vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

413 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, Buliwyf, Milarepa, saltcity, gigelis78, grag, manoslykos, lagoudakis, Jorge

Twitter

Hussar RTA Clone

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1815 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 20:17 »
 :yes: Αν και καλά κάνεις εσύ και λες για άλλους, εγώ επιμένω να δω τι δυνατότητες έχουμε για πνευμονικό χουσάρ μιας και τον έχουμε μπροστά μας. Βασικά δεν θέλω φουλ πνευμονική όσο χαλαρή, ένα κλικ επάνω απο MTL εκεί γύρω στα 30 βατ για υγρά που οι καλές γλώσσες τα θέλουν να ξεδιπλώνουν κρυφά χαρίσματα εκεί.

Δοκίμασα με 0.32 σύρμα μου βγήκε 0.7ω αλλά με έλεγχο στα 30 βατ 200-210c είναι στα όρια του καμμένου η γεύση.

Κοιτάω τώρα κάτι twisted 2x30 και alien 28/32. Πολύ ζεστό λες? Καλύτερα ένα απλό 26ga? Νομίζω οι απέναντι οι σκαιλαϊνιακοί παίζουν με κάτι τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1816 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 21:11 »
Και στον Phenomenon βάζαν Ω-βαλ ;D ανιστάσεις, μέχρι και τριπλές, με τις τρύπες του αέρα στο σύνολο να αποδίδουν όσο μία 1,3 αν θυμαμαι καλά .
Οπότε γίνεται σίγουρα ! ;D Μία υποθεση έκανα ήδη, δευτερη δε κάνω! :)) Βαράς allien και μας λες. Κι αν δε σου κάτσει παίρνεις μια Κυλλήνη (Kylin) μετά :laugh1: *για να αξιοποιήσεις τα συρματάκια σου


Go for it! :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 13, 2017, 21:30 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1817 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 22:51 »
Πάντως και εγώ δεν κατάφερα να βάλω πολλών ειδών σύρματα και στησίματα στο hussar. παρόλο που στην αρχή ειχα ενθουσιαστεί επειδή ανάμεσα στους πόλους έχεις φοβερό χώρο κάθετα. Τελικά το πιο πολύ που κατάφερα να βάλω είναι 26 στριφτο και 24/30 κλαφτον 6 σπειρες 2,5 πυρηνα και ζορίστηκα (είμαι και καινούργιος) στο να μην μου κάνει βραχυκύκλωμα με το χοντρο κλαπτον. Τελικά ναι όλα μπορείς να τα κάνεις αλλά θέλει κόπο και γιατί να το κάνεις όταν ο ατμο σε παρακαλάει για απλά στησιμάτα που σε βοηθάει να τα κάνεις σε 2-3 λεπτά.
Αερατος δεν νομίζω να έχει την απαιτήση να γίνει ο hussar. δεν νομίζω να έχει τις υποδομές. Παίζω και με τον sky και δεν είναι στα ιδια κυβικά.
Μετά λοιπόν τον ενθουσιασμό των πρώτων ημερών (ο hussar έχει πιο τραχύ άγριο χτύπημα σε σχέση με τον άλλον και αυτό πολλές φορές είναι επιθυμιτό), και την απογοήτευση των επόμενων εβδομάδων (συγκεκριμένες περιορισμένες επιλογές σε build και δεν έχει τρύπες για πιο αεράτο) τώρα πλέον έχουμε αποδεχθεί ο ένας τον άλλον. είναι ένα αξιόπιστος, γευσάτος, MTL ή αεράτος MTL πολυυυυ restricted DTL. Με το μεταλλικό τανκ δεν τον άντεξα, με το άλλο είναι μια χαρα και πολύ ελαφρύς. μεγάλη χωρητικότητα δεν στάζει όσο και να προσπάθησα να τον κάνω να κλάψει, πρακτικός... πραγματικό εργαλείο. έχει γίνει πλέον ο ADV, το τογιοτα μου, και έχει κάνει τον sky να με περιμένει στο σπίτι όταν γυρίσω μπας και έχω όρεξη να κάνω κόλπα μαζί του.
Γιατί δυστυχώς με τον hussar δεν κατάφερα να κάνω... ιεραποστολικό... άντε και κανένα χεράτο.  :-[

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1818 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 00:19 »
2,5 χιλιοστά εισαγωγή αέρα αφού, το σκαλοπάτι προς DTL, τι αλλο να χρειαστεί να πούμε;
Της γυναίκας μου πάντως της βάλαν χέρι στο γραφείο της με το 2χιλ. πιν γιατί το ντουμάνιαζε πολύ σε σχέση με τον Cloud1 I. Τι λεπτότερα σύρματα, τι μεγαλύτερες αντιστάσεις προσπάθησα... έφαγε πόρτα. Με το 1,5 πιν ανοιγμένο στα δενταμέτρησα, συμβιβάστηκαν τα κορίτσια εκει μέσα.. ;D
*H "αγριάδα" επίσης, σε σχέση με τον Cloud Ι πχ, είναι δεδομένη και λατρεμένη συνάμα! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2017, 00:30 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1819 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 08:02 »
Ηρθα και εγώ στην οικογένεια. Πλύσιμο, στέγνωμα, σιδέρωμα (ωχ λάθος) και στήσιμο με το κλασικό κατα το νήμα Kanthal 0.40mm και 6 σπείρες ανοιχτές στα 2.5 mm και περίπου 0.7 Ohm (που ανεβοκαταίβενε από 0.59 σε 0.73) είδα ότι για τις ατμιστικές μου συνήθειες θέλω από 17-19Watt.με προσοχή στο βαμβάκωμα όχι σφιχτό φουντωτο κάτω (όμως το άπλωσα στο ντεκ). Εντυπώσεις (σιγά βέβαια μη περιμένετε από μένα αφήστε με όμως να βγάλω τη χαρά μου)
1.Οπτικά κουμούτσα ότι και να λέμε, ψηλότερος και απο τον armed (και πιο άσχημος βέβαια), περιμένω το microtank και θα φτιάξει νομίζω
2. Δοκίμασα με επιπλέον ένα μικρό dripaki από τεφλόν που χω παρότι μονώνει τη θερμοκρασία (όπως είπε κάποιος φίλος) μάλλον χάνει σε γεύση
3. Οταν τόπλενα έβγαλα ένα-ενα το τσούρμο τα oring και τα ξανάβαλα αυτό που πατάει η καμπάνα δεν το βλέπω σοι και ίσως αυτό να φταίει για κάτι ψιλο-ψιλο διαρροές που είχα
4. Tην παραπάνω αντίσταση την έστεισα σχετικά χαμηλά (από ότι κατάλαβα ότι προτείνουν οι περισσότεροι) ώστε το κέντρο της σπείρας είναι στο πάνω μέρος των βιδών (επειδή είμαι οπαδός των όσο χαμηλότερα αντιστάσεων το επόμενο στήσιμο θα είναι όσο πιο κοντά στον αέρα (τι λέτε ?)
5. Επέλεξα το κιρό έξτρα αξονάκι του 1.3. mm καιε ενώ με αυτά που διάβαζα το περίμενα εξαιρετικά σφιχτό το βρήκα ακριβώς στα γούστα μου με λίγο ανοιχτά αέρα.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
1. Ντουμάνι πολύ καλό  
2. Κατανάλωση ψηλή (νομίζω λίγο παραπάνω από τον armed)
3. Ευκολία στησίματος μεγάλη όμως θέλει την προσοχή του
4. και τελευταίο γεύση Ουάου τι armed τι doggy η γεύση του είναι πράγματι καλύτερη πλησιάζει (όχι και πολύ) το βασιλιά zest (της μικρής μου ατμιστικής ζωής)

Και κλείνοντας, επί του παρόντος χαίρομαι που τον προτίμησα από τον skyline (που έχει φίλος) ακούγοντας τον καλό συμφορουμίτη μας Κώστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2017, 08:12 από mpari »

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1820 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 08:26 »
Οταν λεμε σπειρες ανοιχτες....τι εννοουμε?Ποσο ειναι το κενο δηλαδη μεταξυ των σπειρων?Οσο μια διαμετρος συρματος π.χ?Δυο ?Τρεις?
Και σε τι εξυπηρετει ενα στησιμο με ανοιχτες σπειρες...το εχω απορια καιρο
Ειμαι offtopic αλλα επειδη αναφερθηκε στο απο πανω ποστ....

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1821 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 09:46 »
Κενό όσο να μην εφάπτονται και όσο πιο συμμετρικά γίνεται. Για μένα, αυτό εξυπηρετεί αφενός στο να μην έχω hotspots (χωρίς να κάνω dry burn) και αφετέρου να καλύπτεται περισσότερη επιφάνεια χωρίς να κάνω πολλές σπείρες (άρα μεγαλύτερες σε Ωμ αντιστάσεις).

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1822 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 09:57 »
αν κανεις αντίσταση με ανοιχτές σπείρες δεν χρειάζεται να κανεις dry burn γιατί κατά 99.9% θα ανάβουν ομοιόμορφα οι σπείρες
i απόσταση μεταξύ τους γίνετε μονη τις
εμείς πιέζουμε τις σπείρες να κολλήσουν και όταν τις αφήνουμε, σαν σούστα επανέρχονται και αφήνουν μια μικρή απόσταση
αν δεν είναι ομοιόμορφες τις τραβάμε λίγο να ανοίξουν και μετά τις ξανά ενώνουμε και τις αφήνουμε πάλι και...δες κάνα video του pbusardo καλύτερα

https://youtu.be/Y6SJgqgqjQU?t=37m40s

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1823 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 10:18 »
O Μπουσαρντος δείχνει τον απλούστερο τρόπο για spaced coil. Είναι και το ιδανικότερο κόιλ για TC.
Πριν κάνα δυο χρόνια, με τον φίλο που με έσπρωξε στον Phenomenon (με την alpha εκδοσή του :)) ) βάλαμε τα 2 Pheno δίπλα-δίπλα και φάγαμε λίγο περισσότερο απο 1 ώρα να στήνουμε αντιστάσεις διαφορετικές, spaced vs micro, σύνολο κάπου 8 και 8 vs αν θυμάμαι καλά και καταλήξαμε πως το Micro για να φτάσει τη γεύση του spaced ήθελε κάτι λιγότερο απο τις διπλάσιες στροφές στο σύρμα.
Δεν τα θυμάμαι ακριβώς, έχω κάνει αναφορά και στο νήμα του νέου τότε Phenom, που πάλι δεν θυμάμαι αν μπαίνω σε λεπτομέρειες, αλλα νομίζω η διαφορά ήταν κάπου x1,8, δηλαδή σε 6 σπείρες το spaced έβγαζε την γεύση που το micro έδινε σε 8 ή 9 (μάλλον 9).

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1824 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 12:02 »
Ο Hussar δουλευει πολυ καλύτερα απο τον skyline σε σφικτή τζούρα, κάτοχος και των δύο είμαι υπερκαλυμμένος με το το πως θέλω να ατμίσω απο σφιχτή εως αεράτη++.

Αυτό που μου αρέσει περισότερο στον hussar είναι η ευκολία αναπλήρωσης και το πόσο σωστά ''ακούει'' το airflow σε αντίθεση με τον skyline που το δικό του airflow δεν ρυθμίζει σχεδόν καθόλου και όλη η δουλειά γίνεται απο τα δισκάκια καθώς και το βίδωμα-ξεβίδωμα για την αναπλήρωση είναι λίγο πιο κουραστικό. Αλλο ένα εκνευριστικό του skyline είναι οτι εαν κλείσεις πολύ τον αέρα σφυρίζει κλέφτικα  :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1825 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 13:07 »
Συνατμιστές ψάχνοντας γιατί o Hussar τρώει σαν άλογο (eats like a horse) βρήκα την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αιτία. Παρακολουθείστε :
Από που είναι ο hussar ? από την Πολωνία. Και τι είναι ο hussar ή Ουσάρος στα Ελληνικά, ιδού από την wikipedia:

" The Polish Hussars (/həˈzɑːr/, /həˈsɑːr/, or /hʊˈzɑːr/; Polish: Husaria [xuˈsari.a]), or Winged Hussars, were one of the main types of the cavalry in the Polish-Lithuanian Commonwealth between the 16th and 18th centuries. When this cavalry type was first introduced by Serbian and Hungarian mercenary horsemen at the beginning of the 16th century, they served as light cavalry banners in the Polish army; by the second half of the 16th century and after Stephen Báthory's reforms, hussars had been transformed into heavily armored shock cavalry. Until the reforms of the 1770s, the husaria banners were considered the elite of the Polish cavalry.

και η μετάφραση από google (σχεδόν)

"Οι Πολωνοί Ουσάροι ή οι Φτερωτοί Ουσάροι ήταν ένας από τους κύριους τύπους του ιππικού στην Πολωνική-Λιθουανική Κοινοπολιτεία μεταξύ του 16ου και τον 18ο αιώνα.Όταν αυτός ο ιππικός τύπος εισήχθη για πρώτη φορά από Σέρβους και Ούγγρους μισθοφόρους ιππείς στις αρχές του 16ου αιώνα, χρησίμευαν ως  ελαφρύ ιππικό στον πολωνικό στρατό · από το δεύτερο μισό του 16ου αιώνα και μετά τις μεταρρυθμίσεις του Stephen Báthory, Οι Ουσάροι μεταμορφώθηκαν σε ιππικό κρούσης με μεγάλη θωράκιση. Μέχρι τις μεταρρυθμίσεις της δεκαετίας του 1770, οι Ουσάροι θεωρούνταν η ελίτ του πολωνικού ιππικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2017, 13:14 από mpari »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1826 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 13:36 »
Ε άμα Winged, ας πετάξουμε :))

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1827 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 15:13 »
Δεν έχω την εντύπωση ότι ο Hussar τρώει τόσο πολύ, αναλογικά με αυτό που είναι. Φυσικά, δεν είναι phenomenon, αφού έχει και μεγαλύτερο χώρο ατμοποίησης και οι περισσότεροι τον δουλεύουν με 2.5mm πυρήνα (σε σχέση με τον 2mm πυρήνα που βάζουν στον Phenomenon), οπότε και περισσότερο βαμβάκι βάζεις.

Πριν 3-4 μέρες πήρα και το κοντό τανκ και δοκιμάζοντας παράλληλα-ταυτόχρονα τον κοντό και τον ψηλό Hussar με ίδιες αντιστάσεις, ίδια watts. ίδιο drip tip και ίδιο υγρό, νομίζω ότι ο κοντός δίνει λίγο περισσότερο ανάλυση γεύσης από τον ψηλό, αλλά και λίγο πιο θερμό ατμό. 

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1828 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 18:32 »
Για τους κατοχους κλωνοhussar-Copper ΚΑΙ κλωνοSky-Copper(επειδη αναφερθηκε)...Πως διαφοροποιειτε τα στησιματα σας μεταξυ των δυο?Γιατι εγω μεχρι στιγμης κανω ακριβως τα ιδια και στους δυο(λογω αρχαριοσύνης)...μιλαω για αερατες τζουρες(φαρδυ πιν και μεγαλο αεροδισκακι αντιστοιχα)

Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #1829 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 20:01 »
Πάντως και εγώ δεν κατάφερα να βάλω πολλών ειδών σύρματα και στησίματα στο hussar. παρόλο που στην αρχή ειχα ενθουσιαστεί επειδή ανάμεσα στους πόλους έχεις φοβερό χώρο κάθετα. Τελικά το πιο πολύ που κατάφερα να βάλω είναι 26 στριφτο και 24/30 κλαφτον 6 σπειρες 2,5 πυρηνα και ζορίστηκα (είμαι και καινούργιος) στο να μην μου κάνει βραχυκύκλωμα με το χοντρο κλαπτον. Τελικά ναι όλα μπορείς να τα κάνεις αλλά θέλει κόπο και γιατί να το κάνεις όταν ο ατμο σε παρακαλάει για απλά στησιμάτα που σε βοηθάει να τα κάνεις σε 2-3 λεπτά.
Αερατος δεν νομίζω να έχει την απαιτήση να γίνει ο hussar. δεν νομίζω να έχει τις υποδομές. Παίζω και με τον sky και δεν είναι στα ιδια κυβικά.
Ε αν παίρνει τα σύρματα που λες νομίζω είμαι εντάξει με το άλιεν. Εγώ πάλι που παλεύω με το 0.32? Είναι τέτοιο ψιλολόι που με παιδεύει να το πιάσω στις βίδες και αναγκαστικά το τυλίγω γύρω τους, είχα και βραχυκυκλώματα, την άλλη φορά κόπηκε το σύρμα στην τρίτη τζούρα και σταμάτησε. Οπότε μπορεί με τα χοντρά να βρω την χαρά μου.  :dontknow:
Ερώτηση spyvas, το twisted το πιάνει στα βιδάκια ή το τύλιξες? Σε τι βατ έπαιξες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279194 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15667 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias