vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, kostasklf, camber, Ηρακλης, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 00:42 »
Ένα υγράκι απο την Αγγλική εταιρεία Dunfords Eliquids







Το υγρό ονομάζεται Grizzly Bear. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει λίγες γεύσεις και καλές...εμένα μου έκανε εντύπωση μόνο το συγκεκριμένο υγρό..οπότε και το παρήγγειλα. Σύμφωνα με την εταιρεία, πρόκειται γενικά για χειροποίητα υγρά, προσεγμένα σε πρώτες ύλες τα οποία δημιουγούνται και εμφιαλώνονται σε αποστειρωμένο περιβάλλον ενώ υπάρχει δυνατότητα αποστολής και στην Ελλάδα.








  • Τα υγράκια αυτά έρχονται σε 10ml και 30ml πλαστικά μπουκαλάκια, σε δυνάμεις νικοτίνης 0mg, 6mg, 12mg, 18mg και 24mg. Eπίσης υπάρχει επιλογή απο τον πελάτη για την περιεκτικότητα σε PG/VG με διαβαθμίσεις σε 50/50, VG heavy ή max VG. Το δικό μου είναι 10ml στα 6mg νικοτίνης και 50/50 σε PG/VG.
  • Αποστέλλονται χωρίς πλαστικό περιτύλιγμα, έχουν καπάκι προστασίας με βολικό επιστόμιο σταγονόμετρο για ευκολία. Οι ταμπέλες είναι καθαρές με μεγάλα γράμματα ενώ υπάρχουν και όλες οι προειδοποιητικές σημάνσεις. Αναγράφονται τα συστατικά, ενώ δεν αναγράφεται ημερομηνία λήξης ή παραγωγής.
  • Σύμφωνα με τον παρασκευαστή τα υγρά δεν περιέχουν Διακετύλιο, Ακετυλο-Προπιονύλιο και Ακετοΐνη.


Όλες οι δοκιμές έγιναν στον Igo-s ατμοποιητή, πάνω στο iTaste MVP v2.0, microcoil με οργανικό βαμβάκι, αντίσταση στα 2.0ohm, στα 8.0-9.5W.





Σύμφωνα με την επίσημη περιγραφή πρόκειται για μείγμα Καναδέζικου σιροπιού σφενδάμου (maple syrup), παγωτού βανίλιας (french vanilla) και γλυκόπικρης σοκολάτας με νότες απο πεκάν. Τί είναι το πεκάν, είναι ένα ξηροκάρπι της κεντρικής Αμερικής κυρίως που μοιάζει με το καρύδι το δικό μας στην υφή, αλλά είναι πιο γλυκό στη γεύση. Η περιγραφή συνεχίζει και λέει ότι είναι ένα μεστό υγράκι με γήινους τόνους και ότι ταιριάζει καλά με καφέ ως συνοδευτικό ρόφημα. Επίσης προτείνει να το αφήσουμε να ωριμάσει καμιά εβδομάδα, εγώ προσωπικά δεν είδα κάποια διαφορά ή αλλαγή στη γεύση. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, τα πρώτα αρώματα που παίρνω είναι η βανίλια που φέρνει κάπως σε παγωτό ενώ στο βάθος αντιλαμβάνομαι και κάτι απο σοκολάτα. Γενικά γλυκιά μυρωδιά και πολύ ευχάριστη. Στη γεύση τώρα έχουμε ένα πολύ πολύ πολύ νόστιμο υγρό...οι γεύσεις δουλεύουν τόσο καλά μαζί γιατί υπάρχει μια υπέροχη ισορροπία. Στην εισπνοή καταλαβαίνω ξεκάθαρα το άρωμα της βανίλιας που όντως θυμίζει καλό παγωτό βανίλιας. Στην εκπνοή η βανίλια δίνει τη θέση της στη σοκολάτα η οποία έρχεται περισσότερο σαν σιρόπι σοκολάτας παρά σαν μπάρα σοκολάτας ειδικά κατά την εκπνοή απο τη μύτη. Αυτό που απογειώνει όμως το υγρό είναι ο τόνος απο το ξηροκάρπι και το σιρόπι σφενδάμου...που είναι σαν να έχουν βουτήξει τα πεκάν μέσα στο σιρόπι σφενδάμου..και μένει σαν επίγευση στο στόμα. Γενικά κάθε φορά που ατμίζω αυτό το υγρό είναι σαν να έχω μπροστά μου ενα κουπάκι με παγωτό βανίλια που του έχουν στάξει απο πάνω σιρόπι σοκολάτας και το έχουν πασπαλίσει με πεκάν βουτηγμένα σε σιρόπι σφενδάμου. Απλά υπέροχο! Πιπίλα μέχρι εκεί που δε πάει..ολοήμερο και ολονύχτιο υγρό για τα δικά μου γούστα γιατί παρόλο που είναι γλυκό δεν μπουχτίζει. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι καταπληκτική..γλυκιά κατά βάση που θυμίζει και λίγο γλυκό καρυδάκι όπως μου επεσήμαναν χαρακτηριστικά. Κατά τα υπόλοιπα, το χτύπημα του είναι ήπιο αλλά καλό για 6αρι υγρό και αυτό που το κάνει ακόμη πιο υπέροχο και απολαυστικό είναι η παραγωγή ατμού η οποία είναι πλούσια και τεράστια ακόμη και σε χαμηλά volt/watt.


Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε το blog μου http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 00:53 »
...
Σύμφωνα με τον παρασκευαστή τα υγρά δεν περιέχουν Διακετύλιο, Ακετυλο-Προπιονύλιο και Ακετοΐνη.
...

Πολύ ωραίο νέο, αυτό.

Αν και η εντύπωσή μου είναι λυρική, όπως και όλες οι εντυπώσεις παρουσιάσεων και περιγραφών τις οποίες δεν έχουμε ζήσει οι ίδιοι:
Τελικά, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη σοκολάτα...
ή: η σοκολάτα πάει παντού, είναι πασπαρτού έστω και σαν γεύση δεύτερου ρόλου.

Πραγματικά θέλω να δω τις εντυπώσεις σου και από τα υγρά που ΔΕΝ σου έκαναν εντύπωση, με την πρώτη ματιά  :yes:

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 01:07 »
...και να φανταστείς δεν είμαι φαν της σοκολάτας στα υγρά αναπλήρωσης!


Δεν έχω την πολυτέλεια να αγοράζω υγρά που μάλλον δεν θα μου αρέσουν...παρόλα αυτά έχω κάνει παρουσιάσεις υγρών (βλέπε Ruthless Vapor, Alchemist Cupboard) που δεν μου άρεσαν.


Γενικά υγρά που δεν μου κάνουν εντύπωση απο την περιγραφή με τα αρώματα που περιέχουν δε τα αγοράζω πλέον. Παράδειγμα η Dunfords έχει ένα υγρό custard...ε έχω δοκιμάσει 5 διαφορετικά custard απο 5 διαφορετικούς παρασκευαστές...πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει?! Νισάφι! Δεν έχει και νόημα να σας παρουσιάζω κάτι ξανά και ξανά. Ενώ για το συγκεκριμένο ας πούμε δεν είχα ξαναδοκιμάσει σιρόπι σφενδάμου και πεκάν σε υγρό...οπότε το τσίμπησα έτσι!

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 00:07 »
Το αγόρασα το υγράκι, μου έκαναν εντύπωση οι γεύσεις που έχεουν συνδυάσει.  Επίσης επειδή είμαι μεγάλος φαν της μπανάνας παρήγγειλα και το SilverBack.  Μήπως το έχεις δοκιμάσει;

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 04:33 »
Φιλέ achatzi μόλις παραλαβεις αν μπορείς γράψε κάτι για το silverback γιατί ακούγεται ενδιαφέρον!
Επίσης τα μεταφορικα για Ελλάδα ποσο είναι?

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 10:15 »
Το Standard που επέλεξα εγώ είχε 6 λίρες και 1,6 λίρες επιπλέον το ΦΠΑ τους.  Μόλις παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις αν και δεν το έχω και τόσο  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 30, 2014, 12:28 »
Το αγόρασα το υγράκι, μου έκαναν εντύπωση οι γεύσεις που έχεουν συνδυάσει.  Επίσης επειδή είμαι μεγάλος φαν της μπανάνας παρήγγειλα και το SilverBack.  Μήπως το έχεις δοκιμάσει;

Όχι δε το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος loniscup

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 22:48 »
Παραγγελία δύο υγρά των 10ml Silverback και Clownfish για δοκιμή. 15 ημέρες να έρθουν :wall:

Δεν είμαι ειδήμων στις περιγραφές γι' αυτό πολύ επιγραμματικά.

Silverback.Σε όποιον αρέσει η μπανάνα ΠΡΕΠΕΙ να το δοκιμάσει.Φανταστική,απαλή κρεμώδες μπανάνα σε όλο της το μεγαλείο.

Clownfish. Mε το που  πήρα την πρώτη τζούρα,flashback στα παιδικά μου χρόνια και να σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ Τιc-Tac ή Pez ήταν ρε γ@#ώτο;
Λέω στη γυναίκα μου  :helpsmilie: και με πήρε ο διάολος γιατί το έχει κόψει 6 χρόνια τώρα το κ.τ. και δεν θέλει κάν να ακούει για νικοτίνη όχι να δοκιμάσει κιόλας :D
Για να μην μακρυγορώ, σαν να πήρανε τις Tic-Tac πορτοκάλι και τις κάνανε υγρό αναπλήρωσης.Αρκετά καλό αλλα κουράστηκα λίγο μετά τα πρώτα 5ml.Πολύ έντονη η γεύση.

Το Silverback όμως..... :nani:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 13:07 »
Silverback μακράν η καλύτερη μπανάνα σε ατμιστικό υγρό που έχω δοκιμάσει (και έχω δοκιμάσει πάρα πολλές γιατί έχω αδυναμία στην συγκεκριμένη γεύση).  Όπως λέέι και ο φίλος σε όποιον αρέσει η μπανάνα αυτό το υγρό είναι MUST HAVE  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 01, 2015, 20:40 »
Shorthorn (custard + brown sugar) και Grizzly Bear (σοκολάτα, maple syrup, pecan nuts) έχω δοκιμάσει. Εξαιρετικά και τα δυο και πολύ διαφορετικά φυσικά.


Αυτή τη στιγμή ατμίζω το Grizzly Bear μετά από μια εβδομάδα ωρίμανσης (έτσι προτείνει ο δημιουργός) και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι συνοδεύει απίστευτα τον καφέ. Έχει μια εξαιρετική ισορροπία μεταξύ των συστατικών του, με αποτέλεσμα να μη βγάζει αυτή την υπερβολική γλύκα της σοκολάτας και να είναι ένα ουδέτερο, σχεδόν άγλυκο υγρό.


Το Shorthorn είναι πιστή απόδοση της αγγλικής custard, η οποία βέβαια είναι αρκετά γλυκιά. Πάλι όμως και σε αυτό το υγρό, δεν υπάρχει η υπερβολική γλυκάδα που θα κουράσει. Επίσης, μου βγάζει κάτι spicy στην εκπνοή, πιθανώς η brown sugar? Δεν είναι για all day, αλλά μάλλον για διαλείμματα από άλλου τύπου υγρά.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Dunfords Eliquids
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 13, 2016, 04:43 »
Δοκίμασα 5 από τα υγρά.
Shorthorn:Ωραία custard αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.Ελαφριά και όχι πολύ γλυκιά.
Clownfish:Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω για τις καραμέλες,ωραία  και έντονη γεύση καραμέλας πορτοκαλιού.Πολύ ενδιαφέρον και πρωτότυπο υγρό!
Dugong:Το shorthorn μαζί με  ζυμάρι και νότες από φράουλα,ευτυχώς ελαφριές.Ωραίο υγρό αλλά ούτε αυτό κάτι ιδιαίτερο.
Grizzly Bear:Αυτό το υγρό αν ήταν πιο γλυκό θα έκαιγε καρδιές.Εμένα η γεύση που μου βγάζει είναι σαν κάποιο άγλυκο λικέρ πικρής σοκολάτας με βανίλια.Τα pecan δε τα πολυκαταλαβαίνω και δυστυχώς δε καταλαβαίνω και το σιρόπι maple που το ψάχνω από τότε που σταματήσανε τα γλυκά bake rolls.Ακόμα και έτσι όμως το υγρό είναι πολύ καλό.Αν ήταν πιο γλυκό πιθανόν να έλουζα και τα μαλλιά μου με αυτό!
Silverback:Το καλύτερο από αυτά που δοκίμασα με μικρή διαφορά από το grizzly bear.Η καλύτερη γεύση μπανάνας που έχω κάνει σε υγρό,μου θυμίζει περισσότερο  μπανάνα  παγωτό παρά το φρούτο αλλά πολύ φυσική στη γεύση.Και στο βάθος να παίζει η bitter σοκολάτα του grizzly bear!Άντε  :bye: που λέει και ο Τσουκαλάς!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8331 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536267 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15651 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12