vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

82 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, Aoratix, FaniFox, Chris66, yorgoss, Jorge, Xameno_Skli, manoslykos

Twitter

Ήρθε

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Ήρθε
« στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 20:51 »
Πριν κανά τέταρτο ήρ8ε ο courier και μου έφερε το Evo.
Το πρώτο αρνητικό ήταν οι οδηγίες που έρχονται σε ένα μικρό χαρτάκι. Αν δεν είχα διαβάσει τόσα τόπικ στο forum δε ξέρω αν 8α κατάφερνα να το συνδέσω. Το ατομ δεν ξεχωρίζει καθόλου από τα φίλτρα.
Ευτυχώς οι μπαταρίες έρχονται φορτισμένες οπότε τα σύνδεσα και τράβηξα την πρώτη τζούρα.
Ο ατμός σε ποσότητα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, περίπου όσο και στο κτ. Η γεύση όμως....εντελώς χάλια.
Παίρνω ένα άδειο φιλτράκι από αυτά που είχα παραγγείλει και του ρίχνω 4-5 σταγόνες από υγρό menthol. Η γεύση δεν άλλαξε καθόλου μα καθόλου και....παραμένει το ίδιο χάλια.
Αύριο είναι η μέρα της προσαρμογής που περιλαμβάνει λίγα κτ και πολύ ητ.
 
 

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 21:03 »
Δωστου λίγο χρόνο  1-2 ώρες άτμισμα να φύγει το εργοστασιακό υγρό

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 21:17 »
ξεβίδωσε τον ατμοποιητή.
φύσα από την μεριά πού βιδώνει στην μπαταρία, σε μία χαρτοπετσέτα.
ξαναβίδωσε στην manual μπαταρία (αν έχεις) καί πάτα το κουμπάκι γιά λίγα δευτερόλεπτα.
αν δεν έχεις manual, φύσα λίγα δευτερόλεπτα στις οπές μεταξύ μπαταρίας καί ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 21:20 »
Αυτός είναι και κατά τη δική μου άποψη ο καλύτερος τρόπος να "στρώνεις" ένα νέο ατομάιζερ.
έτσι θα φύγει το εργοστασιακό υγρό και η γεύση θα έρθει πιο γρήγορα

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 21:25 »
(αυτό βέβαια πού ήθελα να γράψω παραπάνω αλλά διέφυγε, είναι το ότι οί 401, δεν έχουν τόσο έντονο πρόβλημα. είναι φορές πού τούς χρησιμοποιώ απευθείας. αλλά παρόλα αυτά, το παραπάνω δεν βλάπτει!)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 22:05 »
Ξεχασατε να πειτε στο παιδι να ριξει και 1-2 σταγονες πανω στην γεφυρα του ατμοποιητη :) Φιλε μου αν δεν ριξεις λιγο υγρο πανω στον ατμο, δεν κανεις δουλεια. 2 σταγονες τουλαχιστον για να παρει μπρος (αν δεις οτι χρειαζεται καντες και 3) και φυσικα το φιλτρακι γεμισμενο με το υγρο ;)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 22:49 »
ξεβίδωσε τον ατμοποιητή.
φύσα από την μεριά πού βιδώνει στην μπαταρία, σε μία χαρτοπετσέτα.
ξαναβίδωσε στην manual μπαταρία (αν έχεις) καί πάτα το κουμπάκι γιά λίγα δευτερόλεπτα.
αν δεν έχεις manual, φύσα λίγα δευτερόλεπτα στις οπές μεταξύ μπαταρίας καί ατμοποιητή.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Όντως η μπόχα έφυγε με αυτόν τον τρόπο και τώρα σου αφήνει στο στόμα μια πολύ ελαφριά γεύση που δεν μπορώ να πω με τι ότι μοιάζει. Είναι κάτι εντελώς απροσδιόριστο για μένα που ενώ δεν με απωθεί ούτε και κάτι ωραίο μπορείς να το πεις. Αύριο το απόγευμα που θα έχω περισσότερο χρόνο θα ασχοληθώ να γεμίσω κανονικά μερικά φιλτράκια με μέντα.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 23:48 »
Sorry για την παρεμβαση αλλά προσπαθείς να ελαττώσεις το τσιγαρο με μέντα και non?  :hmmm:
Δύσκολο φίλε geraki. Θα πρότεινα τουλάχιστον low. Όσο και να θες να απεξαρτητοποιηθείς απο τη νικοτινη, θα έλεγα να δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου, να περάσει στα νέα δεδομένα όσο πιο αναίμακτα γίνεται.  ;)
Και στα λεω από ιδια πείρα. Το μπουκαλάκι απο non μεντα κοσμεί ακόμα το ντουλάπι μου, εντελώς γεμάτο. Μπορεί και να έχει λήξει!

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 24, 2009, 09:50 »
Καλημέρα. Χθες ήταν η πρώτη μου μέρα με το evo  και οι πρώτες μου εντυπώσεις-παρατηρήσεις έχουν ως εξής:
1.   Δεν είναι καθόλου φιλικό προς τον νέο χρήστη. Οι ανύπαρκτες οδηγίες και η μπόχα από τον νέο ατομ. είναι ικανά να σε κάνουν να τα παρατήσεις από τις πρώτες τζούρες. Πρέπει να είναι ελάχιστοι αυτοί  που θα το πάρουν από κάποιο φαρμακείο και θα συνεχίσουν να ατμίζουν για μέρες.
2.   Η αυτόματη μπαταρία μου αρέσει περισσότερο αλλά ο λιγότερος ατμός+η μισή περίπου διάρκεια κάνουν την manual μονόδρομο σε αυτό το η.τ
3.   Η αυτόματη μπαταρία μου κράτησε περίπου 3 ώρες και η manual πάνω από 6 ώρες (με σποραδικό ατμισμα). Η φόρτιση είναι 1-2 ώρες.
4.   Ο σοφός Alfisti μου είπε να πάρω 3 μπαταρίες για σιγουριά αλλά εγώ δεν άκουσα. Η επόμενη παραγγελία μου θα έχει μέσα +1 μπαταρία +1 φορτιστή που θα είναι μόνιμα στο γραφείο.
5.   Έκανα 5 κ.τ χθες πράγμα που είναι αρκετά θετικό μπροστά στα 25-30 που έκανα παλιότερα.
6.   Με τα κανονικά φίλτρα δεν μου ήρθε ούτε μια σταγόνα υγρού στο στόμα. Με τα φίλτρα που γέμισα εγώ, τα οποία μάλλον τα ξεχείλισα σε υγρό, έχω πότε πότε κάποιες σταγόνες στα χείλια αλλά ποτέ στη γλώσσα.
7.   Επειδή δουλεύω στο τμήμα μισθοδοσίας της υπηρεσίας μου, έρχομαι σε επαφή με αρκετούς ανθρώπους κάθε μέρα και μπορώ να πω πως οι περισσότεροι δεν κατάλαβαν ότι έκανα η.τ. Πάντως υπήρξαν και 3 άτομα που με ρώτησαν «κάνει δουλειά? σκέφτομαι να το πάρω αλλά…» και δώσαμε ραντεβού για μετά τις γιορτές ώστε να τους πω εντυπώσεις.
8.   Από γεύση δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί χθες το πρωί ξύπνησα μπουκωμένος και με βουλωμένη μύτη. Σε λίγες μέρες θα επανέλθω με τη γεύση.

Αυτά για πρώτη μέρα.

…to be continued


Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 30, 2009, 15:33 »
Έκλεισα μια βδομάδα με συντροφιά το ητ. και τα αισθήματα είναι ανάμικτα.
Τις πρώτες μέρες το κ.τ ερχόταν συχνά στο μυαλό μου με αποτέλεσμα να κάνω  κάποια κ.τ (συγκρατιόμουν όμως και δεν έκανα πάνω από 4-5 τη μέρα). Ήταν μεγάλο λάθος μου που νόμιζα ότι ως χρήστης ultra lights τσιγάρων θα μπορούσα να περάσω σε η.τ και non «αναίμακτα».
Άσε δε που δεν μπορούσα να δώσω παραγγελία Χριστουγεννιάτικα και περίμενα πως και πως τη Δευτέρα το πρωί να παραγγείλω φιλτράκια με νικοτίνη ώστε να κάνω μερικές τζούρες, κυρίως με τον πρωινό καφέ.
Χθες και σήμερα δεν έχω κάνει κανένα κ.τ και μπορώ να πω ότι δεν μου έχει λείψει καθόλου (αν εξαιρέσεις το πρώτο μισάωρο του πρωινού καφέ που πραγματικά μου λείπει το κ.τ αλλά ξεγελάω τον εαυτό μου με λίγες τζούρες από low φίλτρο).

Μέχρι στιγμής τα πράγματα πάνε πολύ καλά με το η.τ.


Αυτά για την πρώτη βδομάδα.

…to be continued

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 30, 2009, 15:39 »
Εισαι στο σωστό δρόμο Geraki. Κάπως έτσι ήταν για τους περισσότερους απο μας !
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 30, 2009, 15:41 »
 :thumpup: :thumpup:
... η δεύτερη βδομάδα θα είναι ακόμα πιο εύκολη.  :)
Το κατευθείαν - NON από την αρχή δυσκόλεψε μάλλον τα πράγματα.

Αν θέλεις πολύ να περάσεις σε NON, άτμισε NON και έχε και ένα φιλτράκι με LOW έτοιμο, μόνο για τις δύσκολες στιγμές. ;)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 30, 2009, 16:14 »
Αν θέλεις πολύ να περάσεις σε NON, άτμισε NON και έχε και ένα φιλτράκι με LOW έτοιμο, μόνο για τις δύσκολες στιγμές. ;)

Αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός μου. Να ατμίζω non όλη μέρα με πολυ μικρά διαλλείματα από λίγες τζούρες low. Ήδη έχω κάνει παραγγελία 5 γεύσεων από Ιταλία τις οποίες αναμένω με ανυπομονησία.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 31, 2009, 00:00 »
Ήδη έχω κάνει παραγγελία 5 γεύσεων από Ιταλία τις οποίες αναμένω με ανυπομονησία.
Ήδη μπήκες στο τρυπάκι να δοκιμάζεις γεύσεις. Ξεκίνα να κάνεις ένα καλό στοκ από ατμοποιητές και γεύση που σου αρέσει τώρα και μετά αρχίζεις τους πειραματισμούς.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ήρθε
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 31, 2009, 06:12 »
Η αναζήτηση ζεύσεων δείχνει ότι είσαι σε καλό δρόμο  :thumpup:. Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις στις οποίες οι πρώτες αρνητικές εντυπώσεις ή δυσκολίες αρκούν για την οριστική παραμονή στο ΚΤ. Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένας καπνιστής πολλών ΚΤ είναι προτιμότερα να αρχίζει το ΗΤ με φιλτράκια ή υγρά high και medium. Σταδιακά μπορεί να κατέβει σε non.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 31, 2009, 06:24 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix