vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, Blackwolf

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3735 στις: Μαρτίου 12, 2019, 23:06 »
Πανωλεθρία για την μει.Αυτο μας έλειπε τώρα να έχουμε και άτακτο brexit να μας ανοίγουν δέματα στο τελωνείο.
Διανύουμε δύσκολους καιρούς.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3736 στις: Μαρτίου 12, 2019, 23:41 »
Ο ΣΕΕΠΑ το ανακοίνωσε και μετά διαδώθηκε από τους ατμιστές στο FB. Σας έχει πιάσει η κλασσική Facebook-φοβία, αδίκως στη συγκεκριμένη περίπτωση. Μιλάμε για το σωματείο των επαγγελματιών, δεν μπορούμε να κατηγορούμε αυτούς που απλώς ενημερώθηκαν - έστω και βιαστικά ή λανθασμένα - από τον ΣΕΕΠΑ
Βρε Νίκο, στον ενικό είπαμε  :laugh1:
Και όπως κατηγορώ όλα τα μέσα που αναπαράγουν μια είδηση χωρίς να ελέγξουν την ορθότητά της, έτσι θα κατηγορήσω και τον κάθε ατμιστή που αναμασά την οποιαδήποτε δημοσίευση χωρίς να την διπλοτσεκάρει, μόνο και μόνο επειδή του/της αρέσει το περιεχόμενο.
Υπάρχω πολύ πριν εκείνος ο Χαλβάς ο Zuckerberg φάει τη χυλόπιτα και δημιουργήσει το FB και αρκετά πριν το Internet, σιγά μην έχω και FBphobia. Αυτά είναι για τους νεόπλουτους που έχουν φράγκα για ψυχολόγο και κέντρο απεξάρτησης...
[member=15404]panoskatz[/member]
περί brexit έχω τοποθετηθεί σε άλλο θέμα. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνομαι. Όλα θα εξαρτηθούν πάντως από το τι θα γίνει με την Ιρλανδία και το backstop. Δες το από την καλή πλευρά: εκεί που θα φτάσει η λίρα, θα κάνεις και το ταξιδάκι σου, θα φορτώνεις και τα αρωματάκια σου, και πάλι θα σου μένουν και ρέστα για μια Tetley's Bitter στην pub του αεροδρομίου...

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3737 στις: Μαρτίου 13, 2019, 03:17 »
Φήμες για υπαγόρευση των άρθρων 96-97 από γνωστό μεγαλοατμοχονδρέμπορο με πολιτικές διασυνδέσεις και σχέσεις αίματος με παράγοντα του υπουργείου, ελέγχονται ως ανακριβείς... :sfyrigma:
Δε λες κουβέντα, κρατάς κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα... :'(

(Όλα
 Θέλω να τα ξέρω όλα
 Όχι επειδή είμαι κουτσομπόλα
 Δεν το κάνω από κακό
 Θέλω να ’χω υλικό
 Κι ας μου τρώει η περιέργεια τη σόλα)... ;D


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3738 στις: Μαρτίου 13, 2019, 09:07 »
Δηλαδή φίλτατε, κατά την άποψή σου, τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνουν οι "ψαγμένοι" στις δεδομένες συνθήκες; Να πάνε κι αυτοί στα έτοιμα δεκάμελα ή να ξαναγυρίσουν στο κάπνισμα, για να κάνουν συμπαράσταση στους εκατοντάδες χιλιάδες καπνιστές που δεν θα δοκιμάσουν το άτμισμα λόγω κόστους;

Από τη στιγμή που έχεις/έχουμε απέναντί σου/μας μια αποφασισμένη κυβέρνηση που θα κάνει τα πάντα, για να μας στρέψει όλους στα έτοιμα δεκάμελα ή ξανά πίσω στο κάπνισμα, πώς ακριβώς θα πρέπει να αντιδράσουμε όσοι έχουμε τη δυνατότητα να παρακάμψουμε αυτή τη γελοία νομοθεσία;

Προσωπικά δεν έχω απολύτως κανέναν δισταγμό, αν χρειαστεί θα αρχίσω να φέρνω απέξω ολόκληρα βαρελάκια VG και PG και αρώματα, και ότι άλλο χρειαστεί, αλλά στα έτοιμα δεκάμελα δεν πρόκειται να πάω, και ούτε φυσικά να ξαναγυρίσω στο κάπνισμα, μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια που δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο...
Φίλε, σαφώς και δεν φταίνε μόνο οι ομάδες στο fb και οι χομπίστες ατμιστές, η ευθύνη είναι πάντα συνολική για όλους μας.
Η αποχή από τις εξελίξεις δεν είναι ευθύνη?
Δεν είπα ποτέ οτι είναι κακό να κάνεις καβάτζα ή να έχεις άκρες για να προμηθευτείς πράγματα, το ακριβώς αντίθετο έχω γράψει πολλές φορές. Μιλάω για τους νέους ατμιστές που δεν έχουν τέτοιες άκρες και είναι δεμένοι χειροπόδαρα στις όποιες διαθέσεις του κράτους. Στα π@π@ρι@ μας αυτοί ε?
Ναι βρήκατε ποιος φταίει, τα γκρουπ στο FB. Εδώ οι επαγγελματίες του ΣΕΕΠΑ πόσταραν την τρίμηνη παράταση.
Δεν είπα οτι φταίνε οι ομάδες, ίσα ίσα έγραψα ότι όλα έχουν την αξία τους, και η μόστρα και ο χαβαλές και η σοβαρότητα και η ενημέρωση.
Διαφωνείς δηλαδή ότι από τις εκατοντάδες ομάδες στο fb σχεδόν όλες έχουν ως σκοπό την επίδειξη και την προβολή προϊόντων και ελάχιστες φορές προσφέρουν ουσιαστική ενημέρωση?
Οι επαγγελματίες το συμφέρον τους κοιτάνε, απόλυτα λογικό είναι. Και εγώ ως εργαζόμενος το ίδιο κάνω στη δουλειά μου. Το ότι είναι ανενημέρωτοι δεν μου προκαλεί έκπληξη, παντού συμβαίνει κάποιοι να ψάχνονται και κάποιοι να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου... Γνωρίζω επαγγελματίες που είχαν γνώση της ψήφισης του νόμου τη στιγμή που οι περισσότεροι πανηγύριζαν για την επέμβαση της ΕΕ :) Δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι.
Ο καθένας φίλε έχει τον σκοπό του και προσπαθεί να τον υποστηρίξει. Τον ατμιστή δεν ξέρω ποιος θα τον υποστηρίξει όμως.
Η κουλτούρα μας πλέον έχει περιοριστεί στο να βλέπουμε την πάρτη μας αδιαφορώντας για τους υπόλοιπους και γκρινιάζοντας για πράγματα που θεωρούμε ότι έγιναν στραβά, από άλλους όμως χωρίς τη δική μας συμμετοχή / βοήθεια. Κριτική εκ του ασφαλούς...

Πραγματικά απορώ, δεν σκέφτεται κανείς ότι σε μια αγορά πλήρως περιορισμένη σε επιλογές, οι όποιες καβάτζες δεν θα κρατήσουν για πολύ? Δεν βλέπει κανείς οτι κάθε παραθυράκι για καβάτζα κλείνει σταδιακά? 

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3739 στις: Μαρτίου 13, 2019, 12:37 »
[member=12562]thenetpoet[/member]

Οι ενεργές ομάδες στο FB είναι 10-15 όλες κι όλες. Και ναι διαφωνώ πως προσφέρουν λιγότερη ενημέρωση από ότι το φόρουμ εδώ. Την ίδια ενημέρωση προσφέρουν όλοι σε διαφορετικές ταχύτητες και διαφορετικές οπτικές γωνίες. Έχει κακές ομάδες, έχει και πολύ καλές. Άλλωστε, είναι αστείο να ρωτάς εμένα μου είμαι admin σε 2 ομάδες :D 


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3740 στις: Μαρτίου 13, 2019, 14:09 »
Εντάξει, σίγουρα θα βρεις μερικές θαμμένες πληροφορίες ανάμεσα στα ποστς με τα handcheck, τις ξεβράκωτες, τα πιτόγυρα, την αυτοεπίδειξη πλούτου και τις κληρώσεις/διαφημίσεις:)
Αν ψάχνεις για πληροφόρηση, προσωπικά θεωρώ ότι το fb δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος  ή το καλύτερο μέσο.
Βεβαίως και κάποιες ελάχιστες ομάδες παρέχουν και ενημέρωση. Οι περισσότερες όμως έχουν άλλους σκοπούς ύπαρξης.
Το ότι εσύ είσαι admin σε 2 ή 102 ομάδες είναι αδιάφορο. Δεν θέλει ούτε PhD ούτε χρήμα ούτε κάτι εξαιρετικό για να γίνεις admin σε ομάδα του fb.
Εσύ τουλάχιστον έχεις γνώσεις σε ένα αντικείμενο και τις μοιράζεσαι μέχρι ενός σημείου. Αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας, είναι η εξαίρεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2019, 14:29 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3741 στις: Μαρτίου 14, 2019, 02:58 »
Πραγματικά απορώ, δεν σκέφτεται κανείς ότι σε μια αγορά πλήρως περιορισμένη σε επιλογές, οι όποιες καβάτζες δεν θα κρατήσουν για πολύ? Δεν βλέπει κανείς οτι κάθε παραθυράκι για καβάτζα κλείνει σταδιακά?

Τον τρόπο αντίδρασης που κατά τη γνώμη σου θα ήταν αποτελεσματικός, δεν βλέπω να μας προτείνεις. Διοργανώθηκαν μια δυο πορείες, έγιναν δικαστικές προσφυγές εναντίον της νομοθεσίας στο ΣτΕ, ο κύριος Φαρσαλινός μίλησε στη Βουλή και έθεσε υπόψιν της κυβέρνησης τα αποτελέσματα των ερευνών του κτλ. Όλα αυτά είχαν ένα και μόνο αποτέλεσμα: μία τρύπα στο νερό. Μία κυβέρνηση που είναι αποφασισμένη να περάσει νομοθεσία για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένα συμφέροντα, δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να υποχωρήσει.

Άρα λοιπόν, τι ακριβώς μας προτείνεις; Να κάνουμε απεργία πείνας; Να ζωστούμε τα φυσεκλίκια και όποιον πάρει ο χάρος; Να μεταναστεύσουμε σε άλλη χώρα; 300.000 έως 400.000 άνθρωποι είμαστε, που η εξάρτησή μας από την νικοτίνη μας οδήγησε στο άτμισμα. Αν έχεις να προτείνεις κάποιον τρόπο αντίδρασης που θα έκανε τη κυβέρνηση να υποχωρήσει και να ανακαλέσει/αποσύρει/αλλάξει αυτή τη νομοθεσία, είμαι πραγματικά πολύ περίεργος να τον ακούσω. 

Εδώ ολόκληρη Ευρωπαϊκή Ένωση, που είναι πανίσχυρη οικονομικά και θεσμικά, κατέβασε κανονικά τα βρακάκια της μπροστά στα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών και έβγαλε τα ατμιστικά είδη εκτός συνθήκης Σέγκεν και ελεύθερου εμπορίου ανάμεσα στα κράτη-μέλη. Δεν μπορείς να πολεμήσεις ένα άρμα μάχης με σφεντόνες, αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. 

Οπότε μου φαίνεται απολύτως λογικό όσοι μπορούν να παρακάμψουν το σύστημα για τους εαυτούς τους και τους γνωστούς/φίλους, να το κάνουν για όσο μπορούν. Τους είναι απλά αδύνατον να βοηθήσουν και όλους τους υπόλοιπους, δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος για να γίνει κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3742 στις: Μαρτίου 14, 2019, 08:55 »
 Λυπηρα αλλα αληθινα οσα γραφει παραπανω ο Ζαρκο.
 Και 3.000 ατομα να ηταν στην συγκεντρωση διαμαρτυριας και δεκα Φαρσαλινοι να εξηγουσαν στους νομοθετες το ονειρο, δεν θα αλλαζε κατι στο προδιαγεγραμμενο αποτελεσμα.
 Ευχαριστα νεα για το ατμισμα θα υπαρξουν μονο εαν γινει μετακινηση συμφεροντων προς αυτο και αλλαξουν οι ισορροπιες.
 Μεχρι τοτε, προσωπικη αμυνα και αλληλοβοηθεια σε διαφορα θεματα, ειναι το μονο που μπορουν να κανουν οι ατμιστες.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3743 στις: Μαρτίου 14, 2019, 09:14 »
Τον τρόπο αντίδρασης που κατά τη γνώμη σου θα ήταν αποτελεσματικός, δεν βλέπω να μας προτείνεις.
Αλήθεια το λες αυτό, κάνεις πλάκα ή σου ξεκίνησε αλτζχάιμερ?
Γνωρίζεις πολύ καλά ποιόν τρόπο αντίδρασης έχω επιλέξει.
Όσο για την μάχη με σφεντόνες εναντίον αρμάτων, τι θέλεις να κάνω? Να πιάσω τον κάθε ατμιστή από το αυτί για να ξεσηκωθεί ώστε να υπάρξει ένας σεβαστός όγκος για αντίδραση μήπως και ακουστεί?
Αν ακολουθήσω τη δική σου λογική, πρέπει να κάθομαι να την τρώω αδιαμαρτύρητα από τον κάθε τυχάρπαστο πολιτικό. Προτιμώ να τα έχω καλά με τον εαυτό μου έχοντας κάνει ότι μπορώ σύμφωνα με τις δυνάμεις μου αντί να κλαίω αιωνίως την άτιμη την μοίρα μου ή να περιμένω μόνο από τους άλλους να κάνουν κάτι για μένα...
Και δεν μιλάω μόνο για το άτμισμα, τα ίδια κάνω πχ και για τα δικαιώματα των παιδιών μου κτλ. Μήπως και για αυτά να δέχομαι χωρίς αντίδραση ότι το σχολείο και η εκπαίδευση τους είναι σκατά και να μην προσπαθώ να βελτιώσω ότι μπορώ πχ μέσα από τον σύλλογο γονέων?
Φίλε, ο καθένας μας είναι άξιος των επιλογών του. Η μοιρολατρία δεν είναι δική μου στάση ζωής.

Όσο για το παρακάτω
Λυπηρα αλλα αληθινα οσα γραφει παραπανω ο Ζαρκο.
 Και 3.000 ατομα να ηταν στην συγκεντρωση διαμαρτυριας και δεκα Φαρσαλινοι να εξηγουσαν στους νομοθετες το ονειρο, δεν θα αλλαζε κατι στο προδιαγεγραμμενο αποτελεσμα.
 Ευχαριστα νεα για το ατμισμα θα υπαρξουν μονο εαν γινει μετακινηση συμφεροντων προς αυτο και αλλαξουν οι ισορροπιες.
 Μεχρι τοτε, προσωπικη αμυνα και αλληλοβοηθεια σε διαφορα θεματα, ειναι το μονο που μπορουν να κανουν οι ατμιστες.
μαύρο στους Μαυρογιαλούρους, εκτός κι αν και εκεί το αόρατο χέρι της μοίρας μας οδηγεί να τους "τιμήσουμε" με την ψήφο μας...
Ούτε ο Βασιλάκης ο Καϊλας δεν είχε τέτοια μοιρολατρία ρε σεις. Αν οι πρόγονοι μας είχαν την ίδια στάση, τώρα θα μιλούσαμε Τούρκικα ή Ιταλικά...
Αν οι συνταξιούχοι είχαν την ίδια στάση, π@π@ρια αναδρομικά θα έπαιρναν.
Για να μην παρεξηγηθώ το ξαναλέω. Δεν υποστηρίζω ότι με τον τρόπο που έχω επιλέξει μπορώ ή δεν μπορώ να φέρω κάποιο αποτέλεσμα. Ο χρόνος θα δείξει.
Κάνω όμως κάτι για αυτό. Εσείς ?

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2019, 09:38 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3744 στις: Μαρτίου 14, 2019, 12:18 »
Δεν υπάρχει τρόπος δράσης που εγγυημένα θα είναι αποτελεσματικός για να ζήσεις μέχρι τα 100, να ρίξεις τη γκόμενα της ζωής σου, να κάνεις την καριέρα που θέλεις, να είσαι ευτυχισμένος, να είναι αστέρια τα παιδιά σου, να μη σπάσεις ποτέ το πόδι σου, να μη σε κλέψουν ποτέ ή να μην σε αδικήσουν.
Γενικά, αυξάνεις τις πιθανότητές σου αγωνιζόμενος γι αυτά που θέλεις και ενάντια σε αυτά που δεν θέλεις.
Αν δεν προσπαθήσεις απλά εύχεσαι κάποια συγκυρία της τύχης να σου φέρει αυτά που θέλεις.
Δεν είναι μυστικό: δεν στα δίνει σχεδόν ποτέ.

Ότι μπορεί να θεωρούμε αυτονόητο (ας πούμε, το να μη δουλεύουν μικρά παιδιά 12ωρες βάρδιες σε ορυχεία) έγινε αυτονόητο επειδή πολλοί άνθρωποι αγωνίστηκαν πολύ σκληρά απέναντι σε κυβερνήσεις, εταιρίες και τεράστια συμφέροντα. Σκληρό αγώνα, από αυτόν που κάποιος φέρνει στρατό και σε γαζώνει στον δρόμο... Αν απλά επιβίωναν με προσωπική άμυνα και αλληλοβοήθεια, τα παιδιά μας θα μάζευαν λιγνίτη αντί να πάνε σχολείο. Ακόμα και το να έχεις πολίτευμα που κάποιος δεν θα σου φέρνει τον στρατό να σε γαζώσει στο δρόμο, συνέβη με πολλή προσπάθεια από γενιές ολόκληρες. Δεν το έβρεξε ο θεούλης στον κόσμο -η πλατεία Συντάγματος λέγεται έτσι για κάποιο λόγο, κι έχει δει αίμα πριν δει πελάτες του Public.

Φυσικά αυτά είναι προσωπικές αποφάσεις του καθενός, με την προσωπική του ευθύνη.
Πάντως αν είχα ισχύ και συμφέροντα θα χαιρόμουν να είχα απέναντί μου ανθρώπους που θα ζούσαν την ζωή τους σαν να είχαν ήδη χάσει κάθε ελπίδα.
Βασικά... θα ήμουνα ενθουσιασμένος!

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3745 στις: Μαρτίου 14, 2019, 12:23 »
 Ναι ρε παιδια, πολλες φορες εχουν γινει αυτες οι κουβεντες που καταληγουν σε λογυδρια για την επανασταση του 21, για ραγιαδες και για αγωνιστες, και αναγωγη της στασης απεναντι στο ατμισμα σε σταση ζωης κλπ κλπ, με την αναλογη υποτιμηση ανθρωπων που δεν γνωριζετε και τους γνωστους  χαρακτηρισμους.
Αρνουμαι να παρασυρθω σε αυτη την κουβεντα.
Αν ηθελα να παρασυρθω, θα ελεγα οτι απο την πολλη αγωνιστικοτητα την κοπανανε ολοι και παρακαλανε να βρεθει κανας Αλβανος να βαλει υποψηφιοτητα για να απαλλαγουν απο τους αγωνες και τις ευθυνες.
Αφηστε λοιπον τα επαναστατικα του πληκτρολογιου και ας κοιταξει καθεις την καμπουρα του.
Νισαφι.

Οσο για το μαυρο στους Μαυρογιαλουρους, ας μας πει καποιος ποια ειναι η σταση των "αλλων" Μαυρογιαλουρων απεναντι στο ατμισμα, μιας και δεν εχω δει καμια διαφοροποιηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2019, 12:54 από haros »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3746 στις: Μαρτίου 14, 2019, 12:30 »
Χωρίς να κάθομαι να ψάχνω περί συμφερόντων κλπ, θα πω αυτό που έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν:

Μέχρι να γίνουμε υπολογίσιμη δύναμη, ότι και να κάνουμε δεν θα έχει το αποτέλεσμα που επιθυμούμε. Και όταν λέω υπολογίσιμη δύναμη, δεν εννοώ ένα Σύλλογο με 400 χιλιάδες μέλη και ταμείο 6εκ ευρώ. Το πολιτικό κόστος, υπολογίζεται πολύ απλά στον εγκέφαλο ενός πολιτικού στην περίπτωσή μας: "είναι το άτμισμα ισχυρός παράγοντας απώλειας ψήφων?"

Προφανώς και όχι. Εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω και πολλούς που θα βασίσουν την ψήφο τους στο τι κάνει μια κυβέρνηση για το άτμισμα. Και μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό, ο καθένας έχει ένα κάρο λόγους για να ψηφίσει ότι ψηφίζει, και το άτμισμα δεν είναι και πολύ ψηλά στη λίστα. Δεν έχουμε λύσει όλα τα προβλήματά μας για να πούμε "α, οκ είμαστε με όλα τα άλλα, να δούμε και το άτμισμα". Και να το κάνει δηλαδή, δεν πρόκειται ούτε να φτάσει εύκολα στα αυτιά της ηγεσίας, ούτε να γίνει και πολύ πιστευτό. Θέλει PR με κάκαλα για να γίνει πιστευτό κάτι τέτοιο!

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε στην παρούσα φάση, είναι να ελπίζουμε ότι ο καπνιστής που θέλει να το κόψει θα τοποθετήσει το κόστος ατμίσματος χαμηλά στη λίστα υπέρ και κατά. Και δεν θα είναι εύκολο όταν και αν φτάσουμε στο σημείο να έχει τρεις επιλογές με πάνω κάτω το ίδιο κόστος.

Όσον αφορά τις εκάστοτε κυβερνητικές επιλογές, υπάρχει άλλη μια παράμετρος που εδώ και κάποια χρόνια δεν βλέπω να έχει αναφέρει κάποιος, και προσωπικά θα έπρεπε να το είχα δει πιο πριν: μία πιθανή στροφή μεγάλης μερίδας καπνιστών στα προϊόντα θερμαινόμενου καπνού, δίνει ένα επιπλέον έσοδο στο κράτος από την έλλειψη λαθρεμπορίου στο συγκεκριμένο είδος. Μπορεί να έχει μικρότερη φορολογία, αλλά ακόμα τουλάχιστον, δεν έχουμε δει λαθραία heetάκια.

Για να μην κουράζω, υπομονή μέχρι τη δικάσιμο του Απριλίου.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3747 στις: Μαρτίου 14, 2019, 12:57 »
Ρε συ haros, λογύδρια το ένα, στάση ζωής η απάθεια, τα παρατάμε όλα στην τύχη τους και απλά μοιρολατρούμε...


Αν ηθελα να παρασυρθω, θα ελεγα οτι απο την πολλη αγωνιστικοτητα την κοπανανε ολοι και παρακαλανε να βρεθει κανας Αλβανος να βαλει υποψηφιοτητα για να απαλλαγουν απο τους αγωνες και τις ευθυνες τους.
Αφηστε λοιπον τα επαναστατικα του πληκτρολογιου και ας κοιταξει καθεις την καμπουρα του.
Νισαφι.

Δεν έχω διαβάσει μεγαλύτερη καφρίλα από το παραπάνω ρε συ.
Είναι προφανές ότι δεν θέλεις να παρασυρθείς, φαίνεται ξεκάθαρα από αυτά που γράφεις.
Κάθεσαι από το υπερπέραν και λες οκνηρούς και ευθυνόφοβους αυτούς που ασχολούνται ενεργά με το πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3748 στις: Μαρτίου 14, 2019, 13:14 »
Τα περι καφριλας στα επιστρεφω αυτουσια, εκτος εαν νομιζεις οτι η αναφορα σου στο 21 και στις κατοχες και στους Καίλιδες ειναι καποιο ευφυες φιλολογικο πονημα.
Δεν ερχομαι απο το Υπερπεραν, ουτε απο τα πιτογυρα και τα γουρουνοπουλα των αγωνιστικων ατμοσυναντησεων.
Δεν χαρακτηριζω κανεναν ουτε οκνηρο ουτε ευθυνοφοβο, ουτε εχω απαιτησεις απο ατομα που δεν ξερω και δεν μου εχουν και καμια υποχρεωση στο κατω-κατω.
Οταν ομως οσοι παιρνουν αυτοβουλα την ευθυνη να ασχοληθουν με τα κοινα, πετουν λευκη πετσετα, προφανως γιατι κουραστηκαν η απελπιστηκαν, ε, δεν μπορω να ακουω και διδαχες ιντερνετικες, μου κανει καπως.
Καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3749 στις: Μαρτίου 14, 2019, 13:25 »
"Απαγορεύεται η πώληση αρωμάτων και γλυκερίνης σε καταναλωτές εφόσον η σκοπούμενη χρήση είναι η ιδιοκατασκευή υγρών αναπλήρωσης, παρότι το κάθε κατάστημα δεν ανακρίνει τους πελάτες του και σε όλη την Ευρώπη δεν υπάρχει πουθενά τέτοια απαγόρευση.

https://www.iatronet.gr/eidiseis-nea/ygeia-business/news/49791/epivoli-afstiroy-systimatos-gia-to-synolo-toy-atmismatos.html?fbclid=IwAR2Y_RJukhONcX6l_zbkN5kGM_clNyuTZs-8EqBd7zCjARQM5SrStJxZF8Y

Εγώ βλέπω ΠΑΤΖΟΥΡΑΡΑ εδώ ..
or not?????

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix