vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Σε σφιχτη τζούρα και χτύπημα περίπου στα ίδια.Ευκολια στησίματος και γεμίσματος υγρού ο GTR.Σε γεύση και αναλυση zest.

Αποσυνδεδεμένος darksun85

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Κανένας να δίνει κανένα κλώνο zest να δοκιμάσω και εγώ υπάρχει παιδιά;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Phenomenon Zest v2.2 vs Taifun GTR?
O Taifun GTR αν δεν ειχε το ονομα taifun θα ειχε περασει απαρατηρητος σαν ενας μετριος ατμοποιητης που εχει απλα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.
Κατα τη γνωμη μου ειναι προσβολη να συγκρινεται με οτιδηποτε απο GUS (zest, lite, et9, minimo, IOU κλπ.) 
Σε σφιχτη τζουρα, ολα τα φαινομενα ειναι ετη φωτος πιο πανω σε γευση και αναλυση.

Αποσυνδεδεμένος Makis Mousa

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Κάτοχος και των 2 ατμο, γνήσιων εκδόσεων, μπορώ να εκφράσω άποψη. Ο GTR είναι ένας εξαιρετικός ατμο , κορυφαίας ποιότητας και άριστης απόδοσης. Ο Phenomenon zest λόγω αλλαγής καμπανών, μπορεί να αποδώσει ορισμένα υγρά (καπνικά) καλύτερα, αλλά σε περιορίζει ως προς τα στησίματα λόγω deck. Αντίθετα ο GTR έχει απείρως περισσότερες δυνατότητες ως πιο σύγχρονος ατμο, παραγωγής 2019. Με τα pluspol mtl του 1,0mm, 0,8mm αλλά και με των 2,0mm, παραμετροποιείται πλήρως. Ένας τέτοιος ατμο δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητος από την ατμιστική κοινότητα με την υπογραφή της Smokerstore, η οποία έχει παράξει ατμιστικά διαμάντια όπως π.χ. πέρασε απαρατήρητος ο BTD RDA της ίδιας εταιρείας. Το να συγκρίνεις παρόμοια πράγματα δεν αποτελεί προσβολή. ;)        
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2020, 10:44 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχην κανεις δεν μιλησε για κλωνους. Αυτα που λεω αφορουν γνησιους ατμο.

Το θεμα δεν ειναι η παραμετροποιηση. Το οτι ο GTR μπορει να εχει περισσοτερες επιλογες αερα ειναι ασχετο. Το νημα αφορα "τους λατρεις της ΣΦΙΧΤΗΣ τσιγαρισιας τζουρας" σωστα? Επισης το ντεκ του GTR ειναι μεν πιο ευκολο στο στησιμο αλλα δοκιμασε να στησεις και τους 2 με το ιδιο setup (πχ 32μμ Ν80 σε ιδιες σπειρες και ιδια watt) και ελα μετα να μου πεις αν εχουν και την ιδια αποδοση. Αυτο που παιρνεις με εναν ET9 για να το παρεις με τον GTR πρεπει να στησεις πλεχτο και να ανεβασεις watt και καταναλωση.
Απο μονος του ο GTR ειναι απλα καλος. Διπλα στο φαινομενο ειναι το πολυ μετριος. Για τα χρηματα που πληρωνεις παντα.

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Να λέμε την γνώμη μας αλλά να μην είμαστε απόλυτοι με πράγματα τα οποία είναι σχετικά. Σχετικό για τον καθένα το σφιχτό, το εύκολο, το ακριβό και το γευσάτο. Το να μπορείς να αλλάξεις απλά  ένα pin και να μην χρειάζεται να αλλάξεις όλη την βάση δεν είναι σχετικό, είναι λογικό και για μένα είναι μεγάλο μείον για την σειρά τον φαινόμενων. Όσον αφορά τους δυο που αναφέρθηκαν τους έχω χρησιμοποιήσει και σε γνήσιους αλλά και σε κλώνους χωρίς να βρω διαφορά στην απόδοση. Ο gtr για τα γούστα μου θέλει fused σύρμα και η τζούρα του μου αρέσει πιο πολύ από τα φαινόμενα

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
αποψη μου για το φιλο, να προτιμησει τον gtr γτ εχει πιο ευκολο στησιμο χωρις διαρροες ,ενω ο pheno ειναι πιο μπερδεμα, συν τα δακρυσματα του ,ειδικα αν ειναι ξαπλα πολυ ωρα,οποτε παιζει να τον ξενερωσει αυτο, ειδικα αν ειναι αρχαριος στους επισκευασιμους !!!!

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Να λέμε την γνώμη μας αλλά να μην είμαστε απόλυτοι με πράγματα τα οποία είναι σχετικά. Σχετικό για τον καθένα το σφιχτό, το εύκολο, το ακριβό και το γευσάτο. Το να μπορείς να αλλάξεις απλά  ένα pin και να μην χρειάζεται να αλλάξεις όλη την βάση δεν είναι σχετικό, είναι λογικό και για μένα είναι μεγάλο μείον για την σειρά τον φαινόμενων. Όσον αφορά τους δυο που αναφέρθηκαν τους έχω χρησιμοποιήσει και σε γνήσιους αλλά και σε κλώνους χωρίς να βρω διαφορά στην απόδοση. Ο gtr για τα γούστα μου θέλει fused σύρμα και η τζούρα του μου αρέσει πιο πολύ από τα φαινόμενα
Συμφωνω οτι καποια πραγματα ειναι σχετικα και θεματα προσωπικου γουστου. Η αποδοση ενος ατμοποιητη ομως οσον αφορα τη γευση και την αναλυση δεν ειναι καθολου σχετικα, ειναι απολυτα. Οπως ειπα και πριν, αν στησεις εναν GTR και εναν phenomenon με το ιδιο ακριβως setup θα καταλαβεις και την διαφορα στην αποδοση. Φυσικα καποιοι ανθρωποι προτιμουν την ευκολια στο στησιμο και τις επιλογες αερα και καποιοι αλλοι (οπως εγω) προτιμουν την ενταση & αναλυση της γευσης και τη σμουθατη τζουρα.
Τωρα οσον αφορα τις επιλογες αερα, ολα τα phenomenon decks εχουν διαφορες στο ποσο αερατη η σφιχτη τζουρα προτιμαει κανεις, ξεκινωντας απο τον minimo (που γυμναζεις μαγουλα) και φτανοντας στον IOU-R (που εχεις αερατη τσιγαρισια εως σφιχτη πνευμονικη). Εχουν ομως και ρυθμιση αερα ξεχωριστα το καθενα. Τα pins σε διαφορους ατμοποιητες που εχω, μια που τα δοκιμαζω και μολις βρω τη τζουρα που μου αρεσει δεν ξαναβγαινουν ποτε. Το ιδιο κανεις και με τα deck του GUS, δοκιμαζεις και κρατας αυτο (η αυτα) που σε καλυπτουν και τελος. 
Τελος, για να απαντησω στον φιλο [member=4059]anetost[/member] αν εχεις οποιoδηποτε μοντελο phenomenon απο V2.1 και πανω, διαρροες απλα δεν υπαρχουν. Αν εχεις, φταιει το στησιμο σου και μονο αυτο. Οι δικοι μου, ειτε ορθιοι, ειτε ξαπλα, ειτε σε πτηση δεν εχουν καν δακρυσει ποτε.
Τωρα περι ορεξεως....

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Φίλε μου δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να συγκρίνεις δύο διαφορετικών διαστάσεων ατμοποιητές κάνωντας το ίδιο στήσιμο, δηλαδή αν θες να συγκρίνεις δυο αυτοκίνητα θα τους βάλεις τα ίδια λάστιχα, ίδιες αναρτήσεις κτλ?   :hmmm: :hmmm: :hmmm:. Εσύ ας πούμε αν είσαι επαρχία θα αγοράσεις 4 βάσεις gus να δοκιμάσεις πια σου κάνει? Τα πινς και τα airflow εγώ τα αλλάζω συχνότερα πάντως από εσένα αναλόγως με την διάθεση και τα υγρά που ατμίζω. Προσωπικά η μονοτονία στην χρήση των gus με κουράζει και τους θεωρώ ατμοποιητές ειδικού σκοπού. Σωστό το περί ορέξεως και αυτό προσπάθησα να σου περιγράψω πριν. Σε πολλά ύγρα που κυκλοφορούν πλέον χωρίς πλεκτό σύρμα και watt δεν θα πάρεις τίποτα ούτε από γεύση ούτε από ένταση. Την γνώμη μου λέω, ήρεμα μιλάω     

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Ενω τον GTR οταν καποιος ειναι απο επαρχια μπορει να τον δοκιμασει πριν τον παρει με ολα του τα πιν? Φιλε μου οταν καποιος ειναι απο επαρχια ουτε υγρα δεν μπορει να δοκιμασει σε καποιες περιπτωσεις. Εννοουσα οτι μπορει καποιος να περασει απο GUS και να δοκιμασει οτι θελει, τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα και προθυμα για να μην πω για after sales service που ειναι αλλη κουβεντα.

Ηρεμα μιλαμε και ολες οι αποψεις σεβαστες.  Εγω μιλησα για ενταση και αναλυση γευσης απο προσωπικη εμπειρια και με φαινομενα και με GTR. Οταν λοιπον εγω στηνω με 32μμ Ν80 και παιζω στα 14 βατ στον ΕΤ9 και παιρνω καλυτερα τη γευση που θα επαιρνα στον GTR με coilology fused mtl και περισσοτερα watt τοτε για μενα δεν υπαρχει συγκριση σε αυτα που ζηταω (εγω προσωπικα). Ετυχως λοιπον που τον GTR  δεν τον αγορασα, θα εκλαιγα τα λεφτα μου. Αντιθετως εχω εναν ΕΤ9 και εναν IOU-R που δεν μετανιωσα ουτε στιγμη που τους πηρα.

Οσο για το ποια υγρα παιζουν που, και οι δυο ατμοποιητες ειναι mtl με οτι συνεπαγεται αυτο. Αν καποιος θελει να ατμισει φραουλοκρεμες στα 40 βατ δεν κανει κανενας απο τους 2.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2020, 09:27 από gangelo »

Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Στον gtr θα παρεις ενα pluspol που αν θυμαμαι καλα το χα παρει γυρω στα 20ε και με αυτο που εχει ειναι σαν να χεις 6 πινς, η καθε βαση gus εχει περιπου 100ε. Αληθεια, γιατι κανενας κατασκευαστης δεν κανει κατι αναλογο με αυτο που γινεται με τα φαινομενα, μια βαση ξεχωριστη για καθε πιν?  Τελοσπαντων, δεν θελω να πεισω κανεναν για κατι, απλα ειπα οτι εμενα η τζουρα με ενα fused στα 20-21w στον gtr μου αρεσει περισσοτερο απο οτι το 0.32 στο φαινομενο,  peace out

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Κατ' αρχήν στη σύγκριση υπάρχει η τάση να κάνουμε τον Gtr να λειτουργήσει σωστά με αυτα που αποδίδει ο Phenomenon άψογα. Και γιατί να μην το κανουμε αντίστροφα δηλαδή; Γιατί να μη βάλουμε τον Phenomenon να παίξει με το άψογο στήσιμο ενός Gtr να τον βγάλουμε άμεσα off;; Βλέποντάς τα μονοδιάστατα φυσικά και θα βγει ένας "νικητής" στο τέλος.. ;)

Διαφορετικοί ατμοποιητές παιδιά, φυσικά κι ο Gtr μπορεί να γίνει άψογος με το κατάλληλο στήσιμο - που ενδέχεται να μη χωράει καν στο deck του Phenomenon εννοείται.

Αν τώρα εμεις κολλάμε σε ενα στήσιμο αποκλειστικά, αυτό δεν κάνει αυτόματα τους άλλους ατμοποιητές κακούς. Τους κάνει απλώς ακατάλληλους για εμάς.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Μακη εχεις δικιο ομως με παρεξηγησες, δεν κολλαω σε ενα στησιμο, εθεσα ενα παραδειγμα για συγκριση. Για να συγκρινεις 2 ατμοποιητες ιδιας κατηγοριας πρεπει να τους ατμισεις με παρομοιο στησιμο και κατα προτιμηση το ιδιο υγρο.
Απλα το θεμα οπως με ολα τα πραγματα ειναι οι προσωπικες προτιμησεις μας σε τι θεωρουμε ιδανικο. Δεν υπαρχει τελειος ατμοποιητης, υπαρχει αυτος που ταιριαζει καλυτερα με τα δικα μας γουστα. Θυμασαι τι γινοταν και με τα νηματα των doggy, skyline, κλπ κλπ

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2020, 18:17 από gangelo »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Κατ'εμέ,επειδή έχω τον GTR,δεν αποδίδει σωστά σαν τσιγαρίσιος.Αεράτος mtl είναι(και δεν τον θεωρώ και κάτι σούπερ από άποψη απόδοσης ούτε εκεί αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).Αν θέλετε τσιγαρίσιο κοιτάξτε αλλού.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
...Για να συγκρινεις 2 ατμοποιητες ιδιας κατηγοριας...

Εδώ είναι το λάθος κατ' εμέ, ότι γενικοποιούμε τα πράγματα ενώ στην ουσία υπάρχουν τόσοι ακόμα παράμετροι που διαφοροποιουν το όλο πράγμα τελικά..

Ναι είναι και οι δύο mtl, μεταξύ τους αλλάζουν όμως σε τόσα πράγματα.. μέγεθος deck θες, καμπάνας, εσωτερικού χώρου αυτής όταν μπει πανω στο deck, αέρας κλπ κλπ.
Αυτά από μονα τους δημιουργούν ανάγκες για διαφορετικά στησιματα.

Έπειτα παίζει πάντα και το άλλο, μπορεί ένας "mtl" ατμοποιητής να είναι φτιαγμένος να παίζει από πολύ σφιχτά έως σχετικά αεράτα. Στα αερατα να αποδίδει τέλεια ενώ στα σφιχτα να βγάζει θορύβους, "γρεζι" στη τζούρα, υπερτροφοδοσία κλπ κλπ. Πάντα παραμένει ένας mtl ατμοποιητής όμως εμάς θα μας αναγκάζει να τον στηνουμε και να τον ατμιζουμε πάντα στα αεράτα. Η κατηγορία του θα τον αναγκάζει να συγκρίνεται και με τους αποκλειστικα σφιχτους mtl όμως ο συγκεκριμένος τα ρέστα του μπορεί να τα δίνει μόνο αλλού. Δεν είναι άχρηστος λοιπόν απλώς δεν κάνει σε εμάς που τον επιλέξαμε για άλλο λόγο.!

Αυτό ήθελα να πω χωρίς να παρεξηγήσω κανέναν εννοείται.

Για την ιστορία κι εγώ τους Phenomenon προτιμώ αλλά οκ, κι ο Gtr δεν είναι κακός. Έχει τα καλά του σημεία κι αυτός άσχετα απ το αν αξίζει τα λεφτά του η όχι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 37 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro