vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

47 επισκέπτες, 3 χρήστες
Βασίλης Γ, infernity, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10020 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 02:29 »
ναι. μονο που δε θα παρεις και τα 16. ο οργανανισμος σου  θα απορροφήσει πιο λιγο.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10021 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 02:37 »
Δηλαδη σαν καπνιστης εκανα 12-13 light τσιγαρα δηλαδη 0,7*13= 9,1 mg ημερησιως , ενω τωρα 16 mg αν κανω ενα τανκακι την ημερα (η τελος παντων λιγοτερο οπως σωστα λες) ...σχεδον δηλαδη διπλασιασα την Νικοτινη  :))

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2018, 12:08 από Cruiser79 »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10022 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 02:43 »
να ακολουθείς την αίσθηση και οχι τα νούμερα. και ας κανεις 24 mg/ml ή 36

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10023 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 02:46 »
Σιγουρα απο τις χιλιες δυο ουσιες που εχει το τσιγαρο, χιλιες φορες λιγη νικοτινη παραπανω !!!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10024 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 02:46 »
Και δεν είναι βέβαιο ότι θα είναι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10025 στις: Φεβρουαρίου 15, 2018, 12:41 »
Παιδια μια ερωτησουλα (ισως και χαζη  ;D)
Πηγα και πηρα μια βαση( ενα μπουκαλακι των 100ml) 50% pg και 50% vg με νικοτινη 4... (και θα προσθετω μονος μου το αρωμα)
Αυτο σημαινει οτι στα 100 ml εχουμε 4*100 = 400mg νικοτινη ?   και αρα αν γεμισω το τανκακι με 4ml και το ατμισω θα εχω κανει 4*4 =16 mg νικοτινης?

Δεν είναι καθόλου χαζή η ερώτηση [member=21928]nikosgia[/member]! Τα ίδια ερωτηματικά είχα κι εγώ όταν άρχισα το άτμισμα και τα νούμερα δεν μου έβγαιναν και πολύ ευνοϊκά για το άτμισμα. Το έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα τα οποία και έγραψα στο ποστ-απάντηση προς κάποιον άλλον συνατμιστή πριν πολύ καιρό. Παραθέτω αυτό το ποστ αυτούσιο και θα επανέλθω μετά...

 
Γράφεις:

«...ενα τανκακι 2ml υγρου περιεχει τοση νικοτινη οση 1 πακετο τσιγαρα αντιστοιχου προφιλ νικοτινης με αυτη που επιλεγουμε στα υγρα μας! Για παραδειγμα σε 2ml με 6 mg/ml  ("low") νικοτινη περιεχονται 12 mg νικοτινης, οση και σε ενα 20ρι πακετο Marlboro Lights...»

Να διορθώσουμε λοιπόν λίγο την διατύπωση:

Ένα τανκάκι με 2 ml υγρού 6mg/ml περιέχει 12 mg νικοτίνης.
Ένα τσιγάρο Marlboro light (που στο κουτί γράφει 0.6 mg νικοτίνης) περιέχει 6 mg νικοτίνης και όχι 0.6 mg. Το πακέτο δηλαδή που αναφέρεις για παράδειγμα περιέχει 120 mg νικοτίνης και όχι 12 mg! Το 0.6 mg (ανά τσιγάρο) που γράφει στο πακέτο δεν είναι η περιεκτικότητα αλλά η εκτιμώμενη απορρόφηση (ή πρόσληψη αν προτιμάς) νικοτίνης που θα κάνει ο οργανισμός μας ανά τσιγάρο όταν αυτό γίνει καπνός. Με λίγα λόγια, τα υγρά ατμίσματος αναγράφουν στο μπουκαλάκι την περιεκτικότητα του υγρού σε νικοτίνη ενώ τα πακέτα των τσιγάρων την εκτιμώμενη απορρόφηση νικοτίνης από τον καπνό ανά τσιγάρο. Το ένα νούμερο μετράει κάτι πριν ανοίξουμε καν το μπουκάλι και το δεύτερο κάτι άλλο αφού όμως έχουμε ανοίξει το πακέτο και έχουμε φουμάρει το τσιγαράκι μια χαρά...

Αυτά που έγραψα από πάνω είναι γεγονότα, είναι αντικειμενικά και δεν έχεις παρά να ψάξεις λίγο στο internet για να τα διασταυρώσεις. Αυτό που σηκώνει πολύ κουβέντα είναι το πως καταλήξαμε σε αυτό το νούμερο εκτιμώμενης απορρόφησης νικοτίνης στα τσιγάρα και κυρίως ποια είναι η εκτιμώμενη απορρόφηση νικοτίνης στα ατμιστικά υγρά.
Ας ξεκινήσουμε από το πρώτο. Η απορρόφηση λοιπόν νικοτίνης στα τσιγάρα εκτιμάται πως είναι γύρω στο 10% της συνολικής περιεκτικότητας τους, με βάση κάποιες μελέτες (*) που έγιναν πριν πολλά-πολλά χρόνια. Δεν έχω τρόπο να ξέρω αν το 10% είναι σωστό αλλά μου φαίνεται λογικό η απορρόφηση να μην είναι 100% ούτε και 0%. Τώρα αν αντί για 10%, είναι 15% ή 25% ή 85% ομολογώ δεν έχω τα μέσα να το διαπιστώσω μόνος μου. Είναι όμως εξαιρετικά ενδιαφέρον το ότι οι πολέμιοι του καπνού επί χρόνια επιτίθονταν με ιδιαίτερη σφοδρότητα στις μελέτες αυτές, χαρακτηρίζοντας τις εν πολλοίς αυθαίρετες και κατά παραγγελία, και το νούμερο αυτό (το περίπου 10%) εξωπραγματικά μικρό. Αυτό που είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον, είναι το ότι οι πολέμιοι του ατμίσματος σήμερα (που μοιάζει να είναι οι πολέμιοι του καπνού χθες) επικαλούνται μεταξύ άλλων και την ορθότητα αυτών ακριβώς των μελετών που μέχρι πριν λίγο καιρό αμφισβητούσαν!
Ας πάμε όμως σ’ αυτό που πραγματικά ενδιαφέρει όλους εμάς τους ατμιστές, μιας και με τον καπνό μοιάζει να έχουμε ξεμπερδέψει οριστικά (ελπίζω). Η απορρόφηση νικοτίνης κατά το άτμισμα είναι ένα δύσκολο θέμα και πάντως εντελώς εκτός της δικής μου εξειδίκευσης. Η λογική μου λέει πως, όπως και με τα τσιγάρα, το νούμερο αυτό δεν θα είναι 100% (κάτι εκπνέουμε μετά την τζούρα, έτσι δεν είναι;) όπως δεν θα είναι και 0% (κάτι θα κατακρατούμε, έτσι δεν είναι;). Αυτό που δεν χρειάζομαι καμία μελέτη να μου επιβεβαιώσει είναι το ότι ο ανθρώπινος οργανισμός δεν διαθέτει την μοναδική ικανότητα φιλτραρίσματος του ατμού που παράγει μια ατμιστική συσκευή, ώστε να απορροφά το 100% της περιεχόμενης σ’ αυτόν νικοτίνης και μετά να αποβάλλει νέφη μπανάνας εντελώς κεκαθαρμένα αυτής! Ενώ με τον καπνό του τσιγάρου την μοναδική αυτή ικανότητα την χάνει με αποτέλεσμα να μπορεί να απορροφήσει μόνο ένα ποσοστό πολύ πιο κοντά στο τίποτα (10%); Στο δικό μου μυαλό όλα αυτά περισσότερο μοιάζουν με αστειότητες...

Σε προτρέπω (σε παρακαλώ!) να διαβάσεις με προσοχή τα links που σου παρέθεσε ο Atmos πιο πάνω και να ψάξεις κι άλλα, γιατί όχι; Σε διαβεβαιώ πως αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ και παρόλο που δεν έχω βρει ακόμα απαντήσεις για όλα μου τα ερωτήματα, έχω σίγουρα βρει μια πολύ καλύτερη υγεία από αυτήν που έφερα μαζί μου όταν πρωτογράφτηκα εδώ...

Κ.

ΥΓ. Τρόμαξα λίγο με το ποστ σου είναι η αλήθεια. Φοβήθηκα μη το διαβάσει κάποιος νέος ατμιστής που ατμίζει 4ml υγρού με 18άρα νικοτίνη και βγάλει το εντελώς λανθασμένο συμπέρασμα πως ίσως καλύτερα θα ήταν να ξαναρχίσει να καπνίζει δυο-τρία πακέτα τσιγάρα την ημέρα αφού πιο λίγη νικοτίνη θα παίρνει έτσι. Γι’ αυτό και αισθάνθηκα την ανάγκη να απαντήσω έστω και καθυστερημένα...


(*) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1476-5381.1949.tb00555.x/pdf


Η λογική μου εξακολουθεί να μου λέει αυτά που μου έλεγε και το 2016, στην πραγματικότητα όμως δεν γνωρίζω τι πραγματικά ισχύει γιατί δεν έχω τα εμπειρικά δεδομένα. Κι εδώ εμπλέκεται ο σύλλογος των ατμιστών ή τουλάχιστον το δικό μου όραμα για τον σύλλογο αυτόν. Θα ήθελα λοιπόν να δω έναν σύλλογο τόσο εύρωστο οικονομικά που να μπορεί να χρηματοδοτήσει τέτοιου είδους έρευνες ώστε να γνωρίζω επί τέλους με βεβαιότητα πως ισχύουν (ή δεν ισχύουν) αυτά που μου υπαγορεύει η λογική μου. Δεν τρέφω αυταπάτες πως θα βρομίσει ο τόπος από έρευνες γύρω από το άτμισμα από ανεξάρτητους επιστημονικούς φορείς και πιστεύω πως ο μόνος τρόπος είναι εμείς οι ίδιοι οι ατμιστές να βάλουμε το χέρι στην τσέπη για να πάρουμε επί τέλους τις απαντήσεις που ζητάμε. Μην γελιόμαστε. Ένας κούκος Φαρσαλινός (μόνος του) δεν φέρνει την άνοιξη... :nope:



Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10026 στις: Φεβρουαρίου 16, 2018, 01:16 »
Ευχαριστω Πολυ [member=13885]cpbaroque[/member] ησουν κατατοπιστικοτατος :thumpup:   Ειδικα αυτο με τις περιεκτικοτητες των τσιγαρων σε νικοτινη με ειχε προβληματισει αρκετα καθως μου φαινοταν εξαιρετικα χαμηλο το νουμερο (νικοτικη ανα τσιγαρο) ....

Αποσυνδεδεμένος nena7

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10027 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 10:13 »
Καλημέρα,
θα ήθελα τη γνώμη σας, ελπίζω να είμαι σε σωστή κατηγορία και σύντομη.
 Τρεις μηνες πια απέχω πλήρως από το κ.τ.Τότε κάπνιζα 5-10 στριφτά.Πρόσφατα ήρθε πάλι η επιθυμία να καπνίσω και είπα να δοκιμάσω το η.τ. Αγόρασα συσκευή και υγρό 3αρι σαν το πιο ελαφρυ. Γυρνώντας σπίτι έβαλα το μοντ για φόρτιση στο λάπτοπ, και εγώ δίπλα δούλευα.Μετά από μια ωρα ένιωσα έντονο ερεθισμό στα μάτια. Άφησα σε άλλο δωμάτιο τη συσκευή για μια μέρα χωρίς να έρθω καθόλου σε επαφή μαζί της.Ολα οκ. Την τρίτη ημέρα ανοίγω το τανκ(σωστά? ) να αραιώσω το υγρό με ένα μηδενικο που πήρα, της ιδιας σειράς. Και πάλι ο ίδιος ερεθισμός στα μάτια-σαν να καθαρίζω με χλωρίνη. Έκτοτε δεν έκανα άλλη προσπάθεια,δεν άτμισα καθόλου. :(
 
 Τι θα μπορούσα να δοκιμάσω, σκέτη βάση, υγρό με άλλη αναλογία pg/vg,μηδενικό υγρό σκέτο; Κάτι άλλο;
 
 υγ. διάβασα λίγο και στην καρτέλα με τις παρενέργειες, να σημείωνα εκεί την δική μου εμπειρία ή όχι ακόμα;
Ευχαριστώ :)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10028 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 10:28 »
Καλημέρα, τι mod αγόρασες?
Όταν το είχες στην φόρτιση, αισθάνθηκες να ζεσταίνεται το mod ενοχλητικά πολύ?
Τι υγρό έβαλες στον ατμοποιητή σου?
Σε πόσα watt το έχεις ρυθμίσει, τι αντίσταση έχεις στον ατμο, αισθάνθηκες άσχημη γεύση -σαν κάψιμο στον λαιμό- όταν ρούφαγες?
Το τσούξιμο στα μάτια το αισθάνθηκες μόνο όταν πίεζες το fire ή ακόμα και δίπλα σου που είναι αισθάνεσαι το ίδιο -χωρίς να ατμίζεις εννοώ-?

Δεν έχω ακούσει για ευαισθησία στα μάτια και μιας και είναι και χειμώνας και η εξάτμιση του υγρού από μηδενική έως ανάξια λόγου και το ποσοστό νικοτίνης ελάχιστο, για αυτό επικεντρώνω τα συμπτώματα στο Mod/μπαταρία του.

Αποσυνδεδεμένος nena7

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10029 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 10:56 »
Λοιπόν, αγόρασα ενα μοντ aspire(cygnet)γιατί ήταν ενταξει για το χέρι μου και ατμοποιητή ναυτίλο, ρύθμιση στα 12 watt, αντίσταση 1.8 ohm. Υγρό έβαλα ένα που μου πρότειναν στο κατάστημα, γνωστής εταιρίας. Δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι το σπίτι. Το παρέξενο είναι ότι αφού το έβαλα να φορτίσει δεν άτμισα καθόλου-περίμενα να ολοκληρωθεί η φόρτιση-και όταν πια τελίωσε είχαν ερεθιστεί τα μάτια μου, το άφησα στην άκρη. Δουλεύω πολύ στο λάπτοπ γενικά, ειπα οκ μπορεί να φταίει αυτό, έτσι αφησα μια μέρα κενο χωρίς να κάνω χρηση του η.τ. Δεν είχα συμπτώματα. Μόνο όταν ήρθα σε επαφή ξανα με το υγρό, που είπα να δοκιμασω να το αραιώσω,  η αίσθηση εκείνη επανήλθε.Σκέφτηκα ίσως είναι κατι σαν αλλεργία, πχ στην νικοτίνη ή είναι υπερβολικό;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10030 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 11:03 »
Θα μπορούσε ενδεχομένως να είναι αλλεργία σε κάποιο ή κάποια από τα συστατικά του υγρού. Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί μέχρι σήμερα αλλεργία και ερεθισμός στα μάτια. Δεν αποκλείεται φυσικά να πρόκειται για εντελώς τυχαίο θέμα χωρίς άμεση σχέση με το άτμισμα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10031 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 11:04 »
Αν ήσουν αλλεργική στην νικοτίνη, θα είχες τα ίδια και ακόμα σε μεγαλύτερο βαθμό συμπτώματα, όταν κάπνιζες.

Αν έχεις κάποιο γνωστό που ατμίζει, δοκίμασε να αλλάξεις το υγρό σου. Ή ακόμα καλύτερα άτμισε από το δικό του η.τ..
Ή να πας στο κατάστημα να δοκιμάσεις καμιά άλλη συσκευή/-ές να σου φύγει η ιδέα.
Όταν πήγες στο κατάστημα, δοκίμασες υποθέτω κάποια υγρά με διαφορετικούς ατμο μέχρι να καταλήξεις, είχες το ίδιο θέμα?
Εκεί μέσα συνήθως, επικρατεί "ομίχλη" άρα αν κάτι σε πειράζει, θα έπρεπε να σε πειράξει εκεί κυρίως.

Μπας και πρέπει να καθαρίσεις την οθόνη του laptop?
:)

Αποσυνδεδεμένος nena7

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10032 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 11:14 »
Ναι όταν δοκίμασα στο κατάστημα ήταν οκ, αν και λίγο κάψιμο στο λαιμό το βρήκα φυσιολογικό.
Διάβασα σε κάποια άλλη καρτέλα ότι μπορεί να ενοχλήσει κάποιους η αναλογία pg/vg ,αν η πρώτη είναι υψηλότερη-θυμάμαι καλά;- μήπως να δοκίμαζα κάτι τέτοιο σαν αλλαγή; Σκέφτομαι να δοκιμάσω άλλα υγρά για αρχή, θα ενημερώσω για εξελίξεις, ελπίζω να είναι θετικές! :hmmm:
Μπορεί να είναι και το λάπτοπ, θα δείξει.

@ Τem συμφωνώ,  ειναι πιθανό, αλλά αυτό που άλλαξε  τελευταία στην καθημερινότητά μου,ήταν το η.τ. για αυτό και έκανα αυτό το συλλογισμό

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2018, 11:21 από nena7 »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10033 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 11:54 »
Ερεθισμό στα μάτια αν καταλαβα καλά, δεν έχεις όταν ατμίζεις, αλλά όταν έρχεσαι σε επαφή με το υγρό; Δεν έχει στάξει στα ψέρια σου να υποθέσω;
Επίσης τι υγρό είναι;

Αποσυνδεδεμένος nena7

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10034 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 21:08 »
Ναι, ουσιαστικά δεν υπήρξε επαφή άμεση. Τώρα έτσι όπως όπως έπιασα το η.τ. μπορεί να συνέβει αυτό που λες, δεν είμαι εξοικειωμένη ακόμα, θα είμαι πιο προσεχτική πλέον .Το υγρό είναι καπνικό με 3άρα νικοτίνη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix