vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

182 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Tem, Jorge, Xxristos, FaniFox, th3ofilos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1440 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:17 »
Δεν είπα εγώ κάτι για βλάβη που προκαλεί η νικοτίνη.. Αλλά μια εξάρτηση , είναι κακό πράγμα όπως και να έχει απ ότι και να είναι.. Οπότε αν δεν την έχεις πια , σίγουρα θα είσαι καλύτερα..
Επίσης , δεν είπα σώνει και ντε να την κόψεις.. Μπορείς και να την μειώσεις.. εγώ που από 20άρα έχω φτάσει στην 3άρα, σίγουρα δεν έχω κανένα θέμα να πάω κάπου 2-3 ώρες και να μην ατμίσω, αν δεν πρέπει να ατμίσω πχ..

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1441 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:19 »
"Βέβαια πάντα υπάρχει και η λύση, να προσπαθήσετε σιγά σιγά να μειώσετε / κόψετε την νικοτίνη και να μην σας πειράζει, αν δεν ατμίζετε εκεί που απαγορεύεται, να έχετε κάνει και ένα καλό στην υγεία σας.. Λέω εγώ τώρα.."


Εγώ δεν το κατάλαβα ή η διατύπωσή σου μιλάει για βλάβη στην υγεία;


Επίσης το γεγονός ότι προσωπικά δε σε πειράζει να μην ατμίσεις κάπου που "δεν πρέπει" δε σημαίνει ότι καλώς "δεν πρέπει" εφόσον ακόμα και αν περιέχει νικοτίνη το η.τ. κάποιου δεν επιβαρύνει την υγεία των γύρω του.


Όσο για τις εξαρτήσεις με τη δική σου λογική πόσες ώρες ίντερνετ επιτρέπεται ώστε να μην κάνουμε κακό στην υγεία μας;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:25 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1442 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:26 »
Ίσως θα έπρεπε να γράψω στον εαυτό σας, για να ακριβολογώ περισσότερο σε σχέση με αυτό που σκεφτόμουν, αλλά πάλι, ο καθαρός αέρας που θα εισπνέεις αυτές τις ώρες είναι καλύτερος για την υγεία σου από το ελάχιστα κακο (σε σχέση με το κάπνισμα) άτμισμα..
Να παίξουμε με τις λέξεις τώρα ή όντως δεν καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω..
Κακός στραβός τρισάθλιος ο νόμος, αλλά ίσως είναι και ένα κίνητρο για να πάμε ένα βήμα πιο κάτω για ακόμα καλύτερη υγεία, λιγοτερες εξαρτήσεις, περισσότερα λεφτά στην τσέπη κλπ κλπ
Ίσως δλδ αν την φαιά ουσία που αναλώνουμε στο πως θα παρακάμψουμε τον νόμο , την αναλώναμε στο πως θα μειώσουμε και αυτό που κάνουμε τώρα , σε βάθος χρόνου να είμασταν πιο ωφελημένοι..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν η αντίδραση σου στον νόμο έχει να κάνει με την αντίδραση και μόνο γενικά, ή με ιδεολογικές προεκτάσεις, αλλά εγώ μιλάω για τον νόμο σαν νόμο και μέχρι εκεί..
Όσον αφορά το ίντερνετ (ατυχέστατο παράδειγμα μιας και το δίκτυο από μόνο του δεν προκαλεί εξάρτηση) , όσες ώρες σου είναι χρήσιμο είναι αρκετές..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1443 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:33 »
Σχετικά λίγες οι αρνητικές επιδράσεις της καθαρής νικοτίνης στον οργανισμό σε σχέση με αυτές που πιστεύουν πολλοί..
Αλλά επιβαρύνει το καρδιαγγειακό επιταχύνοντας την αθηροσκλήρωση και ακόμα μελετάται η επίδρασή της στον καρκίνο. Δεν θεωρείται καρκινογενής αλλά in vitro είναι πιο θολή η εικόνα. Επιβαρύνει πάντως τυχόν υπάρχουσα κακοήθεια. Θεωρείται επιβαρυντική για το έμβρυο σε διάφορους τομείς της μελλοντικής του υγείας.
Στην πραγματικότητα δεν είναι πάρα πολλά τα εναντίον της σε καθαρή μορφή (δηλαδή εκτός καπνού) αλλά υπάρχουν. Σε κάποιες περιπτώσεις φαίνεται να έχει μικρή θετική επίδραση: κατάθλιψη, Αλτζχάϊμερ, Πάρκινσον. Το κάπνισμα έχει θετική επίδραση σε κάποιες κολίτιδες αλλά ακόμα δεν είναι σαφές αν οφείλεται στην νικοτίνη.

Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1444 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:33 »
Δεν παίζουμε με τις λέξεις, ειδικά η λέξη ΥΓΕΙΑ είναι το σημείο κλειδί στο όλο ζήτημα της νομοθεσίας.

Έχει τεράστια διαφορά η διατύπωση "κακό στην υγεία σας" από τη διατύπωση "κακό στον εαυτό σας" καθώς η δέυτερη διατύπωση περιέχει μια ηθική αξιολόγηση σε αντίθεση με την πρώτη που υπονοεί πως βασίζεται σε κάποια ιατρικά δεδομένα.

Όπως και να έχει δεν είναι όλοι πρόθυμοι να κόψουν εντελώς τις "κακές" συνήθειες, εφόσον όμως είναι ενήλικες και δε βλάπτουν τους γύρω τους είναι δικαίωμά τους να μην τις κόψουν και δε μπορεί να μετατραπεί σε υποχρέωσή τους να τις κόψουν.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1445 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:35 »
Σε ατομικό/προσωπικό επίπεδο δεν είναι καθόλου κακό πράγμα η θετική αντιμετώπιση της κατάστασης για περιορισμό των απωλειών απο το νόμο. (κατι σαν το "η κρίση είναι ευκαιρία")

Παντα όταν αντιμετωπίζεις θετικά κατι κακό που ουτως ή άλλως δεν το ελέγχεις, και δεν μπορείς να το αλλάξεις καλό στον εαυτό σου κάνεις, προσαρμογή είναι, και όποιος προσαρμόζεται γρηγορότερα και ευκολότερα στο "καινουριο" (το οποίο συνήθως είναι και δυσμενεστερο εδω στην Ελλάδα) έχει παντα το πλεονέκτημα.

Σε συλλογικό επίπεδο όμως, δηλ. το αναμενόμενο αποτέλεσμα του νόμου που είναι να αποθαρρυνει καπνιστες απο το να πανε στο ατμισμα ή να διώξει ατμιστες που είναι στο αρχικό στάδιο καθώς και η δυσφήμιση (χειρότερο απο το τσιγάρο, το απαγόρευσαν κτλ) η οποία μπορεί να δημιουργήσει άχρηστες "τριβές" με μη ατμιστες, και η βαριά οικονομική επιβάρυνση σε όσους ατμίζαν DIY είτε για οικονομικους λόγους είτε επειδή τους άρεσε, είναι θέματα που πρέπει με καποιο τρόπο να αντιμετωπισθουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:40 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1446 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:44 »
Δεν παίζουμε με τις λέξεις, ειδικά η λέξη ΥΓΕΙΑ είναι το σημείο κλειδί στο όλο ζήτημα της νομοθεσίας.

Έχει τεράστια διαφορά η διατύπωση "κακό στην υγεία σας" από τη διατύπωση "κακό στον εαυτό σας" καθώς η δέυτερη διατύπωση περιέχει μια ηθική αξιολόγηση σε αντίθεση με την πρώτη που υπονοεί πως βασίζεται σε κάποια ιατρικά δεδομένα.

Όπως και να έχει δεν είναι όλοι πρόθυμοι να κόψουν εντελώς τις "κακές" συνήθειες, εφόσον όμως είναι ενήλικες και δε βλάπτουν τους γύρω τους είναι δικαίωμά τους να μην τις κόψουν και δε μπορεί να μετατραπεί σε υποχρέωσή τους να τις κόψουν.

Επιμένεις να παίζεις με τις λέξεις και αν χρειάζεται (που δεν χρειάζεται) ξέρω να το κάνω. Ακριβώς από κάτω από το "κακό στον εαυτό σου" σου γράφω και γιατί είναι καλύτερο και για την οργανική υγεία σου ουσιαστικά αλλά το παρέβλεψες..
Επίσης να σου θυμίσω , πως ΥΓΕΙΑ  , δεν είναι μόνο η οργανική, αλλά και η ψυχική και νοητική , που είναι εμφανέστατο πως μια εξάρτηση είναι πλήγμα/πληγή ..
Επίσης ο BigSur έγραψε και κάποια άλλα πράγματα που προξενεί η νικοτίνη (που εγώ αγνοούσα)..

Όσον αφορά το τελευταίο ,ακόμα και έτσι όπως είναι ο νόμος δεν σε υποχρεώνει κανείς να το κόψεις εντελώς οπότε είναι άτοπο.

Θες να συνεχίσουμε ή να πούμε τπτ πιο χρήσιμο που αφορά τον νόμο..??

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1447 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:47 »
 και η βαριά οικονομική επιβάρυνση σε όσους ατμίζαν DIY

Το λέτε και το ξανα-λέτε... από που προκύπτει αυτό?

Έστω ότι εγώ κάνω 10ml την ημέρα DIY και εσύ 10ml την ημέρα έτοιμα υγρά...

Πως εγώ θα επιβαρυνθώ παραπάνω? :dontknow: :bye:



Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1448 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:48 »

Σε συλλογικό επίπεδο όμως, δηλ. το αναμενόμενο αποτέλεσμα του νόμου που είναι να αποθαρρυνει καπνιστες απο το να πανε στο ατμισμα ή να διώξει ατμιστες που είναι στο αρχικό στάδιο


Για εμένα αυτό είναι το σημαντικότερο πρόβλημα με αυτόν τον νόμο.. Τα υπόλοιπα λίγο με ενδιαφέρουν και θεωρώ πως λίγο πολύ θα λυθούν στο μέλλον, ή θα γίνουν πιο βατά..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1449 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:53 »
Το λέτε και το ξανα-λέτε... από που προκύπτει αυτό? Έστω ότι εγώ κάνω 10ml την ημέρα DIY και εσύ 10ml την ημέρα έτοιμα υγρά... Πως εγώ θα επιβαρυνθώ παραπάνω? :dontknow: :bye:

Ως εξης:
Ας πουμε ότι αγόραζες απο ατμομάγαζο 100ml βαση με νικοτινη 40mg/ml και 300ml μηδενική για να φτιάξεις 400ml βαση των 10mg/ml
Ενα "τυπικό" κόστος θα ήταν 16 (η νικοτινουχα) + 3*2 (οι 3 μηδενικες) = 22 ευρω στα 400ml ή  0.55 ευρω τα 10 ml
Τωρα θα πληρώσεις

o φόρος της νικοτινουχας βασης είναι 0.1 ευρω/ml ή 100 ευρω το κιλό ή 10 ευρω τα 100ml

α) αν φορολογηθεί και η μηδενική βαση  ο φόρος της θα είναι ιδιος με της νικοτινουχας δηλ. είναι 0.1 ευρω/ml ή 100 ευρω το κιλό ή 10 ευρω τα 100ml, αρα

22 (που πλήρωνες) + 4 Χ 10 (ο φόρος) = 62 ευρώ (φόρος 200% επι του αρχικου ποσου) ή 1.55 ευρω στα 10ml, και δεν βαζω και τον ΦΠΑ 24% που πιθανόν να υπολογιστεί επάνω και στο φόρο (ναι τα κανουν και αυτά)

β) αν δεν φορολογηθεί η μηδενική ή παίρνεις απο το φαρμακείο (αν βρισκεται μεατα απο λιγο καιρο)
22  (που πλήρωνες) + 10 (ο φόρος)= 32 ευρω (50% φόρος επι του αρχικου ποσου) ή 0.8 ευρω τα 10ml, χωρις να βαλω και το ΦΠΑ αν τον υπολογίσουν επανω στο φόρο.


ΥΓ
Εκανα και ένα λάθος: Τωρα δεν θα υπάρχουν βασεις 40mg/ml αρα για το ίδιο αποτέλεσμα θα θες 20 μπουκαλάκια των 10 ml βαση 20mg/ml οπότε θα "τρώς" 2 φορες το φόρο των 10 ευρω συν το κόστος 100ml νικοτίνης 20mg μειον τη διαφορά απο τη τιμη των 40mg/ml οπότε μιλάμε για άλλα 20 ευρω επιβάρυνση και παμε στα 52 ως 82 ευρω κόστος εκει που αρχικά ήταν 22 ευρω, δηλ ως και 4 φορες ακριβότερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 17:12 από panos »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1450 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 16:55 »
Μετά φόρου, η νικοτινούχα βάση θα διπλασιάσει την τιμή της ( και μιλάω για βάση 20 mg - δεν νομίζω ότι θα κυκλοφορεί και κάποια άλλη περιεκτικότητα ).

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1451 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 17:18 »
Ως εξης:


Πάνο μη μου τα κάνεις σύνθετα... έχω ξυπνήσει από τις 7 και είναι δύσκολα τα πράγματα από εδώ και πέρα...

Εγώ παίρνω 10χ10ml βάση... και εσύ 10χ10ml έτοιμα υγρά... (10μελα θα είναι σύμφωνα με το νέο νόμο)

Τα ίδια θα πληρώσουμε σε φόρο μη σου πω ότι εγώ θα κερδίσω και μερικά cent από το τελικό αποτέλεσμα λόγω ότι θα πάρω και άρωμα το οποίο δεν θα φορολογείται... νομίζω...


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1452 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 17:20 »
Τώρα: Βάση 20 mg -100 ml = 10 ευρώ

Μετά φόρου = 20 ευρώ

Τόσο απλά...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1453 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 17:22 »
Τα ίδια θα πληρώσουμε σε φόρο, όμως:
Αν εγω έδινα 10 ευρω για το καθε έτοιμο μπουκαλάκι των 10 ml, θα πληρώσω 11 (10% επιβάρυνση)
αν εσυ έδινες 0.55 ευρω για καθε 10 ml  DIY με την αραίωση όπως έκανα τον υπολογισμό θα πληρώσεις 1.55 (200% επιβάρυνση)
αυτο εννοώ, οι φόροι είναι ίδιοι, το ποσο % ακριβαίνει το καθε ένα είναι πολύ διαφορετικό.

Και βέβαια επειδη οι συσκευασίες μαλλον θα είναι όλες των 10 ml θα έχεις και ένα "κρυφό κόστος" 10 άχρηστων μπουκαλακιών ανα για καθε 100ml βασης το οποίο δεν ξερω αν θα μπορεσει να το απορροφήσει ο κατασκευαστής.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 17:27 από panos »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #1454 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 17:32 »
Πάνο... εσύ υπολογίζεις τη μηδενική και βγάζεις 600% πάνω...

Ο Θανάσης υπολογίζει την 20άρα και βγάζει 100% πάνω

Η μηδενική δεν έχει νικοτίνη οπότε δεν θα έχει φόρο? Δεν ξέρω...

Δεν θα βγάλουμε άκρη οπότε το σταματώ εδώ και... πάμε γι' άλλα :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63766 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix