vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, Blackwolf, th3ofilos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2670 στις: Μαρτίου 14, 2017, 18:41 »
Η διαφορά μεταξύ "Καλό είναι να μην" και "Είναι παράνομο να" είναι σημαντική από όποια γωνία και να το βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2671 στις: Μαρτίου 14, 2017, 19:56 »
Ναι συγνωμη ας μετακινηθει απο τους υπευθυνους εκει που πρεπει!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2672 στις: Μαρτίου 14, 2017, 20:32 »
Χλώριο ,χλωρίνες που εχω σχεδόν λιποθυμήσει ,σε χρήση τους για να "απολυμάνω καλά ",φθοριούχες οδοντόκρεμες ,"καμένα" γάλατα υψηλής παστερίωσης ,100χιλιάδες  φορές χειρότερα από το νερό ,1ος χρόνου αντοχής ,αποσμητικά με υδράργυρο ,καλλυντικά με χημικά ,συντηρητικά , απαγορευμένα καρκινογόνα Έψιλον ,γλειφιτζούρια για μικρά παιδια  με χρωστικές αντε γειά ,και ,και , και ..............
Ατελείωτα πράγματι καί.

Σε ευχαριστούμε "Καλέ μας νομοθέτη " πού μας προστατεύεις ,από το ατμισμα.

"Ευχαριστώ" επίσης δημόσια τήν μητέρα μου ,που μιά φορά που χάλασα ολόκληρες 10 δραχμές σε χαρτάκια τίς τότε εποχής ,με σάπισε στο ξύλο.

Πλέων δέν ξανα αγόρασα από τό εμπόριο..

"Αναγκάστηκα " και έγινα εξπέρ ,στίς μπίλιες ,και το πέταγμα τίς πέτρας σε στόχο ,και ετσι τα εξασφάλιζα με τό "Αίμα " μου ,στο "παραεμπόριο "......

Καληνύχτα να έχεις καλή μου Ελλαδίτσα .
Αν ήξερες τί θα σε κυβερνούσε ,θα έπαιρνες τα χώματα σου ,και θα μετακόμιζες στάς εξωτικάς νήσους ,και γενικώς στας έξω απο εδώ...
Χωρίς φυσικά επιβάτες..
ΜΟΝΗ!




Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2673 στις: Μαρτίου 14, 2017, 20:44 »
.

Καληνύχτα να έχεις καλή μου Ελλαδίτσα .
Αν ήξερες τί θα σε κυβερνούσε ,θα έπαιρνες τα χώματα σου ,και θα μετακόμιζες στάς εξωτικάς νήσους ,και γενικώς στας έξω απο εδώ...
Χωρίς φυσικά επιβάτες..
ΜΟΝΗ!
:thumbup_move_3: :bow:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2674 στις: Μαρτίου 14, 2017, 21:07 »
Το αν θα κανω ζημια εγω στον εαυτο μου ή στους υπολοιπους που ετυχε να κυκλοφορουν στην πορεια μου ειναι επιλογη μου, σωστη ή λαθος, νομιμη ή παρανομη και θα δεχτω τις συνεπειες. Το παιδι ομως δεν εχει τη δυνατοτητα να αρνηθει να ταξιδεψει με το καφρο τον πατερα του που το γραφει εκει που δεν πιανει μελανι. Και μιλαμε για το δικο σου το παιδι.
Τωρα αν το βλεπεις ιδιο με τα αν φοραω ή οχι ζωνη, τηρω τα ορια ταχυτητας κλπ συγνωμη αλλα σε λυπαμαι.
καλά λυπήσου με όσο θέλεις...τσάμπα είναι...δεν έχει πρόστιμο αυτό...
[ "Το αν θα κανω ζημια εγω στον εαυτο μου ή στους υπολοιπους που ετυχε να κυκλοφορουν στην πορεια μου ειναι επιλογη μου, σωστη ή λαθος, νομιμη ή παρανομη και θα δεχτω τις συνεπειες]... ]
εδώ είναι το σκεπτικό ..."με τα λεφτά μου γ..ώ και την κυρά μου;"
...αλλά στα σοβαρά δεν βλέπω να απάντησες....πατατάκια, γαριδάκια δίνεις στο παιδί σου; ;)
κοτομπουκιές;, παριζάκι; αναψυκτικά; χυμούς; παγωτάκι απο το περίπτερο; ....
...ούτε ο σίντλερ δεν με φτάνει στην λίστα αν την κατεβάσω :)
...απο "ηθικοπλάστες" και "καθωσπρεπει" κυρίους και κυρίες έχει μπόλικους ο τόπος,
....απο λογική και έμπνευση πάσχει ...
...κι αν δεν ψάξεις εσύ για το τέρας...να είσαι σίγουρος θα σε βρεί πρώτο αυτό...
καλή σου νύχτα αδερφέ,



Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2675 στις: Μαρτίου 14, 2017, 21:28 »
Το κακό με το άτμισμα είναι ότι είναι οφθαλμοφανές. Δεν ξέρω αν το έχει σκεφτεί κανείς, αλλά τι θα γίνει άμα αυξηθούν οι ατμιστές και άλλο, μέσα στα μπαρ κλπ. Ομίχλες. Στο αμάξι όταν σταματάω σε κάνα φανάρι βγαίνει ντουμάνι. Στο δωμάτιό μου ομίχλη, ειδικά τώρα το χειμώνα. Μπορεί να μην είναι βλαβερή, αλλά είναι ενοχλητική για τους τρίτους. Και αυτό με τα 14 βατ που ατμίζω. Μάλλον κάτι θα πρέπει να γίνει με αυτό και δεν ξέρω τι, αλλιώς μας βλέπω όλους με το θερμαινόμενο της Morris να ασχολούμαστε πως να το διαποτίσουμε με γέυσεις. Το ηλεκτρονικό δεν θα έπρεπε να είχε γίνει συσκευή ντουμανιού γιατί δεν είναι πρακτικό. Όχι ότι δεν θα γίνονταν τα ίδια νομοθετικά, αλλά θα ήμασταν πιο διακριτικοί.

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2676 στις: Μαρτίου 14, 2017, 21:28 »
..."με τα λεφτά μου γ..ώ και την κυρά μου;"

οχι βεβαια, απλα αν μπορεις να το καλαβεις, εγω και ο καθε ενηλικος ειναι υπευθυνος των πραξεων του, δεν του επιβαλει κανεις τιποτα οπως στα παιδια που θα το κανουν απο υποχρεωση και μη επιλογη.

πατατάκια, γαριδάκια δίνεις στο παιδί σου; ;)
κοτομπουκιές;, παριζάκι; αναψυκτικά; χυμούς; παγωτάκι απο το περίπτερο; ....
...ούτε ο σίντλερ δεν με φτάνει στην λίστα αν την κατεβάσω :)
...απο "ηθικοπλάστες" και "καθωσπρεπει" κυρίους και κυρίες έχει μπόλικους ο τόπος,
....απο λογική και έμπνευση πάσχει ...
...κι αν δεν ψάξεις εσύ για το τέρας...να είσαι σίγουρος θα σε βρεί πρώτο αυτό...
καλή σου νύχτα αδερφέ,


το ελαχιστο δυνατο εως απαραιτητο για να μη στοχοποιητε απο τα υπολοπα παιδια της ηλικιας της. Με τη λογικη σου ο αερας που αναπνεει δεν ειναι καθαρος (σωστο αυτο) το νερο που πινει ουτε αυτο ειναι υγιεινο (και αυτο σωστο) η διατροφη μας ουτε και αυτη ειναι αγνη (και εδω συμφωνω) στο να της φορτωσω ομως και το κουσουρι μου με βρισκει αντιθετο.

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2017, 21:41 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2677 στις: Μαρτίου 14, 2017, 22:08 »
Δεν το γνωρίζω, όπως και δεν γνωρίζω αν είναι 100% ασφαλές και για μένα που ατμίζω.
Αν όμως λάβω υπόψιν τις έρευνες που μιλούν για 95% πιο αβλαβές από το κάπνιζα τότε μου περισσεύει ένα ποσοστό 5%  που δεν θα το κάνω δώρο στα παιδιά μου.
Αυτό κάνω εγώ, δεν είναι απαραίτητα να είναι και το σωστό φίλε μου ... αλλά εγώ δεν θα το ρισκάρω !!
Οι έρευνες λένε όλες ότι δεν υφισταται παθητικό άτμισμα καθώς δεν ανιχνεύονται συγκεντρώσεις από οποιοδήποτε σωματίδιο στον αέρα σε χώρο που ατμίζουν.
Μην συγχέεις την απ΄ευθείας εισπνοή (95%) με την παθητική εισπνοή. 100% ασφαλές δεν είναι τίποτα, ούτε ο αέρας που αναπνέουμε.
Αν εμείς οι ατμιστές δεν είμαστε ενημερωμένοι και λέμε τέτοια πράγματα, φαντάσου οι ανενημέρωτοι ή οι κακόβουλοι.
Το γεγονός ότι και εγώ συνήθως αποφεύγω να ατμίζω με τα παιδιά μέσα στο αυτοκίνητο, δεν προέρχεται από το φόβο μου να πάθουν κάτι από τον ατμό.
Εξ'άλλου αν δεις το παράλογο του πράγματος, ο νόμος μάλλον θεωρεί ότι αν το παιδί είναι 12 + 1 ημέρα, τότε ΟΚ άτμιζε και κάπνιζε μαζί του...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2678 στις: Μαρτίου 14, 2017, 22:19 »
Ο καθένας στον ιδιωτικό χώρο του έχει δικαιωμα να επιβάλλει τους κανόνες του, όσο αυτοι είναι συννομοι φυσικά.

Ο νόμος όμως όταν επιβάλλει τους δικους του κανόνες πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός γιατί η γελοιοποίηση καραδοκεί στη γωνία.
Ο κόσμος πια είναι έξυπνος, δεν τρώει το κρατικό κουτόχορτο όπως το έτρωγε πριν 20 - 30 χρόνια.

Και γελοιοποίηση των νομων οδηγεί σε ανυπακοή και ανομία, αυτό δηλαδή που δυστυχώς βλέπουμε γυρω μας, γιατί κυριολεκτικά κολυμπάμε μεσα σε ανόητους νόμους.

Μπορεί να προτιμώ να τηρώ τους νόμους γιατί απο την πλήρη ανομία και το χάος ακόμη και μερικοι γελοίοι νόμοι είναι καλύτεροι, αλλα
την οργή μου θα την εκφράσω όταν βλέπω τη γελοιότητα και την κοροϊδία μεσα στα μουτρα μου.

Τωρα για το συγκεκριμένο πρόβλημα της απαγόρευσης γενικα σε δημόσιους χώρους, δικαιολογίες βρίσκουν και θα βρίσκουν.
Αν υπήρχε έστω και η αμυδρότερη ένδειξη προβλήματος στους άλλους, θα μας το είχαν τρίψει στη μουρη στην κυριολεξία και δεν θα χρειαζόταν να
εφευρίσκουν διάφορες  ανοησίες όπως το "περι καπνιστικής κουλτουρας" για να εξαναγκάζουν τετοιους περιορισμους.
Μια λύση πιστεύω θα ήταν να στραφουν οι ερευνητες του ητ σε ουσίες με αόρατο ατμό, γιατί αν δεν υπάρχει ορατός ατμός, δεν υπάρχουν "καπνιστικες κουλτουρες" και "καπνιστικά κουραφέξαλα".

(όσο σκεφτομαι ότι τον εφευρέτη της "καπνιστικης κουλτουρας" τον πληρώνω απο τους φόρους μου, μου ανεβαίνει η πίεση)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2017, 22:27 από panos »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2679 στις: Μαρτίου 14, 2017, 22:30 »
Παρεπιπτόντως εχει γίνει καμία κίνηση για προσφυγή στο ΣΤΕ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2680 στις: Μαρτίου 14, 2017, 23:37 »
ο νομος για το αμαξι πιανει και αυτα?  
ρωταω γιατι ειναι ....πως να το πω......
ειναι λιγο πιο αερατα.Κανονικα δεν θα πρεπει να τα πιανει καθος ειναι σε ανοιχτο χωρο μεν αλλα και σε ιδιωτικο μερος δε.Σαν να λεμε ειμαι σπιτι μου στην αυλη μου. :laugh1: :idiot1: :laugh1: :idiot1: :yes: :yes:  


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2681 στις: Μαρτίου 14, 2017, 23:37 »
Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, μέχρι στιγμής μόνο ο ΣΕΕΗΤ έχει το χρήμα να κάνει κάτι. Τονίζω το "μέχρι στιγμής"...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2682 στις: Μαρτίου 14, 2017, 23:40 »
Στον Καναδά πάντως, που έχω μια ξαδέλφη δασκάλα και μιλάμε που και που, όταν ανέφερα περί ηλεκτρονικού τσιγάρου, μου επιβεβαίωσε ότι τρώει το ίδιο κυνήγι με το κανονικό. Στην αρχή ήταν πιο χαλαροί, όμως στη πορεία φάνηκε ότι πέρα από μια μέθοδο διακοπής του καπνίσματος, είναι συγχρόνως μια μέθοδος εισαγωγής στο κάπνισμα. Πολλά παιδιά μικρής ηλικίας (11,12,13 ετών) που δεν ήταν καπνιστές άρχισαν να χρησιμοποιούν ηλεκτρονικό τσιγάρο εξαιτίας των γλυκών γεύσεων και στη πορεία έγιναν καπνιστές (για να δείξουν ότι χρησιμοποιούν το real-thing). Δεν ξέρω πόσοι από εμάς έχουν σκεφτεί και αυτό το θέμα.....

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2683 στις: Μαρτίου 15, 2017, 00:17 »
Εγω υποψιάζομαι ότι όσοι αρέσκονται στο να "ζουν επικίνδυνα" καποια στιγμή θα δοκιμάσουν και το "real thing", και όχι μόνο στο τσιγάρο δυστυχώς...
Μου κανει εντυπωση φυσικά που βρήκαν στον Καναδά (που υπαρχει αυστηρότατη τηρηση νόμων) ανήλικοι ητ, προφανως θα μεσολάβησαν και καποιοι
ανευθυνοι ενήλικοι που θα τους το αγόρασαν.
Επίσης με αφήνει έκπληκτο το ότι περασαν απο ένα σχετικά ευχάριστο πραγμα (ατμισμα χωρίς νικοτίνη και με γευσεις) στο βρωμερό τσιγαρο που καπνιζεις 2-3 και μετα δεν μπορείς να παρεις τα πόδια σου.

Τέλος, δεν ξερω για τι ποσοστό μιλάμε ανηλίκων που στράφηκαν στο κτ μεσω ητ, αλλα υποψιάζομαι ότι δεν είναι και τοσο μεγάλο όσο καποιοι κρατικοι θελουν να παρουσιάσουν, καποια έρευνα είχε βγει πρόσφατα που έδειχνε αυτό το ποσοστό αμελητέο, αλλα δεν θυμαμαι σε ποια χώρα.

H απαγόρευση πώλησης σε ανηλίκους θα πρεπει να είναι αυστηρή, αλλα η "καπνιστική κουλτουρα" (μεγάλε Ξανθέ)  όπως αυτη εκφράζεται απο το άτμισμα
ως -ουσιαστικά- δίωξη και περιθωριοποίηση ΝΟΜΙΜΗΣ συμπεριφοράς ενηλίκων με βρίσκει σαφώς αντίθετο.
Αν μιλήσουμε για κακό παράδειγμα προς τους ανηλίκους ΜΑΚΑΡΙ να ήταν το μόνο κακό παράδειγμα που κανουν οι ενηλικοι, θα ζουσαμε σε ένα ειρηνικό και δίκαιο κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #2684 στις: Μαρτίου 15, 2017, 00:41 »
Αυτό είναι ένα θέμα όντως, αλλά πιστεύω ότι το παιδί που θα γίνει ατμιστής, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα γινόταν καπνιστής.
Δεδομένου αυτού, και αναλόγως των δεδομένων βλαπτικότητος που υφίσταται,  αν ακόμη κι ένα ποσοστό του 20% παραμείνει στο άτμισμα και δεν πάει στο κάπνισμα, πάλι θετικό είναι.


οχι βεβαια, απλα αν μπορεις να το καλαβεις, εγω και ο καθε ενηλικος ειναι υπευθυνος των πραξεων του, δεν του επιβαλει κανεις τιποτα οπως στα παιδια που θα το κανουν απο υποχρεωση και μη επιλογη.

το ελαχιστο δυνατο εως απαραιτητο για να μη στοχοποιητε απο τα υπολοπα παιδια της ηλικιας της. Με τη λογικη σου ο αερας που αναπνεει δεν ειναι καθαρος (σωστο αυτο) το νερο που πινει ουτε αυτο ειναι υγιεινο (και αυτο σωστο) η διατροφη μας ουτε και αυτη ειναι αγνη (και εδω συμφωνω) στο να της φορτωσω ομως και το κουσουρι μου με βρισκει αντιθετο.

Διόρθωση παράθεσης
Φίλε μου ελιοτ, δεν διαφωνώ στα περισσότερα που παραθέτεις,
αντιλαμβάνομαι όμως οτι έχεις χάσει το ζητούμενο.
Μπορείς να αντιληφθείς τον εξωφρενικό παραλογισμό του νομοθετήματος σε αντιδιαστολή με την τιμωρία ενός εν δυνάμει δολοφόνου;
Είναι δυνατόν να δικαιολογείς ελαφρά τη καρδία εναν ακόμη περιορισμό της ελευθερίας σου,
που ως δεδομένο θεωρεί κάτι που δεν υπάρχει σε επιστημονική ή άλλη βάση πουθενά κατατεθιμένο;
Και να σου επισημάνω κι  έναν ακόμα παραλογισμό.... επι του πρακτέου...ποιός και πως θα μπορέσει να ελέγξει αν ατμίζω ή όχι όταν πηγαίνω με 120 στην εθνική, με 80 στην Αθηνών, σε επαρχιακό δρόμο, αν έχω φιμέ τζάμια αν και αν και αν......

Τι ακριβώς θες να δικαιολογήσεις δεν καταλαβαίνω....


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2017, 09:04 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix