vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, camber, giorgos1999, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #510 στις: Ιουνίου 15, 2017, 14:51 »
Το λιγότερο είναι ότι κερδίζουμε χώρο και μπουκαλάκια.
Καλύτερα ένα άρωμα συμπυκνωμένο σε ένα μέρος, παρά αραιωμένο σε 10 μέρη.

Ακόμα, μπορεί να μη μας αρέσει πια η συνταγή.

Το κύριο όμως είναι ότι μπορεί να αλλάξουμε τη δύναμη της βάσης, ή ακόμα και την περιεκτικότητά της.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #511 στις: Ιουνίου 15, 2017, 17:58 »
Τα αρώματα τα ωριμάζεις σκέτα ή τα αραιώνεις λίγο περισσότερο βάζοντας επιπλέον PG?
μέχρι στιγμής τα αφήνω με το pg που έχουν
έκανα ένα πείραμα με ανάδευση στη φάση των αρωμάτων με το un Beso (συνταγή από γνωστό fb group) το layering βγήκε απλά βγήκε λίγο άτονο
ίσως φταίει ότι το έκανα τελικά 3mg ίσως είναι έτσι η συνταγή
χτες έκανα 30ml flavor base από Dinner Lady A Lemon Tart Remix χωρίς ανάδευση
θα δείξει
αν και το βασικό πείραμα θα γίνει στο κλωνο castle που το αφήνω όμως 4 μήνες και θα πιάσουμε Χριστούγεννα :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #512 στις: Ιουνίου 15, 2017, 21:00 »
Χαζή ερώτηση πρωτάρη...
Εάν με την “ωρίμανση” εννοούμε την σωστή εξάπλωση των αρωματικών υλών στην βάση γλυκερίνης, τι εξυπηρετεί να έχουμε τα συμπυκνωμένα αρώματα σκέτα μόνα τους πέρα από την ευκολία να είναι έτοιμη μια συνταγή για λόγους ευκολίας;

Kαι τα αρώματα που παίρνουμε μπορεί να είναι 1 χρόνο στο μπουκάλι αλλά πάλι θέλουν χρόνο μετά την μίξη με vg/pg.
Το σημαντικότερο πλεονέκτημα κατά τη γνώμη μου, είναι ότι τα αρώματα αλληλεπιδρούν και δένουν μεταξύ τους αν τα αφήσεις από 3 ώς 7 εβδομάδες στο μπουκάλι. Οταν μετά τα βάλεις στη βάση σου, ο χρώνος ωρίμανσης είναι κατά πολύ μικρότερος. Αυτή είναι η σωστή πρακτική για τα πραγματικά shake n vape, αν ο κατασκευαστής έχει ωριμάσει τα αρώματα τότε μπορείς με την προσθήκη βάσης να τα ατμίσεις σχεδόν και άμεσα ή σε 1-2 μέρες το πολύ. Αυτός είναι και ο λόγος που συνήθως η έκδοση ενός υγρού σε shake n vape είναι ακριβότερη απ' ότι η έκδοση σε άρωμα.
Τώρα πόσοι κατασκευαστές αφιερώνουν αυτές τις εβδομάδες για ωρίμανση των shake n vape τους ο θεός και η ψυχή τους.... Ξέρω μερικούς (ελάχιστους) που το κάνουν και πάρα πολλούς που δεν το κάνουν. Στην κρίση σας ποιοί σέβονται πραγματικά τον καταναλωτή όταν πουλάνε άρωμα ονομάζοντας το shake n vape.

μέχρι στιγμής τα αφήνω με το pg που έχουν
έκανα ένα πείραμα με ανάδευση στη φάση των αρωμάτων με το un Beso (συνταγή από γνωστό fb group) το layering βγήκε απλά βγήκε λίγο άτονο
ίσως φταίει ότι το έκανα τελικά 3mg ίσως είναι έτσι η συνταγή
χτες έκανα 30ml flavor base από Dinner Lady A Lemon Tart Remix χωρίς ανάδευση
θα δείξει
αν και το βασικό πείραμα θα γίνει στο κλωνο castle που το αφήνω όμως 4 μήνες και θα πιάσουμε Χριστούγεννα :)

Να το δούμε λίγο απλά, γιατί δεν είναι rocket science που λένε και στο χωριό μου.
Αν αναδεύσεις με ένα καλό τρόπο πχ μαγνητικά ένα υγρό, αυτό που κάνεις είναι να βοηθάς τα μόρια των αρωμάτων να διασπαρθούν όσο το δυνατόν περισσότερο μέσα στη βάση σου και να δέσουν μαζί της. Το ίδιο ισχύει και για την ανάδευση των αρωμάτων.
Αν δεν αναδεύσεις, τι σε οδηγεί να πιστεύεις ότι βοηθάς τα μόρια του αρώματος να καταμεριστούν μέσα στη βάση ή μεταξύ τους αν μιλάμε για μη ανάδευση σκέτου αρώματος?
ΟΚ, αν τα αφήσεις 4 μήνες, σίγουρα θα γίνει σημαντική ομογενοποίηση, αλλά γιατί αυτό το χρόνο να μην τον χρησιμοποιήσεις για να δέσει ακόμα καλύτερα το υγρό έχοντας κάνει μια καλή ανάδευση στην αρχή?


ΥΓ. Δυστυχώς κατά τη γνώμη μου, δεν μπορούμε να έχουμε στις συζητήσεις αυτές και την απ' ευθείας γνώμη από τους ειδικούς, δηλαδή τους κατασκευαστές. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2017, 21:11 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #513 στις: Ιουνίου 15, 2017, 21:41 »
ίσως δεν το διατύπωσα σωστά 
εξετάζω να δω αν η διπλή ανάδευση μια στη φάση της μίξης των αρωμάτων και μια στη φάση της μίξης της συνταγής με pg/vg/nic θα μου προσφέρει κάτι περισσότερο από την ανάδευση μόνο στο τελικό στάδιο

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #514 στις: Ιουνίου 15, 2017, 22:04 »
Επίσημα, σύμφωνα με τη Χημεία, η ανάδευση ή ο χρόνος βοηθούν το να γίνονται οι συγκρούσεις μεταξύ των μορίων περισσότερες.
Έτσι, αυξάνονται και οι αποτελεσματικές κρούσεις, δηλαδή αυτές που, λόγω του κατάλληλου προσανατολισμού των μορίων, ευνοούν μια έλξη ανάμεσα σε διαφορετικά μόρια, άρα ένα επιπλέον δέσιμο.
Το νερό, ας πούμε, δεν θα ήταν υγρό, αν δεν υπήρχε η έλξη ανάμεσα σε διαφορετικά μόρια, λόγω της πολικότητας των μορίων του.

Στην περίπτωσή μας, αν οι εστέρες που αναπαράγουν ένα άρωμα δεν έχουν πολικότητα, είναι ανώφελη η ανάμιξη των αρωμάτων χωρίς βάση.
Αν υπάρχει διαφορά πολικότητας τότε ναι, υπάρχει κάποια διαφορά.
Δυστυχώς, δεν μπορούμε να ξέρουμε, ακόμα, τα συστατικά της κάθε εταιρείας. 
Ακόμα κι αν αυτό γίνει, προφανώς δεν έχει μελετηθεί η πολικότητα των εν λόγω μορίων.

Άρα, στηριζόμαστε προς το παρόν μόνο στην εμπειρία.
Αν και το προσπαθώ από πέρσι, ψάχνοντας για οποιοδήποτε άσχετο με το άτμισμα άρωμα, δεν υπάρχει πρόοδος, εκτός από την μπανάνα ή τον ανανά, γι αυτό και η μη ύπαρξη αναφοράς διαφορών, από μια εταιρεία στην άλλη, των αρωμάτων αυτών.


Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #515 στις: Ιουνίου 15, 2017, 22:15 »
Επομένως έστω θεωρητικά θα υπάρχουν αρώματα τα οποία δεν θα μπορούν ποτέ να ομογενοποιηθούν;


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #516 στις: Ιουνίου 15, 2017, 22:34 »
Μεταξύ τους, ναι (θα υπάρχουν)
Υπάρχουν πολύ μικρές διαφορές πολικότητας, που απλά αυξάνουν το χρόνο ωρίμανσης.
Ίσως αυτό βρήκε, εμπειρικά, ο Κώστας 44, με το "κατά ομάδες"¨ωρίμασμα.
Με βάση, όχι (έστω κι αν, ακόμα κι αυτές, εμφανίζουν αδύναμη πολικότητα).

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #517 στις: Ιουνίου 15, 2017, 22:53 »
Και έτσι για να το ολοκληρώσω λίγο στο μυαλό μου. Η ύπαρξη της "βάσης" βοηθά βελτιωνοντας - βοηθώντας την πολικότητα. Έχει προσδιοριστεί το γιατί; sorry αν το εξήγησες ήδη και δεν το έχω καταλάβει μέχρι στιγμής.


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #518 στις: Ιουνίου 16, 2017, 00:45 »
Επομένως έστω θεωρητικά θα υπάρχουν αρώματα τα οποία δεν θα μπορούν ποτέ να ομογενοποιηθούν;


Sent from my siPhone
Εννοείται. Και πάλι καλά που ισχύει αυτό αλλιώς όλα μετά από καιρό θα γίνονταν μια γεύση, χωρίς layers. 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #519 στις: Ιουνίου 16, 2017, 08:52 »
Και έτσι για να το ολοκληρώσω λίγο στο μυαλό μου. Η ύπαρξη της "βάσης" βοηθά βελτιωνοντας - βοηθώντας την πολικότητα. Έχει προσδιοριστεί το γιατί; sorry αν το εξήγησες ήδη και δεν το έχω καταλάβει μέχρι στιγμής.


Sent from my siPhone
Οι βάσεις έχουν -ΟΗ που εμφανίζει μια κάποια πολικότητα, όχι μεγάλη, αλλά μεγαλύτερη από αυτή των εστέρων. Γι αυτό βοηθάει.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #520 στις: Ιουνίου 16, 2017, 13:13 »
αν και το βασικό πείραμα θα γίνει στο κλωνο castle που το αφήνω όμως 4 μήνες και θα πιάσουμε Χριστούγεννα :)
Πρόσεξε γιατί στους 6 μήνες φυτρώνει :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #521 στις: Ιουνίου 16, 2017, 19:23 »
@spectrum
Γι αυτό και ρώτησα τον φίλο από την πρώτη μου απάντηση :
"Τα αρώματα τα ωριμάζεις σκέτα ή τα αραιώνεις λίγο περισσότερο βάζοντας επιπλέον PG?"
Ακριβώς για την καλύτερη ομογενοποίηση.

@everyone :)
Αν και ισχύει αυτό που λέει ο spectrum για την μίξη των αρωμάτων, μην ξεχνάμε οτι τα αρώματα δεν είναι "αυτόνομα" αλλά ήδη αραιωμένα μέσα σε βάση (PG).
Συνεπώς η όποια ανάδευση θα βοηθήσει στην ομογενοποίηση και στο στάδιο των αρωμάτων.

Αποσυνδεδεμένος phil_marlowe21

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #522 στις: Ιουλίου 15, 2017, 14:22 »
Έφτιαξα ένα απλό καπνικό υγρό, με Maxx Blend (FA), RY Doyble (TPA), Acetyl Pyrazine (TPA). Πόσες ημέρες πρέπει να το αφήσω για ωρίμανση;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #523 στις: Ιουλίου 15, 2017, 14:25 »
Αν είναι 100μελο, εγώ θα το άφηνα 3-4 εβδομάδες, άλλοι τα ατμίζουν πιο γρήγορα. Μπορείς να δοκιμάσεις. :)

Αποσυνδεδεμένος phil_marlowe21

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #524 στις: Ιουλίου 15, 2017, 14:38 »
Επειδή το φτιάχνω πρώτη φορά (γενικά είμαι νέος στο diy) έφτιαξα ένα 30μελο. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180499 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12