vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 1 χρήστης
th3ofilos

Twitter

Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #360 στις: Φεβρουαρίου 28, 2015, 03:16 »
Σε καθαρή vg για 10ml βάσης :
- 12 σταγόνες  GOLD DUCAT από inawera
-   7
σταγόνες TOBACCO DNB FLAVOUR από inawera (δηλαδή άρωμα dirty)
-   4 σταγόνες CARAMELLA

Ωρίμανση τουλάχιστον για 7-8 ημέρες.
Σχετικά έντονα αρωματικό καπνικό με τσιγαρίσια εκπνοή.


Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #361 στις: Μαρτίου 06, 2015, 01:35 »
To fotia μου αρεσει πολυ. Αλλα εαν αυτο το νημα ειναι για αρωματα με "τσιγαρισια" ή γευση πουρου/πιπας δεν ξερω γιατι συμπεριλαμβανεται στα καπνικα και αναφερεται εδω. Για εμενα κατατασεται στα "αλμυρα" γιατι ειναι η γευση και το αρωμα του παστουρμα ή του σουτζουκιου.


Και μιας και το ανεφερα... γνωριζει κανεις που μπορω να βρω μπεϊκον και τυρι σε αρωματα? Δεν κανω πλακα θα ηθελα πολυ να τα δοκιμασω και δεν περιμενω να τα βρω απο εταιριες που κινουνται στο χωρο του ΗΤ


Για να μη βγω και off-topic, θα τα προτιμουσα καπνιστα, αλλα δεν θα με χαλασει εαν δεν ειναι  :D

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #362 στις: Μαρτίου 06, 2015, 01:41 »
H μαμά FlavourArt στην Ιταλία.
Καλές τιμές στα DIΥ, 3,90 ευρώ τα μεταφορικά.
Knock yourself out! :yes:
http://flavourartexpress.biz/index.php
Πας στο kitchen magic > savoury flavors
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2015, 01:50 από maddoghellas »

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #363 στις: Μαρτίου 06, 2015, 02:10 »
ωχ εχει diacetyl. Το ιδιο και η παρμεζανα και τα ψητο κοτοπουλο/μοσχαρακι.  Αλλα ενδιαφεροντα αρωματα οπως οι γαριδες και η πιτσα εχουν λαδι  :wall: :angry_orange:


Τα cured/boiled ham ομως δειχνουν ασφαλη  :D

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #364 στις: Μαρτίου 06, 2015, 02:55 »
Ρε παιδιά, να σας πω κι εγώ τον προβληματισμό μου, μήπως και με βοηθήσετε κατα προσέγγιση πάντοτε να βρω κι εγώ το ιδιανικό μου και Σ Τ Α Θ Ε Ρ Ο μου άρωμα γιατί δεεεεεν με βλέπω να αφήνω και το παράλληλο κάπνισμα τσιγάρων (κράξτε άφοβα)!
Έχω πάρει πριν λίγο καιρό κάποια αρώματα τα οποία τα έχω ακόμα και σήμερα (θα τα γράψω παρακάτω πιο αναλυτικά), τα οποία αφού πάω στο εκάστοτε κατάστημα, τα μυρίσω, μου αρέσουν και τα αγοράσω, μετά τα φτιάχνω, τα ατμίζω λίγο και μετά από λίγο τα βαριέμαι, μου προκαλούν δυσφορία κλπ.
Αυτά είναι τα:


FA: Maxx Blend


Atmos Lab: RY69, Fotia (έχω δοκιμάσει και από φίλους, Agrinio και Gina και μου προκάλεσαν αναγούλα.)


Ecig: Lacky Straike, Old Harbor, Turkish Tobacco


TPA: Turkish Tobacco


T-Juice: TY4


Λοιπόν, τα μόνα υγρά (έτοιμα) τα οποία ΔΕΝ βαριέμαι με ΤΙΠΟΤΑ και άνετα τα ατμίζω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ-ΟΛΗ ΜΕΡΑ, είναι μόνο τα υγρά της LIQUA! Και συγκεκριμένα, το Turkish Tobacco και το Virginia. Αλλά δυστυχώς αυτά πέφτουν ακριβά στην δική ΜΟΥ τσεπούλα (€12 τα 30ml).
Έχω κι εγώ την απορία σαν την Μαρία Νεφέλη, μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς πώς θα μπορούσαμε να πετύχουμε με κάποια αρώματα σε μίξη το Turkish της Liqua; Δυσκολάκι, το ξέρω, αλλά όχι ακατόρθωτο φαντάζομαι...


Έχω αγοράσει βάσεις στα πρότυπα της Liqua. Δηλαδή να έχω περίπου 70 PG/30 VG (άντε να είναι 75/25) αλλά σε νικοτίνη κοντά στα 9mg όπου είναι και η ιδανική μου (άντε το πολύ στα 10mg).


Διάβασα πολλά σχόλια και πήρα κάποιες ιδέες, όπως να δοκίμαζα κάτι σε βάση Inawera Dirty και με κάποιο καλό καπνικό από TPA όπως RY4 Double και RY4 Asian; Δεν ξέρω...


Παίδες, τα φώτα σας! Ψάχνω κάτι έντονο και ξηρό σαν τασακίλα και με εεεεεεελάχιστη δόση γλυκάδας γιατί δεν την μπορώ και την πολλή γλυκάδα.
Με βάση αυτά που σας έγραψα και με βάση τα υγρά-γεύσεις της Liqua και με βάση μήπως και στέκει η ιδέα μου για συνδυασμό με Inawera Dirty, πείτε γνώμες, κάν'τε ψηφοφορία  :))  μήπως και βρούμε την χρυσή τομή, γιατί είμαι στο τσακ να το ξαναπαρατήσω το άμισμα και στο τσακ να παραγγείλω πάλι 1 κιλό καπνό...


Και αν και όσοι πιστοί σας αρέσει κάποιο από τα αρωματάκια που έχω και θέλετε να κάνουμε κάποια τράμπα ή να στάξουμε σε βάσεις ή απλά να τα μυρίσετε/μυρίσουμε για δοκιμές, πολύ ευχαρίστως! Από Αθήνα είμαι.


Τα φώώώώταααα σαααςςςςςςς!!!  :hmmm: ΒΟΗΗΗΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!! :)) :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #365 στις: Μαρτίου 06, 2015, 03:08 »
Η dirty βάση της inawera σίγουρα είναι ξηρή και με επίγευση τασακίλας και ταιριάζει με όσα περιγράφεις.
Αν και δεν την έχω δοκιμάσει σκέτη γιατί προσωπικά την προτιμώ με golden ducat που είναι αρκετά αρωματικό και προς το γλυκό, πιστεύω πως δεν χάνεις τίποτα να την δοκιμάσεις (έστω και με ελάχιστες σταγόνες caramella για να λάβεις τη γλυκάδα που θέλεις αν σου φαίνεται μονότονη).

Όπως και να χει βέβαια, άνετα γίνεται η βάση για το καπνικό άρωμα που προτιμάς περισσότερο στο οποίο θα δώσει πιο πικρή - τασακίλα - τσιγαρίσια χροιά.

Αποσυνδεδεμένος e-smoker25

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #366 στις: Μαρτίου 06, 2015, 04:07 »
ry4 απο fa νομιζω οτι το εχουν πετυχει αρκετα καλα σε σχεση με αλλες εταιρειες.αν και νοιωθεις την καραμελα δεν ειναι ιδιαιτερα γλυκο και ευκολα ειναι για ολη μερα.δεν ειναι οπως το ζητας thorin αλλα επειδη παρατηρησα οτι το ψαχνεις το ry4 δωσε του μια ευκαιρια.υπαρχει και σε ετοιμο οποτε μπορεις να το δοκιμασεις πριν παρεις το αρωμα και μπεις σε εξοδα.παρ ολα αυτα,αυτο που λες για κανονικα τσιγαρα το περασα για περιπου 3 μηνες.αφου τελος τα καταφερα και περασαν 2 μηνες χωρις τζουρα απο κανονικο τσιγαρο σκεφτηκα τι εφταιξε για την αρχικη αποτυχια μου.κατασταλλαξα σε 2 λογους.1 οτι δεν το ειχα παρει αποφαση.κακα τα ψεμματα αυτο ειναι το βασικο οτι και να λεμε.2 οτι προσπαθουσα με diyυγρα και εξηγουμαι.οταν εισαι σε αρχικο σταδιο οσες λιγοτερες αποτυχιες σε υγρα γλυτωνεις τοσο πιο καλα.ενα diy υγρο μπορει να βγει χρυσαφι,μπορει ομως και για πεταμα.γνωμη μου δεν ειναι ευκολο να πας στο δευτερο βημα(diy) αν δεν εχεις περασει απο το πρωτο(ετοιμα υγρα).οσο αναφορα στην τιμη υπαρχουν αξιολογες και οικονομικες λυσεις.σορρυ αν βγηκα λιγο εκτος αλλα αν και δεν γραφω συχνα  μου θυμησες την περιπτωση μου και ηθελα να καταθεσω την αποψη μου.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #367 στις: Μαρτίου 06, 2015, 06:11 »
Φίλε e-smoker25, θα ακολουθήσω ΚΑΙ την δική σου συμβουλή. Γιατί όχι δηλαδή... Σε ευχαριστώ!


Περιμένω τις απόψεις και των υπόλοιπων φίλων...

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #368 στις: Μαρτίου 06, 2015, 07:19 »
Μαζι σου και εγω Thorin.
Αν και καταφερα να το κοψω τελειως, δεν μπορεσα ακομα να βρω το τελειο αρωμα τσιγαριλας (χωρις καθολου ...γλυκανισο!)

Και εγω μαζι σου ζηταω απο την κοινοτητα τα φωτα, περι αρωματος τσιγαρομποχας.
(Αν μπορω να γινω και απαιτητικος, το προτιμω αχρωμο).

Ετοιμο καπνικο που δεν το βαριεμαι ειναι το Smok-e RY-1.
Απο αρωμα, κατι μου λεει, αλλα σιγουρα is not the one, T-Juice Primo Verde.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2015, 07:29 από drgt »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #369 στις: Μαρτίου 06, 2015, 09:30 »




Λοιπόν, τα μόνα υγρά (έτοιμα) τα οποία ΔΕΝ βαριέμαι με ΤΙΠΟΤΑ και άνετα τα ατμίζω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ-ΟΛΗ ΜΕΡΑ, είναι μόνο τα υγρά της LIQUA! Και συγκεκριμένα, το Turkish Tobacco και το Virginia. Αλλά δυστυχώς αυτά πέφτουν ακριβά στην δική ΜΟΥ τσεπούλα (€12 τα 30ml).
Έχω κι εγώ την απορία σαν την Μαρία Νεφέλη, μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς πώς θα μπορούσαμε να πετύχουμε με κάποια αρώματα σε μίξη το Turkish της Liqua; Δυσκολάκι, το ξέρω, αλλά όχι ακατόρθωτο φαντάζομαι...


...............

Διάβασα πολλά σχόλια και πήρα κάποιες ιδέες, όπως να δοκίμαζα κάτι σε βάση Inawera Dirty και με κάποιο καλό καπνικό από TPA όπως RY4 Double και RY4 Asian; Δεν ξέρω...


Με βάση τις γευστικές σου επιλογές και αν επιμένεις να μην θέλεις να πληρώσεις τα έτοιμα υγρά (μα και πάλι το τσιγάρο είναι ακριβότερο  :hmmm: ), θα σου πρότεινα το RY4Double που αφήνει λιγότερη γλυκάδα, ίσως με λίγες σταγόνες nutacco της Atmos (φυστίκι αράπικο) να φέρνει λίγο σε τσιγαρίλα ;) . Αν δοκιμάσεις RY4 Asian, γράψε εντυπώσεις.
Α...και μακρυά από το ακατανόμαστο!!! :nope:
 

Αποσυνδεδεμένος damdam

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #370 στις: Μαρτίου 06, 2015, 09:44 »
Εγω θα το προτεινα και μονο του το nutacco

Διόρθωση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2015, 10:26 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #371 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:42 »
Eπειδη καμμια γευση δεν θα ειναι σαν τσιγαρο ,οταν κανουμε παραλληλα και τα δυο δεν προκειτε να μας κερδισει το υγρο.
Προσπαθησε να κανεις υγρο μονο, μερικες μερες ωστε ο εγκεφαλος να <ξεχασει> την πισσα.
Ενα ΑΡΩΜΑ ωραιο και φτηνο  ειναι απο την Holy Juice -USA Silver.
Πετρος  :thumpup: ,

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #372 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:51 »
Το πιο κοντινό σε τσιγάρο που έχω φτιάξει είναi ο Ασος από E-cig, 7 σταγόνες σε 10 ml.

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #373 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:58 »
Ναι ρε παιδια.  Τι πραγμα ειναι αυτο...
Τσιγαρισια γευση / μυρωδια ζητας, φυστικια, φουντουκια, κουραμπιεδες και κουλουρακια σου δινουνε!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το πιο κοντινό σε τσιγάρο που έχω φτιάξει είναi ο Ασος από E-cig, 7 σταγόνες σε 10 ml.


Επειδη απο μπουκαλι σε μπουκαλι οι σταγονες διαφερουν η γνωμη μου ειναι να λεμε παντα %.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2015, 11:04 από drgt »

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα καλύτερα καπνικά αρώματα (DIY)
« Απάντηση #374 στις: Μαρτίου 06, 2015, 11:35 »
Επειδή στο συγκεκριμένο έρχετε με συγκεκριμένο μπουκαλάκι, στανταρ δηλαδή, 7 σταγόνες θα είναι πάντα 7 σταγόνες... Εν κατακλείδι, πολύ οικονομικό  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536467 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15785 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12