vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

276 επισκέπτες, 3 χρήστες
treloneritis, vkostas, bloodlessz

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #60 στις: Απριλίου 14, 2014, 16:04 »
Δε ξερω εαν ειναι το καταλληλο νημα,
αλλα εχει κανεις δοκιμασει και τον striker & τον anima,
να μας πει 2 εντυπωσεις/συγκρισεις?
Ας στειλει κ πμ εαν θελει  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #61 στις: Απριλίου 14, 2014, 18:49 »

Έχω τον Striker σε Ice έκδοση, ως υβριδικό με το Nemesis.
Και τον Anima, χωρίς ψύκτρες όμως, με Provari.

Θα αποφύγω να τους συγκρίνω, αφού πρόκειται για δύο ατμοποιητές που είναι συγγενείς μεν, αλλά διαφοροποιούνται οι συνθήκες που εξυπηρετούν σε μένα. Και δε νοιώθω ότι μπορώ να περιγράψω μια ακριβή + αντικειμενική σύγκριση έτσι και αλλιώς ..
Απλά κάποιες σκέψεις, με την ελπίδα να ρίχνω λίγο φως !!! :))

Και οι δύο έχουν πολύ καλή απόδοση και ταυτόχρονα, καλή αναμενόμενη κατασκευή χωρίς απρόοπτα. Τους βολεύτηκα και τους δύο και αυτή τη στιγμή δεν χρησιμοποιώ άλλο ατμοποιητή.

Προφανώς πανεύκολες οι αλλαγές βαμβακιού και τα Dry burns, όπως σε όλους τους ατμο του είδους.

Η εισαγωγή αέρα από την καμπάνα είναι ένα θέμα που θα πρέπει να αναλογιστούμε αν δεν έχουμε δοκιμάσει παρόμοιο ατμοποιητή, αφού μάλλον θα πρέπει να αποφεύγεται να ακουμπήσουμε αυτούς τους ατμο πλάγια με την οπή προς τα κάτω, διότι μπορεί να δακρύσουν. Ιδιαίτερα εαν είναι φορτωμένοι με υγρό που περισεύει από το απορροφητικό υλικό, είτε από υδρατμούς. Αποφεύγω πλέον να πιάνω τους ατμοποιητές αυτούς στη περιοχή των οπών αέρα.

Από καιρού εις καιρόν μπορεί να χρειαστεί ένα σκουπισματάκι στο δαχτυλίδι με τις οπές, αλλά αυτή η ανάγκη σχεδόν εξαλείφεται μετά τις πρώτες μέρες χρήσης. Είναι κάτι που το συνήθισα στην πορεία, προκειμένου για τα υπερ αυτων των ατμο, στήσιμο-ξεστήσιμο σε χρόνο dt κλπ.. Γρήγορος στο πλύσιμο-σκούπισμα, απλός στο δέσιμο.


Λέγοντας τα παραπάνω, είμαι ικανοποιημένος από τη τζούρα, όποια οπή αέρα και αν δοκίμασα.

Προφανές επίσης το ότι, ο Anima έχει πιο περιορισμένο χώρο για στησίματα, συν το ότι φυσικά θα ζεσταθεί πιο πολύ από τον Iced Striker που είναι τεθωρακισμένο (τρεχόντως τον δουλεύω με μονό M/C + βαμβάκι στα 14 Watts).


Αν λοιπόν ο Anima (ο λείος που έχω, όχι ο ice) πρόκειται να παίξει σε πάνω από 12-13 Watts, θα ήταν καλό να αποφευχθούν τα πολύ κοντα επιστόμια, διότι ζεσταίνεται. Ανάλογα και με το πως ατμίζεται βέβαια.
Διαφορετικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα 8-9-10-11 Watts που τον δοκίμασα (με μονό M/C + βαμβάκι). 

Να συμπληρώσω ότι η όρθια τοποθέτηση της αντίστασης στον Anima, μας κάνει μιά άψογα χωροθετημένη πλατεία, λειτουργικά και πρακτικά. Συν ότι για μένα, είναι ομορφότερος από τον Striker. :laugh1:



Από γεύση, έτσι όπως είναι τα δικά μου σεταπ, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από τους δύο.
Αν και, χρησιμοποιώ πιο πολύ το υβριδικό Nemesis/Striker, λόγω του συνολικού μεγέθους και της διάρκειας των μπαταριών του συγκριτικά με το πρόβατο/Anima, αφού χρησιμοποιώ το υβριδικό ως καθαρά μηχανικό.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω και τον Anima σε υβριδικό με Nemi και, τοτε ίσως η σύγκριση να έχει να πει κάτι περισσότερο .. :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2014, 18:55 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #62 στις: Απριλίου 21, 2014, 21:23 »
Καλησπέρα σας. Δεν ξέρω αν ειναι εδώ ο κατάλληλος χώρος για αυτο το θέμα αλλα δε βρήκα κατι σχετικό.

Όταν σε έναν ατμοποιητη αλλάζεις την αντίσταση του πρέπει να τον στρωσεις πρώτα; Και τι εννοώ.... Έχεις μια καινούρια αντίσταση, την δουλεύεις απο την αρχή στα 4.3V πχ η πιο χαμηλά στην αρχή;

Ευχαριστω!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #63 στις: Απριλίου 21, 2014, 21:51 »
Στη θεωρία.

Τον ρυθμίζεις σε μία τάση ρεύματος Α όπου σε ικανοποιεί αυτή η ομική αντίσταση. Όταν αρχίζει και μαζεύει μάκα ανεβάζεις τάση, όχι μόνο επειδή ανεβαίνει η ομική αντίσταση, αλλά κι επειδή η εξάτμιση καλύπτεται από τη μάκα αυτή.

Στην πράξη

Βάλε όσο ρεύμα σε ικανοποιεί σε ότι αντίσταση σε ικανοποιεί, κι άλλαξέ την όταν δε σε ικανοποιεί σε κανένα ρεύμα.

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #64 στις: Απριλίου 21, 2014, 21:57 »
Η ερωτηση μου ηταν απο την αρχη οσο ρευμα θελω; η να την βαλω χαμηλα στην αρχη μεχρι να στρωσει και μετα στην ταση πιυ θελω και με ικανοποιει;

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #65 στις: Απριλίου 21, 2014, 22:04 »
Αν εννοείς ότι παρόλο που είναι στα ίδια Ohm με άλλη αντίσταση που έχεις κάνει στα ίδια Ohm αλλα η απόδοση δεν είναι ίδια..δεν είναι θέμα ρεύματος αλλα κάποιο λάθος στο στήσιμο....

Όσο ρεύμα θέλεις.

Η παίζει καλά από την αρχή η όχι.

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #66 στις: Απριλίου 21, 2014, 22:05 »
Εγώ προσωπικά πάντα την ξεκινάω από πολύ χαμηλά κάνω κάποιες τζούρες έτσι και σταδιακά αρχίζω να ανεβάζω γιατί έτσι μου φαίνεται ότι στρώνει πιο ομαλά η αντίσταση.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #67 στις: Απριλίου 21, 2014, 22:06 »
Ανάλογα τον ατμοποιητη...φυτίλι η genesis?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #68 στις: Απριλίου 21, 2014, 22:14 »
Βασικά αυτό, τι είναι αυτό που στρώνει. Το φιτίλι (silica mesh βαμβάκι ή ότι άλλο) ή το σύρμα; Στην περίπτωση που μιλάμε για το όποιο είδος φιτιλιού υπάρχουν πολλές προετοιμασίες για να ξεκινάει από την αρχή όπως το θες. Αλλά δεν ξέρω το να το ξεκινάς από χαμηλά ρεύματα σε τι βοηθά πάνω σε αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2014, 22:20 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #69 στις: Απριλίου 21, 2014, 23:14 »
Εγώ βαράω από την πρώτη τζούρα ;)

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #70 στις: Απριλίου 27, 2014, 05:28 »
gia sas thelw na mpw sto xoro tou sub ohm  :idiot1: exw kani paragkelia enos mixanikou mod kai 2 rda (nemesis --trident v2 -- omega ) kai ospou na erthoun prospathw na mathw osa perisotera mporw gia tis mpataries oste na ime asfalis .. kateliksa stin AW 18650 (2000mah 20 amps continius discharge amps 16 safe ohm to use peripou 0.3 )
ida omws tis efest imrP35a (2500 mah 35 amp) kai m fanikan para poli kales gia tin timi tous 9-10 eyro
tha ithela tin gnomi sas genika apo empiries sas se mpataries me sub ohm kai ti gnorizete gia efest


Απαγορεύονται τα Greeklish
Αν κάποιος για λόγους ανωτέρας βίας αναγκαστεί να γράψει greeklish, ιδίως αν το κείμενο είναι μεγάλο, για να μην γίνεται κουραστικό στους άλλους δοκιμάστε το "All Greek to Me" ή το "Greklish to Greek". Μετατρέπουν τα Greeklish σε Ελληνικά με πάρα πολύ μεγάλη επιτυχία
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2014, 09:06 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #71 στις: Απριλίου 27, 2014, 10:16 »
Η AW IMR 1600 mAh δίνει 20A και όχι η 2000.
Σαν μπαταρίες είναι καιρό στο χώρο και αποδεδειγμένα ασφαλείς και ποιοτικές.
Οι efest που αναφέρεις υπόσχονται πραγματικά πολλά, αλλά είναι αρκετά καινούργιες για να έχουν αποδείξει την ποιότητα τους στο χρόνο.
Είναι ένα ερωτηματικό αυτό γιατί, με τις απλές της μπαταρίες, η εταιρία δεν έχει πείσει για την ποιότητα της.

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #72 στις: Μαΐου 05, 2014, 18:50 »
Παιδια καλησπερα! Ειμαι εδω και μερες διαβαζω ξαναδιαβαζω αλλα εχω παλαβωσει...
Μετα απο εναμιση χρονο ατμισματος θελω να περασω σε επισκευασιμο ατμοποιητη...
Ειμαι αναμεσα σε kayfun lite, 3.1 και russian 91% α και ειδα ενα expromizer καπως ετσι που λεει οτι τα συνδυαζει ολα κ καλα...
Ελλαδα βρισκω μονο τον kayfun lite και τον expromizer...
1. Ποιον συστηνετε απ αυτους
2. Ποιος ειναι πιο ευκολος στο στησιμο μιας και πρωτη φορα θα φτιαξω αντισταση
3. Θελω να δωσω μεχρι 70€ περιπου
4. Δε θελω κλωνους εκαστου ατμοποιητη
5. Ποια η διαφορα σε 2αρια με 3αρια φυτιλια και συρματος non με kanthal κλπ θελω να πω στη γευση της ατμιποιησης τιδιαφορετικο σου προσφερει;
Αυτα! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 05, 2014, 19:03 »
Δεν νομίζω να έχει κανείς τον Expromizer
Καλύτερα ρίξε μια ματιά στο νήμα του Kayfun Lite by SvoёMesto
και του eXpromizer ή εδώ

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #74 στις: Μαΐου 05, 2014, 19:07 »
και πολυ που αργησες φιλος!
θα σου βαλω αλλες 2 επιλογες
eviva (atmistique)
heron (gp paps στο zerobaco μονο πωλειται)

απο αυτα που διαλεξες εσυ θα προτιμουσα τον kayfun lite+ για να χω και την ρυθμιση τζουρας
το φυτιλι τωρα....η μοδα εχει παει προς το microcoil και οι περισοτεροι απο μας δε ξερουμε τι να κανουμε τα μετρα φυτιλια που χουμε παρει καθως παιζει παραπανω γευση και ντουμανι

εφοσον δεν εχεις ξαναστριψει αντισταση θα προτεινα ατμοποιητη με συρμα με αντισταση μονο για να μη καθεσαι να πλεκεις συρματα non και με
στον καυφουνη που ειχα επαιζα με μονο 3αρι σε φωλια η με 2πλο 2αρι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 23 12679 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem