vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 8 χρήστες
lemon78, JohnDag, manoslykos, Milarepa, bloodlessz, tibolaso, dvelev, ΨΗΛΟΣ

Twitter

πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες

Αποσυνδεδεμένος Sofia K.

  • *
  • 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζειν εστί εύ ζην
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #75 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 14:13 »
Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 1 μηνα στο "άθλημα" (και ενδεχομένως το epsilon bdc μου να μην βοηθά), βρίσκω επίσης τις πνευμονικές πιο απολαυστικές, σε σημείο που τείνω να ξεχάσω πώς γίνονται οι τσιγαρίσιες!!!
 :happy_roll_01:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #76 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 14:42 »
Εγω ατμιζω με τον lemo 2 που δεν ειναι και ο καταληλοτερος για τσιγαρισιες τζουρες αλλα εγω ειμαι της τσιγαρισιας,ετσι εχω παρα πολυ κλειστο το αερα ,αυτη την στιγμη π.χ εχω μια αντισταση 1,25 ohm επανω και ατμιζω στα 12,5 watt ,εχω βρει την χρηση τομη στο πως να ατμιζω,τραβαω λοιπον τζουρα για 3μιση με 4μιση  δευτερα, την κραταω στο στομα ανοιγω το στομα για να βγει αρκετη απο την ποσοτητα του  ατμου ισα ισα  εξω απο τα χειλη (να γλυφει τα χειλη και να μπαινει στην μυτη δηλ.)και κατευθειαν την ξανατραβαω απο μυτη και πνευμονι για κατω(πως κανουμε οταν θελουμε να κανουμε κυκλακια,καπως ετσι δηλ.) ,ετσι εχω παρει και το αρωμα απο την μυτη και το throat hit και τα παντα ολα,οταν το εκανα αυτο παλια με κανονικο τσιγαρο  δεν ηταν και οτι καλυτερο γιατι και εμπαινε καπνος στα ματια και ψιλοετσουζαν οπως επισης το ιδιο ψιλοτσουξιμο στα ρουθουνια,και το throat hit ηταν ενοχλητικοτατο ετσι με το κανονικο τσιγαρο!
Δηλ. αυτο που κανω πως λεγεται ρε παιδια,mouth to nose to mouth to mouth to lung :laugh1: :)) :laugh1: :)) :laugh1: :)) :laugh1: ?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2015, 14:50 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #77 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 14:44 »
Πουρισιο-ρινικη τζούρα... :)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #78 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 15:25 »
Ρε παίδες το έχετε αναγάγει το άτμισμα σε επιστήμη. :))
Να χαρώ εγώ ορολογίες.
Να μπούνε πάραυτα στο λεξικό της ατμιστικής γλώσσας. :))

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 15:57 »
mouth to lung  ολη την ημερα ... μου δινει οσα θελω να προσομοιωσω και καταλαβαινω περισοτερα στην γευση και με χαμηλα βατς .. αν το βραδυ θελω κατι να ξεσαλωσω και να ντουμανιασω σε υποβαθμιση της γευσης ανεβασμα βατ και direct to lung ... και εκει τα συννεφα ...

Αλλα με κερδιζει το ησυχο ατμισμα χωρις να κουραζομαι οπως με πνευμονικες που παντα για εμενα δεν ειναι για πολυ ...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 16:32 »
Εμενα παλι, ουτε οι τσιγαρισιες ουτε οι πνευμονικες με χαλανε. Μια χαρα τις κανω ολες :thumpup:


Τωρα αν θες πολυ γευση, τοτε χρειαζεσαι λιγο σφιχτη τζουρα, στις αερατες μονο οτι μενει στην εκπνοη καταλαβαινεις απο γευση (ισως και  καλυτερα :idiot1: ).

Οπως και στα watt, οσο πιο πολλα τοσο λιγοτερη γευση.

Το ιδανικο για εμενα ειναι, χαμηλα watt και αερατη πνευμονικη σε TC. Αυτον τον συνδιασμο βρισκω πιο ικανοποιητικο στα γουστα μου.

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 00:41 »
και εγω παιδια πλεον κανω και πνευμονικες και τσιγαρισιες αναλογα με τις ορεξεις.... συνηθως τσιγαρισιες αλλα οταν χαλαρωνω σπιτι με καφε ανοιγω τερμα την εισοδο του αερα και .... δεν βλεπω που ακουμπαω τον καφε μου απο τα συννεφα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Pafapoufas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 11:13 »
Ξερει κανεις απο εδω να γραψει ποιοι ατμοποιητες ειναι για τσιγαρίσιες τζουρες και ποιοι για πνευμονικες? Δεν ξερω, ισως υπαρχει και σχετικο thread αλλά δεν το εχω πετυχει ακομα.


 Εμενα μου αρεσουν οι τσιγαρισιες και εκανα το λαθος για να εχω επιλογη, να βαζω εργοστασιακες κεφαλες ή να φτιαχνω τις κεφαλες και τα πηνια (αντιστασεις) μονος μου, να αγορασω τον Subtank Mini ο οποιος ειναι μονο για πνευμονικες. Οποτε ψαχνω για τσιγαρισιους ατμποποιητες τωρα. Απλους ή Επισκευασιμους. Ειδα τον Triton 2 που παίρνει και RTA κεφαλη και κανει και τσιγαρίσιες αλλά ακουσα και κατι για διαρροες.

Αποσυνδεδεμένος amorealex

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
    • Το blog μου για το Reef
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 11:46 »
Ο Triton 2 ΔΕΝ παίρνει επισκευάσιμη κεφαλή (προς το παρόν τουλάχιστον). Το RTA kit του 1 δεν κουμπώνει καλά στον 2.
Διαρροές δεν έχω μέχρι στιγμής.
Αν σ' ενδιαφέρουν μόνο τσιγαρίσιες καλύτερα να προτιμήσεις κάποιον άλλον πχ Ναυτίλο.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 19:28 »
Γειά σας κι από 'μένα, μετά από 30 χρόνια κ.τ μπήκα για δεύτερη φορά στο άτμισμα κι ευχαριστιέμαι κατα βούληση και χωρίς ενοχές τσιγαρίσιες, πουρίσιες, ναργιλεδίσιες ή πνευμονικές ή όπως αλλιώς τις πείτε
Η  πρώτη φορά στο άτμισμα ήταν με egoT όταν πρωτοβγήκαν ώσπου μετά 3 μήνες δεν άντεξα να πίνω άλλα υγρά και να κυκλοφορώ συνεχώς με χαρτομάντηλα στο χέρι και ξανακύλησα στο κ.τ μέχρι τις αρχές του Δεκέμβρη που αγόρασα ένα πακέτο ατμοποιητών και mod από γνωστό κι έκτοτε ούτε όρεξη ούτε και σκέψη για κ.τ

Αποσυνδεδεμένος lef46

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 20:03 »
Ξερει κανεις απο εδω να γραψει ποιοι ατμοποιητες ειναι για τσιγαρίσιες τζουρες και ποιοι για πνευμονικες? Δεν ξερω, ισως υπαρχει και σχετικο thread αλλά δεν το εχω πετυχει ακομα.


 Εμενα μου αρεσουν οι τσιγαρισιες και εκανα το λαθος για να εχω επιλογη, να βαζω εργοστασιακες κεφαλες ή να φτιαχνω τις κεφαλες και τα πηνια (αντιστασεις) μονος μου, να αγορασω τον Subtank Mini ο οποιος ειναι μονο για πνευμονικες. Οποτε ψαχνω για τσιγαρισιους ατμποποιητες τωρα. Απλους ή Επισκευασιμους. Ειδα τον Triton 2 που παίρνει και RTA κεφαλη και κανει και τσιγαρίσιες αλλά ακουσα και κατι για διαρροες.
Αν σε ενδιαφερει εργοστασιακος ατμοποιητης με τσιγαρισια τζουρα τοτε ο ναυτιλος μινι θα σε καλυψει,αν θες επισκευασιμο τοτε kayfun lite plus.

Αποσυνδεδεμένος Pafapoufas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 12:17 »
lef46 πηρα τον Ναυτιλο Μινι και ειναι καταπληκτικος ατμοποιητης. Καθαρα τσιγαρισιος και με υπεροχη γευση. Γενικα απροβληματιστος!!! Του αγορασα και το μεταλικο σωβρακακι γιατι ολο μου πεφτει και φοβαμαι μη σπασει το τζαμακι και ειναι κουκλος τωρα. Ετοιμαζομαι για τον Kayfun lite plus τωρα  :D


Ευχαριστώ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nim

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Γραφεία Ευρέσεως Εργασίας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 15:12 »
Να πω αρχικά τα χρόνια πολλά και την καλησπέρα μου στο forum. :bye:
Δεύτερη προσπάθεια διακοπής κτ με την ατμιστική μέθοδο.
Η πρώτη προσπάθεια κράτησε 6 μήνες μακριά το κτ και δυστυχώς το ξανά άρχισα λόγω ότι δεν με κάλυπτε το ητ τα βράδια με ποτάκι κλπ.
Με τα νέα δεδομένα (νέα mods, tc, watt range κλπ) είπα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία και ελπίζω να μην ξανά πιάσω στα χέρια μου κτ (2 πακέτα davidof gold/ήμερα) :cigar: [size=78%].[/size]
Το συμπέρασμα μου ατμίζοντας είναι πως όσο πιο λίγο αέρα αφήνουμε να περάσει, τόσο πιο τσιγαρίσια η τζούρα και όσο πιο πολύ αέρα σε οδηγεί μόνο του σε πνευμονική.
Επίσης όταν η διάρκεια της τζούρας είναι πχ. 1-3 sec μάλλον μιλάμε για τσιγαρισια τζούρα με ελαφρά κλειστούς τους αέρηδες και με την νικοτίνη ανεβασμένη. οι τζούρες που ξεπερνούν τα 3 sec το πιο πιθανόν είναι να καταλήξουν ως πνευμονικές καθώς χρειάζεται χώρο αυτή η ποσότητα ατμού άρα θα κατέβει στα πνευμόνια υποχρεωτικά και εκεί μιλάμε συνήθως με ανοιχτούς αέρηδες στον ατμοποιητή και την νικοτίνη σε χαμηλότερα επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 17:08 »
Γεια σας και απο εμενα παιδια εγω συνηθως κανω τσιγαρισιες, βεβαια τελευταια εχω πιασει τον εαυτο μου να κανω και κατι μακροβουτια αλλα το αποφευγω γιατι δεν ξερω τι πεζει γενικα με τις πνευμονικες αν ειναι καλο

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: πνευμονικές τζούρες / τσιγαρίσιες τζούρες
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 17:20 »
Και με τους δυο τρόπους, ο ατμός στους πνεύμονες καταλήγει φίλε. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα υγιεινότερου τρόπου. Ότι σου αρέσει καλύτερα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 94 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix