vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 8 χρήστες
Doubt, camber, bloodlessz, tibolaso, vasim, djfloor, Jorge, th3ofilos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3525 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 00:45 »
Αναφέρονται τα υγρά γενικά, ναι. Σε αυτά περιλαμβάνονται & τα SnV που ακούστηκε στο βίντεο ξεκάθαρα, όχι; Αυτό δεν είναι ιδιοκατασκευή; Δεν είναι έτοιμο υγρό για άτμιση. Τί βάση μου έβαλαν; Οι γλυκερίνες μου μύριζαν. Οι νικοτίνες του ήταν γεωργικές. Γιατί αυτός μου το έδωσε €5 & ο άλλος €10;
Φυσικά. στο "υγρά γενικά" μπορεί να περιληφθούν & συνταγές που μου μίξαραν στο κατάστημα & μετά προχώρησα σε καταγγελία επειδή μου προκάλεσε στυτική δυσλειτουργία.
Δεν θέλω να κάνω δημιουργική καταστροφολογία. Μήνυμα του έστειλες, θα μάθεις περισσότερα.
Πάντως, γεγονός παραμένει πως υπήρξαν 1500 καταγγελίες, με προβλήματα (& ιατρικά μερικές) & τί το καλύτερο από έναν υπουργό υγείας να ζητήσει monitoring στην τυποποίηση & έλεγχό τους. Πας περίπτερο, ψωνίζεις το έτοιμο, εγκεκριμένο δεκαμελάκι σου, γεμίζεις το pod σου & τέλος. Νοικοκυρεμένα & ασφαλή πράματα.
Και είμαι βέβαιος ότι άκουσα σωστά. Δεν φέρω όμως ευθύνη για τις υπουργικές διαθέσεις ή αποφάσεις.
Αυτά
EDIT:
1:21.15.
Ο Λυδάκης μιλάει ξεκάθαρα για θέματα επαγγελματισμού (τί μου βάζουν μέσα, με τί γεμίζουμε, το πήρα φτηνό) & έλλειψη κανονιστικού πλαισίου ότι από τότε για το υπουργείο το DIY έγινε κόκκινη γραμμή. Σε αυτό το σημείο μιλάει ξεκάθαρα για DIY.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2019, 01:05 από treloneritis »

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3526 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 09:41 »
Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά αυτά είναι προφάσεις εν αμαρτίες.
Αυτοί που υποτίθεται έκαναν τις καταγγελίες, μπορούσαν να επιλέξουν 10μελα και όχι Snv ή αρώματα κλπ, αν δεν αισθάνονταν ασφαλείς.
Πέραν αυτού, θα μπορούσε να υπάρξει ρύθμιση για όλα τα υπόλοιπα, αδειοδότησης με φάκελο για τις συνθέσεις τους, όπως τα 10μλα κλπ.
Είναι γνωστό πως η προπυλενική σε κάποιους δημιουργεί αλλεργία. Προφανώς δεν θα το ήξεραν πριν ξεκινήσουν το άτμισμα. Επίσης υπάρχουν αρώματα που δημιουργούν θεματάκια σε ορισμένους. Η κουμπάρα μου αν φάει μήλο, έχει πρόβλημα στο έντερο. Ομοίως μου είπε πως της δημιούργησε θέμα οποιοδήποτε υγρό με γεύση μήλου.
Αυτά είναι βλακείες και είναι αδιανόητο να χρησιμοποιούνται ως υποτίθεται επιχειρήματα για την κατάργηση για λόγους υγείας.
Θέσε standrads, θέσε προϋποθέσεις, θέσε όρους, κάνε ελέγχους και κόψε πισινούς σε όποιους δεν συμμορφωθούν.
Η λογική πονάει χέρι κόψε κεφάλι σε όλο της το μεγαλείο.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3527 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 09:48 »
Και ποιος μας αποκλείει οτι δεν ήταν τίποτα πλανόδιοι πωλητές iqos , περιπτεράδες ή κανένα group εργαζομένων απο αλυσίδες ατμιστικών που βαράνε μύγες και καθαρίζουν τις 10μελάρες τους όλη μέρα; ...σκοπιμότητες απο πίσω παντού.
Απορώ που  ασχολείστε...Η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3528 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 14:55 »
Στο υπουργείο δεν γνωρίζουν που τους πάνε τα 4.
Πόσο μάλλον τι είναι DIY, τι S&V, τι έτοιμο υγρό αναπλήρωσης κλπ κλπ.
Το έχουν δει και το έχουμε ακούσει από επίσημα χείλι.
Από εσένα, δεν περίμενα να τα μπλέξεις treloneritis.
Άλλο DIY και άλλο DIΥπάλληλε. Το ίδιο γράφονται, αλλιώς προφέρονται! :))
Στο βίντεο είναι ξεκάθαρα το τι λέει. Στο αρχικό σου πόστ αλλιώς τα μεταφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3529 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 14:58 »
Κοινή ανακοίνωση των γιατρών Κ.Φαρσαλινού - Κ.Πουλά.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3530 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 15:07 »
Στο ΣτΕ υπάρχουν αραγε σοβαρές πιθανότητες να πέσει αυτή η ντροπολογια του ΣΥΡΙΖΑ?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3531 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 15:11 »
Με βάση την 20ετή νομική εμπειρία μου σε ζητήματα συνταγματικού δικαίου και τις σπουδές μου σε ΕΚΠΑ, Σορβόννη, Βοστώνη και Πεκίνο και γνωρίζοντας το άριστο νομικό επιτελείο των συναδέλφων του ΣΕΕΠΑ, σε διαβεβαιώνω πως υπάρχουν πολλές ελπίδες. :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3532 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 15:18 »
Γιώργο, δεν μας τα λες καλά.
Ρε μπας και είσαι μέλος στον ΣΕΕΠΑ και γνωρίζεις τόσα;;;;
Γιατί δεν δικαιολογείται διαφορετικά όλα αυτά που γράφεις τόσες μέρες γύρο από το συγκεκριμένο σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3533 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 15:24 »
Κάνω κωλοτούμπα, είναι της μόδας και θολώνω τα νερά για τους κατασκόπους. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3534 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 16:10 »
Φίλε [member=3619]jeke04[/member] ...το θέμα που μας πονάει είναι τα υλικά των ιδιοκατασκευών. Συνεπώς, στην σύντομη (2 σειρές) αναφορά μου στο βίντεο στο αρχικό μου ποστ, επικεντρώθηκα ακριβώς σε αυτό. Και καλά, εγώ τα μπέρδεψα. Τα μπέρδεψε & ο Κώστας που αναφώνησε "βγάλαμε τα δικά μας τα μάτια μόνοι μας;". Ξαναματατονίζω ότι η προσοχή όλων μας έχει πέσει στο DIY, έτσι;
Να γίνω λίγο αριθμολάγνος & γω & ας την ψειρίσω την μαϊμού:
1) Ηταν πράγματι μετρημένες επακριβώς & 1500 οι καταγγελίες; Μπας & ο αριθμός δεν είναι ακριβής; Και πού ξέρουμε ότι δεν ήταν 1499 ή 1501;
2) Ηταν όλες καταγγελίες για DIY;
3) Αν όχι σε ποιό ποσοστό αφορούσε έτοιμα αναπλήρωσης, σε ποιό SnV, σε ποιό αρώματα, σε ποιό νικοτίνες, σε ποιό VG/PG;
4) Σε ποιό ποσοστό η μίξη έγινε στο κατάστημα & σε ποιό από τον χρήστη;

Μπορώ να συνεχίσω & άλλο, αλλά δεν ωφελεί αφού έτσι & αλλιώς ο καθένας θα κάνει την ανάγνωσή του κατά το "καλά & συμφέροντα για εμένα τον γέροντα".
Το γεγονός παραμένει (από τα λεγόμενα του βιδέου), ότι υπήρχαν ΚΑΙ ιδιοπαρασκευές ανάμεσα στις καταγγελίες & ότι (όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται) από τότε (από πότε δηλαδή; ) το DIY έχει μπει στο στόχαστρο του υπουργείου.
Τί σημασία έχει, τί αλλάζει ο εκφραστικός πλούτος, ένδεια, ανακρίβεια η δική μου, σε αυτό το γεγονός; Και λάθος να μετέφερα κάτι, μετέφερα κάτι που κάποιοι δεν γνωρίζατε. Πιό χρήσιμο είναι εσείς που είτε έχετε επαγγελματική, είτε χομπίστικη, είτε προσωπική σχέση με τον Λυδάκη, να έρθετε σε επαφή μαζί του & να μάθετε περισσότερα. Ισως & πράγματα που (πολύ σωστά) δεν θα έβγαινε να τα πει δημόσια σε κανάλι του youtube που στόχο έχει τον χαβαλέ.
Πολύ μουρμούρα, πολλή αντιπαράθεση, χαμένη/σπαταλημένη ενέργεια. Πάμε για άλλα, επιτέλους.  

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3535 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 17:00 »
Να πω και εγω κατι γιατι η ολη κατασταση εχει καταντησει κουραστικη.

Παρακολουθω τις αλλαγες στις νομοθετικες ρυθμισεις εδω και χρονια και καθε φορα επικρατει γενικος πανικος. Τα ιδια τοτε με το διακετυλιο, τα ιδια με την tpd, τα ιδια και τωρα.

Αν εξαιρεσεις τον αριθμο των ατμιστων που ασχολουνται αποκλειστικα με το DIY mixing αρωματων, οι υπολοιποι δεν νομιζω να επηρεαστουν σημαντικα με αυτο το νομοσχεδιο περα ισως απο μια αυξηση κανα δυο ευρω στο 60μελο, λογω αλλαγης απο SnV σε shortfills που ειναι και το πιο πιθανο σεναριο για το μελλον.

Αυτοι που πρεπει να ανησυχουν με αυτη την ιστορια ειναι κυριως οι ελληνες παρασκευαστες που κυκλοφορουν τα παντα σε SnV, οι εμποροι που θα πρεπει να ξεστοκαρουν για να εναρμονιστουν με τα καινουργια προτυπα που θα ερθουν και οι εισαγωγεις οι οποιοι μαλλον προετοιμαζονται ηδη.

Και πες οτι θα ακριβηνουν λιγο τα υγρα με τα shortfills, υπαρχει κανεις εδω μεσα που θα σταματησει το ατμισμα και θα το γυρισει σε τσιγαρακι? Δεν νομιζω..

Προς τι ο πανικος τοτε?



Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3536 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 23:41 »
0mg Shake and Vape = 12€
0mg Shortfill = 12€ + 6.2€ ΕΦΚ 

Και αυτά, αν παραμείνουν οι τιμές ως έχει. Γιατί τα shortfill γενικά είναι πιο ακριβά στο εξωτερικο.


Το κάνα δυο ευρώ που το είδες;

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3537 στις: Φεβρουαρίου 24, 2019, 00:11 »
Επίσης καιρός οι χοντρέμποροι να ρίξουν καμιά τιμή σε snv και shortfill, κάτι 15αρια και 16αρια, αν πανε ετσι οπως ειναι τώρα, θα φτάσουν 22-25 ευρώ. Για να κατεβαίνουμε σιγά σιγά. 

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3538 στις: Φεβρουαρίου 24, 2019, 00:37 »
Με δεδομενο οτι οποιο format αντικαταστησει τα S&V θα αποτελει τον κυριο ογκο των πωλησεων υγρων μενει να δουμε πως θα τα μονταρουν και με τι τιμες οι εισαγωγεις, οι παρασκευαστες και οι μαγαζατορες. (γιατι μονο με 10μελα δεν νομιζω οτι θα πορευτουν).

Παιδια οι καταγγελιες για τα υγρα γενικως, δεν μπορω να πω οτι με εξεπληξαν.
Υπαρχουν πολλα κενα, σχεδον σε ολα τα υγρα που κυκλοφορουν, σε σχεση με την ενημερωση του καταναλωτη, ποιος και σε ποιο εργαστηριο  τα παρασκευαζει, ποια αρωματα και συστατικα περιεχουν (σε περιπτωση που καποιος ειναι αλλεργικος σε καποιο), για να μην μιλησουμε για την αναλυση για περιεκτικοτητα σε διακετυλιο η αλλες ουσιες.
Το μονο που υπαρχει, ειναι αναλυση των συστατικων σε καποιο φακελλο κατατεθειμενο στο υπουργειο, και μονο για τα 10μελα.
Δεν θα επρεπε καποια βασικα πραγματα να αναγραφονται στις συσκευασιες τους, ΟΛΩΝ των υγρων και φυσικα στα σαιτ των εταιρειων και να ειναι προσβασιμα στον καταναλωτη?
Ο casual ατμιστης τα βλεπει αυτα και λογικο ειναι καποιοι να ενοχλουνται.(ο χομπιστας μαλλον αδιαφορει, νοιαζεται κυριως για την γευση τους).
Δεν θα κατσει να σκεφτει λοιπον  εαν θα κανει κακο η οχι στην ολη υποθεση του ηλεκτρονικου τσιγαρου, καποιοι θα απευθυνθουν στο αρμοδιο υπουργειο με καταγγελιες, δεν ειναι παραλογο.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2019, 00:45 από haros »

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3539 στις: Φεβρουαρίου 24, 2019, 06:26 »
0mg Shake and Vape = 12€
0mg Shortfill = 12€ + 6.2€ ΕΦΚ

Και αυτά, αν παραμείνουν οι τιμές ως έχει. Γιατί τα shortfill γενικά είναι πιο ακριβά στο εξωτερικο.


Το κάνα δυο ευρώ που το είδες;
Δεν ειναι Γιαννης, ειναι Γιαννακης....
Μην ξεχνατε οτι αφενος υπαρχουν σκεψεις για μειωμενο ΕΦΚ στα μηδενικα και αφετερου οι τιμες πιθανοτατα θα προσαρμοστουν λιγο απο τη χονδρικη για να μην υπαρξει σοκ στην αγορα και πεσουν οι πωλησεις πολυ.
Και 10 ευρω να ακριβυνουν και παλι θα ατμιζω. Οπως και εσυ και οι περισσοτεροι. Ηρεμηστε λιγο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63710 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix