιαχνες λίστα εσύ!  :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος spitha

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • MyFilms-In

Κωστα μπραβο και παλι μπραβο και πρωτα απο ολα, το οτι δινεις το σημαντικο παραδειγμα της μαχητικοτητας σε ολους μας, γιατι ειτε το θελουμε ειτε οχι, για να γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολυ, σε ολες τις περιπτωσεις. Συμφωνω με τα περισοτερα που ειπωθηκαν απο τους συνατμιστες του φορουμ, ενισχυω την προταση να μετασχει με καποιον τροπο ο κ. Φασαλινος
ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Georgekvts

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας

Κύριε πρωθυπουργέ, καταλαβαίνετε ότι ο νόμος  αυτός μελλοντικά θα χαρακτηρισθεί καταστροφικός, άβουλος και υποκινούμενος από τα καπνοβιομηχανικά συμφέροντα, αφού η όλη φιλοσοφία που τον διέπει, προωθεί την εξάρτηση μέσω της χρήσης καπνικών προιόντων;
Νομίζω, ότι αυτό τα συνοψίζει όλα.  

Κατά τη γνώμη μου, έχουν συγκεντρωθεί όλες οι ερωτήσεις και στο νήμα αλλά και στο video.  Νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να μείνουμε μόνο στις ερωτήσεις (που μπορεί ή όχι να απαντηθούν, σίγουρα όμως θα δικαιολογηθούν από την μεριά των ιθυνόντων).  Πρέπει να γίνουν με τη μορφή προτάσεων ή υποδείξεων.

Θερμά συγχαρητήρια Κώστα για την κίνηση.

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Νομιζω οτι αντι για ερωτηματα θα επρεπε με καποιο τροπο να τους ενημερώσουμε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΤΜΙΣΜΑ, γιατι δέν εχουν καταλαβει....

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Μια πρώτη λίστα με επιγραμματικά τα θέματα των ερωτήσεων για να δείτε μήπως θέλετε κάτι ακόμα.

Απαγόρευση πληροφόρησης
Απαγόρευση στους δημόσιους χώρους
Διασυνοριακές αγορές
Διασυνοριακές πωλήσεις
Ελεύθερη πληροφόρηση
Ενημέρωση για έρευνες
Ενημέρωση τι είναι άτμισμα
Εξίσωση με προϊόντα καπνού
Εφαρμογή του νόμου για το κάπνισμα
ΕΦΚ
ΕΦΚ και μηδενικά υγρά
κ. Φαρσαλινός
Κατάργηση ΕΦΚ
Νικοτίνη = Φαρμακο
Παθητικό κάπνισμα
Περιέκτες 2μλ
Προτάσεις - υποδείξεις
Συσκευασίες 10μλ
Φορολόγηση

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
μπραβο κωστα πολυ καλη κινηση!!!οσο μπορουμε θα το παλεψουμε μπας και καταφερουμε να σωσουμε κατι.πανω κατω οι ερωτησεις που θα ηθελα να κανω εχουν τεθει απο αλλους

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μια πρώτη λίστα με επιγραμματικά τα θέματα των ερωτήσεων για να δείτε μήπως θέλετε κάτι ακόμα.
Το πλήθος των χρηστών πολλαπλασιάζεται με γεωμετρική πρόοδο - όπως το καταλαβαίνει κανείς ;)
Εξαγωγές στο εξωτερικό
Οι φόροι θα εκμηδενιστούν, έστω και μακροπρόθεσμα, με ελάφρυνση του ΕΣΥ
Έχει κιόλας γίνει γκάτζετ στους 17αρηδες (που θα ψηφίζουν, οσονούπω)
Ευκαιρία να εφαρμοστεί ο νόμος περί απαγόρευσης του ΚΤ και να εισπραχθούν χρήματα από πρόστιμα
Απεναντίας, ευκαιρία η Ελλάδα να πρωτοστατήσει σε διεξαγωγή επιστημονικών ερευνών και να γίνει ηγέτης σε παγκόσμια κλίμακα (για να μη φεύγουν έξω και οι νέοι επιστήμονες) - ένας δεν φτάνει
Η διορατικότητα εξασφαλίζει στον ηγέτη μια θέση στην Ιστορία

Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα, στον Κώστα και την σπαρτιάτικη νοοτροπία του  :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364