vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« στις: Νοεμβρίου 08, 2011, 18:31 »
Το θέμα αυτό είναι για την παρουσίαση και κριτική των συσκευών Want που δόθηκαν από την εταιρία nobacco.gr στο φόρουμ μας για δοκιμή.

Παρακαλώ κρατήστε τα σχόλια για μετά το τέλος της παρουσίασης και των 5 δοκιμών.


Η παρακάτω υπόδειξη αναφέρεται στα σχόλια που τυχόν ακολουθήσουν:

Παρακαλώ, στα θέματα των επίσημων reviews να αποφεύγονται οι αναφορές και τα link σε άλλα sites εκτός της εταιρίας που διέθεσε τα προϊόντα για δοκιμή.
Από τη στιγμή που τα πακέτα δόθηκαν στο φόρουμ από μια εταιρία για τη δοκιμή του δικού της προϊόντος δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο.
Επειδή η διαδικασία της απόσπασης των μηνυμάτων και της μεταφοράς τους δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.
Μπορείτε βέβαια να δημοσιεύσετε τέτοια μηνύματα που αναφέρονται σε παρόμοια προϊόντα άλλων sites ή εταιριών, σε άλλα θέματα του φόρουμ που ασχολούνται με αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 00:14 »
Nobacco Want Review

   Ευχαριστώ την εταιρία Nobacco για την δωρεάν διάθεση του προϊόντος και την διαχείριση του e-kapnisma.gr για την επιλογή μου.

Χαρακτηριστικά
   Τύπος Ατμοποιητή: Tank System
   Μπαταρία: 650mΑh
   Χωρητικότητα: 1.5 ml







Χαρακτηριστικά Δοκιμής:
   Η δοκιμή έγινε από 2 άτομα ταυτόχρονα σε απομακρυσμένες περιοχές. Το 2ο άτομο (Pavlatoras) ατμίζει τον ίδιο χρόνο με μένα, τα ίδια υγρά και έχει δοκιμάσει τις ίδιες συσκευές με μένα, τις ίδιες χρονικές στιγμές. Τα αποτελέσματα είναι κοινά και δεν βρέθηκε καμία σημαντική διαφορά στις 2 δοκιμές. Τα προϊόντα χρησιμοποιήθηκαν (και χρησιμοποιούνται ακόμα) σαν βασικές συσκευές και καταναλώθηκαν περίπου 30ml διαφόρων υγρών στην διάρκεια της δοκιμής.

   Διάρκεια Δοκιμής: 3 μέρες.

Διαστάσεις:
   Ατμοποιητής (με σκληρό πλαστικό επιστόμιο): 7 cm
   Μπαταρία: 7,2 cm
   Κάλυμα Ατμοποιητή: 5,1 cm
   Μεταλλικό Καπάκι Προστασίας: 2,9 cm
   Συνολικό Μήκος Want (Χωρίς Μεταλλικό Καπάκι Προστασίας): 13,8 cm
   Συνολικό Μήκος Want (Με Μεταλλικό Καπάκι Προστασίας): 14,2 cm



Βίντεο:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5k64Xu5vGZY[/youtube]

Παρατηρήσεις:

α) Η “τζούρα” είναι αρκετά σφιχτή. Αυτό οφείλεται εν μέρει στο Κάλυμα Ατμοποιητή, το οποίο δεν αφήνει να περάσει μεγάλη ποσότητα αέρα. Προσομοιώνει αρκετά την σφιχτή “τζούρα” ενός στριφτού τσιγάρου.

β) Μετά από κάθε γέμισμα την αμπούλας (Tank) εμφανίζεται ένας ήχος κατά την χρήση σαν “βράσιμο”. Αυτό συμβαίνει όταν ανοιχτεί το Tank και κλείσει πάλι, το πλαστικό καπάκι σπρώχνει μία μικρή ποσότητα υγρού προς τον θύλακα εισπνοής ατμού που βρίσκεται στα πλάγια του Tank. Αυτός ο ήχος εξαφανίζεται μετά από 5-6 εισπνοές διότι το υγρό αυτό πέφτει σιγά σιγά πίσω στην αντίσταση και ατμοποιείται.

γ) Ο ατμοποιητής αλλά και η μπαταρία ζεσταίνονται πάρα πολύ μετά από 5 απανωτές εισπνοές. Προσωπικά το χρησιμοποιώ να μου θυμίζει ότι “τελείωσε το τσιγάρο μου”, ώστε να το αφήσω για λίγο στην άκρη.

δ) Έχει μικρότερη παραγωγή ατμού σε σχέση με άλλες συσκευές αλλά μεγαλύτερη από την παραγωγή καπνού ενός κανονικού τσιγάρου.

ε) Η απόδοση της γεύσης είναι ικανοποιητική. Δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα καμμένου ή απουσίας γεύσης.

στ) Έχει πρόβλημα σε πηχτά υγρά. Ίσως να οφείλεται στο ότι δεν τροφοδοτείται πλήρως η αντίσταση. Σε χρήση σκέτης VG ξεκίνησε την 2η μέρα να παραμορφώνεται η γεύση. Με την αντικατάσταση του υγρού, με 50% VG και 50% PG, ξεκίνησε να δουλεύει πάλι και να αποδίδει κανονικά την γεύση του υγρού.

ζ) Καμία διαρροή σε συνεχή χρήση 3 ημερών. Ουδέποτε βγήκε υγρό στο στόμα ή την μπαταρία.

η) Το επιστόμιο είναι από σκληρό πλαστικό.

Σύγκριση με άλλες συσκευές της ίδιας εταιρίας (eGo – T & Giant):

Ατμός:
   Παράγει λιγότερο ατμό από το eGo – T και το Giant.

Γεύση:
   Έχει πιο έντονη γεύση από το eGo – T και το Giant.

Χτύπημα:
   Στο θέμα του “χτυπήματος” στο λαιμό (Throat Hit)  δεν βρήκα καμία διαφορά.

Ροή Αέρα:
   Έχει πιο σφιχτή “τζούρα” από το eGo – T και το Giant.

Χωρητικότητα Υγρού:
   Έχει  μεγαλύτερη χωρητικότητα υγρού από το eGo – T αλλά πολύ μικρότερη από το Giant.

Ευκολία Αναπλήρωσης Υγρού:
   Στο Want δεν είναι τόσο εύκολη η αναπλήρωση υγρού όσο στο eGo – T και το Giant. Χρειάζεται περισσότερη “δουλειά” καθώς πρέπει να βγάλεις το Κάλυμμα Ατμοποιητή, το επιστόμιο και την λαστιχένια τάπα της αμπούλας η οποία είναι πολύ εύκολο να χαθεί.

Ευχρηστία (Περιλαμβάνει την ένδειξη στάθμης υγρού και την ευκολία χρήσης):
   Το Want είναι πιο εύκολο στη χρήση καθώς είναι ορατή όλη η αμπούλα και όχι μέρος της. Είναι εμφανής η στάθμη του υγρού καθ'όλη τη διάρκεια χρήσης. Έχει όμως το μειονέκτημα της λαστιχένιας τάπας της αμπούλας που όπως προανέφερα είναι πολύ εύκολο να χαθεί.

Ήχος:
   Στο Want απουσιάζει τελείως ο ήχος (κατά τη χρήση), εκτός από τις 5 περίπου πρώτες τζούρες μετά το γέμισμα (Παρατήρηση β), σε αντίθεση με το σύριγμα του eGo – T και τον σαματά του Giant (λόγω μεγάλης ροής αέρα).

Διαρροές:
   Καμία όπως και ο Giant.

   Η παραπάνω σύγκριση έγινε σε 3 ολοκαίνουργια προϊόντα της ίδιας εταιρίας, την ίδια περίοδο, με το ίδιο υγρό, από τον ίδιο χρήστη.

Αποτελέσματα:

Τα παρακάτω αποτελέσματα ίσχυαν μέχρι και την 3η μέρα χρήσης.

   Το Nobacco Want είναι κατά την γνώμη μου ένα καλό ηλεκτρονικό τσιγάρο. Εμένα προσωπικά με κέρδισε και σκοπεύω να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ. Το προτείνω στους νέους χρήστες καθώς η ελαφρώς σφιχτή “τζούρα” προσομοιώνει αυτή του κανονικού τσιγάρου (ειδικά του στριφτού)  αλλά και επειδή πιστέυω ότι θα ικανοποιήσει πλήρως έναν νέο χρήστη χωρίς να τον προβληματίσει. Επιπλέον το πακέτο είναι πλήρες και έχει όλα όσα χρειάζονται για τον πρώτο μήνα, εκτός του υγρού. Για τους παλαιότερους χρήστες, το συνηστώ μόνο αν δεν τους ενδιαφέρει η μεγάλη παραγωγή ατμού και η ελεύθερη “τζούρα”.

Διάρκεια Ζωής:
   Οι δύο πρώτοι ατμοποιητές ξεκίνησαν να βγάζουν γεύση καμένου την 4η μέρα δοκιμών σχεδόν ταυτόχρονα. Ήδη έχω ξεκινήσει την χρήση του 3ου ατμοποιητή καθώς θεωρώ ότι έληξε η περίοδος χρήσης των άλλων δύο. Δυστυχώς αυτό αλλάζει τα δεδομένα. Η διάρκεια ζωής είναι πολύ μικρή και δεν σκοπεύω να συνεχίσω την χρήση του εκτός αν με διαψεύσει ο τρίτος ατμοποιητής.

Προς το παρών αυτά τα νέα δεδομένα αλλάζουν την γνώμη μου και δεν μπορώ να προτείνω το want σε κάποιον.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 11:10 από Kerveros »

Αποσυνδεδεμένος foxergr

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα, είναι ατμός....
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 19:14 »
Nobacco want Review:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P2JO9I3OCtU
[/youtube]
θα επανέλθω κ εγώ μελλοντικά για σχόλια και την τελική μου άποψη για το προϊόν μετά απο συνεχόμενη χρήση.

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 15, 2011, 22:48 »
Διάρκεια Ζωής:
   Οι δύο πρώτοι ατμοποιητές ξεκίνησαν να βγάζουν γεύση καμένου την 4η μέρα δοκιμών σχεδόν ταυτόχρονα. Ήδη έχω ξεκινήσει την χρήση του 3ου ατμοποιητή καθώς θεωρώ ότι έληξε η περίοδος χρήσης των άλλων δύο. Δυστυχώς αυτό αλλάζει τα δεδομένα. Η διάρκεια ζωής είναι πολύ μικρή και δεν σκοπεύω να συνεχίσω την χρήση του εκτός αν με διαψεύσει ο τρίτος ατμοποιητής.

Προς το παρών αυτά τα νέα δεδομένα αλλάζουν την γνώμη μου και δεν μπορώ να προτείνω το want σε κάποιον.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 11:10 από Kerveros »

Αποσυνδεδεμένος heritsa

  • *
  • 48
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 16, 2011, 10:55 »
Καλημέρα σε όλους! Ξεκινώντας την παρουσίαση του Nobacco-Want, θα ήθελα να ευχαριστήσω την Nobacco για την διάθεση πακέτων προς δοκιμή και σχολιασμό από του χρήστες, καθώς και το E-kapnisma για την επιλογή μου στη δοκιμή του συγκεκριμένου προϊόντος.
Μια που ήδη υπάρχει ένα πολύ καλό video και πολύ  καλές φωτογραφίες από τους προ-δοκιμάσαντες (!), δεν θα προσθέσω φωτογραφίες και εγώ.

Παρέλαβα το πακέτο εχθές το απόγευμα, και χρησιμοποιώ αποκλειστικά το Nobacco-Want από τότε εως τη στιγμή δημοσίευσης της παρουσίασης (υγρό Nobacco Tobacco 16mg).

Ξεκινώντας, σημειώνω πως η συσκευασία περιλαμβάνει:

•   2 Μπαταρίες 650mAh,με σύστημα κλειδώματος  (πέντε συνεχόμενα πατήματα ενεργοποιούν & απενεργοποιούν την μπαταρία)
•   3  Ατμοποιητές  τύπου Tank (αμπούλα) με τα επιστόμια τους
•   2 πλαστικά «χωνάκια» τα οποία χρησιμοποιούνται ως ακροφύσια για την εισαγωγή υγρού στο tank.
•   Φορτιστή USB και έναν αντάπτορα τοίχου 220V-5V)
•   βιδωτά καπάκια ( το ένα τύπου «στιλό») για την ευπαρουσίαστη κάλυψη των επιστομίων
•   Οι οδηγίες χρήσης στην Ελληνική είναι ιδιαίτερα χρήσιμες για κάποιον που δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει ανάλογο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά και αρκετά κατατοπιστικές για έναν αρχάριο χρήστη. Η συσκευασία λοιπόν μπορεί να χαρακτηριστεί πλήρης σε περιεχόμενο ακόμα και για την «μύηση» ενός αρχαρίου στο η/τ.

Πριν ξεκινήσω την παρουσίαση μου, σημειώστε πως οι απόψεις μου είναι αυτές ενός χρήστη βασικά cartomizers, επομένως μπορώ να θεωρηθώ «αρχάρια» στους ατμοποιητες τύπου tank. Πως είναι λοιπόν για έναν αρχάριο η χρήση του Nobacco-Want?

Ξεκινώντας από το γέμισμα του ατμοποιητή, οι κινήσεις που απαιτούνται (βιδώματα-ξεβιδώματα)  είναι περισσότερες από αυτές που  χρειάζεται ένα cartomizer,. Ειδικά η μικροσκοπική ταπούλα του, δυσκολεύει ακόμα και τα δικά μου δάκτυλα και σίγουρα θα δυσκολέψει αρκετούς χρήστες. Επίσης  είναι πολύ εύκολο να χαθεί ειδικά σε συνθήκες «γρήγορου» γεμίσματος (π.χ. σε αυτοκίνητο, καφετέρια κλπ). Για έναν αρχάριο λοιπόν θα χρειαστεί λίγη καλή θέληση και υπομονή για να ξεκινήσει και να γίνει «γρήγορος» με το Want. Το σκληρό επιστόμιο θα ευχαριστήσει αυτούς που θέλουν κάτι σταθερό, και σίγουρα είναι πιο «φιλικό» από επιστόμια όπως αυτό π.χ. του Giant
Το διαφανές κομμάτι στο κάλυμα του ατμοποιητη, είναι χρήσιμο για τον έλεγχο της στάθμης του υγρού, αν και μετά από 30 λεπτά χρήσης η ‘ύπαρξη υδρατμών (σταγονίδια, τα οποί παραμένουν ακόμα και μετά την 7ωρη «βραδινή του ξεκούραση») δυσκολεύουν το μάτι στον έλεγχο. Οι επόμενες μέρες θα δείξουν και τη σχέση διάρκειας/απόδοσης του ατμοποιητή.
Και τώρα στο άτμισμα: υγρό 80%PG &20% VG και η ροή του μάλλον διευκολύνει τον ατμοποιητή. Η τζούρα αρκετά σφικτή και ο  ατμός ικανοποιητικός όχι όμως και αυτός που θα ενθουσιάσει κάποιον «φίλατμο» και σίγουρα θα απογοητεύσει κάποιον αρχάριο που θέλει το η/τα να προσομοιώνει το κ.τ. Στο θέμα της γεύσης, πάλι μια μικρή απογοήτευση, μια που κάπως καταφέρνει αυτός ο ατμοποιητής να «ουδετεροποιεί» τις γεύσεις. Η δοκιμή έγινε και με «καπνική γεύση» (Nobacco Tobacco 16mg) και με αρωματική (Nobacco Golden Margy 18mg) και το συμπέρασμα είναι μια περίεργη σκληρή επίγευση που μοιάζει με το αγαπητό μας «χτύπημα» αλλά μάλλον προέρχεται από κάποιο υλικό(?) και φέρνει αλλοίωση και τραχύτητα και στα δύο αρώματα. Το ίδιο το «χτύπημα» είναι ικανοποιητικό, και σε γενικές γραμμές ικανοποιητικό μπορεί να χαρακτηριστεί το αίσθημα κ η γεύση ατμίσματος, αισθητά πάνω του μετρίου.
Σταγονίδια ή υγρό στο στόμα δεν υπήρξε ούτε καθόλου, ούτε και μετά από συνεχείς και «αυτοκρατορικές» τζούρες. Οι αυτοκρατορικές τζούρες δεν «άγχωσαν» και τον ατμοποιητη, ο οποίος παρέμεινε κρύος (και η μπαταρία επίσης). Αυτό , όπως και η πλήρης απουσία διαρροών, σίγουρα είναι στα συν για την ικανοποίηση ενός αρχάριου αλλά και εμπειρότερου χρήστη.
Για την μπαταρία δεν θα προσθέσω κάτι νέο. Είναι ήδη δοκιμασμένες, με άριστη ανταπόκριση, πολύ καλό χρόνο φόρτισης (συγκρινόμενη ειδικά με τις αυτόματες τύπου 901-Hybrid), και το σύστημα κλειδώματος είναι σίγουρα στα συν.
Συνοψίζοντας:
Εμφάνιση/Ποιότητα Κατασκευής:  9/10
Ευκολία Χρήσης: 8/10
Ατμός-Χτύπημα-Γεύση : 7/10
Δυσλειτουργίες (διαρροές, υγρό στο στόμα,γέυση καμένου) δεν έχω εντοπίσει μετά από 16 ώρες αποκλειστικής χρήσης τύπου «πιπίλας»!
Καταλληλότητα για αρχάριο
:8/10
Σε μια –δυο μέρες , εφόσον δεν υπάρξει «έκτατο ανακοινωθέν» θα επανέλθω με νεότερα, μια που μένει ο έλεγχος της ζωής του ατμοποιητή για να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος heritsa

  • *
  • 48
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 18, 2011, 11:30 »
Nobacco-Want 2ο μέρος

 :bye:Καλημέρα σας! Μετά από σχεδόν 3 μέρες αποκλειστικής χρήσης του Nobacco-Want, θα ήθελα να συμπληρώσω λίγες παρατηρήσεις:
Στον τομέα των ατμοποιητών (χρησιμοποιώντας εναλλάξ  τους 2 από τους 3 του πακέτου) , δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Γεύση καμμένου 1-2 φορές, η οποία με ελάχιστο «φυσημα» εξαφανίστηκε αμέσως. Ο ατμοποιητής «στρώνει» σε ατμό και απόδοση από τη 2η μέρα, παρόλα αυτά η λίγο «παράξενη» γεύση που επικάθεται (θυμίζει πλαστικό) υπάρχει, και εξουδετερώνει αισθητά την επίγευση και το άρωμα του υγρού (Nobacco Tobacco & Golden Margy). Παρατήρησα ότι τόσο ο παραγόμενος ατμός όσο και η γεύση βελτιώνονται αισθητά μόλις αφαιρεθεί το μεταλλικό περίβλημα του ατμοποιητη (Μήπως η ανακατασκευή του περιβλήματος με 1-2 τρυπούλες αερισμού βελτίωνε το προϊόν?)
 Διαρροές ούτε κατά διάνοια (μεγάλο συν), και κατανάλωση «καλή» συγκρινόμενη μα αυτή των ατμοποιητών τύπου Hybrid & Giant. Στα θετικά και η σταθερή απόδοση του ατμοποιητή ακόμα και στην τελευταία ρουφηξιά της μπαταρίας . αν ο ατμοποιητής αντέξει 7-10 μέρες, θα είναι μια «δίκαιη» πρόταση λόγω τιμής.
Για ένα αρχάριο χρήστη, θα το συνιστούσα σε ποσοστό 70-75%, με επιφύλαξη για την διάρκεια ζωής του ατμοποιητή (ο χρόνος θα δείξει) και της γευσης. Ισως με τη χρήση άλλων υγρών (θα μας πούν και οι υπόλοιποι δοκιμαστές) να αποδίδει καλύτερα.
Θα επανέλθω μετά από μερικές μέρες ακόμα, εάν έχω κάποια επιπλέον παρατήρηση που μπορεί να βοηθήσει.
Ευχαριστώ,

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 13:03 »
Παρακαλώ κρατήστε τα σχόλια για μετά το τέλος της παρουσίασης και των 5 δοκιμών.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 17:37 »
Και εδώ είναι το δικό μου review για το ένα από τα συνολικά τέσσερα πακέτα συσκευών Want Τank System που δόθηκαν από την εταιρεία  NOBACCO  για δοκιμή σε ισάριθμα  μέλη του e-kapnisma.gr. Να επισημάνω στο σημείο αυτό ότι το μέλος του forum ArXoS παρέλαβε το πακέτο i-want και ως εκ τούτου η κριτική του έχει αναρτηθεί στο σχετικό θέμα i-Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)








Περιεχόμενα πακέτου:
•3  Ατμοποιητές τύπου αμπούλας(Τank) με επιστόμια
•2  Μπαταρίες 650mAh (με σύστημα κλειδώματος)
•2  Καλύμματα ατμοποιητή με παράθυρο ένδειξης της στάθμης του υγρού
•1  Μεταλλικό καπάκι προστασίας (στυλό)
•1  Μεταλλικό καπάκι προστασίας
•2  Χωνάκια σιλικόνης
•1  Φορτιστής USB
•1  Αντάπτορας 220V
•1  Εγχειρίδιο οδηγιών

Τεχνικά χαρακτηριστικά:
•   Χωρητικότητα μπαταριών: 650mAh
•   Χωρητικότητα αμπούλας (Tank): 1.5ml
•   Αυτονομία μπαταρίας: 5 - 6 ώρες
•   Αυτονομία αμπούλας: 3-4  ώρες
•   Χρόνος φόρτισης:  2 ώρες
•   Αντίσταση ατμοποιητή : 2.2 ohm

Ατμιστική συμπεριφορά– Παρατηρήσεις- Συμπεράσματα από τη χρήση του Nobacco Want

Ο ατμοποιητής του want δίνει μια σαφώς σφιχτή  τζούρα από την  πρώτη στιγμή.  Η τζούρα  σφίγγει ακόμα περισσότερο με τη διάρκεια της χρήσης. Σε νέους χρήστες μπορεί να μη θυμίσει κάτι, σε παλαιότερους πιθανότατα θα θυμίσει τη σφιχτή τζούρα ενός 401 ατμοποιητή ή ενός μπουκωμένου eGo-T. Η αφαίρεση του καλύμματος του ατμοποιητή ελαφραίνει κάπως την τζούρα χωρίς ωστόσο να εξαλείφει το πρόβλημα. Η απόδοση του πρώτου από τους τρείς ατμοποιητές του πακέτου  έπεσε κατακόρυφα όταν στο πρώτο γέμισμα η στάθμη του υγρού κατέβηκε στο μέσο περίπου της αμπούλας δίνοντας απίστευτα σφιχτή τζούρα και αντικαταστάθηκε από τον δεύτερο που μού έδωσε κατά κανόνα καλύτερα δείγματα. Μια υποψία γεύσης πλαστικού υποχώρησε και στους τρείς ατμοποιητές σχετικά σύντομα ενώ κανένας από αυτούς δεν μου έδωσε γεύση καμένου. Η αναπλήρωση υγρού χωρίς να προβληματίζει ιδιαίτερα δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ απλή, ειδικά  για κάποιον που βρίσκεται σε κίνηση.
Από άποψη γεύσης το want δεν με απογοήτευσε.  Όχι ιδιαίτερα έντονη αλλά μπορώ να πώ ότι η γεύση των υγρών (Τribeca, Freedom,Fusion) που χρησιμοποιήθηκαν για την δοκιμή-αξιολόγηση της συσκευής αποδόθηκε  με σχετική σαφήνεια. Το χτύπημα είναι καλό ακόμα και με χαμηλές περιεκτικότητες νικοτίνης αλλά απαιτείται μεγάλη σε διάρκεια, επίμονη ίσως και επίπονη κατά την προσωπική μου άποψη εισπνοή.
Η θερμοκρασία του παραγόμενου ατμού είναι ισορροπημένη και μάλλον ψυχρή. Η χωρητικότητα του Tank παρέχει μεγάλη αυτονομία που υπολογίζεται σε 3-4 ώρες περίπου. Καλή η απόδοση της μπαταρίας με διάρκεια που αγγίζει κατά μέσο όρο τις 5 ώρες, ανάλογα πάντα με την ένταση και τη συχνότητα της χρήσης. Θα ήθελα στο σημείο αυτό να επισημάνω  ότι ο ατμοποιητής του want  ‘πιέζει’  λόγω της σφιχτής τζούρας την μπαταρία. Δεν ήταν λίγες οι φορές κατά τη διάρκεια της  χρήσης που ενεργοποιήθηκε η λειτουργία cut off της μπαταρίας αφού η σφιχτή τζούρα με υποχρέωνε συχνά να αφήνω πατημένο το κουμπί της μπαταρίας.
 
Δεν παρατήρησα διαρροές. Ο ατμοποιητής του want είναι απόλυτα στεγανός. Κάτω από το κεραμικό κυπελάκι της αντίστασης υπάρχει ένας δακτύλιος σιλικόνης και κάτω από αυτόν ένα υλικό σαν πλαστικοποιημένο ύφασμα που αποκλείει ουσιαστικά την οποιαδήποτε διαρροή προς τους πόλους της μπαταρίας. Οι  υδρατμοί που σχηματίζονται στο πλαϊνό εσωτερικό της αμπούλας δεν θα φτάσουν ποτέ στο μικρό επιστόμιο του ατμοποιητή.

Στις παρακάτω φωτογραφίες βλέπουμε τον ατμοποιητή, το εσωτερικό του και το want χωρίς το κάλυμα του ατμοποιητή :





 
Μετά από κάποιες  ημέρες χρήσης λοιπόν… σαν γενικό συμπέρασμα θα ήθελα να αναφέρω ότι πρόκειται για ένα πλήρες από άποψη περιεχομένων πακέτο.
 
Ο ατμοποιητής  του want tank system δεν με ικανοποίησε. Δεν με ικανοποίησε η σφιχτή συχνά αγχωτική τζούρα. Με συνεχόμενη χρήση με κούρασε. 
 
Το want tank system διατίθεται στην ελληνική αγορά από την NOBACCO  καθώς και από συνεργαζόμενα με την παραπάνω εταιρεία καταστήματα.

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω την διαχείριση του e-kapnisma.gr και τη συντονιστική του ομάδα για την επιλογή μου ως δοκιμαστή και την εταιρεία Nobacco για την διάθεση του want.

Αποσυνδεδεμένος foxergr

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα, είναι ατμός....
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 17:46 »
Καλησπέρα παιδιά,

Νομίζω οτι ήρθε η ώρα για την τελική μου απόφαση μετά από συνεχόμενη χρήση του want.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα μέτριο πακέτο για να ξεκινήσει κανείς, και το μέτριο το αναφέρω αποκλειστικά και μόνο λόγο του ατμοποιητή.

Πολύ σφιχτή τζούρα οι 2 από τους τρεις ατμο ο τρίτος έτσι κ έτσι. (κουραστική τζούρα)
Απόδοση ατμού μέτρια προς καλή
Στις απανοτές τζούρες είχα καμένο και με τους τρείς ατμο.
Απο διαρροές τίποτα.
Όταν ατμίζεις χαλαρά η γεύση είναι ωραία....  Βέβαια μόνο κ μόνο στην ιδέα που είχα απο την πλαστικούρα που μου ήρθε 2-3 φορές δεν ευχαριστήθηκα τις υπόλοιπες τζούρες.... πάντα το είχα στο μυαλό μου.

Από υγρό πολύ οικονομικός
Από μπαταρία επίσης... έβγαζα 6 ώρες full άτμιζμα.

Άν και είναι ένα πακέτο ότι πρέπει για κάποιον αρχάριο ατμιστή λόγο ευκολίας στη χρήση λόγο μηδενικών διαρροών μας τα χαλάει ο άτμο...

Έχω συναντήσει βέβαια και περίπτωση φίλου μου με τον ίδιο άτμο που παίζει τέλεια εδώ κ 9 μέρες... στις απανοτές τζουρες το χάνει βέβαια ακόμη κ αυτός παρά την τύχη του...

όσων αφορά την γενική βαθμολογία

Εμφάνιση:  9/10
Ευκολία Χρήσης: 9/10
Ατμόποιητής:4/10 (όσων αφορά κυρίως την γέυση κ την γενική απόδοση)






 
 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Want από nobacco.gr (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 10:09 »
Επανέρχομαι λοιπόν μετά από αρκετές ημέρες για μια τελική αξιολόγηση του want Tank system.

1.   Εταιρική αξιολόγηση 10/10
Δεν χρειάζονται νομίζω ιδιαίτερες συστάσεις για την εταιρεία Nobacco. Άψογη από κάθε άποψη.

2.   Πληρότητα συσκευασίας 10/10
Το πακέτο περιέχει όλα τα απαραίτητα.

3.   Τιμή 5/10
Αρκετά ακριβό. 

4.   Φιλικότητα -  χρήση 6/10
Όχι ιδιαίτερα φιλική η διαδικασία αναπλήρωσης υγρού ειδικά για κάποιον που είναι σε κίνηση. Η αυτονομία είναι βέβαια  αρκετά καλή.

5.   Μπαταρία 7/10
Η γνωστή μπαταρία των 650 mah. Σε γενικές γραμμές αξιόπιστη. Δέχεται αρκετή πίεση από τον ατμοποιητή του συστήματος. Κατά τη διάρκεια της χρήσης ενεργοποιήθηκε αρκετές φορές η λειτουργία cut off.

6.   Ατμοποιητής 2/10
Αγχωτικός και κουραστικός με πολύ σφιχτή τζούρα.

7.   Γεύση - Ατμός 6/10
Όχι ιδιαίτερα έντονη αλλά σχετικά καλή γεύση με απουσία καμένου. Σε συνδυασμό με μεγάλης διάρκειας τζούρα ο παραγόμενος ατμός είναι επαρκής.
 
8.   Χτύπημα 3/10
Όχι ιδιαίτερα καλής ποιότητας και μόνο σε συνδυασμό με μεγάλης διάρκειας εισπνοή.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2011, 10:30 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38067 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125012 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem